Preventiva

a sto zene ne nosi one koMdome?missim zeMske?

pa ne znam za ostale al recicu ti zasto ja to ne stavljam
zato sto je komlikovaniji za stavljanje
ako pukne mogu da ostanu delovi u vagini pa onda mora kog gin da on to izvadi, moze da ostane deo i od muskog kondoma ako pukne ali je manja sansa
pri vadjenju moze da dodje do izlivanja sperme ako se ne rukuje pravilno i onda dzaba sav poso

imaces isti oseca pri sexualnom odnosu, a ipak se lakse stavlja/skida muski

ja recimo ne bih znala da ga stavim iako sam se nagledala snimaka ne bih uspela iz prvih par pokusaja da ga postavim pravilno
 
Odlicna tema,koja je koliko vidim uglavnom zenska...no dobro :).U svakom slucaju,koliko god mislili da dosta znamo po tom pitanju,uvek je dobro iznova citati i razmisljati o tome.Najrasprostranjeniji vid preventive svakako su kondom i pilule,sto naravno ne znaci i najsigurniji,jer sigurna prevenitva 100% ne postoji.Ponašanje mladih je često rizično kad je reč o seksu što znači da nedovoljno promišljeno stupaju u seksualni odnos, s motivima kao što su radoznalost, fizička želja i strast, pritisak partnera i ko zna sta jos.Oni su mozda i najrizicnija grupa,em su slabo edukovani,em je cesto menjanje partnera "normalna" stvar,em mnogo toga prepustaju slucaju tipa "me nece bas meni da se desi".Oni malo zrelijih godina,ipak teze ka nekom "stalnom i sigurnom" partneru,ponasaju se odgovornije prema sebi,pa je i preventiva "iz glave" nekad jako bitna.Najvise mogucnosti a mozda i najsigurnije preventive,svakako imaju zene koje su izrodile dece koliko su zelele.Tako da tesko je govoriti uopsteno,je nije sve za svakoga i za sva doba starosti.Ponovicu sto sam vec negde rekla,nije tesko biti pametan,tesko je biti pametan na vreme,i to je mozda nekom vid preventive.:)
 
Da ne bude da sam dzabe kuckala ono.... eve vam. Pa nek' cita ko hoce.

Da sumiramo na jednom mestu. Postoje sledece metode kontracepcije:
-prirodne (racunanje plodnih dana)
-mehanicke
-hormonske
-hemijske
-intrauteralne
-hirurske.

*PI = Pearl Index >> stepen pouzdanosti kontraceptiva. Pokazuje koliko od 100 zena zatrudni uprkos kontracepciji.

PRIRODNE METODE :
-Racunanje plodnih dana u menstrualnom ciklusu. Nepouzdana metoda, ciklus se ne odvija kod svih zena po istom rasporedu, a i kod iste zene moze da varira. Koriste se razliciti parametri za odredjivanje plodnih dana.
_Merenje hormona. Posebnim stapicima/testerima se meri jutarnji nivo hormona u urinu za odredjivanje ovulacije. PI: 5-6
_Merenje jutarnje temperature. Oslanja se na to da se bazalna temperatura zene menja u zavisnosti od dana u ciklusu. PI:0.7-3
_Posmatranje cervikalnog iscedka (Bilings-metoda) vaginalni sekret je tokom plodnih dana tecniji, kristalniji, providan, da bi olaksao ulazak spermatozoida u matericu. PI: 5-15
_Kombinacija prethodna dva. PI: 3
_Koriscenje kalendara za odredjivanje plodnih dana. PI: 9-40
_Takozvana LAM metoda (Lactational Amenorrhea Method) koja pretpostavlja da je zena u 1 do 6 meseci posle porodjaja, u vreme dojenja, neplodna (primenjivala moja majka - ovu metodu joj otkrila svekrva- rezultat primenjivanja metode je moja sestra :D ). PI: 4-18

-Coitus interruptus.Vec opisano. Veoma nepouzdano. PI:4-18

Sve u svemu, nepouzdane metode koje na koje se ne bi trebalo oslanjati ako nismo spremni da se suocimo sa eventualnom trudnocom.


