Poreklo biblijskog monoteizma: Izraelska politeisticka pozadina i Ugaritski tekstovi

Иди на теорије завере, тамо је место вама самомистифокованим ботинама паганским
Hvala na savetu, odlazim, a vama Ce biti monotono bez mene. Vama zelim da vas Gospod u kog vjerujete blagoslovi i pruzi mir i zaštitu u vremenima koja dolaze.
 
Hvala na savetu, odlazim, a vama Ce biti monotono bez mene. Vama zelim da vas Gospod u kog vjerujete blagoslovi i pruzi mir i zaštitu u vremenima koja dolaze.
Не брини за друге, већ за себе брате, у гадну си причу спашавања света упао... и ниси једини, који сопствени интелект ставља у функцију самопоклоњења, општа је то зараза доконих умова
 
Prijatelju , ne plašim se ja Boga , Cista je meni savest. A ako budem nadrljao, biće to od ovih naših junaka koji misle da Boga treba fizički braniti od onih koji koriste i um ( koji nam Bog dade) , da preispitujemo i tražimo istinu. Bas paradoks, Boga ljubavi braniti pretnjama i nasiljem. Još jednom, zelim vam puninu Božjeg blagoslova.
 
Prijatelju , ne plašim se ja Boga , Cista je meni savest. A ako budem nadrljao, biće to od ovih naših junaka koji misle da Boga treba fizički braniti od onih koji koriste i um ( koji nam Bog dade) , da preispitujemo i tražimo istinu. Bas paradoks, Boga ljubavi braniti pretnjama i nasiljem. Još jednom, zelim vam puninu Božjeg blagoslova.
Човек је сам себи обично највећи непријатељ, поготову кад мисли да је ''чист од греха и савестан''...

Али добро, свако мора на кожи тај опит да осети...

Сва ти је мудрост у Премудрости Соломоновим на крају - БОЈ СЕ БОГА - ал је то код тебе схваћено као емоција, а не духовна заповест и спознаја
 
pa ne znam...imam utisak da je judaizam ženomrzačka religija..to kreće još od okrivljavanja Eve za pad u priči o izgonu iz raja...i hrišćanstvo je odatle povuklo tu patrijarhalnu žicu
Не знам шта си помешао, управо обрнуто. Јудаизам издиже жену у односу на друга и другачија понашања тог времена. Упореди Хамурабијев законик и третирање жене и упореди га са Мојсијевим закоником. Небо и земља, Мојсијев законик је много бољи.
 
To je kršćansko Velimiroviću
pa ne znam...nisam živeo u Izraelu...ne poznajem judaizam...takav utisak imam...ono što znam o judaizmu to je ono malo iz Starog Zaveta što sam video a to mi ne deluje kao da sadrži matrijarhat kao jedan od stubova....

ne vidim žene na fotografijama poput ove

iu
 
Iskreno receno , Deda Stojane, voleo bih da obrazlozite sa malo vise recenica , i kako se to razlikuje recimo od prvobitne vere Slovena , ili bilo koje druge vere? Hvala
Sloveni su matrijarhatne religije vezano za sile prirode.
Judeizam je najkompletnija od sviju jer objedinjuje i patrijarhat i matrijarhat.
Krscanstvo je razbilo Judeizam da bi patrijarhat izdominirao nad prirodom.
Judeizam radi na pomirenju prirode i uma.
 
pa ne znam...nisam živeo u Izraelu...ne poznajem judaizam...takav utisak imam...ono što znam o judaizmu to je ono malo iz Starog Zaveta što sam video a to mi ne deluje kao da sadrži matrijarhat kao jedan od stubova....

ne vidim žene na fotografijama poput ove

iu
Видиш гомилу умоболника и богохулника који скачу, деру се и лудују, које су одгајиле још горе жене... синергијски

Тамо стуб ''религије'' нису ни жене ни мушкарци, него колективно духовно проклетство богоборства - материјализма
 
Sloveni su matrijarhatne religije vezano za sile prirode.
Нису матријархатне, него идолопоклоничке

Judeizam je najkompletnija od sviju jer objedinjuje i patrijarhat i matrijarhat.
Од свих идолопоклонстава човеку, јудеизам је најбезличнији, јер се клања идолу нације уместо Богу...

Све чега се дотакне обезличи и разједини са самим собом... од уједињења са било чим осим себе нема ни говора


Krscanstvo je razbilo Judeizam da bi patrijarhat izdominirao nad prirodom.
Јудаизам је разбио Бог а не Хришћанство... ми смо од вас бежали ко од проклетиња, само да вас не гледамо

Judeizam radi na pomirenju prirode i uma.
да, али са ђаволом помирење, а не са Богом
 
ninevljani su mi poslastica, i njih sam morao na svom sajtu da pomenem, ali postoji vazniji kontekst izvan tog sto ga ti pominjes, a koji opet ako ja nisam odmah uvideo, Hristos jeste:
  1. Matej 12,41: Ninevljani će ustati na sud sa rodom ovim, i osudiće ga; jer se pokajaše Joninim propovedanjem; a gle, ovde je veći od Jone.
    A GDE TO IMA DA BILO KO VLASTITIM POKAJANJEM DRUGE OSUDI?
  2. Matej 12,42: Carica južna ustaće na sud sa rodom ovim, i osudiće ga; jer ona dodje da sluša premudrost Solomonovu; a gle, ovde je veći od Solomona.
    A GDE TO IMA DA BILO KO DRUGE OSUDI JER OTIDE DA SLUŠA PREMUDROST?

