Preventiva

e..ja sam do sad uvek koristila durex..ali od pre neki dan probasmo trojan, rozi, jer ima neke tackice i crtice :zper: i super je + fino je izrazena ona strana koja ide spolja, tj. ona kupica, nema sanse da se ni u zaru strasti zaebes, ko sto mi se desavalo sa durexom..a i jeftiniji je...sirina, koliko sam primetila-ista..muski deo zadovoljan :cool:

:rumenko: Mislio sam da se samo meni tako nešto može dogoditi... Nestručno rukovanje... :rumenko:
Ne znam zašto su "trojan" jeftiniji od "dureksa", rekao bi da su bolji, možda su nešto uži, ali to zavisi i od tipa kondoma, naravno dosta toga otpada i na "nadahnuće" korisnika "odelca"... :rumenko:
 
Treba koristiti kondom kao najpouzdaniji vid zastite, narocito oni koji cesto menjaju partnere...
U dugoj sam vezi sa devojkom i ne koristimo nista godinama...oslanjamo se na prekinut odnos...postoji sansa da zaglavi, ali jako mala, sto sam u praksi i dokazao:-)
 
Spavao sam sa devojkom bez kondoma,vise puta...nikad nisam zavrsio u njoj...skoro smo imali odnos,taokdje bez kondoma,cini mi se da sam malo od toga,svrsio u nju...ali malo,jer sam dosta toga video na njenim ledjima,kad sam izvadio...dal je moguce da ostane u drugom stanju???hvala unapred pozz...:dontunderstand:
 
Spavao sam sa devojkom bez kondoma,vise puta...nikad nisam zavrsio u njoj...skoro smo imali odnos,taokdje bez kondoma,cini mi se da sam malo od toga,svrsio u nju...ali malo,jer sam dosta toga video na njenim ledjima,kad sam izvadio...dal je moguce da ostane u drugom stanju???hvala unapred pozz...:dontunderstand:

..verovatno nije nista opasno..skoro da sam sigurna...trebalo bi da se pogode i "oni" dani. Ako si siguran da si .... na tom mestu obavio "to" neka popije onu tabletu za "dan posle"...to je doduse hormonski BUM ali je ipak bolje od abortusa...ubuduce pamet u glavu:mrgreen::heart:

...pa sta ako je '84 godiste...cek cek meni nije jasno:dontunderstand:
 
Spavao sam sa devojkom bez kondoma,vise puta...nikad nisam zavrsio u njoj...skoro smo imali odnos,taokdje bez kondoma,cini mi se da sam malo od toga,svrsio u nju...ali malo,jer sam dosta toga video na njenim ledjima,kad sam izvadio...dal je moguce da ostane u drugom stanju???hvala unapred pozz...:dontunderstand:

.. po pilulu za dan kasnije .
 
Spavao sam sa devojkom bez kondoma,vise puta...nikad nisam zavrsio u njoj...skoro smo imali odnos,taokdje bez kondoma,cini mi se da sam malo od toga,svrsio u nju...ali malo,jer sam dosta toga video na njenim ledjima,kad sam izvadio...dal je moguce da ostane u drugom stanju???hvala unapred pozz...:dontunderstand:

Kada ne koristis zastitu,sve je moguce...Ono sto me zabrinjava,osim njene mozda potencijalne trudnoce,te vidim uopste ne brinu i polne bolesti,koje takodje mozes dobiti ako ne koristis kondom..lepo kupite test za trudnocu,i postedeces sebe nerviranja,jeste li ili nije trudna,a sledeci put pamet u glavu.:mrgreen:Po meni je to neodgovorno ponasanje,jer stiteci sebe,stitis i drugoga.:)
 
Decko i ja smo imali odnos i pri tome je koristio kondom,medjutim u toku odnosa povukao se ka dole,medjutim nije skliznuo,nekako se plasim da je mozda iscurelo nesto kada se povukao ako je to moguce,i da li je moguce da sam ostala trudna.?Zaista u ovom trenutku svasta mi pada na pamet....odg! Unapred zahvalna:sad2:
 
Decko i ja smo imali odnos i pri tome je koristio kondom,medjutim u toku odnosa povukao se ka dole,medjutim nije skliznuo,nekako se plasim da je mozda iscurelo nesto kada se povukao ako je to moguce,i da li je moguce da sam ostala trudna.?Zaista u ovom trenutku svasta mi pada na pamet....odg! Unapred zahvalna:sad2:

i tebi cu pitati sto i ovog decka malo pre
jesu li ti plodni dani?
drugo ...ubuduce reci decku, ako ne zna, da uvek pridrzava kondom kada ga vadi iz tebe
 
Nisam nikad racunala te plodne i neplodne dane,koristili smo kondom iskljucivo,medjutim ovaj put je bio neki Durex ali nije nekako bio odgovarajuci.Nakon odnosa je pridrzao kondom medjutim u toku odnosa sam primjetila da se malo povukao ka dole pa se plasim da je moglo odozgo nesto da iscuri.Hvala puno na odgovoru ! :sad2::sad2:
 
