Šta je trebalo učiniti 1918. godine i kako riješiti probleme Jugoslavije

А то је баш упоредиво. :roll:


Било је итекако могуће, да су наше политичке елите биле зрелије и способније.
А то за 10. век, и слично су опет басне и легенде и накнаднопаметујући, дакле, погрешни закљичци.

Zasto nije uporediva Svadba Evrope i Azije i Svadba Srbije,Hrvatske i Slovenije?

Svi smo Sloveni a kao da smo od 3 majke rodjeni.

A u 10v. nista nije bajkovito,vec istorijski potkovano. Pod Ugarskim uticajem i kao katolicka drzava Hrvati su uvek grabili priliku da pomognu neprijateljima Srbije.
 
Zasto nije uporediva Svadba Evrope i Azije i Svadba Srbije,Hrvatske i Slovenije?

Svi smo Sloveni a kao da smo od 3 majke rodjeni.

A u 10v. nista nije bajkovito,vec istorijski potkovano. Pod Ugarskim uticajem i kao katolicka drzava Hrvati su uvek grabili priliku da pomognu neprijateljima Srbije.

Ratovali su i Nijemci i Francuzi, pa su našli zajednički interes.
Kod nas više dođe do izražaja efekat 'rogova u vreći'.
 
Citati uopšte nisu bitni, kao ni izvor, mogla sam slično naći i na drugom mjestu, na to sam prvo naišla, a bilo je koncizno, i sadržavalo potrebno za zaključak.

Zaključak je da su,uprkos naprednom Ustavu, na sceni , naročito iza scene, bile snage kojima cilj nije liberalizam iz Ustava,nego stvaranje Velike Srbije. Te snage su bitno oblikovale politiku Kraljevine Srbije.

Citati itekako jesu bitni; moje lično mišljenje kao pojedinca jeste da se osoba diskredituje citiranjem vikipedije, pogotovo neke koja nije engleska, ali to je samo moj stav.

Pa ne, upravo nije povezano, jer se ovdje govori o političkoj moći monarha. Snaga bilo kakvih političkih struga i grupacija ljudi pored monarha upravo govori i u pride onome što sam gore napisao, kao što si ustvari i sam potvrdio. Regent Aleksandar Karađorđević - koji je, inače, bio veliki protivnik Crnorukaša i podržavalac Belorukaša - u 1918. godini je bio vršilac dužnosti Kralja Srbije i ni u čemu po svojim legalnim ovlašćenjima i činjeničnoj moći blizu gotovo apsolutne diktature 1929. godine. On je mogao samo staviti potpis na ono što su dogovarali, dodvoravali i zahtijevali predstavnici naših naroda iz bivše Monarhije i srpski vladajući krugovi.

Dakle, mislim da si napravio potpuni promašaj.

P.S. Važnu napomenu bih dodao da je Mlada Bosna revolucionarna podzemna organizacija koja nije velikosrpska, već jugoslovenska. Kako su se putevi preklapali, više je nego očigledno zašto je 'Ujedinjenje ili smrt' dala Mladobosancima logističku i materijalnu potporu da izvrši atentat u Sarajevu. A i za kraj takođe bih te podsjetio da je čitava spoljna politika Crne Gore i Srbije od nastanka do jugoslovenskoga ujedinjenja suštinski uglavnom 'velikosrpska', tako da se stoga ne može uopšte ni govoriti o pretjeranim uticajima krugova nacionalne ideologije Velike Srbije u određenom vremenskom periodu, kao ni da ta ideja Velike Srbije odstupa od ustava (??) ili uopšteno liberalnih političkih misli.

@Slaven
Sve ja to znam, pa moje selo je ostalo u Rumuniji, pa ga je kasnije ministar Nincic vratio Srbiji, pa se selo jedno vreme i zvalo Nincicevo...
Nije to sad bitno, bitno je da smo se povukli (kao sto si rekao) i rekao sam ti vec, mesto da kao pobednici odredjujemo granice, dozvolili smo da nam drugi kroje kapu.

Je li ti uopšte imaš na umu da Rumunija nije bila neprijatelj nad kojim je Srbija pobijedila, niti je Srbija protiv nje ratovala ili uopšte išla, već srpski ratni saveznik i prijateljska država? :dontunderstand:
 
Poslednja izmena:
Zasto nije uporediva Svadba Evrope i Azije i Svadba Srbije,Hrvatske i Slovenije?

Svi smo Sloveni a kao da smo od 3 majke rodjeni.

A u 10v. nista nije bajkovito,vec istorijski potkovano. Pod Ugarskim uticajem i kao katolicka drzava Hrvati su uvek grabili priliku da pomognu neprijateljima Srbije.

Zato što je svadba Evrope i Azije urodila ogromnim civilizacijskim napretkom, kultirnim pokretom sa trajnim posljedicama po čovječanstvo, a politički o(p)stala puna tri stoljeća.

