Prenemanjićka istorija Srba

Nije mi jasno kakve veze ovo ima sa pečatnim prstenom kneza Stojimira, kada je na istom natpis pisan grčkim pismom. :dontunderstand:

Па ако нам можеш помоћи да установимо која су то слова. Гусар је дао пример за слово Јер, којега нема у грчком језику, или ако има да ли га можеш поставити?
 
A sta tacno pise na pecatu ? Nekako mi je promaklo ako je neko vec rekao ili nije rekao niko ... Razumem ovo Stroimir na kraju , a pre toga ovo ne

Изгледа да то не зна нико, јер за оно што је тобоже службено не одговарају слова, па тражимо које је које слово.Ово је већ било на другој теми, где се тумачило да онде пише Бог помаже Србију или Строимира. Или тако нешто. Што није уобичајено видети на печатима. Пре би требало бити У име Бога или По милости Божјој, Строимир, као код наших других краљева и кнезова. Али нема титуле. Можда би Македонци, Бугари, Дукљани или Хрвати могли решити, али се не јављају.
 
Poslednja izmena:
Ево и примера слова из повеље, а и грчке азбуке.

Povelja11.jpg


Gr.%20azbuka.jpg
 
Krvi Balšića i Nemanjića ima u porodici Stratimirović ,trostrukim plemićima..

У родослову породице инжењера Ивана Стратимировића стоји да је три пута нобилизована: у средњовековној Србији, за време млетачке владавине у Херцеговини и указом Марије Терезије 1745. у Војводини
http://www.czipm.org/stratimirovich.html
 
Bakići

Grb Bakića je poznat na osnovu pečata Petra Bakića iz 1606. i na osnovu grba na crkvenom zidu u Bratislavi. Grbovi su istovetni u gotovo svim detaljima. Na štitu se nalazi oklopnik na propetom konju kako se bori sa lavom. Na nebu su polumesec i dve zvezde, šestokrake. Kaciga je turnirska a plašt je izuvijan sa obe strane štita. U čelenci je oklopnik sa mačem. Grb je karakterističan za ugarski heraldiku XVII veka. Na osnovu toga su i rekonstruisane boje grba.

(Prezime je izvedeno od baka, hipokoristika imenice baba, dakle naziva za očevu i majčinu majku ili pak za stariju žensku osobu uopće. Prezime Bakić može nastati i od imenice bák, što znači neuškopljeni vol..odnosno bik.)

За Бакиће се верује да су пореклом из планинских делова данашње Херцеговине.Средином прве половине 16. века,преласком у Угарску они доживљавају свој највећи успон.
Њихов најпознатији изданак је,свакако,Павле Бакић.Носио је титулу Војводе,а пред крај живота,1537. године,од угарског Краља добија титулу Деспота.
Грб Бакића,какав је овде приказан,реконструисан је са печата Петра Бакића из 1606. године.

Павле Бакић (?-1537) је последњи српски деспот. Прешао је из Србије са Венчаца ("Земља Бакићева") са петорицом браће и око 1.000 ратника у Угарску, где је био заповедник српских пешадијских, коњичких и шајкашких чета.


После пораза хришћанске војске код Мохача 1526, у борби за угарски престо био је на страни војводе ердељског Јована Запоље, али кад је он побеђен од краља Фердинанда Хабзбуршког код Токаја 1527, с њим се измирио Павле Бакић и он му је подарио титулу српског деспота у Угарској. Покушај краља Фердинанда да протера Турке из Славоније, са српским деспотом Павлом на челу, није успео.
Не могавши да освоји од Турака Осијек, повлачио се према Ђакову, где је код Горјана у боју (1537) са Османлијама деспот Бакић погинуо. Његову главу је Мехмед-паша по своме сину послао у Цариград.

Pavle Bakić, poslednji srpski titularni despot, poticao je iz stare srpske plemićke porodice sa Venčaca. Prema navodima istoričara Milana Milićevića, na vrhu Venčaca još u XIX veku su se nalazile "stare zidine za koje narod priča da su Bakićevi dvori". Pod Turcima Bakići su zadržali deo poseda, koji su se prostirali na pedesetak naselja. Čitava oblast oko Venčaca u narodnoj tradiciji do prošlog veka je nazivna "Bakićeva zemlja".