nadjoh na netu ovo pa da okacim korisno je

Kako izabrati pravi kondom?
Latex-kondomi (latex je materijal od koga se pravi kondom) ako se koriste stalno i pravilno, su veoma efikasni protiv neželjene trudnoce i polnih bolesti. Latex-kondomi su jedini kondomi koji mogu da sprece prenošenje HIV infekcije. Novi plasticni kondomi (PVC) obecavaju, ali još nisu provereni u praksi. Postoji bojazan kod ovih kondoma da mogu da skliznu tokom upotrebe, jer nisu elasticni kao latex. Oni bi bili dobra alternativa kod muškaraca koji su alergicni na latex. Kondomi od životinjske kože (jagnjeca) ne pružaju zaštitu protiv HIV (AIDS) infekcije, iako su dobra zaštita protiv neželjene trudnoce. U principu izbegavajte nove vrste kondoma. Obicno na paketicu piše da li ili ne štite potpuno od infekcije HIV. Kondomi na kojima piše "stronger" (jaci) ili "sensitive" (osetljivi) ne pružaju vecu zaštitu od obicnih. Treba imati u vidu, da tanji kondomi lakše pucaju. Što se velicine kondoma tice, to ne bi trebalo da igra neku vecu ulogu, jer bi trebalo da odgovara prosecnim velicinama penisa. Ali ako neki kondom kod nekog suviše "steže" lakše ce da puca, a ako je labav, onda lakše sklizne, pa svako treba da isproba onaj koji mu najviše odgovara. U poslednje vreme se prave kondomi koji odgovaraju prosecnim velicinama penisa u datoj populaciji, državi. Kondomi mogu biti podmazani (lubrikant) sa spermicidom (hemijska materija koja ubija spermatozoide) i oni bi trebalo da pružaju nešto vecu zaštitu u odnosu na trudnocu. Ali su istraživanja pokazala da, bar u laboratorijskim uslovima, spermicid, nonoksinol-9 ubija i viruse HIV, a ne samo spermatozoide. Ponovo napominjemo da kondom treba propisno podmazati (lubrikacija). To znacajno smanjuje opasnost od pucanja. Koristite vodeni lubrikant, kao K-Y Jelly, i stavite ga na spoljašnju površinu kondoma (ne unutra da ne bi skliznuo, spao). Ne treba koristiti uljane, kao vazelin ili ulje za bebe, jer se cini da oni uticu na lateks tako da se stvaraju male rupice kuda mogu virusi da prodju, a i lakše tako pucaju. Neki autori, pak, smatraju da je ovaj strah neopravdan i preporucuju korišcenje uljanih lubrikanata, jer se ne suše na vazduhu pa se smanjuje trenje, iritacija, a time i nelagodnost kod partnera, kao i mogucnost da dodje do pucanja. Uvek proverite rok trajanja kondoma, odnosno datum kad mu istice rok (expiration date)

Koji kondom?
Preporucili smo vam napred da koristite samo latex kondome. Ali i medju njima ima razlicitih vrsta. Koji cete izabrati zavisi od vaših afiniteta. Kondoma ima razlicitih oblika. Najveci broj ima rezervoar na vrhu, što je bolja varijanta nego oni bez toga). Mogu biti sa obe strane zategnuti podjednako, ili širi oko glansa (glavica penisa). Neki mogu imati neka ispupcenja, kao gusenice, ili male šiljke i sl., što bi trebalo da pojaca stimulaciju. Takodje postoje razlike u boji kondoma. Izaberite onu koja vam najviše odgovara. Neki proizvodjaci stavljaju i miris, pa mogu biti razne vrste voca, u boji tog voca, npr. Crveni kao višnja, ili žuti kao banana i sl. Što se tice lubrikacije, kondomi mogu biti: bez nje (non-lubricated), sa silikonskom supstancom ili sa vodenim lubrikantom. Mnogi lubrikovani kondomi se sada prodaju uz dodatak spermicida, nonoksinola-9 (nonoxynol-9). Neke osobe dobiju iritaciju od nonoksinola-9. U tom slucaju treba prekinuti njegovu upotrebu jer kroz ranice koje se naprave može doci do prodora virusa. Sve ove razlike u pogledu vrste kondoma su stvorene da zadovolje razlicite ukuse i povecaju uživanje.
misli se da virus ne moze da prodje kroz kondom i dodje u dodir sa vaginom i obrnuto ...kada dodje do picanja kondoma u toku sexualnog odnosa ovo naravno ne vazi

Kako koristiti muški kondom?
1. Uvek treba staviti novi kondom svaki put kad ulazite u seksualni odnos, pre bilo kakve seksualne stimulacije, genitalnog kontakta ili penetracije, da bi se izbegao kontakt sa telesnim tecnostima koje mogu da sadrže prenosioce polnih bolesti (STD) ili spermatozoide. Vec smo ranije istakli da preporucujemo da kondom stavi vaša partnerka, iz više razloga: kod nekih muškaraca, da ne bi došlo do gubitka erekcije, kod drugih da ne bi došlo do prevremene ejakulacije, i da bi se kod trecih povecalo uzbudjenje i bliskost izmedju partnera. Još jedna "naprednija" stvar za vaše partnerke bi bila da nauce da stave kondom svojim ustima. Najcešci uzrok problema je nepridržavanje svih onih pravila o kojima smo govorili. Npr. mnogi muškarci prvo udju u vaginu bez kondoma, pa onda u nastavku odnosa stave kondom. Ovo, naravno, nema nikakvog smisla. Kondom treba staviti pre bilo kakvog kontakta koža-koža, jer spermatozidi i mikroorganizmi se mogu preneti i bez penetracije (uvodjenje penisa u vaginu). Takodje treba staviti kondom i na seksualna pomagala (vibratori, dildo) pre upotrebe da bi se sprecio prenos bolesti preko njih. Može se staviti malo lubrikanta sa unutrašnje strane vrha kondoma, što povecava osetljivost i smanjuje šanse od pucanja. Ali, nikako na celu unutrašnju površinu jer ce onda kondom da spadne. Zlatno pravilo: lubrikant (podmazivac) na spoljašnju stranu kondoma i mala kolicina sa unutrašnje strane samog vrha kondoma.

