Smisao verskih praznika

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.956
Kao i kod svih praznika, ideja je da se sačuva sećanje na neke značajne
ljude ili događaje. Mada, verski praznici imaju jednu dimenziju više.

Sastavni deo praznika su običaji, odnosno način na koji se praznik
obeležava. Bogatstvo običaja prisutno je samo u jako starim praznicima,
gde su se kroz vreme običaji dodavali. Ono što primećujem u naše vreme
je da se običaji gube i zaboravljaju. Šta će praznici postati ako svi običaji
nestanu?
 
Misao je usmerena na to, može li se uključiti tog dana veš mašina ili
nešto uraditi oko kuće, a ne na to koji običaj treba da se sprovede i
kakav je njegov smisao. Kao da su ljudi zapali u neku kolektivnu
apatiju i jedino što ih u vezi praznika raduje je to što eventualno imaju
tada slobodan dan.

Pa im tako dođu kao odličan izgovor ovi što pitaju ''a gde to u Bibliji
piše'', kao da se Isus samo osmišljavanjem običaja za verske
praznike bavio.
 
Kao i kod svih praznika, ideja je da se sačuva sećanje na neke značajne
ljude ili događaje. Mada, verski praznici imaju jednu dimenziju više.

Sastavni deo praznika su običaji, odnosno način na koji se praznik
obeležava. Bogatstvo običaja prisutno je samo u jako starim praznicima,
gde su se kroz vreme običaji dodavali. Ono što primećujem u naše vreme
je da se običaji gube i zaboravljaju. Šta će praznici postati ako svi običaji
nestanu?
što se tiče nas srbadije nestaće i verski praznici .
i u doba komunizma se farbala jaja i donosio badnjak u kuću
 
Pa im tako dođu kao odličan izgovor ovi što pitaju ''a gde to u Bibliji
piše'', kao da se Isus samo osmišljavanjem običaja za verske
praznike bavio
po njima ne smemo ni da pišamo, ni da peremo zube ni da nosimo pantalone jer to ne piše
da rešse može jer piše al moraš van naselja da ideš sa lopticom da zgrneš nečistotu jer jahve ne bi baš bio srećan da ugazi na minu.
 
što se tiče nas srbadije nestaće i verski praznici .
i u doba komunizma se farbala jaja i donosio badnjak u kuću
Aл се крштавало ноћу и није се ишло много у цркву.
А и нису сви били ради да крсте децу, много је радило у државним фирмама, па ако се прочује, не би било згодно.
А црквена венчања су била скоро нестала, некада су се на селима окупљали и молили предвођени свештеником поред дрвета-записа али су и то комунисти искоренили.
Чак су и терали продавце за празнике нпр кад буде вашар за неки црквени празник. У појединим деловима комунисти ни на то нису гледали благонаклоно.
 
Aл се крштавало ноћу и није се ишло много у цркву.
А и нису сви били ради да крсте децу, много је радило у државним фирмама, па ако се прочује, не би било згодно.
А црквена венчања су била скоро нестала, некада су се на селима окупљали и молили предвођени свештеником поред дрвета-записа али су и то комунисти искоренили.
Чак су и терали продавце за празнике нпр кад буде вашар за неки црквени празник. У појединим деловима комунисти ни на то нису гледали благонаклоно.
Jel vasar vera?
Cemu krstenje u crkvi - bog vidi i sta se radi u opstini, dovoljno je to njemu.
Za verski praznik bi vernici trebali da se skupe, da se podsete cime je taj svetac zasluzio da se o njemu prica.
 
Jel vasar vera?
Комунисти су забрањивали окупљања на црквене празнике. Да ли неко тад иде у цркву или не иде, не пише му на челу, чињеница да је било много посећених вашара што некима са власти није одговарало.
То је та наводна "слобода" вероисповедања. Само на папиру, а у реалности слабо.
Cemu krstenje u crkvi - bog vidi i sta se radi u opstini, dovoljno je to njemu.
Шта хоћеш да кажеш, да се треба крштавати код матичара ?
 
А и нису сви били ради да крсте децу, много је радило у државним фирмама, па ако се прочује, не би било згодно
ala preteruješ
moja generacija koji smo rođeni u komunizmu sva bila krštena. za vaskrs ofarbana jaja smo nosili u školu a za božić samo mi koji smo živeli pored šuma fruške gore (čardak naselje u Sremskoj Kamenici) obavezno smo išli po badnjak jer su nam hrastovi bili blizu. niko nije snosio posledice zbog toga.
 
ala preteruješ
Лично сам чуо то од људи из тог времена. Лично ми је човек рекао да су му рекли да знају да је крстио дете и да људи не напредују на послу због тога или га смести на ниже радно место.
У неким крајевима су баке тајно водиле децу и крштавале и молиле свештенике да не пишу ништа у црквене књиге. Било је свега.
Замисли само како је било кад живиш у Хрватској где цркву дигну у ваздух. Не у рату, већ у миру. Или украду звона.
Није било исто у сваком делу Србије.
moja generacija koji smo rođeni u komunizmu sva bila krštena.
Мислиш да су крштени осамдесетих година прошлог века ? Говорим ти о људима крштеним седамдесетих, шездесетих и раније.
za vaskrs ofarbana jaja smo nosili u školu
Било је у неким црквама седамдесетих година прошлог века рецитације за Светог Саву. Али то је негде било у повоју, а шездесетих година прошлог века послати децу и на рецитацију за Светог Саву није било пригодно, тј. људи су се плашили. Касније како су се људи одродили од вере, неко није ни хтео да шаље децу неко није смео итд.
Постоје црквишта где су се људи окупљали. То су комунисти кажњавали јер су њима била црквишта буквално као ливаде са цвећем. Људи се нпр 200 година окупљају на неким старим црквиштима, а комунисти цркву треитрају као сеоски храм и порта. Свака верска служба ван тога је била кажњива.
a za božić samo mi koji smo živeli pored šuma fruške gore (čardak naselje u Sremskoj Kamenici) obavezno smo išli po badnjak jer su nam hrastovi bili blizu. niko nije snosio posledice zbog toga.
Није сваки део Србије био исти.
Ево ја живим у Срему, ту се комунизам добро запатио.
Пре једно 15 година видео сам на гробљу да свештеници апелују да су људи заборавили на своје покојне. После опела нико не држи 40 дана, пола године, годину.
То је у крајевима око Чачка, Краљева и сл буквално незамисливо. Тамо се вера одржала другачије и јаче него у другим деловима.
На Косову и Метохији је посебна прича где је народ теран да се исељава и тако деценијама. Комунисти су само наставили да пуштају Албанце да врше притисак који је постојао и пре 1945.
 
20240225_113201.jpg

20240225_113310.jpg
 

Back
Top