Smisao vere i njena ispravnost

Sta mislite, koji su kriterijumi da kazemo da je neka vera dobra ili ispravna? Ja bih rekao da je to stanje u kome se nalazi verujuca osoba, dakle, ako je vera cini dobrom osobom, onda je i sama vera dobra.
Ocekujem da ce pojedini reci da je prava vera ona u koju kad verujes ides posle smrti u raj.
Koji su vasi stavovi?

cilj svake religije,u manjoj ili vecoj meri jeste usmeravanje coveka na svest o univerzalnoj Pravdi -zato je dobro verovati,jer ta Pravda je zapravo cinjenica da ako cinis zlo ne mozes biti srecan. uprostila sam maksimalno ali verujem da me razumes.
Poznajem dobre izuzetne ljude razlicitih veroispovesti,zatim ateiste etc. Dobar je Bog koji jeste Ljubav ,a On je u svim ljudima.Od srca covecijeg zavisi da li ce on tu ljubav ispoljiti ili ne.To je vera-i zato ja volim da kazem da ne poznajem nijednog ateistu-jer ako neko cini ljubav on je najbolji 'sluga Bozji' jer sluzi Ljubavi koja u njemu obitava ...Ne cini coveka dobrim pripadnost nekoj organizaciji vec svest o Ljubavi,Pravdi,Bogu koji nas je po ugledu na Sebe sve stvorio!
A Taj Bog je nama--nikako odvojen i nedostizan-naprotiv-uvek je tu u svakom od nas.
 
VERA SE PRIHVATA RAZUMOM I SRCEM,

VERA BEZ RAZUMA JE SUJEVERJE ..

Mi smo razumna bica tako da VERA mora imati razumnu osnovu...

Ovo je tacno.

Takodje, vazno je na cemu, odnosno kom temelju gradimo svoju veru.

Neki je grade na vedam, neki na bagavadgiti, budi, kuranu, tori, bibliji...itd.

Misljenja sam da Bog moze doseci do svacijeg srca i razuma.

Odovor na poziv je u covecijim rukama.

A put je samo jedan.
 
Ovo je tacno.

Takodje, vazno je na cemu, odnosno kom temelju gradimo svoju veru.

Neki je grade na vedam, neki na bagavadgiti, budi, kuranu, tori, bibliji...itd.

Misljenja sam da Bog moze doseci do svacijeg srca i razuma.


Odovor na poziv je u covecijim rukama.

A put je samo jedan.

s'obzirom da si napisao da je bogu svejedno koje se religije osoba prihvatila, da li je moguce da neko ko nije vernik koraca 'ispravnim' putem?

jedan vernik ne upraznjava seks osim kad pravi decu, drugi vernik (ca) smatra da je ok imati seksualne odnose ali samo u braku...kod treceg je ok da muskarac ima onoliko zena koliko moze finansijski da izdrzi...neko od njih izgleda gresi...da li je moguce da ce bog doseci do srca i razuma i jednog i drugog i treceg (ako je to slucaj zasto bi ovaj prvi bio uskracen? da li je bolje da promeni religiju ili da od svake uzme ono sto mu odgovara)...

sta je ovde ispravno?

da li je moguce da svi koracaju istim putem i pored ovoliko razlika?
 
do sada smo svi shvatili da je vama cilj vecni zivot a do njega dolazite tako sto necete raditi ono sto vam je on preko biblije zabranio da radite i radicete ono sto vam je, opet preko biblije, naredio da morate da radite...

ne vidim kakve to veze ima sa pravednoscu posto biblijski bog i pravednost nisu bas povezivi.

dakle...vi sve to radite zarad sopstvenog ineteresa - radi nade da cete dobiti vecni zivot...

iz tvojih postova sam skapirao da je tvoj primarni cilj vecni zivot a ne pravednost jer pravednost iz moje perspektive i tvoje se vrlo razlikuju pa ne znam koliko je to ispravno jer ima jos mnogo drugih vera koje se kose sa tvojim vidjenjem pravednosti...


Neće mi biti zamereno, ako se ovde malo umešam,....čisto da iznesem samo moje razumevanje ovde navedenog,...