  1. Dopuna: ruka i 666

slobodno postavljaj zanimljivosti sve koje mislis da treba, ja volim da procitam samo me ne teraj da verujem u vanzemaljce

ja ipak mislim da su njih neki drugi eksploatisali, istorija se ponavlja, ali daj da vidimo teze u prilog da su vanzemaljci
i indijancima su kolumbo i ekipa delovali kao vanzemaljci sprva

pa pali andjeli, krali kceri covecije da sa njima imaju decu, i onda bi potop

samo ako se pominju u negativnom kontekstu, ja se slazem sa tobom, znaci terali ljude da im kopaju rude, ... pa jeste, to imas i u knjizi enohovoj, samo ih mi zovemo palim andjelima, a ne vanzemaljcima, ali tehnicki je to to isto... ja se u globali slazem sa tobom samo nemoj da romantizujemo te zenokradice i eksploatatore

ja sam adam prvi covek znam ja koji su soj ti "vanzemaljci"
Malo pitanjce , ako su pali andjeli vanzemaljci , jer rekoste da je tehnicki gledano to jedno te isto. Da li su i ostali ( ne pali) andjeli vanzemaljci , tehnicki gledano ? I da li je mozda i Bog , vanzemaljac , tehnicki gledano ? Da li je onda, buduci da su svi vanzemaljci -vanzemaljci , jedina razlika izmedju Biblijskih i New Age vanzemaljaca sto verujemo da prvi nisu koristili nikakvu tehnologiju kao ispomoc da bi leteli i cinili ostala cudesa, dok su "New Age " vanzemaljci ili izmisljotina , ili bica koja imaju svemirske brodove ....tehnicki gledano?
 
vidi moju temu
https://forum.krstarica.com/threads/da-li-je-jahve-uopste-bio-bog.985747/

evo ti priznanja u Bibliji da Jahve nije Bog Tvorac nego lokalni vladar Jevreja po meni vanzemaljskog porekla

Ponovljeni zakon 32,8Kad je Višnji baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju Božjih sinova:
Ponovljeni zakon 32,9tad Jahvu njegov narod zapade, Jakov bi njegova baština.

Višnji je El...Jahve je jedan od njegovih sinova...
U to vreme na bliskom istoku imamo kraljeve koji vladaju desetine hiljada godina...ljudi ne žive toliko
https://en.wikipedia.org/wiki/Sumerian_King_List
Drugar , moje izvinjenje , tek sada sam procitao vas odgovor. Verovali ili ne juce sam precesljavao celi dan Ugaritski tekst , koji se upravo bavi ovim sta ste vi citirali. Ponekad su malo prevodi nikakvi za ovu 32. glavu , ali citao sam i Mauro Biglina , za njega je to zavrsena prica , jasno kao dan. Odoh da pogledam vas post preko ovog linka
Pozdrav!
 
Malo pitanjce , ako su pali andjeli vanzemaljci , jer rekoste da je tehnicki gledano to jedno te isto. Da li su i ostali ( ne pali) andjeli vanzemaljci , tehnicki gledano ? I da li je mozda i Bog , vanzemaljac , tehnicki gledano ? Da li je onda, buduci da su svi vanzemaljci -vanzemaljci , jedina razlika izmedju Biblijskih i New Age vanzemaljaca sto verujemo da prvi nisu koristili nikakvu tehnologiju kao ispomoc da bi leteli i cinili ostala cudesa, dok su "New Age " vanzemaljci ili izmisljotina , ili bica koja imaju svemirske brodove ....tehnicki gledano?
Isaija 26,9Dušom svojom žudim tebe noću, i duhom svojim što je u meni tražim te jutrom; jer kad su sudovi tvoji na zemlji, uče se pravdi koji žive u vasiljenoj.
poenta je da tebi cesu usi egzoticne nauke i fantastika, a masis sustinu da je duh iznad materije, i dusa, tako da badava korablji, i nojeva barka je svemirski brod, pa ne mislis valjda da je uspeo neko da potrpa sve zivo na barku, noje? samo geneticki materijal, za kloniranje, kao i eva sto je klonirana od mog rebra - to je buducnost, mi ljudi smo vanzemaljci, nismo od ovoga sveta

pusti ove manijake koji kazu da je bio incest, kao adam i eva izradjali 100 dece pa se ona medjusobno razmnozavala, samo smo 2 sina imali, kajina i avelja, i odjednom enohov grad, koji je moj unuk - kako odakle graditelji grada celog?
 