Pošto je od ugarskog kralja dobio potvrdu da će se Srbima zajamčiti verska i nacionalna sloboda, dobivši nove povlastice za srpske šajkaše, Pavle Bakić je sa svojom braćom i mnoštvom naroda prešao u Ugarsku. Ovde je dobio velike posede, odgovarajuće onima u zavičaju. Za sedište je dobio Lak, sa okolnim naseljima. Ovde je postavljen na čelo kraljeve obaveštajne službe, sa zadatkom da, preko svojih ljudi, motri na kretanje turske vojske, koja se pripremala da izvrši odlučujući juriš i porazi ugarsku vojnu silu.

Pavle Bakić je stekao veliki ugled u Ugarskoj, i to ne samo među Srbima. Biskup Nadaždi ga je okarakterisao kao "mudrog i hrabrog čoveka, iskusnog u ratnoj veštini, koji u Turskoj ima rođake, pa i uhode, koji ga o svemu obaveštavaju".

Osnovni zadataka Bakićeve vojske bio je da spreči prodor turske vojske prema Beču. Pošto je doprineo odbrani Beča od turske opsade 1529. godine, postao je simbol junaštva, čija je slava borca protiv Turaka proneta čitavim hrišćanskim svetom. U njemu su Srbi videli svog najmoćnijeg zaštitnika. Njegovo ime ovaploćivalo je herojsku borbu srpskog naroda protiv osmanskih osvajača.

Zbog svojih zasluga Pavle Bakić je od Ferdinanda dobio zvanje "manjifikus" - uzvišeni, i imanja u Gornjoj Zemlji.

Područje Zapadne Slovačke Pavle Bakić je naseljavao srpskim stanovništvom. O tome svedoči njegova prepiska sa Ferdinandom Habzburškim.

Posedi Pavla Bakića su se protezali od reke Trnavke i istoimenog utvrđenja do krajnjeg zapada Slovačke - Holiča na reci Moravi, u dužini skoro stotinu kilometara. U neposrednoj blizini utvrđenja Trnave, u kanjonu Trnavke, u tesnacu na Malim Karpatima, Pavle Bakić je sa suprugom Teodorom i kćerkama Margaritom i Angelinom posedovao utvrđeni grad-zamak Oštri Kamen, na teško pristupačnom uzvišenju. Bilo je to nadaleko čuveno "orlovsko gnezdo". U svom delu Deli Bakić, Jaša Ignjatović je napisao: "Deli Pavle je timario i jahao pripitomljene jelene gorske". Posedi Bakića su se završavali utvrđenjem Holičem na Moravi, koje je držao njegov brat Petar sa svojih hiljadu konjanika i čuvenim hajducima.

Uočavajući značaj šajkaša za odbranu zemlje, Ferdinand je Pavlu Bakiću dao zadatak da ojača šajkašku flotilu. Pored punktova u Gornjoj Zemlji - u Komoranu, Šalji, Ostrogonu i Ćuru i njima pribrežnim rekama, organizovao je šajkaše i na Dravi, Muri i Savi.

Iza Pavla Bakića ostale su njegove kćerke Margarita i Angelina. Za ime Angeline Bakić vezan je tzv. "marjanski kult" u Šaštinu, 1564. godine. Među naslednicima se isticao Petar Bakić, koji je učestvovao u Tridesetogodišnjem ratu (1618-1648) na strani austrijskog cara, protiv vojske erdeljskog kneza Betlena. Bakićevi su u XVII veku imali posede u Šaštinu, Holiču i Ostriježu. Tamo je postojala i srpska pravoslavna crkva. U Holiču je ona zabeležena 1663. godine. Bakići su pominjani još i u XVIII veku.

http://ojkrajino.com/smf/index.php?a...e;topic=1734.0
 
Радич Божић (? - септембар 1528) је војвода и српски деспот у Угарској. Прешавши првих година XVI века из Османлијско царство у Угарску добио је од краља Лудовика II у посед градове Шољмош и Липово.
Учествовао је у угарско-српској војсци која је 1502 код Рама прешла у Србију и запалила Кладово, Видин и Никопољ.