Cilj nam jeste večni život!

On, Bog, nam nije preko Biblije zabranio ništa,.....ni nama ni vama,....On je dozvolio sve,...Nema nikakve zabrane,....On kaže, sve vam je dozvoljeno, ali sve nije na dobro.
Stvorio nas je na svoju sliku,....slobodne, ničim ograničavane,....nismo roboti,....
Ali je rekao, da vam dobro bude,....da dugo živite na ovoj zemlji,....a posle i u večnosti,.....ovako radite,....


Fabrika koja proizvede neki automobil najbolje zna kako će on funkcionisati,....oni ne zabranjuju da se u njega od goriva sipa šta hoćete,....da ga tumbate,...da u njega prežete konje,....da ga koristite kao čamac,....oni samo kažu,....ovako ga koristite i onda će vam služiti,....i samo tako garantujemo u njegovu ispravnost,....


Od ,,ispravnog ,, čoveka može li se loše šta očekivati?

Ako neko misli da Božje zapovesti držimo zbog moranja, ....vara se,...držimo ih iz potrebe, jer je to samo jedno od ,,uputstava,, i uslova za dobro ,,funkcionisanje,, i ,,zdrav,, život,....to je smisao našeg života koji je proistekao iz razumom spoznanja Hrista, izmirenja sa njim kroz prihvatanje iskupljenja za grehe, kroz njegovu prolivenu krv, i savršenu žrtvu, bezgrešnog,....i primanja ga u srce,....ili srcem. Naš život nije život telu već duhu,....naravno, uz svu nesavršenost koju težimo ispraviti izgrađivanjem sebe u Onoga koji u našim srcima živi, od momenta prihvatanja,...

Navedi jedan jedini primer iz Biblije gde naš Bog nije u pravu,...ili nije pravedan!!!



Raditi radi sopstvenog interesa?!....Šta je loše u tome ako se ne radi na račun drugoga, nego za račun drugoga,...??? Ko ima bilo kakve štete zbog našeg ,,interesa,,?......a koristi itekako ima,.....
Nije nada u pitanju, već sigurnost u spasenje, ali mi kao nesavršeni, ne uspevamo tu sigurnost baš u pravom smislu ispoljavati, pa to izgleda kao nada,...

Nova greška,....vi sve to radite zarad sopstvenog ineteresa - radi nade da cete dobiti vecni zivot...nadam se da je samo greška,....jasno je valjda da se večni život ne zaslužuje i ne dobija za nešto,....On je dar Božiji,...,,poklon,, za one koje je ON odabrao,...znači nije u pitanju uzrok za ponašanje, već posledica,....
Znači, to što radimo radimo iz potrebe koja proističe iz nanovorođenog bića,...


ostali deo neću komentarisati, jer se odnosi na lično viđenje,....
 
Poslednja izmena:
s'obzirom da si napisao da je bogu svejedno koje se religije osoba prihvatila,
da li je moguce da neko ko nije vernik koraca 'ispravnim' putem?
s'obzirom da si napisao da je bogu svejedno koje se religije osoba prihvatila,

Izvini gde sam to napisao???
ili ne umes da citas ili ne razumes sta sam napisao...
ili mozda namerno to cinis.

Nemoj se ljutiti sto ovako pisem, ali zaista ne razumem
kako mozes napisati nesto sto nisam rekao??? :dontunderstand:

Sto se tice drugog dela, odgovoricu ti...
Nije moguce.
Put ispravan, bez Boga, nije moguc, samim tim ne vodi u raj.
jedan vernik ne upraznjava seks osim kad pravi decu, drugi vernik (ca) smatra da je ok imati seksualne odnose ali samo u braku...
kod treceg je ok da muskarac ima onoliko zena koliko moze finansijski da izdrzi...neko od njih izgleda gresi...
da li je moguce da ce bog doseci do srca i razuma i jednog i drugog i treceg
(ako je to slucaj zasto bi ovaj prvi bio uskracen? da li je bolje da promeni religiju
ili da od svake uzme ono sto mu odgovara)...

sta je ovde ispravno?

