PSIHIJATRIJA: psihoterapija, panika, fobije, depresije, psihološke igre, itd.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
A da tu podsvest ipak ostavima kao kranju varijantu...:)
1.Da li ti je vid dobar?Da li imas dobro osvetljenje, provetrenu prostoriju...?
2.Kako ucis?Citanjem, auditivno,dodirom...?
3.Zbog cega ucis?
4.Kada ucis?Da li si dovoljno odmoran, zdrav, odmoran...?
5.Da li znas tehniku ucenja, iako si zavrsio fax, moguce je da materija koju sada ucis zahteva drugaciji pristup...?

1. пре неколико месеци сам из тог разлога проверио вид и све је у нормали

2. учење. стручне књиге - обнављам оно што сам одавно без проблема положио или нове књиге из сродних области које су ми неопходне за струку, баш неопходне. да напоменем да су нове стручне књиге далеко лакше разумљиве и бољег квалитета од оних које смо користили на факсу

3. посао је такве природе да је неопходно да се редовно надограђујем, нарочито страни језици и стручни термини

4. углавном сам одморан и пре учења се трудим да се опустим.

5. техника учења је - прочитам нпр поглавље, затим се вратим да ствари које нисам разумео расчланим. напишем обично моје запажање и нејасне ствари. кад разјасним и схватим опет прочитам и покушам да заокружим целину. и покушам да ствар практично уклопим у пројекат. немам потребе да учим напамет, само практично разумевање је апсолутно довољно. материја коју учим се директно наслања на факс

међутим ево већ 2 год немогу ни да почнем са учењем

покушао сам са аудио дисковима из библиотека. и ако једном слушам без неке пажње током вожње нема проблема - јер ми вожња одвлачи пажњу, али ако покушам да враћам ствари и да пропуштено опет послушам - блокада и нервоза

код куће чим пробам исто и да се концентришем - моментална главобоља и блокада
 
Пре 10 година сам заврио факултет, нашао посао и све по реду. међутим посао ми захтева редовно лагано учење и праћење нових техника и ............итд, такође коришћење страних језика

међутим уназад 2 године сам потпуно блокиран. немогу ништа да учим а да ми то не изазове готово моменталну главобољу и непетост

ако читам неку небитну ствар онда нема проблема али чим ангажујем макар мало концентрацију наступа блокада

мислим да је питање неке квакице у подсвести али небих да лутам и на своју руку експериментишем

Da li su ti se nekada ovakve stvari dešavale i na fakultetu tokom studiranja?
Da li se pre dve godine desilo nešto bitno u tvom životu što bi istakao, a da je neposredno prethodilo teškoćama u učenju?
 
Potrebni su mi neki saveti za supresiju "opsesivnih" OKP ("opsesivni kompulzivni poremecaj/zavisnost") misli. Za pocetak, hteo bih da pokusam bez uzimanja lekova. Unapred zahvalan kome god pruzi bilo kakvu pomoc.

Dodacu detalje o problemu ako bude neophodno.

OKP ne može bez lekova! Nemoj se šaliti sa tim stvarima! Za suzbijanje prisilnih misli niko ti ovde ne može dati valjan savet a da on ne glasi ,,Poseti psihijatra''! Tako će biti najbolje. Srećno!
 
Poslednja izmena:
A da tu podsvest ipak ostavima kao kranju varijantu...:)
Da podsvest ostavimo kao krajnju varijantu?!? :besna::dash:
Zar stvarno svako moze sve da napise ovde? Alo bre ljudi...?
OKP ne može bez lekova! Nemoj se šaliti sa tim stvarima! Za suzbijanje prisilnih misli niko ti ovde ne može dati valjan savet a da on ne glasi ,,Poseti psihijatra''! Tako će biti najbolje. Srećno!
Uopste nije tacno, pravi hipnoterapeut bi to sredio za nedelju - dve, najvise i ne bi upotrebio ni aspirin a ne nesto ubitacnije...
 