A što se tiče posljednjeg, u X vijeku ni nema katoličanstva uopšte. ;)
 
Poslednja izmena:
Zasto nije uporediva Svadba Evrope i Azije i Svadba Srbije,Hrvatske i Slovenije?.
Јер, напросто - није упоредиво. (Ако се хоће задржати , научни приступ стварима. Ако се неће, онда је све могуће, али то више није иоле озбиљан приступ, него митоманско-сензационалистички).

Svi smo Sloveni a kao da smo od 3 majke rodjeni.
Много смо ближи него што се можда и чини на први поглед.

A u 10v. nista nije bajkovito,vec istorijski potkovano. Pod Ugarskim uticajem i kao katolicka drzava Hrvati su uvek grabili priliku da pomognu neprijateljima Srbije
Опет, површно, и уз поређење неупоредивих ствари. :roll:
 
Zato što je svadba Evrope i Azije urodila ogromnim civilizacijskim napretkom, kultirnim pokretom sa trajnim posljedicama po čovječanstvo, a politički o(p)stala puna tri stoljeća.

A što se tiče posljednjeg, u X vijeku ni nema katoličanstva uopšte. ;)

Politicki se razbila cim crce Aleksandar. Podeli se Carstvo,kao da ga nije ni bilo.Razgrabise se Persijanci,Egipcani i Grci kako je ko hteo. A i oni manji su grabili.(nesto mi to poznato;))

A u X veku,mozda nije postojala Katolicka crkva ,ali se itekako osecala razlika izmedju Istocnog i Zapadnog shvatanja.A Hrvati su podrzavali tzv. "Stolicu Sv. Petra".
 
Јер, напросто - није упоредиво. (Ако се хоће задржати , научни приступ стварима. Ако се неће, онда је све могуће, али то више није иоле озбиљан приступ, него митоманско-сензационалистички).


Много смо ближи него што се можда и чини на први поглед.


Опет, површно, и уз поређење неупоредивих ствари. :roll:

Koju si ti istoriju ucila,more?:dontunderstand:

Uporedivo je jer je pokusaj stapanja 3 naroda isti. Po principu " Pica i Igara ". Vazno je da narod bude srecan i da se oseca bratski sa onima koji,pak,ni ne znaju njihov jezik.
Sta mislis ti onda, cemu ono silno Bratstvo i Jedinstvo?
Naravno,to ,za razliku od Aleksandrovog pokusaja,moze da se okaci macku o rep, ali je princip isti.

Osim zajednickog pretka u jeziku,mi i Hrvati nemamo nista zajednicko.
 
Koju si ti istoriju ucila,more?:dontunderstand:

Uporedivo je jer je pokusaj stapanja 3 naroda isti. Po principu " Pica i Igara ". Vazno je da narod bude srecan i da se oseca bratski sa onima koji,pak,ni ne znaju njihov jezik.
Sta mislis ti onda, cemu ono silno Bratstvo i Jedinstvo?
Naravno,to ,za razliku od Aleksandrovog pokusaja,moze da se okaci macku o rep, ali je princip isti.

Osim zajednickog pretka u jeziku,mi i Hrvati nemamo nista zajednicko.
А коју ли си учио ти? :roll:
Не иде то, забога, тако.
Напросто, како рекох - није озбиљан приступ.
Зато, с тобом, ако истрајаваш на томе, не вреди било каква даља расправа.

Хрвати и ми, заправо, имамо - већи део тога заједничког, чак је и језик један исти. Само су нас историјске околности у неким стварима раздвајале. А једина суштинска у овом случају, опет због геополитичкостратешких прилика, је у томе што смо ми православци а они римокатолици.
 
ja mislim,da je sudbina juznih slovena,zapecacena razbijanjem jugoslavije
jedini nacin,da opstanu u ovoj svetskoj stihiji je bio to,da se ujedine,stvore neku ozbiljnu drzavu,i od nje naprave nesto....sto zaista i jesu uradili,u jednom trenutku je juga bila stvarno sila...i vrlo bogata
radila je po principu spojenih sudova...kao npr u americi,kalifornija napravi lovu,nevada je na gubitku recimo,iz kalifornije se prelije malo love u nevadu
no....to i jeste bio osnovni uzrok problema
ali,opet sam pobornik teorije da je juga mogla da bude sila,samo kao zajednica,i nikako drugacije....svaka republika je napravljena tako da zavisi od one druge,jedna je bogata industrijom,druga poljoprivredom,treca turizmom itd itd

e sad,zasto verujem da ce ex jugo republike propasti
jer su nit suvise male,nit suvise velike...nit siromasne,nit bogate....nit proizvode,nit izvoze
sve u svemu,duzne i ruzne.....bez sanse da se ikada izvuku iz duznickog ropstva koje ih ceka
 
Politicki se razbila cim crce Aleksandar. Podeli se Carstvo,kao da ga nije ni bilo.Razgrabise se Persijanci,Egipcani i Grci kako je ko hteo. A i oni manji su grabili.(nesto mi to poznato;))

A u X veku,mozda nije postojala Katolicka crkva ,ali se itekako osecala razlika izmedju Istocnog i Zapadnog shvatanja.A Hrvati su podrzavali tzv. "Stolicu Sv. Petra".

Pa to je to oko čega se nećemo složiti.

