Smisao vere i njena ispravnost

Za budzislava i besmrtnu:

Rimljanima 2:14,15 ...

''Jer kad neznabošci ne imajući zakon sami od sebe čine šta je po zakonu, oni zakon ne imajući sami su sebi zakon: Oni dokazuju da je ono napisano u srcima njihovim što se čini po zakonu, budući da im savest svedoči, i misli među sobom tuže se ili pravdaju.''

E a vidi O V O

postavismo isti stih ja na svojoj temi a ti ovde...:bye:

:super:
 
Stanje u kome se nalazi verujuca osoba ne zavisi od izbora odredjene veroispovesti
(jer sve one propovedaju dobre i pozitivne stvari)
vec od same osobe, tako da to, po meni ne moze biti kriterijum.
Postoje losi ljudi (ili ljudi koji su nacinili losa dela)
koji pokusavaju da se sakriju pod maskom vernika.
Mogao bih se sloziti sa ovom konstatacijom, mada moram dodati da veroispovest
u velikoj meri utice na stanje u kome se nalazi verujuca osoba,
ali ne u nekom konacnom smislu, vise kao podrska, ohrabrenje pri donosenju odluka.
Ipak konacnu odluku donosi pojedinac.
Sto se tice odlaska u raj...to ne moze biti motiv,
to bi bilo verovanje iz koristoljublja a kod boga to ne prolazi. Bar tako kazu ;).
Dakle, ko je "vernik za svaki slucaj" nek zaboravi...
Sa ovim se vec ne bih slozio.
Da, raj se zeli, ali to nije koristoljublje, vec zelja da se uspostavi prvobitni poredak koji je Bog uspostavio.
Zelja za promenom sa zla na dobro, sa mrznje na ljubav...
Zelja za mestom u kome nema bolesti, patnje, gladi i svega onoga sto muci ovaj gresni svegt.
Dakle nije u pitanju koristoljublje (u negativnom smislu)
jer sam apostol Pavle kaze da mu je sve "slobodno ciniti, al` mi nije sve na krost"
misleci o onome o cemu sam malo pre pisao.

To naglasavam, jer ljudi obocno pod koristoljubljem podrazumevaju materijalnu korist,
Pavle je naglasavao drugu stranu, duhovnu stranu i citiranim recima je branio.

Da pojednostavimo,

slobodno mi je i ukrasti i ubiti i ciniti preljubu i zavideti,
ali to ne donosi dobro, ni meni ni drugome.

Slobodno mi je voleti, tesiti, pomagati u nevolji, leciti bolesne, nahraniti gladne...
nije li to korisno, korisno i meni i drugome...?;)
 
Sa ovim se vec ne bih slozio.
Da, raj se zeli, ali to nije koristoljublje, vec zelja da se uspostavi prvobitni poredak koji je Bog uspostavio.
Zelja za promenom sa zla na dobro, sa mrznje na ljubav...
Zelja za mestom u kome nema bolesti, patnje, gladi i svega onoga sto muci ovaj gresni svegt.
Ciniti dobra dela ne ocekujuci nista zauzvrat. To sam,valjda, htela da kazem ;) !
 
Ciniti dobra dela ne ocekujuci nista zauzvrat. To sam,valjda, htela da kazem ;) !

Ok. Da se nadovezem...

Cinjenje dobrih dela su posledica duhovnog stanja coveka, bio on veran ili ne.

Ali, problem je sto ima onih koji ti cine "proracunato"
"da ih vide ljudi", kako bi bili pohvaljeni u narodu i na taj nacin izgledali veci u ocima drugih ljudi (tacnije tako bi im se cinilo, jer drugih vrednosti zapravo i nemaju)

Zakljucak:

"proracunato" cinjenje dobrih dela = produkt verskog mrtvila
 
Sta mislite, koji su kriterijumi da kazemo da je neka vera dobra ili ispravna? Ja bih rekao da je to stanje u kome se nalazi verujuca osoba, dakle, ako je vera cini dobrom osobom, onda je i sama vera dobra.
Ocekujem da ce pojedini reci da je prava vera ona u koju kad verujes ides posle smrti u raj.
Koji su vasi stavovi?

Nijedna veroispovest nije 100% ispravna. U svakom drustvu imas par ludaja.
Tako je bilo i bice.
Sloboda izbora je osnovna odlika monoteistickih religija. (bar bi trebalo tako da bude)
Ali uvek ima onih koji hoce da kontrolisu, da lise druge ljude njihove slobode.
Ispravnost vere je relativna stvar, i u vecini slucajeva zavisi iskljucivo od individue. Ali ako je individua dobra, ne znaci i da je vera dobra. Ako je individua losa osoba, ne znaci da je i vera losa, vec da taj doticni jos nije razumeo ono sto ga njegova veroispovest uci.
 