MEHANICKE METODE:
Za muskarca:
_Kodom. PI: 7-14
Za zenu:
_Femidom (zenski kondom) PI: 5-25
_Dijafragma PI:1-22 (Veliki raspon pearl index-a zbog toga sto pouzdanost mnogo zavisi od iskustva i vestine koriscenja.)
_Cervikalna kapica. Granicnik od silikona ili lateksa koji se "montira" na grlic materice. Deo grlica materice koji se zove portio nije kod svih zena isti, pa mora individualno da se odredi oblik i velicina kapice. PI:6
_LEA kontraceptiv. Takodje vrsta kapice za grlic materice. Naleze na portio pod blagim potpritiskom, pa velicina i oblik grlica materice ne igraju nikakvu ulogu. PI: prema jednom izvoru 2-3 , a drugom >15

Kondom i femidom su jedini kontraceptivi koji stite od polno prenosivih bolesti i zato ih treba dodatno koristiti, ako koristimo neko drugo sredstvo.

Razlicit stepen pouzdanosti. Povecava se u kombinaciji sa spermicidima.


HORMONSKE METODE:
_Antibebi pilula. Sadrzi hormone estrogene i gestagene. Sprecavaju ovulaciju- prakticno trenutno zaustavljaju rad jajnika. PI: 0.1- 0.9
_Mini-pilula. Sadrzi samo gestagene, koji uticu na promenu cervikalnog sekreta na grlicu materice, koji ocvrsne i onemogucava prodor spermatozoida u matericu. Novije generacije mini-pilule sprecavaju i ovulaciju. Jos nije razjasnjeno da li sprecava da se eventualno oplodjena jajna celija ugnezdi u zid materice. Preporucuje se zenama koje zele da koriste oralni kontraceptiv, ali ne smeju da uzimaju pilulu sa estrogenima zbog vec navedenih razloga (kancerogena oboljenja u porodici, pusenje, tromboza, visok krvni i srcani pritisak...) PI: 0.5-3 / 0.14-0.4 (sa dezogestrelom - sintetickim gestagenom koji sprecava i ovulaciju)
_Tromesecna injekcija. Sadrzi samo gestagen. PI: O.3-1.4
_Hormonski flaster. Sadrzi estrogen i gestagen. PI: 0.72-0.9
_Hormonski implantat. Sadrzi gestagen. PI:0-0.08
_Pilula za dan posle. Vec spomenuto. PI: 1/2

HEMIJSKE METODE:
_Spermicidi. U vidu masti, gelova, vaginaleta, spreja ili pene. Koristi se stavljanjem u vaginu. PI: 3-21

INTRAUTERALNE METODE:
_Bakarna spirala. Plastican objekat obmotan bakarnom zicom. Ubacuje se u matericu. PI: 0.9 - 3
_Bakarni lanac (GyneFix). Sastoji se od niti na koju su nanizani bakarni cilindri, i koja se fiksira uz zid materice, tako da je manja mogucnost pomeranja polozaja/ispadanja, nego kod spirale. PI: 0.3-0.8

Postoji i hormonska spirala, koja umesto bakra ima rezervoare sa hormonom gestagenom - gore opisano kao hormonski implantat.

HIRURSKE METODE:
_Sterilizacija muskarca ( vazektomija). Hirurski zahvat, pri kome se
presecaju semevodi. Izvodi se pod lokalnom anestezijom. Ne uspeva u 1
od 400 slucajeva.
_Sterilizacija zene. Hirurski zahvat, pri kome se podvezuju jajovodi.
Zahvat traje duze nego kod muskaraca, moze se izvesti pod opstom ili
lokalnom anestezijom. Ne uspeva u 1/4000 slucajeva do 1/40 000
 
uf iscitah sve :lol:

Tromesecna injekcija. Sadrzi samo gestagen. PI: O.3-1.4

Mini-pilula. Sadrzi samo gestagene, koji uticu na promenu cervikalnog sekreta na grlicu materice, koji ocvrsne i onemogucava prodor spermatozoida u matericu. Novije generacije mini-pilule sprecavaju i ovulaciju. Jos nije razjasnjeno da li sprecava da se eventualno oplodjena jajna celija ugnezdi u zid materice. Preporucuje se zenama koje zele da koriste oralni kontraceptiv, ali ne smeju da uzimaju pilulu sa estrogenima zbog vec navedenih razloga
za ovo nisam znala...ovo je dobra stvar za one koji ne smeju da piju...znas li malo vise o ovome?
 
uf iscitah sve :lol:


za ovo nisam znala...ovo je dobra stvar za one koji ne smeju da piju...znas li malo vise o ovome?