2. Uvek treba koristiti lubrikant (podmazivac), osim ako niste drugacije navikli. U najvecem broju slucajeva odbojnost prema kondomu se javlja zbog nekorišcenja lubrikanta, jer to, kod žena može izazvati iritaciju i bol, a kod muškarca slabljenje erekcije. Zato mnogi muškarci i izbegavaju da koriste kondom, jer problemi sa penetracijom (ulaskom u vaginu) zbog trenja koje se javlja jer nema lubrikanta, mogu dovesti do gubitka erekcije. Najbolje je kupiti kondom koji vec ima lubrikant, plus staviti tzv. vodeni lubrikant, kao KY-Jelly, Aqualube, Astroglide i dr. Naravno možete koristiti i druge firme, samo da budu vodeni lubrikanti. Ne preporucuje se stavljanje tzv. uljanih lubrikanata, kao što su vazelin, kakao buter ili ulje za bebe, jer je nadjeno da oni mogu da oštete lateks (materijal od koga se prave kondomi) i da se naprave male pore kroz koje mogu da prodju HIV virusi, a takodje povecavaju ucestalost gljivicnih infekcija vagine. Pored toga, se smatra da upotreba uljanih lubrikanata povecava mogucnost pucanja kondoma. Loša strana, pak, vodenih lubrikanata je što na vazduhu se suše, pa nije preporucljivo dugo držati van vagine gde je vlažna atmosfera. Zato je najbolje, za vreme predigre ili drugih vrsta stimulacije imati jedan kondom, a pre penetracije ga zameniti drugim. Ako ovo izgleda suviše komplikovano, onda ga je najbolje staviti pre same penetracije (uvodjenja penisa u vaginu). Još jednu stvar treba istaci. Zabluda je da su dva kondoma bolja zaštita od jednog. Naime utvrdjeno je da zbog trenja izmedju dva kondoma, veca je šansa da ce, u tom slucaju, doci do oštecenja i pucanja kondoma.

3. Posle ejakulacije, polako izvucite penis iz vagine dok je još u erekciji (nemojte cekati da "spadne"). Držite cvrsto kondom oko baze penisa da ne sklizne sa penisa, i da ne dodje do prosipanja sperme. Posebno vodite racuna da sperma ne dodje na vaše prste i odatle u vaginu partnerke. Zatim se kondom polako skine i stavi u plasticnu kesicu i onda se može baciti u djubre. Nemojte bacati kondome u klozetsku šolju. Ako osetite da je kondom pukao u toku odnosa, odmah se zaustavite i stavite drugi. Ako je došlo do ejakulacije sa kondomom koji je pukao treba staviti spermicidnu penu da bi se smanjila mogucnost trudnoce ili prenosa bolesti.

4. Nemojte ponovo koristiti isti kondom. Ako je kondom lepljiv, ili zgužvan, ili izgleda oštecen, nemojte ga koristiti.

5. Cuvajte kondome na hladnom i suvom mestu. Nikako u džepu. Telesna temperatura utice loše na latex, tako da se ne preporucuje držanje kondoma u novcaniku ili u džepu. Dalje, trenje kod otvaranja i zatvaranja novcanika, a i prilikom hodanja može dovesti do malih trauma i stvaranja rupica u kondomu. Cuvajte ga zašticen od sunceve i fluorescentne svetlosti, koje ga mogu oštetiti. Ako se ovako cuva, može se koristiti i do 5 godina od dana proizvodnje.
 
Nisam nikad racunala te plodne i neplodne dane,koristili smo kondom iskljucivo,medjutim ovaj put je bio neki Durex ali nije nekako bio odgovarajuci.Nakon odnosa je pridrzao kondom medjutim u toku odnosa sam primjetila da se malo povukao ka dole pa se plasim da je moglo odozgo nesto da iscuri.Hvala puno na odgovoru ! :sad2::sad2:

moras da naucis da racunas plodne dane
menstrualni ciklus traje 28 dana...otprilike 14. dana se desava ovulacija - to su plodni dani
od sad uvek u neki kalendar belezi kada dobijas menstruaciji ( a mozes i da belezis koliko dana traje)...znaci uzmes sad za mart kalendar i kreni

primer:
dobijes 5. marta
za 28 dana (ovo nije konstanta od 25 do 35 dana je neka normala) al aj teoretski da kazemo da ces od tog 5. marta dobiti ponovo za 28 dana
ovulacija se desava 14. dana
5. mart + 14 dana = 19. marta ti je ovulacija...znaci oko 19 marta su ti plodni dana...ako se tada desi da imas nezasticen sexualni odnos moze doci do oplodnje

ovo je sve realativno jer nisi masina vec zivo bice apsolutno su moguca (i desavaju se) odstupanja (zbog stresa i raznih drugih cinioca)...tvojim telom upravljaju hormoni...pa tako i menstrualnim ciklusom ...ne rade bas ko sat... ovo gore sto sam ti opisala uzima se sa rezervom...teoretski je tako praksa je naravno malo drugacija ....

idi kod ginekologa i slobodno ih pitaj sve sto ti nije jasno...nadji nekog finog ginekologa koji je pricljiv i koji komunicira sa pacijentima...sa kim ces biti opustena i pitaj sve...

imas internet sedi guglaj sve o plodnim danima, menstrualnom ciklusu, oplodnji, i sl....

nemoj da te bude sramota da pitas sta god ti nije jasno...imas i razne forume koji su specijalizovani za ovakvu tematiku i na kojima postuju lekari specijalisti koji ovo mnogo bolje znaju
 
Poslednja izmena:
Ženski kondom:

Ženski kondomi predstavljaju mekane, lateksne "kese" koje prate liniju vagine. Na svakom kraju imaju mekane prstenove. Prsten na zatvorenom kraju služi da se kondom stavi u vaginu i da tu stoji na svom mestu. Spoljašnji prsten ostaje van vagine i delimicno pokriva male i velike usne. Koncept je slican kao kod muškog kondoma, s tim što je ženski unutrašnji kondom.