Године 1522. постао је заповедник флоте од 500 шајки.

Заједно се Палом Томоријем потукао је 12. августа 1523 код Манђелоса у Срему босанског пашу Ферхата. Иако болестан и стар, после Мохачке битке разбио је једно оделење турке војске код Титела као што је потукао једну одабрану турску чету пред Мохачку битку код Петроварадина 1526. године.
Поред "цара" Јована важио је за најугледнију српску личност у Угарској.
У сукобу после угарског пораза на Мохачу (1526) између краља Фердинанда Хабзбуршког и војводе Јована Запоље, он се ставио на страну Јована, од кога је 1527. добио високо достојанство (титулу) - Српског деспота у Угарској.
Već u junu 1522. god. "deli" Radič Božić, kako ga naziva jedna naša beleška, razbio je kod Petrovaradina jedan poveći turski pljačkaški odred. A iduće godine naneo je, zajedno s Tomoriem, osetan poraz bosanskom Ferkat-paši kod Manđelosa, u Sremu. Znatan uspeh postigao je Tomori naročito krajem 1525. god., kada mu je pošlo za rukom da pridobije čuvenog vlastelina Pavla Bakića sa Venčaca iz Šumadije, da pređe na mađarsku stranu. Ovaj ugledni srpski plemić prešao je u Ugarsku sa petoro braće i 50 konjanika i sa velikim imanjem. Njemu za ljubav ušao je ponovo u veze sa Mađarima i odmetnuti Ovčarević, želeći da ne ostane neka vrsta odreda. Kralj Ladislav, ceneći značaj Bakićev, poklonio mu je grad Šoljmoš malo pred svoju pogibiju, 18. jula 1526.

http://www.zvrk.rs/Mskola/Istorija/s...otovina/06.htm

Pavle Bakić bio se u jesen 1526. sav založio za Zapolju. On je sa svojih 200 husara uspeo da posedne Stoni Beograd, u kom je Zapolja izabran i krunisan za kralja (11. novembra).
Radič Božić, pod čijom se vlašću na Dunavu nalazilo oko 500 šajki i koji je s uspehom suzbijao turske zalaznice i čistio zemlju od preostalih četa, smatrao je da njemu pripada vodeći položaj.

http://www.zvrk.rs/Mskola/Istorija/s...srbi/index.htm

Poslednji despoti Srbije, Radič Božić (1527-1528), Pavle Bakić (1537) i Stefan Štiljanović (1537-1540) su imali posede na teritoriji današnje Rumunije, Mađarske i Hrvatske.

http://www.spcportal.org/forum/index.php?topic=809.0
http://www.znanje.org/i/i23/03iv05/0...916/epilog.htm

Posedi srpskih despota u Ugarskoj



Srpski šajkaši u Gornjoj Zemlji

Šajkaši su bili najstarije srpsko stanovništvo koje je u srednjem veku počelo da naseljava Gornju Zemlju u današnjoj Slovačkoj.

Ploveći šajkama Dunavom i njegovim pritokama, dobro naoružani, bili su od velike koristi ugarskim vladarima i u ratu i miru. Uočavajući njihov značaj, ugarski kralj Ištvan I je, početkom XI veka, srpske šajkaše u južnim delovima Ugarske darivao povlasticama. Srpski šajkaši su svoje ratničke sposobnosti pokazali u Gornjoj Zemlji u vreme rata koji je ugarski kralj Bela IV poveo protiv Fridriha Austrijskog. Posle uspešno okončanog rata, 1241. godine, Bela IV je šajkašima proširio povlastice. Njihovo središte u Gornjoj Zemlji je postao Komoran.
Srpsko plemstvo na tlu današnje Slovačke pojavljuje se polovinom XII veka, u vreme vladavine maloletnog ugarskog kralja Geze II, čija je majka, kraljica Jelena, bila kćerka raškog župana Uroša I. U ime maloletnog kralja, kao ugarski palatin, vladao je Beloš, brat kraljice Jelene.
U ratu protiv bavarskog hercega Hajnriha, palatin Beloš je odlučujuću bitku dobio pod Bratislavom, 1146. godine. Prvo utvrđenje u Trnavi, značajnom verskom i kulturnom centru Slovaka, 1152. godine izgradio je palatin Beloš.