Pa nema tu mnogo sta da se kaze pored vec napisanog.
Vrste gestagena koje se koriste su na primer desogestrel, levonogestrel, norethisteron.

Minipilula mora da se uzima strogo u isto vreme na 24h, vec malo odstupanje od 2-4 sata moze da umanji delotvornost pilule. Pije se svih 28 dana ciklusa, bez pauze.

Nacelno, ova vrsta pilula ne sprecava ovulaciju, zbog toga je njena pouzdanost nesto manja nego kod obicne pilule koja sadrzi i estrogene. Ono sto se desava je zgusnjavanje cervikalne tecnosti koja oblaze vaginu i grlic materice, pa u takvoj sredini gustog sekreta biva otezano kretanje spermatozoida. To je princip na kome se zasniva rad minipilule.

Eto, novije generacije pokusavaju i da sprece ovulaciju, da bi se povecala pouzdanost.

Ali, jajne celije i dalje svakog meseca sazrevaju i zena ima plodne dane.

Kao sto sam rekla, preporucuje se zenama koje zele oralni kontraceptiv, a boluju od visokog krvnog pritiska, puse, a starije su od 35 godina, imaju/ imale su trombozu, infarkt, ili cak neke vrste tumora, kao sto je rak dojke - tumori koji su osetljivi na estrogen. Ovu pilulu mogu da koriste i zene koje doje.

Neki lekovi mogu da joj umanje delotvornost. Antibiotici, neki antiepileptici, psihofarmatici.

Nezeljena dejstva mogu biti krvarenja i izostanak menstruacije, kao i ostalo sto moze da prati koriscenje pilule - depresije, promena raspolozenja, promene na kozi, opadanje kose ( zbog blagog nadvladavanja androgenih hormona).

Minipilulu ne treba uzimati u slucajevima nejasnih poremecaja krvarenja, oboljenja jetre, angina pectoris, vrste raka osetljivih na steroide. KOd zena koje su imale slucajeve vanmatericne trudnoce, takodje se ne savetuje koriscenje minipilule.
 
uf iscitah sve :lol:


za ovo nisam znala...ovo je dobra stvar za one koji ne smeju da piju...znas li malo vise o ovome?

Tromesecna injekcija takodje sadrzi samo gestagen, ali medroxyprogesteronacetat, koji sprecava ovulaciju.

Na tri meseca se ubrizgava, izmedju prvog i petog dana ciklusa.
Stiti, dakle, 3 meseca od nezeljene trudnoce.
Preporucuje se tek posle 21 godine.

Spada u veoma sigurne vrste kontracepcije.

Prednosti:
_moguc je spontani seksualni odnos
_mogu ga koristiti i zene koje pate od odredjenih vrsta oboljenja debelog creva, zbog cega moraju da piju lekove koji umanjuju dejstvo pilule i za zene koje ne podnose estrogen
_ne postoji rizik koji nastaje ako se zaboravi da se popije pilula u odredjeno vreme
_ne smanjuje se sigurnost usled povracanja ili dijareje, sto se desava kod pilule.

Mane:
_relativno visok nivo hormona koji se ubrizgava, jer treba da traje 3 meseca
_moze doci do poremecaja menstrualnog krvarenja i "medjukrvarenja"
_kao i kod pilule, ponekad dolazi do povecanja telesne tezine
_nemoguce je spontano prekinuti dejstvo kontracepcije, jer deponovana zaliha hormona mora da se potrosi
_nakon sto je deponovana kolicina hormona potrosena, moze da potraje i do 22 meseca dok ne dodje ponovo do spontanih ovulacija
_postoje lekovi koji umanjuju pouzdanost injekcije: neki antibiotici, neki antiepileptici, preparati od kantariona)

Moguca nezeljena dejstva:
_moze doci do poremecaja menstrualnog krvarenja i "medjukrvarenja"
_povecanje telesne tezine, promene raspolozenja, depresije
_moze da opadne zelja za seksom
_neke studije pokazuju da se povecava rizik od osteoporoze

