Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
jomini:
Evo da ubacim nešto, ali ne znam da li je ovo pravo mesto.

Prvi i poslednji.
Prednji i zadnji.

Prvi sam stigao. On je poslednji (ne zadnji) stigao.
Razumete? Često ljudi kažu ''zadnji'' umesto ''poslednji'', ali obrnuto teško ide.

Mihailo Stevanovic je napravio poduzi spisak srpskih pisaca koji su pisali zadnji umesto poslednji. A srpski knjizevnii jezik je formiran od reci koje su srpski pisci koristili i u znacenju kako su ih oni koristili. Kao sto je i slucaj sa svim drugim evropskim jezicima.

Zadnji i posledni su sinonimi, kao sto to dobri recnici kazu. A sinonimi nekad imaju isto a nekad priblizno znacenje. A nekad je rec zadnji bolja samo zato sto je kraca i nekima bolje zvuci. A to je bolji razlog od mnogih da se ta rec sacuva i koristi u znacenju poslednji.
 
Evo, bacih pogled u ovaj moj "Rečnik jezičkih nedoumica": piše se itd. i mogu obe pižame (i sa ž ali i sa ).

Dva pitanja:
1. Koje su reči poštapalice?
2. Kada u okviru rečenice imamo upravni govor, da li se rečenica završava standardno interpunkcijskim znakom u okviru upravnog govora, van njega, ili oba? Primer:
Ja sam vikao: "Beži bre!".
Da li ova tačka ide na kraju, ili je dovoljan znak uzvika u okviru upravnog govora?
 
Kurt2:
Evo, bacih pogled u ovaj moj "Rečnik jezičkih nedoumica": piše se itd. i mogu obe pižame (i sa ž ali i sa ).

Dva pitanja:
1. Koje su reči poštapalice?
2. Kada u okviru rečenice imamo upravni govor, da li se rečenica završava standardno interpunkcijskim znakom u okviru upravnog govora, van njega, ili oba? Primer:
Ja sam vikao: "Beži bre!".
Da li ova tačka ide na kraju, ili je dovoljan znak uzvika u okviru upravnog govora?


Ja mislim da ne treba tacka. Ne znam....Zanimljivo pitanje.
 
Kurt2:
Hajde da malo pokušamo da negujemo naš jezik. Bar što se pravilnosti tiče. Pozivam ljude da ovde ukažu na jezičke nepravilnosti koje često uočavaju na forumu ili u bilo gde drugde. Ja ću početi sa nekim osnovnim stvarima, a vi ako želite... nastavite:

Neću, nemoj, nemam - spojeno naravno; ispred njih se ni ili niti zamenjuju i: "On to ni ne zna" - neispravno, ispravno je: "On to i ne zna"
ne + neki glagol - odvojeno: ne želim, ne znam, ne vidim...
pridevi koji se završavaju -ski, -ški i -čki pišu se malim početnim slovom: srpski, karlovački...
obzirom da - nepravilno; pravilno je s obzirom na: "S obzirom na to da sam..."
je li - skraćeno je l', mada valjda može i jel (ispravite me ako grešim)
jel i jer: jel za pitanje: "Jel ideš u školu danas?"; jer za odgovor: "Jer sam bolestan"
jeftin: prihvatljivo i jevtin, ali se prvo više koristi.
razočaranje: bolje nego razočarenje (što ne znači da drugo nije prihvatljivo)
naizgled, ali može i na izgled
Kada ti nešto nedostaje onda ti to fali, nikako hvali
Prekosutra ili preksutra kao i nakosutra ili naksutra

I tako dalje...
Da nadopunim; u pravu si, prisvojni pridjevi sa nastavcima ski, ški i čki se pišu malim slovima, dok ov, ev i in pišu se velikim slovima (Markov, Đorđev, Mirin).
Za skraćeni oblik je li može se pisati skraćeno jel' ali sa apostofom na kraju.
Takođe malim slovima se piše predsjednik države ako uz njega ide ime, a ako ne ide ime onda se piše velikim slovima.
Neću, nemam, nemoj i nisam se pišu uvijek zajedno, dok se sve ostale riječi pišu odvojeno, ali to pravilo ne važi za polusloženice (nemaran, neodgovoran, neodređen...)
Ima primjera gdje se iste riječi pišu zajedno i odvojeno u zavisnosti od njihovog smisla, npr, "Poslao sam ga dođavola" ili "Od anđela do đavola" itd.
Znakovi interpunkcije nikada ne idu jedan do drugog, npr. tačka i zarez (ili bilo koji drugi znak). Kada se navodi vremensko razdoblje onda se piše npr. 1991 - 1995. ili 1991. do 1995. Iza zareza uvijek treba da dođe razmak (a takođe i iza upitnika i uzvičnika).
Ako poslije toga treba da dođe zarez, tačka se briše i stavlja se samo zarez.

Šta mi obično "bode oči"? Kada pročitam poljuBci, srBski, Hrđav, Hvali (fali = nedostaje, hvali = veliča nešto), itd.
 
Kurt2:
Evo, bacih pogled u ovaj moj "Rečnik jezičkih nedoumica": piše se itd. i mogu obe pižame (i sa ž ali i sa ).

Dva pitanja:
1. Koje su reči poštapalice?
One koje upotrebljavaju u nedostatku adekvatne riječi, npr. Mislim, Ovaj, Onaj, Hoću reći, Znaš...
2. Kada u okviru rečenice imamo upravni govor, da li se rečenica završava standardno interpunkcijskim znakom u okviru upravnog govora, van njega, ili oba? Primer:
Ja sam vikao: "Beži bre!".
Da li ova tačka ide na kraju, ili je dovoljan znak uzvika u okviru upravnog govora?
Definitivno - ne ide tačka na kraju upravnog govora, tj. iza navodnika.
 

Back
Top