Bog doseze do svacijeg srca.
Od coveka zavisi da li ce prihvatiti Boga, a ne obratno.
I to je ispravno, buduci da imamo slobodnu volju koju nam je On dao.
da li je moguce da svi koracaju istim putem i pored ovoliko razlika?
Nije moguce.
Postoji samo jedan put.
 
Pa ne znam... sta kazes na kamenovanje nevinih zena i ubijanje nevine dece koje bog naredjuje u bibliji? Meni to deluje prilicno nepravedno.



Da se razumemo,...Ja sam jedan od onih, koji su za konstruktivnu diskusiju a ne manipulaciju, pametovanje, igru reči,..iznoženje neistina, vređanje,...kada do toga dođe,...i ako budem u pravu, povući ću se,...
Zašto sam rekao koji kriterijum ćeš primenjivati,...Ja prihvatam samo Božji kriterijum pravednosti
,.....jedini koji je savršen,....
Gde nalaziš da je bog naložio da se kamenuju nevine žene?
Gde nalaziš da je bog naložio da se ubijaju nevina deca?
Ako misliš na Stari zavet i povratak Izabranog naroda iz ropstva u Obećanu zemlju,onda to moramo i u tom kontekstu i posmatrati,.....a ne vaditi ove slučajeve iz istog,...Ako to ovako budeš posmatrao, onda ćeš sve razumeti.Naše viđenje pravednosti je ipak samo ljudsko,....koje smo stekli učenjem od Onog koji nas je stvorio i ukazao nam na to, ko smo i šta smo,...
Kod Boga sve ima svoju svrhu i smisao!!!
 
Sta mislite, koji su kriterijumi da kazemo da je neka vera dobra ili ispravna? Ja bih rekao da je to stanje u kome se nalazi verujuca osoba, dakle, ako je vera cini dobrom osobom, onda je i sama vera dobra.
Ocekujem da ce pojedini reci da je prava vera ona u koju kad verujes ides posle smrti u raj.
Koji su vasi stavovi?[/QUOTE

Stanje u kome se nalazi verujuca osoba ne zavisi od izbora odredjene veroispovesti(jer sve one propovedaju dobre i pozitivne stvari) vec od same osobe, tako da to,po meni ne moze biti kriterijum. Postoje losi ljudi (ili ljudi koji su nacinili losa dela) koji pokusavaju da se sakriju pod maskom vernika. Sto se tice odlaska u raj...to ne moze biti motiv, to bi bilo verovanje iz koristoljublja a kod boga to ne prolazi. Bar tako kazu ;). Dakle, ko je "vernik za svaki slucaj" nek zaboravi...
 
On, Bog, nam nije preko Biblije zabranio ništa

nije vas onemogucio ali vam je receno da ako ne radite po njegovim 'savetima' onda žiš (malo vecne vatrice i muke do beskonacnosti...hm...da..meni to ipak vise lici na zabranu kao sto i zemaljski zakoni zabranjuju ali ne onemogucavaju)

Fabrika koja proizvede neki automobil najbolje zna kako će on funkcionisati,....oni ne zabranjuju da se u njega od goriva sipa šta hoćete,....da ga tumbate,...da u njega prežete konje,....da ga koristite kao čamac,....oni samo kažu,....ovako ga koristite i onda će vam služiti,....i samo tako garantujemo u njegovu ispravnost,....[/I][/COLOR]

lose poredjenje...ako ne postupas pravilno ostajes bez kola dok ti ovaj odozgo (tj. instanca u koju ti verujes) preti gadnim mukama...

Od ,,ispravnog ,, čoveka može li se loše šta očekivati?

i bombas samoubica veruje da postupa ispravno...ne kazem da si ti u tom rangu ali kao sto vidis vera moze da zaslepi coveka..samim tim ne mozes a da ne postavis pitanje da li si odabrao ispravnu...da li si i ostalim verama i neverama dao istu sansu pre konacne odluke?

Ako neko misli da Božje zapovesti držimo zbog moranja, ....vara se,...držimo ih iz potrebe, jer je to samo jedno od ,,uputstava,, i uslova za dobro ,,funkcionisanje,, i ,,zdrav,, život,....

po mom misljenju i ja vodim zdrav zivot i sigurno sma manje (po njemu) gresan od vecine vas vernika (ako izuzmemo cinjenicu da ne verujem u istinitost vase knjige).