Kontraindikacije:
_visok krvni pritisak
_tromboze, zapaljenje vena
_rak dojke
_tumori sluzokoze grlica materice
_poremecaji metabolizma koji se odnose na razgradnju masti
_poremecaji u funkciji jetre
_dojenje
 
Ma, kad covek (tj. zena) pogleda sta sve moze da se desi sa tim hormonskim kontracepivima....ni ne cudi me toliki oprez i rezerva prema pilulama.
Nije to mala stvar, dovesti svoje telo u neko vestacko stanje trudnoce, zapravo. Tako radi pilula, telo se ponasa kao u trudnoci. Ali sta da se radi... ja ipak pijem pilulu.

Na zapadu se cak i jako mladim devojkama, tinejdzerkama u pubertetu, daju Diane, na primer, ako dete ima probleme sa aknama. Diane se takodje koriste u lecenju policisticnih jajnika. Imaju, dakle, neka blagotvorna dejstva... Ali i rizike.
 
Ma, kad covek (tj. zena) pogleda sta sve moze da se desi sa tim hormonskim kontracepivima....ni ne cudi me toliki oprez i rezerva prema pilulama.
Nije to mala stvar, dovesti svoje telo u neko vestacko stanje trudnoce, zapravo. Tako radi pilula, telo se ponasa kao u trudnoci. Ali sta da se radi... ja ipak pijem pilulu.

Na zapadu se cak i jako mladim devojkama, tinejdzerkama u pubertetu, daju Diane, na primer, ako dete ima probleme sa aknama. Diane se takodje koriste u lecenju policisticnih jajnika. Imaju, dakle, neka blagotvorna dejstva... Ali i rizike.

i ovde...preterase ga
 
i ovde...preterase ga

Oni to daju k'o bombone.
Ja sam imala akne u pubertetu i imam oziljke neke...nista strasno, ali ono, ima.
I kad sam jednom bila na pregledu kod ginekologa u Austriji, ona mene zena pita - A sto tebi nisu prepisali Diane kad su pocele akne? Nista od toga ne bi imala.

Pa to bilo sa 12 godina.... Od 12. godine je trebalo da budem na pilulama? Nemam pojma, mozda mi nista ne bi falilo, ali opet nekako imam rezervu prema tome.
 
Oni to daju k'o bombone.
Ja sam imala akne u pubertetu i imam oziljke neke...nista strasno, ali ono, ima.
I kad sam jednom bila na pregledu kod ginekologa u Austriji, ona mene zena pita - A sto tebi nisu prepisali Diane kad su pocele akne? Nista od toga ne bi imala.

Pa to bilo sa 12 godina.... Od 12. godine je trebalo da budem na pilulama? Nemam pojma, mozda mi nista ne bi falilo, ali opet nekako imam rezervu prema tome.

ma ajde bezi molim te...ne znam al i ja vala imam rezervu...ne pijem ih.... prvo nisam htela a kad sam popustila i htela da krenem ne mogu, al sve jedno ne mora bas dete da ih guta
 
ma ajde bezi molim te...ne znam al i ja vala imam rezervu...ne pijem ih.... prvo nisam htela a kad sam popustila i htela da krenem ne mogu, al sve jedno ne mora bas dete da ih guta
Мени их је препоручио гинеколог када сам имала 15 година и била невина.
Ни дечка нисам имала.
А препоручио ми их као лек против болних менструација.
Мени је то ипак било превише и нисам хтела.
 
Мени их је препоручио гинеколог када сам имала 15 година и била невина.
Ни дечка нисам имала.
А препоручио ми их као лек против болних менструација.
Мени је то ипак било превише и нисам хтела.
....i meni, nisam ni ja htela
 
Ko je imao u familiji obolelog od raka dojke ne može da pije kontracepcijske pilule kako majka tako i ostali bliži rod.

pa ovo je malo diskutabilno, znas kako da smo dobrostojeca drzava sa visokim standardom ovo bi bilo mnogo preciznije...postoje genske analize ako si rizicna grupa da utvrdis nosis li tu mutaciju ili ne, posto je utvrdjeno da rak dojki ide genskim putem (neki, ne vazi za sve slucajeve naravno)...al eto takva nam situacija pa je onda sigurnije ne piti
 

Back
Top