Kako staviti ženski kondom?
1. Nadjite pogodan položaj. Ili lezite, ili stojite sa jednom nogom na stolici, ili sedite sa raširenim nogama. Kondom se može staviti do 8 sati pre seksualnog odnosa.
2. Proverite da li je unutrašnji prsten na zatvorenom delu kondoma. Držite sa spoljne strane kesasti deo, istovremeno stegnite unutrašnji prsten palcem i srednjim prstom. Stavite kažiprst izmedju palca i srednjeg prsta, i nastavite sa stezanjem unutrašnjeg prstena.
3. Drugom rukom rastvorite genitalne usne i ubacite stisnuti kondom u vaginu. Nemojte žuriti.
4. Gurnite unutrašnji prsten i kesasti kraj kažiprstom što dublje u vaginu. Unutrašnji prsten bi morao da predje iza nivoa pubicne (stidne) kosti. Proverite da li je kondom zategnut, a ne uvrnut.
5. Oko 2-3 cm otvorenog dela kondoma ostaje van tela. Unutrašnji prsten treba da bude u kontaktu sa malim usnama.
6. Posle odnosa, stegnite i uvrnite spoljašnji prsten tako da sperma ostane u kondomu. Izvucite kondom polako iz vagine. Nemojte nikako ponovo koristiti isti kondom.
7. Nemojte koristiti istovremeno muški i ženski kondom, jer je to tehnicki neizvodljivo.

 
ako znate da je bila neka korisna tema na ljsu a tice se informacija vezanih za ovu temu, ili ste negde videli, napisali post koji ima veze sa temom javite (modovima na pp) da ga dodamo ovde...svaka informacija je korisna
pre neki dan sam kuckala negde o ovulaciji na ljs al nemam pojma na kojoj temi :lol: moracu da procackam
 
O cemu voditi racuna pri izboru kontracepcije

Šta treba tražiti od kontrole rađanja

* Pouzdanost
Dok si mlada, trudnoća je obično veoma nepoželjna tako da će pouzdanost/ delotvornost biti na vrhu spiska.


* Podesnost
Koju god metodu kontrole rađanja da koristiš, ona mora odgovarati tvojoj telesnoj hemiji i stilu života i ne sme biti tako neuredno ili komplikovano da te odvrati od korišćenja.


* Cena
Cena metoda koji izabereš varira i ponekad je od uticaja, ali šta je to u odnosu na patnju koji može naneti neželjena trudnoća. U nekim zemljama određeni tipovi kontrole rađanja nude se besplatno; zbog toga treba da se obratiš lekaru ili klinici za planiranje porodice da bi dobila više informacija.


* Zdravstveni rizici
Oni se moraju razmotriti uz pomoć lekara jer samo on ili ona imaju stručno znanje i uvid u tvoje zdravstveno stanje na osnovu kog će zaključiti, na primer, da li pilula nosi rizik po tvoje zdravlje.


* Tvoj partner
Da li je voljan da u potpunosti sarađuje kod metoda koji planiraš da primeniš? U seksu učestvuju dve osobe, pa bi tako trebalo da bude i sa odlukom o metodu koji ćete primeniti. Ako ti je dečko ranije upražnjavao seks bez zaštite sa drugim devojkama i ne želi da stavi kondom, možda treba da razmisliš šta oseća prema tebi?




Kako i gde nabaviti sredstva za kontracepciju


Da bi saznala koji će ti metod kontrole rađanja odgovarati, najbolje je da odeš kod porodičnog lekara, ginekologa ili u savetovalište za planiranje porodice.

Osim ako nema oznaku ‘klinika bez zakazivanja’, prethodno zakaži pregled jer će ti biti potreban kompletan lekarski pregled. Odlazak kod lekara i razgovor o kontroli rađanja ne traju samo 5 minuta.


Poverljivost

Ni lekar ni klinika neće kontaktirati roditelje, iako ako si maloletna prema zakonima u svojoj zemlji, lekar će možda pokušati da te ubedi da porazgovaraš sa roditeljima o nastaloj situaciji.
Lekarski savet je uvek poverljiv. Nijedan lekar ili medicinska sestra ne sme da razgovara o savetu koji su ti dali ni sa kim osim sa kolegama iz profesije.
 
Efikasnost razlicitih kontraceptivnih sredstava:
Kondom 80-90%
Kombinovana pilula 95-97%
Mini pilula 95%
Spirala 98-99%
Mirena 99%
Kontraceptivni flaster 95-97%
Progestogen implant 99%
Dijafragma 85%
Spermicidi 80%
Vaginalni prsten 99%
 
PILULE


HORMONSKA SREDSTVA KONTRACEPCIJE

Kod nas postoje samo kombinovane hormonske kontraceptivne tablete, sa dva hormona koji odgovaraju ženskim hormonima estrogenu i Progesteronu , dok u nekim zemljama postoje i pilule samo sa homonom progestinom ("mini pilule"). One su skoro 100% sigurna zaštita od trudnoće (ali ne i od polno prenosivih bolesti), ako se pravilno uzimaju. Kod nas postoje velike predrasude i otpor prema uzimanju ovih tableta (govorimo o kombinovanim tabletama), zbog straha od "hormona i mogućih posledica - brade, gojenja, raka i drugih". Istina je drugačija. Danas se proizvode tablete sa minimalnim dozama novijih vrsta hormona koji vrlo retko imaju nuspojave, ali zato imaju mnoga blagotvorna dejstva osim kontraceptivnih- menstrualna krvarenja nisu obilna, nema bolnih menstruacija ni predmenstrualnog sindroma (PMS), često nestaju bubuljice sa lica ako ih ima, one "čuvaju" jajnike i matericu od cista i raka, a dobro deluju i na dobroćudne promene u grudima, naročito kada su one posledica neravnomernog dejstva hormona. Preporučuju se mladim devojkama i ženama do 40 godine (u svetu se ženama preporučuje njihovo korišćenje čak i do 50-te godine). Nema potrebe praviti pauze prilikom uzimanja ovih tableta, nego se mogu stalno koristiti čak i do ukupno 15 godina. Ne utiču negativno na plodnost žene. Postoji malo stanja u kojima žene ne smeju uzimati kontraceptivne tablete - bolesti jetre i bolesti krvnih sudova i srca, pojačano zgrušavanje krvi sa infarktom ili "šlogom" i još neka o kojima će ginekolog ispitati ženu pre prepisivanja ove vrste kontracepcije. Ne smeju ih uzimati žene koje puše, jer se u tom slučaju povećava zgrušavanje krvi i može doći do komplikacija začepljenja krvnih sudova. Važno je da se uzimaju redovno, po 1 svaki dan, tokom 21 dana, a zatim 7 dana pauze, pa se opet počinje sa novom kutijom. One sprečavaju ovulaciju, tj razvoj jajne ćelije samo u tom ciklusu u kojem se uzimaju, a nakon prestanka uzimanja tableta, jajne ćelije će se ponovo razvijati.