Poslednja izmena:
Da podsvest ostavimo kao krajnju varijantu?!? :besna::dash:
Zar stvarno svako moze sve da napise ovde? Alo bre ljudi...?

Uopste nije tacno, pravi hipnoterapeut bi to sredio za nedelju - dve, najvise i ne bi upotrebio ni aspirin a ne nesto ubitacnije...

Ne pričaj gluposti! To što si ti hipnoterapeut ne znači da njome možeš sve da lečiš. OKP se teško leči i kad na njemu rade psihijatri, psiholozi i terapeuti i to godinama. Ti ćeš je izlečiti samo hipnoterapijom za nedelju-dve?!? Smešan si...:)
 
Poslednja izmena:
Znaci brate, znaci...da li ista znas o hipnoterapiji? Sta mislis, zasto se ja i gomila pravih hipnoterapeta mlati sa tim ako ne funkcionise? A ti se samo smej, smejanje je zdravo...

Čitao sam puno o hipnoterapiji, i čitao sam o mnogim ljudima kojima je ona stvarno pomogla. Ja u mojim postovima nisam omalovažio hipnoterapiju kao vid terapije. Šta više, jako mi je zanimljiva, ali ne možeš ti samo njome da lečiš (i izlečiš) teška stanja u psihijatriji kao što je OKP. Ako ti insistiraš da može, ja onda moj post završavam jednom sjajnom rečenicom mog profesora iz psihoterapije ,,Zlo nastane kad pogrešnom čoveku date u ruke znanje iz neke psihoterapije''.
 
Čitao sam puno o hipnoterapiji, i čitao sam o mnogim ljudima kojima je ona stvarno pomogla. Ja u mojim postovima nisam omalovažio hipnoterapiju kao vid terapije. Šta više, jako mi je zanimljiva, ali ne možeš ti samo njome da lečiš (i izlečiš) teška stanja u psihijatriji kao što je OKP. Ako ti insistiraš da može, ja onda moj post završavam jednom sjajnom rečenicom mog profesora iz psihoterapije ,,Zlo nastane kad pogrešnom čoveku date u ruke znanje iz neke psihoterapije''.
Slusaj, predpostavljam da se ovde ne radi ni o cemu licnom. Potpuno razumem skepsu u korumpiranom drustvu u kome zivimo i u kom se love pare na razne nacine, ali to ne znaci da metoda nije ispravna ako se stvarno uradi po svim pravilima. Mi raspravljamo dve razlicite tehnike pristupa istom problemu. Tvoja ce bolesnicima posle godina analize dati razumevanje sta se dogodilo ali neces moci nista da promenis, moci ces samo da prigusis simptome. Moja pronadje uzrok i ukloni ga, a samim tim i "bolest".
Ljudi generalno veoma tesko prihvataju drasticne promene u bilo kojoj sveri koja bi promenila njihovu konfortnu zonu. U svetu koji je odavno prihvacen kao iskljucivo materijalni, tesko je dobiti "dozvolu" da se objasni drugaciji pristup gde materijano ne da nije sve nego nije - nista! Ali, situacija se menja polako, postoji, recimo, MEG (magneto-encefalo-gram) koji pokazuje da mozak emituje razlicite magnetne talase izvan glave, u zavisnosti od kvaliteta misli, i slicne stvari. Um kontrolise sve procese u telu, ali taj deo nije dostupan nasoj kontroli dok smo u svesnom stanju. Ja se jako trudim da propagiram hypnoterapiju da bih pomogao ljudima da zaista nadju nacin da pomognu sebi a ne da rade konvencionalnu stvar koja se od njih ocekuje da urade iako ta ne daje onakve rezultate koje ocekuju. Budite otvorenog uma, ukoliko nesto ne poznajete ne znaci da ne postoji. Zamislite pecinskog coveka koji bi video televizor? To ne znaci da TV ne postoji...
 
