Putin slagao da su nam Rusi pomogli devedesetih, istina je daleko drugačija: Uveli su nam sankcije, naoružavali Hrvatsku i odlikovali Tuđmana

Iz rubrike "nije se desilo".

Dakle, za sve druge koji su dobili orden od predsednika Rusije ima dokaz(slika) a za Mesića nema ali ipak je istina? Koje gluposti ja ovde čitam :rotf:
Ko ti je rekao da nema slika? Ocekujes mozda da ti ja nadjem slike, nisam video slike drugih odlikovanih kao ni Mescevih ali nemam razloga da sumnjam u vest koju sam procitao u to vreme a ti sumnjaj, do tebe je.
 

Putin slagao da su nam Rusi pomogli devedesetih, istina je daleko drugačija: Uveli su nam sankcije, naoružavali Hrvatsku i odlikovali Tuđmana​


Pogledajte prilog 1496893

Predsednik Rusije Vladimir Putin u intervjuu sa američkim novinarom Takerom Karlsonom izjavio je da je Moskva morala da stane u odbranu Srbije tokom ratova dvedesetih. Istine radi, Rusija je tada uvela sankcije Srbiji, isto kao i zapadne zemlje, ali je i naoružavala Hrvatsku.
“Čim su počela dešavanja u Jugoslaviji, Boris Jeljcin digao je glas u znak podrške Srbima; nismo mogli da ne stanemo u odbranu Srba, jer su Srbi poseban i nama blizak narod, sa pravoslavnom kulturom. To je narod koji je patio generacijama“, rekao je Putin u intervjuu Takeru Karlsonu navodeći da je NATO prekršio obećanje Rusiji da se neće širiti na istok, a što je u srži tekućeg konflikta s Ukrajinom.

Kako je Putin slagao

Kratak osvrt na prošlost dovoljan je da dokaže da predsednik Rusije ne govori istinu kad priča o „podršci“ koju je Rusija pružila Srbiji tokom ratova devedesetih godina. Ne samo da je ta podrška izostala, već je Moskva i uvela sankcije našoj državi 1992. godine. Tada je Savet bezbednosti UN usvojio tri rezolucije, kojima je bio zabranjen uvoz robe iz Savezne Republike Jugoslavije, ali i izvoz iz SRJ. Rusija je kao stalna članica SB imala pravo veta, ali ga nije iskorstila, već je podržala sankcije prema našoj zemlji.

Sada je već poznato da je početkom devedesetih Ruska Federacija bila i vojni saveznik Hrvatske. Tačnije, u vreme embarga na izvoz oružja Rusija je naoružavala Hrvatsku.

Nikola Lunić, izvršni direktor Saveta za strateške politike, svojevremeno je u autorskom tekstu za nedeljnik “Vreme” naveo da je Zagreb od Rusije nabavio protivvazduhoplovni sistem S-300, koji je prikazan i na vojnoj paradi u Zagrebu 1995. Ali pored tog sistema, dodao je Lunić, Rusija je kataloški nudila Hrvatima sve osim nuklearnih balističkih raketa.

“Tako je u to vreme iz Rusije ili uz njeno posredovanje Hrvatska dobila i 18 transportnih helikoptera Mi-17, 12 borbenih helikoptera Mi-24 sa odomaćenim nazivom ‘đavolje kočije’, 40 aviona lovca/presretača MiG-21, kao i ceo niz sofisticiranog naoružanja i vojne opreme (NVO) poput protivoklopnih sistema Fagot, protivoklopnih raketa Šturm, PVO raketa R-60 i nevođenih raketa S-5”, napisao je Lunić.

Rusija odlikovala Tuđmana

Da je tokom proteklog rata Rusija naoružavala Hrvatsku, a ne Srbiju, ispričao je za zagrebački „Večernji list“ Marin Tomulić, koga je taj list predstavio kao “prvog dobavljača”.
„Rusi su nam isporučivali oružje na zahtev Francuske. Ja sam tome svedok“, rekao je Tomulić.
Zanimljivo je i da je u novembru 1996. tadašnji ruski predsednik Boris Jeljcin odlikovao Franju Tuđmana „Medaljom Žukov“ “za aktivan doprinos pobedi nad fašizmom”. Takođe, I Vladimir Putin je 2005. godine odlikovao Stjepana Mesića za doprinos koji su hrvatski narod i Hrvatska kao država dali u konačnoj pobedi nad fašizmom.
https://nova.rs/vesti/politika/puti...kipJJ4AVpsWVBWr4CtVdyhZ0taFDD7BRPLkWQBub46UcA

Poznato je da političari nisu baš profesija poznata po istinoljublju. Ovo uglavnom važi za sve političare, širom sveta. Ima izuzetaka, ali su veoma retki.
Međutim, oni pametniji uglavnom lažu oko činjenica koje običan čovek koji nije blizu osetljivih informacija teško može da proveri ili ne može uopšte.
Zato ne razumem šta je ovo Putinu trebalo. Nije glup i sigurno zna da se ovo može proveriti s par klikova.
Zašto je onda ovako očigledno lagao?
di si bre..........poslednji mohikanac ?
 
Ko ti je rekao da nema slika? Ocekujes mozda da ti ja nadjem slike, nisam video slike drugih odlikovanih kao ni Mescevih ali nemam razloga da sumnjam u vest koju sam procitao u to vreme a ti sumnjaj, do tebe je.
Nema slike jer nema ni odlikovanja.
Ja imam razloga da sumnjam, zato što niko drugi nije pisao o tome osim par naših novinara, a dobro znamo kako naši novinari lažu čim zinu. Uostalom, prečešljao sam neke strane medije, bukvalno niko nikad nije pisao o tome, dok zamisli za sve druge koje je Putin odlikovao jesu...
 