U ratu protiv austrijske vojske koja je zagospodarila Srednjom Slovačkom, 1528. godine proslavila se srpska vojska sastavljena od 2.000 konjanika, kojom je komandovao despot Radič Božić.

http://ojkrajino.com/smf/index.php?a...e;topic=1734.0
 
PAVLE BAKIĆ
POSLEDNJI DESPOT SRBIJE

На археолошком локалитету Дворине, у аранђеловачком селу Бања, подигнут је споменик последњем српском деспоту Павлу Бакићу. Иако није био у сродству са српским деспотима, због јунаштва и ратних заслуга ту титулу доделио му је аустријски краљ Фердинанд.

У Шумадији се вековима преноси казивање о Павлу Бакићу који је живео и столовао подно планине Венчац код Аранђеловца. Пре три године археолози су открили зидине које су мештани назвали Дворине, сматрајући да су то остаци двора деспота Павла Бакића из 16. века.

Народ подно Венчаца и Букуље с поносом прича да је деспот био велики јунак, честит и учен човек. Говорио је пет језика али се, каже народно предање, краљу Фердинанду Хабзбуршком са којим се борио против Турака, поносан што је Србин, обраћао само на матерњем језику.
Павле Бакић се борио за ослобађање Шумадије и Србије од турских завојевача, али је са српским ратницима бранио и Беч и Европу од отоманске најезде. За војничке заслуге он и његова браћа добили су велике поседе на подручју јужне и средње Словачке.

Краљ Фердинанд је 20. септембра 1537. године повељом доделио Павлу Бакићу титулу деспота, иако није био ни у каквој родбинској вези са српским деспотима.
Њему је дата та титула као способном, заслужном и популарном старешини, достојном да буде на челу свих Срба.

Павле Бакић је погинуо као јунак 12. oктобра 1537. године, у бици код Горјана у близини Осијека, на славонској земљи, а његову главу Турци су однели на бедеме Стамбола.

Обелиск од буковичког гранита у Дворинама подигли су чланови удружења грађана „Павле Бакић". На месту где су некада була његова утврђења чланови Удружења и туристички посленици Аранђеловца планирају да подигну реплику деспотових двора из 16. века.

http://www.vesti.rs/Vesti/Pavle-Baki...ki-despot.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_Despotate
http://www.rastko.rs/isk/scirkovic-middle_ages.html

The Turkish traveler Evliya Celebi recorded in his writings that Mitrovica had been conquered by the Bosnian sandjak bey Husrev-bey. After a few short wars in which the last Serbian titular despot Pavle Bakic had lost his life, Srem and the conquered regions of Slavonia were governed by Mehmed-bey Jahiapalic.
http://www.dekanski.com/AD/Mitrovica...adquarters.htm
 
СТЕФАН ЛАЗАРЕВИЋ (1377-1427),
ВЛАДАР, ВИТЕЗ, ПЕСНИК, ПРОСВЕТИТЕЉ

„Витез у доба зла”
Његов принцип витештва се темељио на девизи да noblesseoblige (племство обавезује), преузетом у његову етику из државотворних традиција светородне лозе Немањића, коју је веома ценио и истицао у свему (и чији је био изданак по мајчином пореклу)

Зато је у свим својим политичким наступима на западу неуморно подвлачио да верска опредељења немају никакве везе са државним савезима, одлучно одбацујући све сугестије да се Срби унијатски приклоне римокатоличком понтифу.