Slusaj, predpostavljam da se ovde ne radi ni o cemu licnom. Potpuno razumem skepsu u korumpiranom drustvu u kome zivimo i u kom se love pare na razne nacine, ali to ne znaci da metoda nije ispravna ako se stvarno uradi po svim pravilima. Mi raspravljamo dve razlicite tehnike pristupa istom problemu. Tvoja ce bolesnicima posle godina analize dati razumevanje sta se dogodilo ali neces moci nista da promenis, moci ces samo da prigusis simptome. Moja pronadje uzrok i ukloni ga, a samim tim i "bolest".
Ljudi generalno veoma tesko prihvataju drasticne promene u bilo kojoj sveri koja bi promenila njihovu konfortnu zonu. U svetu koji je odavno prihvacen kao iskljucivo materijalni, tesko je dobiti "dozvolu" da se objasni drugaciji pristup gde materijano ne da nije sve nego nije - nista! Ali, situacija se menja polako, postoji, recimo, MEG (magneto-encefalo-gram) koji pokazuje da mozak emituje razlicite magnetne talase izvan glave, u zavisnosti od kvaliteta misli, i slicne stvari. Um kontrolise sve procese u telu, ali taj deo nije dostupan nasoj kontroli dok smo u svesnom stanju. Ja se jako trudim da propagiram hypnoterapiju da bih pomogao ljudima da zaista nadju nacin da pomognu sebi a ne da rade konvencionalnu stvar koja se od njih ocekuje da urade iako ta ne daje onakve rezultate koje ocekuju. Budite otvorenog uma, ukoliko nesto ne poznajete ne znaci da ne postoji. Zamislite pecinskog coveka koji bi video televizor? To ne znaci da TV ne postoji...

Ma naravno da se ne radi o nečemu ličnom. Samo razmenjujemo mišljenje o adektvatnoj terapiji :D. Nije mi ni prvi ni poslednji put, a verujem ni tebi. Na kraju, bolje je da za jedan problem imamo više mogućih rešenja nego nijedno :)
 
Ma naravno da se ne radi o nečemu ličnom. Samo razmenjujemo mišljenje o adektvatnoj terapiji :D. Nije mi ni prvi ni poslednji put, a verujem ni tebi. Na kraju, bolje je da za jedan problem imamo više mogućih rešenja nego nijedno :)
Ovo zvuci toliko osvezavajuce prijateljski a i logicno, da je prosto zadovoljsto procitati! :hvala:
 
