Prirodni antiseptici kod biljaka (o cimetu i druge priče).

Plant

Poznat
Poruka
7.021
Na mnogim mrežama se pominje kao aseptik (antiseptik, antibiotic, bactericidal, germicidal, antibacterial, disinfectant, germ-free, disinfected, uncontaminated)

Evo ovde je lepo objašnjeno,..
Takođe i na nekoliko portala, sajtova o gajenju biljaka, čak i na nekim stranim forumima,..

zanima me da li to vredi probati, da li neko ima iskustva sa Cimetom ?



*** kako deluje, jer se u poljo-apotekama ne može nabaviti kao lek, a ni u džbenicima se ne pominje.

 
jeste antiseptik, ali realno koliko je jak?
pogotovo kod ljudi koji malo-malo pa uzmu neku hemiju
OK, možemo i o (blagotvornom) delovanju na ljude, ali je to nauka i dokazala,..

ali kod biljaka me više zanima ? njegovo dejstvo i kao aseptik i kao fungicid ( anti-fungal, anti-bakterik - baktericid),...
 
Poslednja izmena:
Otvorio sam ovu temu, jer je @mario80 juče napisao da je stavio Cimeta, na reznicu, koja se ožiljava.
Uobičajeno je i naučno dokazano da se za to stavlja Hormon rasta (hormon za ožiljavanje) ili prah aktivnog uglja.
Cimet tu pomaže koliko i čaj kod lečenja preloma noge,...

Ali ima gde pomaže, pa su mnogi iz neznanja ili preterivanja ili krivo shvaćenog dejstva napisali na Netu, nasnimili na Ju-Tjubu o raznim moćima Cimeta.
Ovu temu sam hteo da povežem sa temom o setvi - gde je dobrobit ODUZIMANJA VLAGE na površini posejanog ista, bilo da koristite:
Cimet ili kafu (samlevenu, usitnjenu) ili Kreč ili Gips, a najbolje suvi izmrvljeni treset (ili suvu zemlju) ili duvan ISTA.
Oduzimanjem vlage, sprečavate razvoj gljivica ili bakterija koje štete mladim biljkama.

rasad-1-880x495.jpg
Rasad na slici je u kritičnoj fazi,... Stanje bi popravila suva prekrivka (zasuti rasad prosejanim tresetom, ili gipsom, ili cimetom, ili kafom,.. - učinak je isti - sprečava se razvoj patogena (gljivica)

Vreme kada se to događa (februar ili mart) je hladno i vlažno,... teško je naći suvi treset (koji se lako usitni, izmrvi). I tada je ovaj savet zlata vredan.

E, sad navedoh da je učinak isti sa bilo kojim SUVIM materijalom,... ali sa jednim je ipak ubedljivo najbolje to učiniti,.... ? sa kojim
( nije Cimet, a nije ni kafa, pa ma bila i Frankova)
 
Poslednja izmena:

Back
Top