Hormonske injekcije -( Depo provera) su injekcije hormona progestina koji se daju u mišić jednom u tri meseca. Vrlo su pouzdana zaštita od trudnoće, ali ne i od polno prenosivih bolesti. Mogu da izazovu neuredna, probojna, oskudna-tačkasta krvarenja i da malo poremete menstrualne cikluse. I ovde postoje neka stanja kada ih žene ne smeju koristiti, a za vreme dojenja se smeju koristiti. Nekada ih je bilo na našem tržištu, ali ni njih trenutno nema u redovnoj upotrebi.
Injekcije dva hormona- (Lunelle) kombinacije hormona koji odgovaraju estrogenu i Progesteronu koje se daju jednom mesečno i nema ih kod nas.

Implantati sa progestinom- (Norplant i Implanon) - još uvek ih nema kod nas. Veoma sigurna i veoma pogodna metoda kontracepcije, naročito za mlade devojke, mada nije zaštita od polno prenosivih bolesti. Radi se o jednom štapiću veličine šibice koji se ugrađuje u unutrašnju stranu nadlaktice, ispod kože, a sadrži hormon progestin koji se otpušta sa tog mesta tokom 5 godina. Ukoliko žena koja ga koristi želi ranije da zatrudni, dovoljno je da ga malom hirurškom intervencijom ginekolog odstrani.

"PILULA ZA JUTRO POSLE" - URGENTNA (HITNA) kontracepcija

U slučaju da se desi seksualni odnos bez zaštite ili ako kondom pri odnosu prsne ili spadne, još uvek nije sve izgubljeno. Postoji način da se moguća trudnoća spreči, ali zato ipak treba otići kod ginekologa. Ako se u roku od 72h uzmu tablete koje ginekolog preporuči, u 95-98% slučajeva do trudnoće neće doći. Kod nas se mogu dobiti tablete "Postinor" (koje sadrže progestin Levonorgestrel) koje se uzimaju jedna u roku od 72 h nakon odnosa i druga nakon 12h od uzimanja prve. One neće izazvati krvarenje, a sledeća menstruacija će se javiti na vreme kada je i trebalo da se javi. Ovu metodu ne treba zloupotrebiti i koristiti kao redovnu kontracepciju, nego zaista samo u specijalnim i "hitnim" slučajevima.
 
Kombinovana oralna hormonska kontracepcija

Opis metoda
Tu spadaju sve uobičajene pilule. Svaka tableta sadrži dva hormona, estrogen (ženski polni hormon) i progestin (hormon žutog tela). Obično se koristi u ciklusima od 28 dana, što znači da se tablete koriste 21 dan i pravi 7 dana pauze; u tom periodu se javlja menstrualno krvarenje.Sa sledećim pakovanjem se počinje 8. dana. Umesto pauze, neki od preparata sadrže neaktivne tablete, što snižava rizik da će žena pogrešiti. Nekada se tablete piju i 22 ili 24 dana. Moguća je i upotreba u dužem periodu, bez pauza između pakovanja (čak u trajanju od 60 dana, izuzetno i duže). Kombinovanu hormonalnu kontracepciju moguće je koristiti i u formi flastera a postoji i u vidu injekcija i vaginalnih prstenova.

Mehanizam delovanja
Mehanizam delovanja se pre svega sastoji u blokiranju ovulacije, (što se postiže tako što „tuđ“ hormon šalje lažnu informaciju u centre mozga koji regulišu rad jajnika, tako da oni beleže drugačiju fazu menstrualnog ciklusa i ne šalju signal za ovulaciju).
Dodatni mehanizam, koji povećava sigurnost, jeste uticaj na sluz u kanalu grlića materice koja je lepljiva i samim tim neprohodna za spermatozoide.

Prednosti
Glavna prednost je pouzdanost i povoljni uticaji na zdravlje. Kombinovana hormonalna kontracepcija je pogodna je za većinu žena. Nije pogodna samo za zaboravne žene i za žene koje pate od određenih bolesti.
Povoljni zdravstveni uticaji kombinovane hormonalne kontracepcije podrazumevaju: uredan menstrualni ciklus, eliminisanje bolnih menstruacija, poboljšanje predmenstrualnog sindroma, izrazit pad rizika kasnijeg razvoja raka endometrijuma, raka jajnika (opadanje rizika sa cca 20% po godini upotrebe, pri čemu zaštita kako izgleda ostaje doživotno), kao i raka debelog creva i anusa i najverovatnije i pluća, izraziti pad rizika nastajanja cisti na jajnicima, snižavanje pojave tzv. fibrocističnih oboljenja dojke i fibroadenoma dojke, snižavanje pojave endometrioze, poboljšanje stanja akni i pojave maljavosti muškog tipa, nestanak bolova u karlici, snižavanje rizika od upale materice i jajovoda, snižavanje pojave anemije i osteoporoze. Kontraceptivne pilule se mogu koristiti u lečenju nekih ženskih i kožnih oboljenja, pre svega hirsutizma (preterane maljavosti), akni, sindroma policističnih jajnika, endometrioze, bolnih menstruacija, premenstrualnog sindroma. Koristi se i kao hormonalna supstitucija kod žena s nedostatkom ženskih polnih hormona.