Pokusala sam da procitam sve ispocetka da ne bi neko pitanje ponavljala, ali stvarno ima puuuuno da se cita... Prvi put sam se uclanila u forum jer vise ne znam kome da se obratim... Mislim da sam vec dugo godina u depresiji koja, zaviseci od zivotnih desavanja, progresira ili se potiskuje...
Moja mama se lijeci od depresije vec 5-6 godina i nismo imali dobro iskustva sa psihijatrima... Ja sam takodje isla sa mamom na terapije (odvojeno i zajedno) da bi se ukljucila u desavanja kao sto govore da porodica treba da uradi i takodje da rijesim svoje probleme. Prva doktorica (koju su nam posavjetovali kao najbolju u Beogradu) je 2 godine drzala na gomilama tableta, sve vise i vise.. Na pocetku je bilo malo bolje, a s vremenom je postajalo sve gore i gore... Smrsala je uzasno i nije mogla nista da jede, samo je spavala, nije imala nikakvu snagu niti kondiciju (5 stepenica je bio problem), takodje se nije mogla skoncentrisati na razgovor... Nije dugo mogla da prati o cemu se prica, bila je kao zombi... Pomenuta doktorica na pitanje moje mame kada ce to da prodje je odgovorila da nece nikada i da ona treba da nauci da zivi takvim zivotom... Kad uzmemo u obzir da moja mama je jako obrazovana i inteligentna zena koja je citav zivot radila na visokim pozicijama u velikim svjetskim firmama... A sada nije znala vise da se snadje ni na aerodromu gdje treba da ide i sta treba da radi... Prvih godinu dana smo isli 2 puta sedmicno na terapije (znaci 4 terapije po eur 50 sedmicno), kasnije jednom sedmicno... Poslije terapija sam se ja osjecala jako lose... Ja nisam pila nikakve tablete, ali sve sto mi je ona govorila je da je sve katastrofa... Da sam ja katastrofa, sta sam sebi dopustila, dozvolila, itd. To je samo ucinilo da imam jos manje samopouzdanja...
Kasnije smo promijenili psihijatra koja je bila druga krajnost... Skinula je mamu sa tableta za mjesec-dva i mama je stvarno pocela da dolazi sebi iz tog zombi stanja... Poslije nekog vremena i to je prestalo da daje rezultate... Ja sam pocela terapiju sa otvorenim razgovorom... Imala sam velikih problema sa partnerom u to vrijeme i ponekad smo isli zajedno na terapije, i odvojeno... od samog pocetka ona je rekla da nas dvoje ne trebamo da budemo zajedno i da treba sasvim da izgubimo kontakt... Tu je vjerovatno bila u pravu, ali nama je to jako tesko palo s obzirom da smo najbolji prijatelji iz djetinjstva i sve nam je zajednicko... zajednicki su nam prijatelji, skole, djetinjstva, izlasci, sve..... Mi smo rekli da bi ipak htjeli da rijesimo problem i ostanemo zajedno... Ona je to sasvim mirno rekla kao da nije nikakav problem... jednostavno da onda izgubimo kontakt sa tim prijateljima, pa sta? Sve u njenoj prici je bilo tako jednostavno kao da mi pravimo frku ni oko cega... S tim da je u medjuvremenu pokusavala njega da smuva sa njenom drugaricom i mene sa njenim drugom da mi o tome ne znamo... Prestali smo svi da idemo i kod nje...
Ja sam odustala da idem vise jer nemam povjerenja u te ljude vise... Iako vjerujem da stvarno postoje dobri psihijatri koji su tu da stvarno pomognu... Ali kada je covjek tako nestabilan i osjecajan, u takvom stanju, nema zivaca da ide od jednog do drugog pricajuci svoju pricu bezbroj puta da bi poslije 50-oro njih mozda nasao onog "the one"...
Mama je presla sa psihologije na homeopatiju... Takodje je jedno vrijeme bila "self medicated" sa zoluftom sto nas je sviju jako plasilo...
Ja i moj partner smo dugo bili u on&off odnosima dok se konacno nismo rastali sa velikim zamjeranjem jedno drugom... Trenutno ja nemam nikakvih zelja osim da lezim kuci sama igram igrica na kompjuteru, placem svakih 5 minuta bez razloga... Nemam s kim da popricam o svom stanju... Mamu ne mogu da opterecujem svojim problemima i pred njom se pravim kao da je sve super... Najboljeg prijatelja sam izgubila... I sad vise nista nema smisla...
Previse sam napisala, znam... ako ste imali dovoljno zivaca i vremena da sve ovo procitate, onda je moje pitanje - da li mi mozete preporuciti nekog pouzdanog psihijatra? Koji se stvarno posvecuje pacijentu, a ne zaradi... I ne kljuka samo tabletama... Ili uopste imate li nekih savjeta....
Hvaaaala puno!!!
 
To o čemu ste pisali je klasična depresivna slika koja može da se sasvim dobro koriguje.E sad da li sa ili bez terapije?Moje mišljenje je da je bez terapije jaaaako teško izaći iz depresivne epizode ovog opisa ali nije i nemoguće.Ništa nije loše u dobro doziranoj i opserviranoj terapiji.
Moje iskustvo mi govori da bi u svakom slučaju trebalo da se obratite psihijatru zbog vašeg stanja,naravno nisam za varijantu bacanja novca i uvek savetujem državnu ustanovu kao prvo odredište.
Jednostavno ni Vi ni vaša majka niste imale sreće sa lekarom koji je evidentno namirisao novac....zato moja preporuka...državna ustanova prvo.Nisu baš svi zaglibili u korupciju i neznanje.....
 