Ne postoji religija koja može zadovoljiti potrebe svih ljudi. Iz tih razloga je neophodna sloboda čoveku u izboru religjije koja će napajati njegove potrebe (uključujući i ateizam).
Svrha, smisao i cilj religije u izvornom smislu je da pomogne pojedincu (sledbeniku) da se duhovno razvija, stiče veće samopouzdanje, prikuplja životna iskustva što sve doprinosi da njegova svest (što je duhovna kategorija) lagano ekspandira.
Kada takav pojedinac nadraste okvire jedne religije sam će osetiti potrebu da zatraži drugu koja će napojiti novo-probudjene potrebe za dodatnim i proširenim saznanjima i razumevanjima života i sebe.
Živeti apsolutno ispravnim životom u skladu sa najvišim duhovnim zakonima za nespremnog pojedinca da prihvati punu odgovornost života bilo bi preveliko breme (teret). Zato je dobro da sledi religiju koja će mu omogućiti da se u njoj oseća komotnije i neopterećenim pa čak i ako ne živi sa najvišim standardima.
Otuda, religije se ne mogu uporedjivati kao bolja ili gora već se može tražiti ona koja će zadovoljiti potrebe datom pojedincu.
Ispravna je ona religija koja neće nadmašivati našu ličnu mogućnost da je sledimo, razumemo i da u sebi osetimo smirenost.
Razumevanje i svest svakog čoveka je iako dosta sporo ipak stalno u laganoj (ali ne pravolinijskoj) ekspanziji. Ono što nam je danas pogodno već koliko sutra ( u narednom ili nekom od narednih života) biće nadrašćeno pa ćemo tražiti ono što nam je srcu bliže dok najzad svako u svoje vreme ne ojača i dosegne stadijum kada se može nositi sa najvišim istinama života.
 
Nije pitanje cemu sluzi, vec koja vera je dobra, a koja nije.
Postojanje ne moze da ima smisla, po samoj logici stvari.

Koja vjera je dobra? Svaka vjera je dobra, jer ni jedna vjera te nece nagovoriti da cinis neka losa dijela. Predpostavljam da si sa ovim pitanjem mislio na to koja vjera je ISPRAVNA, posto je Bog jedan, onda je i samo jedna vjera ispravna. E sada moramo spoznati pravu vjeru, koja vjera je prava vjera? Naravno ona vjera koja ima dokaze za to. Ona vjera koja ima dokaz za sebe da je to vjera od Boga, i da su te rijeci - rijeci od Boga.
Procitao sam mnoge religijske knjige, kako god okrenem, ja licno smatram da je Islam ta jedina prava vijera.
 
Ona vjera koja ima dokaz za sebe da je to vjera od Boga, i da su te rijeci - rijeci od Boga.

Koji je to dokaz koji poseduje, podeli sa nama, da ne idemo stranputicom vise?

Procitao sam mnoge religijske knjige, kako god okrenem, ja licno smatram da je Islam ta jedina prava vijera.

Nije ti palo na pamet, kad si vec toliko nacitan i uvideo si da su sve religije slicne, nadovezuju se jedna na drugu, samo ubacuju neke nove momente, cisto radi raspoznavanja, da je sve to jedna velika glupost? :think:
 
kao prvo ja smatram da besmrtnost ne postoji.. videla sam da neki to spominju
a religija sto se tice, smatram da je sve vezano jos za ona plemena koja su bila pre 1000 godina i da su oni to izmislili kako bi svoj domo cuvali, jer sam negde citala da su je svaka porodica bukvalno imala svog BOGA..e sad sto se tice hriscanstva smatram da je to istinski.. i da je to nekad bilo..tj da se stvarno desilo.. e sad zasto..ne znam.. :mrgreen:
 
Sta mislite, koji su kriterijumi da kazemo da je neka vera dobra ili ispravna? Ja bih rekao da je to stanje u kome se nalazi verujuca osoba, dakle, ako je vera cini dobrom osobom, onda je i sama vera dobra.
Ocekujem da ce pojedini reci da je prava vera ona u koju kad verujes ides posle smrti u raj.
Koji su vasi stavovi?

Људи нису само материјална него и духовна бића и свако од нас има хемисферу у мозгу која му говори да постоји нешто што је више од њега самога.
 

Back
Top