Rizici
Zdravstveni rizici modernih preparata kombinovane hormonalne kontracepcije su minimalni, praktičan značaj danas ima samo blago povišen rizik od duboke venske tromboze (mnogo manje nego u trudnoćama).
Eventualno može da se pojavi mučnina, napetost u dojkama, smeđi sekret mimo menstruacije.
Retko može da se pojavi migrena ili tzv. holestatična hepatopatija (reguliše se posle prekidanja kontracepcije).
Moderna pilula ne utiče značajno na jetru (vršenje „testova jetre“ nije potrebno) i nema nikakav uticaj na razvoj ili pogoršanje stanja unutrašnjih vena (to je tipična zabluda).
Što se tiče uticaja na telesnu težinu, samo izuzetno se možemo složiti s time da kod posebno osetljivih žena pilula može da neznatno pojača apetit a stariji tipovi pilula mogu imati neznatno anaboličko dejstvo. Kombinovana hormonalna kontracepcija ne utiče na povećanje telesne težine – što je dovoljno pouzdano dokazano na osnovu čitavog niza naučnih studija. Prosečni porast telesne težine kod žena koje koriste pilulu je otprilike 0,5 kg godišnje, što je isto kao kod žena koje ne koriste pilulu. I broj žena koje su se naglo ugojile isti je u obe grupe.

Kontraindikacije
Apsolutne kontraindikacije (tj. zdravstveno stanje koje ne dozvoljava upotrebu ovog metoda) jesu: lična anamneza duboke venske tromboze ili tromboembolija, ponavljana pojava duboke venske tromboze ili tromboembolije u porodici i istovremeno prisustvo povišene koagulacije krvi, akutno oboljenje jetre i hronična oboljenja jetre vezana s poremećajem funkcije jetre, nelečena ili uz lečenje nepromenjena hipertenzija, primarna plućna hipertenzija.
Relativne kontraindikacije: kada se planira operacija većeg obima, prisustvo više faktora koji utiču na povećanje rizika od duboke venske tromboze (ali ne i kod pojave površinskih unutrašnjih vena), kod ostalih oboljenja jetre (ali ne i Gilbertova hiperbilirubinemija), komplikovanog dijabetesa,vaskularne migrene, oboljenja srčanih zalistaka .

Podela preparata
Kombinovane kontraceptivne pilule mogu se podeliti na osnovu nekoliko kriterijuma:
Prema upotrebljenom estrogenu. Sve pilule trenutno registrovane u SCG sadrže isti estrogen (etinilestradiol-EE).*
Prema upotrebljenom progestinu. Upotrebljavani progestini su sintetički hormoni čije je glavno dejstvo jednako s dejstvom hormona žutog tela – progesterona. Najpraktičnije je njihovu podelu izvršiti prema tome da li poseduju zaostalu aktivnost androgena. Možemo ih podeliti u tri grupe.*
• hormoni sa slabim androgenim dejstvom .
• hormoni s minimalnim androgenim dejstvom.
• hormoni koji blokiraju dejstvo androgena. Međi njima važno mesto ima progestin drospirenon, koji osim toga što do određene granice blokira dejstvo androgena, deluje antimineralokortikoidno. On blokira zadržavanje tečnosti koje se ponekad može pojaviti pri korišćenju kombinovane kontracepcije.
Prema količini hormona. Danas su doze hormona koje se nalaze u kontraceptivnim pilulama veoma niske, u opsegu 15–50 mikrograma estrogena. Većini žena odgovaraju preparati sa 20–35 mikrograma, koji se najčešće i najradije koriste.*
Prema ciklusu. Pilula je jednofazna, kada je sastav svih pilula isti. Ukoliko se tokom ciklusa odnos oba hormona menja, pilula je dvofazna (njena posebna varijanta je pilula kombifazna) ili trofazna. Motiv za uvođenje ovih tipova nalazi se u podržavanju hormonalnih promena menstrualnog ciklusa. U poslednje vreme je upotreba drugih preparata, osim jednofaznih, u opadanju. Nemaju nikave prednosti i ne može se uz njihovu upotrebu pomerati menstrualno krvarenje kao kod jednofaznih preparata.*

Preparati koji su prisutni na našem tržištu:
1. Logest® ( 0.02 mg etinil-estradiol +0.075mg gestoden ) Logest
2. Mercilon® ( 0.02 mg etinil-estradiol +0.15mg desogestrel )
3. Yasmin® ( 0.03 mg etinil-estradiol +3mg drospirenon ) Yasmin
4. Jeanine® ( 0.03 mg etinil-estradiol +2mg dienogest ) Jeanine
5. Microgynon® ( 0.03 mg etinil-estradiol +0.15mg levonorgestrel )
6. Legravan® ( 0.03 mg etinil-estradiol +0.15mg levonorgestrel )
7. Cilest® ( 0.035 mg etinil-estradiol +0.25 mg norgestimat )
8. Diane 35® ( 0.035 mg etinil-estradiol +2 mg ciproteron-acetat ) Diane http://www.21dan.com/cms/item//kont...mbinovana+oralna+hormonska+kontracepcija.html
 
Doza hormona
Pilula za kontracepciju smatra se jednim od najispitivanijih lekova otkad postoji, a takođe i jednim od najčešće "progutanih" proizvoda u farmaceutskoj industriji.
Otkad je u upotrebi, desile su se značajne promene koje su velikoj meri popravile njenu podnošljivost, a tiču se smanjenja ukupne hormonske doze u jednoj piluli.
Ovo je bilo moguće samo sintezom novih, boljih progestina koji su omogućili da se doza estrogena u piluli smanji, a da se pri tom ne umanji kontraceptivna efikasnost .
Pilule koje su najčešće u upotrebi pripadaju grupi takozvanih kombinovanih monofaznih pilula, što znači da svaka od 21 pilule u pakovanju sadrži istu količinu estrogena i progestina.
U savremenim preparatima doza hormona je izuzetno niska. Zahvaljujući tome što su sintetski hormoni veoma slični hormonima koje proizvode jajnici, čak i ta mala količina hormona koja se nalazi u sastavu „pilule“ može da spreči sazrevanje jajne ćelije ili ovulaciju. Istovremeno, sporedni efekti (napetost u dojkama, mučnina, blaga glavobolja) su u modernim formulama „pilula“ izuzetno blagi i obično prolaze posle nekoliko prvih ciklusa upotrebe.