Nema slike jer nema ni odlikovanja.
Ja imam razloga da sumnjam, zato što niko drugi nije pisao o tome osim par naših novinara, a dobro znamo kako naši novinari lažu čim zinu. Uostalom, prečešljao sam neke strane medije, bukvalno niko nikad nije pisao o tome, dok zamisli za sve druge koje je Putin odlikovao jesu...
Zaiteresovao si me pa sam pogledao Mesicevu biografiju, dobioje Medalju Puskina 2007. Medalja Zukova se ne spominje. https://web.archive.org/web/20190402180923/http://www.kremlin.ru/acts/bank/26385
 
Predsednik Rusije Vladimir Putin u intervjuu sa američkim novinarom Takerom Karlsonom izjavio je da je Moskva morala da stane u odbranu Srbije tokom ratova dvedesetih. Istine radi, Rusija je tada uvela sankcije Srbiji, isto kao i zapadne zemlje, ali je i naoružavala Hrvatsku.
“Čim su počela dešavanja u Jugoslaviji, Boris Jeljcin digao je glas u znak podrške Srbima; nismo mogli da ne stanemo u odbranu Srba, jer su Srbi poseban i nama blizak narod, sa pravoslavnom kulturom. To je narod koji je patio generacijama“, rekao je Putin u intervjuu Takeru Karlsonu navodeći da je NATO prekršio obećanje Rusiji da se neće širiti na istok, a što je u srži tekućeg konflikta s Ukrajinom.
Bolje da nas ne spominje, mi mu sluzimo samo kao "moneta za potkusurivanje" u medjunarodnim odnosima.
 
Nema slike jer nema ni odlikovanja.
Ja imam razloga da sumnjam, zato što niko drugi nije pisao o tome osim par naših novinara, a dobro znamo kako naši novinari lažu čim zinu. Uostalom, prečešljao sam neke strane medije, bukvalno niko nikad nije pisao o tome, dok zamisli za sve druge koje je Putin odlikovao jesu...
Naravno da ima odlikovanja kao što ima i rukovanja i smeškanja, a i ruskog zahteva da im se isplati ostatak para za oružje. Dakle Rusi su ga slali, a Ukrajinci su možda samo u nekim slučajevima radili špediterske poslove.
Detaljnije o svemu imate ovde:


Znači nije hrvatski izvor nego baš onako turbosrpski sa sve knjigama tipa "Srbi narod najstariji" i tako to.

Veliku većinu sam znao i pre, ali recimo novo mi je saznanje da su Rusi priznali Hrvatsku 2 meseca pre Amerikanaca.
 
Ruski ambasador je tako tvrdio

Novi ruski pritisak na Hrvatsku: Isporučili smo vam S-300, gdje su nestale rakete?
Razočarani ruski veleposlanik Anvar Azimov pozvao je trgovca oružjem Zvonka Zubaka da usklade popis isporučenog oružja

....
U razgovoru sa Zubakom Azimov je kazao da je Rusija razočarana ponašanjem Hrvatske te da bi se Hrvati trebali podsjetiti tko ih je u vrijeme međunarodnog embarga naoružavao i spašavao. Stoga je i zatražio popis svih isporuka. Izgledno je da Rusija zna što je tih godina isporučivala zaraćenoj Hrvatskoj, no trebala im je i dodatna potvrda. U popisu, koji je u posjedu Večernjeg lista, navode se goleme količine tog naoružanja. Na popisu je i znameniti raketni sustav S-300 PMU koji je dijelom bio isporučen Republici Hrvatskoj uoči Oluje i koji je potom bio poslužio kao psihološka kočnica zračnim snagama SR Jugoslavije da ih odvrati od intervencije tijekom Oluje. Sustav, prema tvrdnjama Zvonka Zubaka, nikada nije otplaćen pa on još od 2001. vodi sudski proces u kojemu traži isplatu, povrat ili nagodbu.
https://www.google.com/amp/s/www.ve...-smo-vam-s-300-gdje-su-nestale-rakete-1162920
E pa stvarno nije lepo od vas što ste zakinuli Ruse za lovu. Oni su vam pomogli kad vam je bilo najteže. Nezahvalnici jedni.
 
E pa stvarno nije lepo od vas što ste zakinuli Ruse za lovu. Oni su vam pomogli kad vam je bilo najteže. Nezahvalnici jedni.
Nema problema, zahvalni smo mi njima i sve je izglađeno. Ionako ih čeka preko milijardu dolara od Agrokora kad završe sankcije.
 
De ne prdi, to nisu bili ruski već njemački.
Ubijali ste djecu u koloni i nije te stid to pominjati? Ološu ustaški.
Не треба искључити да су и Руси који су продавали те апарате учествовали у том злочину...
 
Па у праву је из своје идеолошке југо-перспективе...

Гомила тих Руса из Берлина је перфектно говорила Њемачки...

Шредер је још пре Путина био део целе приче која ће да обједини Немачку баш ратом у Југославији
 
Da, nakon ujedinjena dvije njemačke avijacija je ostala u mjihovom vlasništvu te su imali i sovjetske avione.
Znam da drka* na Ameriku, Njemačku, Vatikan kao neprijatelje vascelog srpstva, ali ipak 90% uvezenog vojnog materijala je došlo iz Rusije i njenih satelita.
 

Back
Top