...све модерне замене витешком погледу на свет бледе пред оним што је деспот Стефан Лазаревић целим својим животом достојно посведочио и потврдио.
http://www.nacionalnarevija.com/teks... Stefan.html



Pečat despota Stefana Lazarevića

Pečat njegovog oca, Lazara Grbljanovića
piše
БЖІЄЮ МЛТІЮ БЛГОВЕРНЫ КНЄЗЬ ЛАЗАРЬ СРБСКЫ (С _ѾПВ)
Божијом милошћу благоверни кнез Лазар српски...
SѾПВ (6882).
S (dz) - 6 или 6000, Ѿ - 800, П - 80, В - 2.
У питању је година 6882, односно 1374.
 
SERBIAN HISTORY THROUGH COINAGE

CONTENT:
Medieval Serbian Coinage

* Republic of Venice
* King Stefan Uros I Nemanjic
* King Stefan Dragutin
* King Stefan Uros II Milutin
* King Stefan Vladislav II
* King Stefan Uros III Decanski
* Emperor Stefan Uros IV Dusan
* Emperor Stefan Uros V
* Despot Jovan Oliver
* King Vukasin Mrnjavcevic
* King Marko
* Prince Lazar Hrebeljanovic
* Nobleman Vuk Brankovic
* Nobleman Jakov
* Despot Stefan Lazarevic
* Despot Djuradj Brankovic
* Kotromanic Dynasty
* Ostojic Dynasty

Related Regional Coinage
Coinage of Dubrovnik


* Early Dubrovnik
* 16-17th century Dubrovnik
* 18th century Dubrovnik
 
Изгледом Немањића су сви били задивљени, од првог до последњег. Грци су са завишћу описивали Немању како је био виши од свих осталих за главу и врло широких рамена, а сличан опис стоји и за последњег Немањића "нејаког"( за управљање огромном српском царевином) Уроша- висок, корпулентан и стасит.
Мали преглед ликова по фрескама у различитој старосној доби владара:

King Stefan Uros I Nemanjic (1243-1276)
King Stefan Dragutin (1276-1282)

King Stefan Uros II Milutin (1282-1321)

King Stefan Vladislav II (1321-1324)

King Stefan Uros III Decanski (1321-1331)

Emperor Stefan Uros IV Dusan (1331-1355)

Emperor Stefan Uros V (1355-1371)

Издвајам мени лично интересантне..

Цар Душан, 14 и 20.век


Немања тамнокос и седокос ,13.век


http://stage.srpskoblago.org/history....html?start=14

На истом сајту (СРПСКО БЛАГО) налази се фотографија новчића-динара племића Вука Јакова, о коме се веома мало зна.

Nobleman Jakov (1380's)

HISTORICAL NOTES: The exact identity of Jakov remains a mystery, although he also minted money with his name only. In general, the question of who had the right to issue money in those times remains an open one, since a number of more powerful contemporary feudal lords apparently minted none.

А мало је познат и властелин ДАБИЖИВ (или Дабиша) у време Цара Душана... који је 1354-5 сазидао задужбину на Новом брду (Косово и Хвосно), у Ваганешу. .Познато је да му је отац био Калуђер, мајка Вишња,а два брата- Аран и Богоје.То је на основу три записа (два на камену и један на фресци) у самој цркви.
http://stage.srpskoblago.org/Archive...nes/index.html
http://stage.srpskoblago.org/Archives/Vaganes/

Obv.: Vuk standing, holding banner, Cyrillic legend: VLK VLK ("Vuk"); Rev.: Christ enthroned, with Cyrillic inscription "IAKV" around
 
Крунисање Цара Душана 1347
Крст цара Душана
Крунисање Душаново
Тањир цара Душана (позлаћено сребро, XIV век)
Цар Стефан Душан силни (око 1308 - 1355)
 
A kako bi trebalo da bude napisano na grckom jeziku?

Pokusao sam na google translate-u i tekst ispada ovako:

"Bože pomozi...." - "βοήθεια του Θεού..."

"Uz božju pomoć..."-"Με τη βοήθεια του Θεού..."

Значи да то није, а и разлог више ако је на грчком језику онда оно задње слово није почетно слово од Бог Теос јер је у питању мало слово. А у старославенском је велико и чита се Тх или ћ.
 

Back
Top