Mehanizam delovanja je sledeći: s obzirom na to da su u trudnoći koncentracije estrogena i progesterona visoke, takve visoke koncentracije daju signal hipofizi da ne izaziva ovulaciju u žutom telu jajnika. Ukoliko te visoke koncentracije estrogena i progestagena žena uzme spolja, u obliku tableta, hipofiza dobija lažan signal da je nastupila trudnoća i ne izaziva ovulaciju putem FSH. Tada, u stvari, nastupa stanje hormonalne trudnoće.
Delotvornost hormonalnih kontraceptiva iznosi od 97 do 99,99 odsto i jedna je od najvećih u farmakologiji. Osim monofaznih kombinovanih pilula postoje i takozvane sekvencijalne kombinovane pilule.
Kod njih se razlikuje sadržaj estrogena i progestina među pilulama u istom pakovanju. Postoje i progestinske pilule (koje nemaju estrogenu komponentu). Ni jedna ni druga grupa nisu zastupljene u našim apotekama.

Protiv raka

Osim zbog svoje primarne misije, “pilula” poslednjih godina postaje interesantna i zbog niza pozitivnih efekata koje uzrokuje – medicinskih i kozmetičkih. Još pre više decenija je utvrđeno da oralna kontracepcija ispoljava snažan protektivni efekat prema dve relativno česte maligne neoplazme reproduktivnog sistema žene, a to su karcinom ovarijuma i karcinom materične sluzokože.

Protektivni efekat prema ovim malignim neoplazmama ne zavisi od godina korisnice, niti od doze hormona u sastavu „pilule“, već od dužine korišćenja ovog vida kontracepcije. Stoga se danas preporučuje duža, višegodišnja upotreba ovog metoda kontracepcije.
Zaštitni efekat na sluzokožu materice se ostvaruje zahvaljujući dobro odmerenom odnosu sintetskih ženskih polnih hormona, koji se nalaze u sastavu „pilule“. Tako je kod korisnica ove vrste kontracepcije rizik za razvoj karcinoma materične sluzokože smanjen na polovinu (50 odsto) i taj protektivni efekat traje narednih 15 godina od prekida primene oralne kontracepcije.

Korišćenje oralne kontracepcije smanjuje i rizik za razvoj karcinoma ovarijuma. To se objašnjava privremenim snižavanjem aktivnosti jajnika, što ne samo da ima pomenuti protektivni efekat, već i povećava šanse za ostvarivanje začeća, kada žena bude poželela da realizuje materinstvo.
Protektivni efekat, u zavisnosti od dužine primene „pilule“ iznosi od 40 do 80 odsto i traje najmanje deset godina po prekidu njene primene.

Zaštita koju oralna kontracepcija ispoljava prema karcinomu ovarijuma je posebno značajna kod žena koje su u povišenom riziku za nastanak ove vrste malignog procesa, a to su prvenstveno žene sa slučajevima karcinoma jajnika kod bliskih srodnika, najčešće uslovljenim patogenim mutacijama u genima BRCA1 i BRCA2. Naime, kod žena sa patogenom mutacijom BRCA1 gena rizik da tokom života dobiju karcinom ovarijuma je 45 odsto, a kod žena sa mutacijom BRCA2 gena 25 odsto.
Poznato je, takođe, da oralna kontracepcija sprečava nastanak cisti jajnika i time štiti njegovu funkciju. Stoga se savetuje svim ženama koje su imale cistične promene jajnika. Uz to, oralna kontracepcija ima povoljan efekat i na benigne promene u dojkama, koje se označavaju kao fibrocistična displazija.

Protiv krvarenja

Većina stručnjaka se slaže u oceni da „pilula“ pozitivno utiče na zdravlje, vitalnost i kvalitet života žena koje su u periodu menopauze.
Posle tridest pete godine života kod žena su ovulatorni ciklusi sve ređi, pa se razvija stanje relativnog viška estrogena. To povećava rizik za razvoj iregularnih krvarenja, karcinoma materične sluzokože i rast fibroma materice.
S obzirom na to da kontraceptivna „pilula“ sadrži oba ženska hormona, ona povoljno utiče na karakteristike krvarenja, koja postaju redovna, manje obilna i bezbolna, stabilizuje se materična sluzokoža i sprečava rast mioma.

U periodu između četrdesete i pedesete godine, hormoni pilula za kontracepciju mogu da spreče razne komplikacije koje se javljaju usled smanjene funkcije jajnika.
Jedna od važnih prednosti primene oralne kontracepcije između četrdesete i pedesete godine života jeste ta da ona sprečava nastanak osteoporoze, od koje, inače, pati oko 200 miliona žena širom sveta, a jedna od pet žena koje su slomile kuk umre u roku od godinu dana.

Protiv debljine i ružnog tena

Konačno, tu je i takozvani "kozmetički efekat" pilule koji se odražava na bubuljice, akne, masnu kožu, masnu kosu i perut, koji su obično izazvani viškom muških polnih hormona (androgena) u jajnicima.
Konzumiranjem oralnih kontraceptiva smanjuje se lučenje lojnih žlezda, ten postaje čistiji, a kosa se manje masti. Neki od preparata iz ove grupe ispoljavaju čak još snažniji antiandrogenski efekat, jer blokiraju delovanje muških hormona (koji se proizvode i u nadbubrežnim žlezdama) u perifernim tkivima.
Najnovija inovacija među progestinima je sinteza drospirenona (u piluli Yasmin), progestina koji, osim što ima kontraceptivno i antiandrogeno, ima i tzv. antimineralokortikoidno dejstvo - suprotstavlja se zadržavanju tečnosti u organizmu, čemu su neke devojke i žene sklone.