Mickk je u pravu. Nisu svi psihijatri korumpirani i neznalice...mada je malo ljudi ostalo u koje covek moze da se pouzda a da ih nikad niste videli u zivotu-a kako to znati? Svi pricaju iste price...Ali na stranu njihove namere, iskrene ili ne, ja cvrsto verujem da bez obzira na to, oni jednostavno - ne mogu da pomognu! Pa jedan vam je to i sam rekao, "pomirite se sa tim i naucite da zivite sa bolescu" - jel to resenje? Sa svim duznim postovanjem, ali koja je definicija osobe koja istim alatom i istim metodom pokusava da resi isti problem ocekujuci drugacije rezultate? Mislim na vas... Verujem da na to ne treba da odgovorim. Bili ste kod psihijatara, "been there-done that", ne funkcionise, probajte nesto novo. Ljudi koji me znaju ovde na forumu reci ce evo ga ovaj ko svaba tra-la-la, ali to je istina, nece vam trebati godine, trebace jedno vreme zavisno od problema ali u veoma kratkom vremenu, problemi mogu nestati kao da ih nikad nije ni bilo, zauvek. HIPNOTERAPIJA! Jedino treba naci pravog terapeuta, ne mamiparu ima ih ko pleve, i ne eriksonijanca, nego Elmanovca, al to je vec druga prica...
 
Poslednja izmena:
Hvala puno! Slazem se da bez profesionalne pomoci je teze izaci iz depresivnog stanja... Pokusat' cu sa drzavnom ustanovom... Nisam prije mislila o tome jer nekako sam smatrala da privatna praksa pruza vise posvecenosti pacijentu..Ali u danasnje vrijeme vise nije tako...
Takodje sam htjela da pitam da li neko zna kako se lijeci Globus Hystericus? Ja sam nasla da u Norveskoj imaju neke tablete, ali kod nas nisam mogla da nadjem strucnjaka koji je mogao da mi odgovori... Trebalo je godinu dana, poslije brojnih pregleda grla, rentgena, itd. cak i slanja na operaciju grla (koja je, srecom, otkazana na vrijeme) da se uspostavi dijagnoza mojoj mami da je u pitanju Globus Hystericus...
 
Da podsvest ostavimo kao krajnju varijantu?!? :besna::dash:
Zar stvarno svako moze sve da napise ovde?

И мени је то пало напамет, кад сам прочитао тај пост :klap:

Подсвест је за неке "крајња варијанта", али је проветреност ,осветљеност и техника учења ПРВА. Такве "мисли" збиља наводе на питање зашто се неке особе уопште јављају на ову тему ... :rotf:
 
Poslednja izmena:
Hvala puno! Slazem se da bez profesionalne pomoci je teze izaci iz depresivnog stanja... Pokusat' cu sa drzavnom ustanovom... Nisam prije mislila o tome jer nekako sam smatrala da privatna praksa pruza vise posvecenosti pacijentu..Ali u danasnje vrijeme vise nije tako...
Takodje sam htjela da pitam da li neko zna kako se lijeci Globus Hystericus? Ja sam nasla da u Norveskoj imaju neke tablete, ali kod nas nisam mogla da nadjem strucnjaka koji je mogao da mi odgovori... Trebalo je godinu dana, poslije brojnih pregleda grla, rentgena, itd. cak i slanja na operaciju grla (koja je, srecom, otkazana na vrijeme) da se uspostavi dijagnoza mojoj mami da je u pitanju Globus Hystericus...