Navedi jedan jedini primer iz Biblije gde naš Bog nije u pravu,...ili nije pravedan!!![/I]

u gomori je bilo bar jedno novorodjence koje nije stiglo nista da skrivi ali je bilo kolaterlana steta...ako je toliko svemoguc trebalo je da napravi precizniju selekciju/listu za odstrel. kako je moguce da mu se podkrade takva greska?....


Nije nada u pitanju, već sigurnost u spasenje, ali mi kao nesavršeni, ne uspevamo tu sigurnost baš u pravom smislu ispoljavati, pa to izgleda kao nada,...



s'obzirom da nemate apsolutno nikakvih okrepljujucih dokaza - ne mozes tvrditi da je u pitanju sigurnost vec nadanje
 
s'obzirom da si napisao da je bogu svejedno koje se religije osoba prihvatila,

Izvini gde sam to napisao???
ili ne umes da citas ili ne razumes sta sam napisao...
ili mozda namerno to cinis.

ok. ocigledno sma pogresno povezao rsledeci deo tvog posta:

Neki je grade na vedam, neki na bagavadgiti, budi, kuranu, tori, bibliji...itd.

Misljenja sam da Bog moze doseci do svacijeg srca i razuma.

za trenutak mi se ucinilo da si postao manje iskljuciv po pitanju ispravnosti razlicitih religija. ucinilo mi se da si napisao da bog ne osudjuje ljude na pakao zato sto su rodjeni u mestima gde se praktikuje religija koja se njemu ne svidja. ti ljudi su bas kao i mnogi 'ispravni pismasi' ubedjeni da im je religija ispravna...
zar iskreno mislis da bi on sve npr. budiste poslao na vatru?
 
nije vas onemogucio ali vam je receno da ako ne radite po njegovim 'savetima' onda žiš (malo vecne vatrice i muke do beskonacnosti...hm...da..meni to ipak vise lici na zabranu kao sto i zemaljski zakoni zabranjuju ali ne onemogucavaju)



Ja sam ti malo pre rekao da ću napustiti diskusiju ako se ne budeš držao argumenata,...Na šta ovo liči,...ovo je sprdačina,...pametovanje,....
Tebi to može ličiti,.....ali je činjenica da to nije zabrana!!!
I nije samo nama rekao nego svima, i tebi,...i nije ti zabranio, inače da to osećaš već bi se pobunio,....primetio bih revolt kod tebe,.....Vidim da si slobodouman i ne prihvataš nikakva ograničenja i naređenja,...
 
Kao prvo,.....Ni jedna vera ne propoveda niti opravdava nastupe bombaša samoubica,...nemojmo mešati veru i verski fanatizam, koji nema veze sa suštinom nauke te vere,...

joj...'de si nasao da termin nauka postavljas uz veru?

i ja mogu da kazem da je verski fanatizam podrzavanje boga koji je pobio tolike ljude.

vi ste dovedeni pred svrsen cin - ili radi kako ti se kaze ili pec pec...nema tu mnogo mesta za slobodnu volju ako verujes u autenticnost takvih tvrdji...
 
Poštovani Drizzt, od svih šest komentara ni jedan ti ne osporava moj navod,....i letimičnim pogledom shvatam da tebi nije cilj diskusija na osnovu argumenata, već nešto drugo,...za to drugo ćeš morati naći i drugog sagovornika, jer ovakva diskusija ne odgovara temi na kojoj smo,...pročitaj naslov,...
Zahvaljujem ti se na odvojenom vremenu,....kad budeš želeo argumentovano pričati na ovu temu, stojim ti na raspolaganju!:hvala:
 
Evo, pokusacu ja:

5. Мојсијева, глава 20

10. Кад дођеш под који град да га бијеш, прво га понуди миром.
11. Ако ти одговори миром и отвори ти врата, сав народ који се нађе у њему нека ти плаћа данак и буде ти покоран.
12. Ако ли не учини мира с тобом него се стане бити с тобом, тада га биј.
13. И кад га Господ Бог твој преда у руке твоје, побиј све мушкиње у њему мачем.
14. А жене и дјецу и стоку и што год буде у граду, сав плијен у њему отми, и једи плијен од непријатеља својих, који ти да Господ Бог твој.
15. Тако чини са свијем градовима, који су далеко од тебе и нијесу од градова овијех народа.
16. А у градовима овијех народа, које ти Господ Бог твој даје у нашљедство, не остави у животу ниједне душе живе.
17. Него их затри сасвијем Хетеје и Амореје и Хананеје и Ферезеје и Јевеје и Јевусеје, као што ти је заповједио Господ Бог твој.

Ovo opravdava genocid nad nevernicima.
 
Ja sam ti malo pre rekao da ću napustiti diskusiju ako se ne budeš držao argumenata,...Na šta ovo liči,...ovo je sprdačina,...pametovanje,....

meni nisi rekao nista. ne silim te ni na sta. sto se tice argumenata, ti ne mozes imati nikaakv argument osim citiranja jedne cenzurisane knjige. ja dovodim u pitanje istinitost onoga sto u njoj pise.

Tebi to može ličiti,.....ali je činjenica da to nije zabrana!!!

dvostruki arsini. ako u zemaljskom zakonu procitas da je zabranjeno proci kroz crveno svetlo i da se za to snose posledice - sve je jasno.
ako u tvojoj knjizi procitas da ne pridrzavanje njegovih zapovesti povlaci sa sobom pakao - to nije zabrana? tebi ovakva interpretacija deluje logicno?

I nije samo nama rekao nego svima

nije rekao malom eskimu koji nema biblioteku/internet/radio...

Vidim da si slobodouman i ne prihvataš nikakva ograničenja i naređenja,...

jesam slobodouman. trudim se da postujem zakon zemlje srbije i imam svoje vidjenje morala koje se u odredjenoj meri podudara sa vasim vernickim...
 
I ovaj deo je jako nepravedan:

5. Мојсијева, глава 22

3. Ко се ожени, па му жена омрзне пошто легне с њом,
14. Па да прилику да се говори о њој и проспе рђав глас о њој говорећи: ожених се овом, али легавши с њом не нађох у ње дјевојаштва;
15. Тада отац дјевојчин и мати нека узму и донесу знаке дјевојаштва њезина пред старјешине града својега на врата,
16. И нека рече отац дјевојчин старјешинама: ову кћер своју дадох овому човјеку за жену, а он мрзи на њу,
17. И даде прилику да се говори о њој рекав: не нађох у твоје кћери дјевојаштва; а ево знака дјевојаштва кћери моје. И нека разастру хаљину пред старјешинама градским.
18. Тада старјешина града онога нека узму мужа њезина и накарају га,
19. И нека га оглобе сто сикала сребра, које нека даду оцу дјевојчину зато што је изнио рђав глас на дјевојку Израиљку, и нека му буде жена; да је не може пустити док је жив.
20. Али ако буде истина, да се није нашло дјевојаштво у дјевојке,
21. Тада нека изведу дјевојку на врат оца њезина, и нека је заспу камењем људи онога мјеста да погине, зато што учини срамоту у Израиљу курвавши се у дому оца својега. Тако извади зло из себе.

Tim pre sto neke zene ne krvare prilikom prvog odnosa.
 
Poštovani Drizzt, od svih šest komentara ni jedan ti ne osporava moj navod,....i letimičnim pogledom shvatam da tebi nije cilj diskusija na osnovu argumenata, već nešto drugo,...za to drugo ćeš morati naći i drugog sagovornika, jer ovakva diskusija ne odgovara temi na kojoj smo,...pročitaj naslov,...
Zahvaljujem ti se na odvojenom vremenu,....kad budeš želeo argumentovano pričati na ovu temu, stojim ti na raspolaganju!:hvala:

i dalje nisam dobio objasnjene u vezi sa ubijanjem bar jedne novorodjene bebe u gomori...
ne vidim da li objasnjenje na ovo vrlo logicno pitanje moze da se argumentuje ijednim citatom iz biblije ali ako postoji bilo bi lepo napisati ga...
 

Back
Top