POST PREUZET OD KORISNIKA ZELENOOKA......
 
Muški kondom

Kako funkcioniše

Tanka cev od lateksa koja se proizvodi sa različitim stepenom glatkoće i u raznim veličinama.
Kondom se stavlja na penis u erekciji. Kada muškarac izbacuje spermu (ejakulira), ona ostaje u kondomu i ne ulazi u vaginu.


Efikasnost

80%-90% (više ako se koristi uz spermicid)

Prednosti

* Nije potreban recept niti posebna proba
* Jeftin je
* Veoma ga je lako kupiti kad ti padne na pamet
* Štiti od PPB
* Može olakšati preranu ejakulaciju.


Mane

* Zahteva vežbu
* Može da pukne
* Morate planirati odgovarajuću zalihu
* Može da sklizne – naročito dok se penis vadi iz vagine posle ejakulacije
* Svaki put je potreban novi
* Može umanjiti osetljivost.


Ženski kondom


Veoma laka plastika, nešto kao muški kondom, samo što staje u unutrašnjost vagine.


Kako funkcioniše

Stvara prepreku između penisa i vagine i sprečava ulazak u grlić materice tako da spermatozoidi ne mogu da prođu.

Efikasnost

75% - 85%

Prednosti

* Štiti od PPB
* Nije potreban recept
* Može se staviti bilo kada, bilo gde
* Medicinski bezbedan, nema neželjenih dejstava
* Daje ženama mogućnost kontrole.

Mane

* Umanjuje osetljivost u vagini
* Mora se unapred planirati
* Može biti poteškoća pri nameštanju
* Skuplji je od muškog kondoma i teže ga je nabaviti.
 
Dijafragma/cervikalna kapa




Mekana, elastična gumena “kapa”, oko koje se nalazi savitljivi prsten. Kada se stavi u vaginu, širi se u krug i smešta se preko “nosa” grlića materice. Spermicid se nanosi oko prstena da bi se lakše stavila, kao i sa obe strane kupole. Dijafragma je slična, samo malo više zašiljenog oblika.


Kako funkcioniše

Budući da je ulazak u grlić materice “zapečaćen”, spermatozoidi ne mogu da prođu. Spermicidni gel, koji se uvek koristi uz dijafragmu, ubija ili imobiliše spermatozoide. Prvi put je mora staviti lekar ili medicinska sestra da bi se našla prava veličina za tvoj grlić materice. Stavlja se najranije 6 sati pre odnosa i uklanja, najranije 6 - 8 sati posle odnosa (ali najkasnije posle 24 sata).


Efikasnost

85%

Prednosti

* Nema većih briga za zdravlje
* Ne oseća se kada se namesti niti u toku seksa.
* Koristi se samo onda kada je potrebna.


Mane

* Glomazna za nošenje (zajedno sa tubom spermicida!)
* Potreban recept
* Mora se ostaviti još 6 - 8 sati posle odnosa
* Mora se koristiti svakog puta kada imaš odnos
* Može da ispadne u toku odnosa
* Nameštanje može biti neuredno
* Pre svakog odnosa spremicid se mora naneti ponovo
* Neke žene su alergične na spermicid i /ili lateks.
 
Sunđer

th_13359_sponge_122_631lo.jpg


Kako funkcioniše

Penasti sunđer od poliuretana impregniran sa tri spermicida

Stavi se u vaginu pre nego što planiraš da imaš odnos i može da ostane do 12 sati posle odnosa, ali ne duže od 24 sata. Sunđer deluje kao prepreka za spermu a spermicid u gelu ubija spermu ili je sprečava da deluje.


Efikasnost

85% - 90%

Prednosti

* Koristiš ga samo kada ti je potreban (npr. povremeno vođenje ljubavi.)
* Nema dugoročnog uticaja na plodnost
* Može se kupiti u apoteci bez recepta
* Sunđer može pružiti izvesnu zaštitu od nekih PPB (do sada je dokazano da štiti od hlamidije, gonoreje i trihomonijaze). I pored toga, ne preporučuje se kao dovoljna zaštita od virusa (tj. za bezbedniji seks). Zbog toga se često koristi u kombinaciji sa kondomima zbog veće pouzdanosti.


Mane

* Manje je pouzdan nego neki drugi metodi - treba ga koristiti uz kondom zbog dodatne zaštite

* Neke žene su alergične na spermicide
Ako se stavlja neposredno pre odnosa, može smanjiti spontanost. (Većina nas ne zna kada će tačno doći do vođenja ljubavi!)
 
Poslednja izmena:
Spermicidi


To su kreme, penušave tablete, gelovi i vaginalni kontraceptivni “filmovi” koji se svi stavljaju u vaginu, najčešće pre odnosa, ali ponekad i posle, kao dodatna mera predostrožnosti.


Kako deluju

Obrazuju hemijsku prepreku, koja ubija spermatozoide ili deluje tako da postanu neaktivni. Obično se ne koriste sami, već kao potpora drugim metodima kao što su kondom ili dijafragma.


Efikasnost

80%

Prednosti

* Dobra pomoć kada se koristi uz druge metode
* Može se nabaviti bez recepta
* Nema poznatih rizika po zdravlje
* Spermicidi mogu pružiti izvesnu zaštitu protiv nekih PPB (npr. hlamidije, gonoreje i trihomonijaze). I pored toga, ne preporučuje se kao dovoljna zaštita od virusa (tj. za bezbedniji seks). Zbog toga se često koristi u kombinaciji sa kondomima zbog veće pouzdanosti.


Mane

* Manje efikasni od drugih metoda
* Osim ako se koriste kao pomoćno sredstvo
* Nezgodni – posle odnosa se mora sačekati do 8 sati pre kupanja
* Neke žene su alergične na spermicide.
 
Poslednja izmena:

Back
Top