Daleko od toga da je ispalo kao da ga nije ni bilo, ostavilo je trajan i neizbrisiv trag u civilizacijskog tekovini.

Upravo suprotno od onoga što pokušavaš reći. :think:
 
I da, takođe bih volio da čujem vaše stavove, koju od dvije istorijske škole vi prihvatate:

1. Jugoslavija je država nametnuta spolja

2. Jugoslaviju smo mi sami mukotrpno stvorili

Zapravo mišljenja sam da nijedan odgovor nije pravi. Jugoslavija nije nametnuta spolja jer su postojali otpori njenom stvaranju. Jugoslavija jeste mukotrpno stvorena ali je nisu Srbi mukotrpno stvorili već proračunati hrvatski i slovenački političari svesni da nijedna druga opcija ne ostavlja manevarski prostor za njihove pretenzije.
 
Zapravo mišljenja sam da nijedan odgovor nije pravi. Jugoslavija nije nametnuta spolja jer su postojali otpori njenom stvaranju. Jugoslavija jeste mukotrpno stvorena ali je nisu Srbi mukotrpno stvorili već proračunati hrvatski i slovenački političari svesni da nijedna druga opcija ne ostavlja manevarski prostor za njihove pretenzije.

Ali i Srbi su je prihvatili zato što su kroz nju vidjeli ostvarenje velike Srbije.
 
У ствари је тај појам "Велике Србије" прилично... хм... сумњив, хај'мо рећи. :think:

Шта сумњив, то је чисто подметање. Када је то и која је владајућа српска политичка елита спроводила политику "Велике Србије"? И шта је уопште то "Велика Србија"? Обичан пропагандни стереотип, не знам тачно чији али вероватно Аустро-Угарски, из времена када јој је Србија била ривал. Србија никада, НИКАДА, није заступала политику територијалне експанзије без уважавања различитости, било да је национална или верска. Никада није заступала политику асимилације, а донекле јесте изузетак била Македонија између два рата.

Проблем је у нечему другом. Сви ти јужнословенски народи су пролазили и још пролазе кроз фазу националног конституисања, по моделу који је био актуелан у 19. веку. То подразумева да имаш неког надмоћног непријатеља, неког свог националног баука, којег треба да се ослободиш. На Балкану су то били Турци, Италијанима су били, шта ја знам, ваљда Аустријанци... Скандинавци су се пре 200 година исто гложили између себе... Сваком народу треба нека његова епопеја коју преживљава и из које се рађа као народ. Е зато Хрватима, Словенцима, Македонцима, Босанцима и осталим Црногорцима треба Велика Србија. Ако стварне опасности нема, измислићемо је, као што ти национални митови најчешће и јесу измишљени или бар ваљано преуређени.
 
Nije. To znači teritorijalno proširenje Srbije.
Хм... У ствари... Не значи. ;)
Термин јесте био познат и у Србији, али заправо су га измислили и злоупотребљавали наши непријатељи, којима није било у интресу наше уједињење на територијама с већинским српским становништвом..
Оно што су многе друге државе у 19. или почетком 20. в. учиниле као нешто што се подразумева, нама је било у великој мери отежавано због интереса великих сила.
А кад је дошао тренутак када смо ипак могли ујединити највећи део Срба, 1918, наша политичка елита учинила је велику грешку, која се потом, рђавом политиком, показала као - катастрофална.
 
Шта сумњив, то је чисто подметање. Када је то и која је владајућа српска политичка елита спроводила политику "Велике Србије"? И шта је уопште то "Велика Србија"? Обичан пропагандни стереотип, не знам тачно чији али вероватно Аустро-Угарски, из времена када јој је Србија била ривал. Србија никада, НИКАДА, није заступала политику територијалне експанзије без уважавања различитости, било да је национална или верска. Никада није заступала политику асимилације, а донекле јесте изузетак била Македонија између два рата.

Проблем је у нечему другом. Сви ти јужнословенски народи су пролазили и још пролазе кроз фазу националног конституисања, по моделу који је био актуелан у 19. веку. То подразумева да имаш неког надмоћног непријатеља, неког свог националног баука, којег треба да се ослободиш. На Балкану су то били Турци, Италијанима су били, шта ја знам, ваљда Аустријанци... Скандинавци су се пре 200 година исто гложили између себе... Сваком народу треба нека његова епопеја коју преживљава и из које се рађа као народ. Е зато Хрватима, Словенцима, Македонцима, Босанцима и осталим Црногорцима треба Велика Србија. Ако стварне опасности нема, измислићемо је, као што ти национални митови најчешће и јесу измишљени или бар ваљано преуређени.
Па да, то и рекох малочас, али ти ме предухитри с одговором. :)

Да, дакле, тачно, А-У је прва (зло)употребила ту синтагму, а затим и сви други наши непријатељи, до дана данашњег.

И онда, зар није увек било логично питање: Зашто се лист СРС звао (а ваљда и сад зове?) "Велика Србија"? :think:

За мене је то био само један (од иначе многобројних) доказа да је Шешељ био (а и остао је) плаћеник наших непријатеља.
 

Back
Top