Sa_1981, vidim da si moju poruku ignorisala u smislu pas laje vetar nosi i to je u redu sto se mene tice. Nekim ljudima jednostavno ne mozes pomoci, ili jos ne. Nekima je dovoljno da lupe glavom o zid jedanput, a nekima treba vise puta....ja cu svejedno pokusavati i dalje da ljudima koji su voljni da cuju objasnim neke istine koje sam naucio i na svojoj kozi osetio, a koje nazalost jos nisu siroko prihvacene jer postoji konflikt interesa. Zivimo u svetu u kome je profit prvi zakon i sta god se tome usprotivi bice napadnuto is svih zvanicnih oruzja, ponekad nazalost i od ljudi dobre volje koji se nisu potrudili da sami saznaju vise, nego uzimaju neciju "zvanicnu" rec zdravo za gotovo.
U onome sto ja radim najvaznije je da covek hoce sam sebi da pomogne, bez toga, ne samo hipnoterapija je nemocna, o psihijatriji kao soft "science" da i ne govorim, nego nema sile na svetu koja mu moze pomoci.
 
Sa_1981, vidim da si moju poruku ignorisala u smislu pas laje vetar nosi i to je u redu sto se mene tice. Nekim ljudima jednostavno ne mozes pomoci, ili jos ne. Nekima je dovoljno da lupe glavom o zid jedanput, a nekima treba vise puta....ja cu svejedno pokusavati i dalje da ljudima koji su voljni da cuju objasnim neke istine koje sam naucio i na svojoj kozi osetio, a koje nazalost jos nisu siroko prihvacene jer postoji konflikt interesa. Zivimo u svetu u kome je profit prvi zakon i sta god se tome usprotivi bice napadnuto is svih zvanicnih oruzja, ponekad nazalost i od ljudi dobre volje koji se nisu potrudili da sami saznaju vise, nego uzimaju neciju "zvanicnu" rec zdravo za gotovo.
U onome sto ja radim najvaznije je da covek hoce sam sebi da pomogne, bez toga, ne samo hipnoterapija je nemocna, o psihijatriji kao soft "science" da i ne govorim, nego nema sile na svetu koja mu moze pomoci.

Nisam ignorisala poruku, vec sam se tek regitstrovala i svaka poruka koju posaljem treba da se odobri moderatorom foruma, pa mi poruke malo kasne... Mislim da sve treba probati u ovakvim situacijama, pa mozda i pomogne... Procitacu o tome... Hvala! Mada se ne slazem sa "been there done that" zato sto tamo gdje smo bili su bili pogresni terapeuti i vjerujem kada bi nasli prave, koji hoce da se posvete covjeku i problemu, bilo bi drugacije.
Slazem se da nisu svi takvi, nisam to ni rekla... Upravo sam govorila o tome da vjerujem da ima dobrih terapeuta, ali covjek u takvom stanju nema snage da ide od jednog do drugog pricajuci svoju tuznu pricu "over and over"... S tim da tek poslije nekoliko mjeseci vidis ustvari kakav je terapeut...
 
Molim doktorku da mi odgovori na jedno pitanje koje me izjeda!

Naime, ja sam (skoro) pa bivsi agorafobicar, sa napadima panike koje sam nekako sama savladala! Medjutim, moje pitanje se odnosi na nesto skroz drugo. Naime, moj rodjeni brat ima psihozu , tacnije psychosis f 29 vec deset godina. Uz lekove koje pije, nekako sve se to i podnosi, mada ima ponekada svakakve sumanute ideje, nece da ide kod lekara , itd... Ono sto mene zanima je da li i ja mogu oboleti od ove psihoze, ili od bilo kog oblika sizofrenije? Inace, imam 32 godine, a on ima 30. Da li postoji sansa da obolim od toga i da li su mozda moja buduca deca ( jos ih nemam ) ugrozena da i ona dobiju ove poremecaje?

Molim vas doktorka za odgovor, puno bi mi znacio!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top