Poslednja izmena:
Isaija 26,9Dušom svojom žudim tebe noću, i duhom svojim što je u meni tražim te jutrom; jer kad su sudovi tvoji na zemlji, uče se pravdi koji žive u vasiljenoj.
poenta je da tebi cesu usi egzoticne nauke i fantastika, a masis sustinu da je duh iznad materije, i dusa, tako da badava korablji, i nojeva barka je svemirski brod, pa ne mislis valjda da je uspeo neko da potrpa sve zivo na barku, noje? samo geneticki materijal, za kloniranje, kao i eva sto je klonirana od mog rebra - to je buducnost, mi ljudi smo vanzemaljci, nismo od ovoga sveta

pusti ove manijake koji kazu da je bio incest, kao adam i eva izradjali 100 dece pa se ona medjusobno razmnozavala, samo smo 2 sina imali, kajina i avelja, i odjednom enohov grad, koji je moj unuk - kako odakle graditelji grada celog?
U redu , prihvaticu to kao da , jer je vise nego ocito.
 
Drugar , moje izvinjenje , tek sada sam procitao vas odgovor. Verovali ili ne juce sam precesljavao celi dan Ugaritski tekst , koji se upravo bavi ovim sta ste vi citirali. Ponekad su malo prevodi nikakvi za ovu 32. glavu , ali citao sam i Mauro Biglina , za njega je to zavrsena prica , jasno kao dan. Odoh da pogledam vas post preko ovog linka
Pozdrav!
biblehub.com sajt ima sve prevode Biblije na engleski i originale na hebrejskom i grčkom....
ovaj moj citat je iz prevoda koji je kod nas poznat kao Jeruzalemska Biblija https://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?prijevod=sve&knjiga=Ponovljeni zakon&glava=32#8

Đuro Daničić naprimer umesto doslovnog božji sinovi prevodi sinovi Izraela..međutim kad se pogleda original jasno je da su u pitanju božji sinovi
 
biblehub.com sajt ima sve prevode Biblije na engleski i originale na hebrejskom i grčkom....
ovaj moj citat je iz prevoda koji je kod nas poznat kao Jeruzalemska Biblija https://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?prijevod=sve&knjiga=Ponovljeni zakon&glava=32#8

Đuro Daničić naprimer umesto doslovnog božji sinovi prevodi sinovi Izraela..međutim kad se pogleda original jasno je da su u pitanju božji sinovi
Krivi prevod i ode u vječni oganj.
Treba nauciti paleo Hebrew tu je spasenje ima motika i kramp.
 
Pretpostavljam da vam je poznato da je Novi Zavet ispisan na Starogrckom jeziku,dobrog kvaliteta, a ne na Hebrejskom, ili i Aramejskom. Da li je Hristos uopste postojao i to je pitanje. A sta je rekao na Aramejskom, da neko ko ga nije ni video ni cuo, napise na Starogrckom kakvih najmanje 40-70 godina kasnije ...eh treba biti bas bas veliki, mnogo veliki vernik da se to poveruje.
pa ti čoveče uopšte ne razumeš istoriju. ko još piše bilo kakav događaj u isto vreme neke istorijske ličnosti . po tebi niko onda nije postojao i trebalo bi biti mnogo veliki vernici da poverujemo da su postojali homer, sokrat, buda, krišna, obilić, marko kraljević...
istorija se piše u 90% slučajeva po predanju.
 
pa ti čoveče uopšte ne razumeš istoriju. ko još piše bilo kakav događaj u isto vreme neke istorijske ličnosti . po tebi niko onda nije postojao i trebalo bi biti mnogo veliki vernici da poverujemo da su postojali homer, sokrat, buda, krišna, obilić, marko kraljević...
istorija se piše u 90% slučajeva po predanju.
Hvala na komentaru. Pretpostavljam da nikad niste bili vernik , koji je bazirao svoju veru na svakom zapisanom stihu . Ljudi se medjusobno kolju zbog svake napisane reci , ratovi su se vodili , kao da je Hristos govorio u diktafon , i na osnovu toga grade svoje citave crkve .... i niti jedan od njih ne misli da su jevandjelja po predanju pisana , vec se uzimaju za verbatum. Zasto li se crkva vekovima preznojavala da dostimava spise raznih vrsta , ne bi li imala sto vise potpore za svoje verovanje ...ako su svi tako opusteni , i "otprilike" po pitanju sta je zapisano. Imate fin broj teoloski potkovanih i na ovom forumu , pa nek vam oni kazu koliko "nema veze" , i moze da se tumaci i malo ovako , i malo onako , jer tako i tako je sve rekla - kazala. Zato Bibliju i zovu Bozija rec , sto veruju da je nepogresiva .
U vezi onoga sta je opisano o zivotu Hrista , podizao mrtve , ozdravljivao ljude, pa cak i sam vaskrsao .... niti jedan od njegovih savremenika ne napisa niti rec. 40-70 godina kasnije , to su dve citave generacije u ono doba. Mozda ce te reci da su usmeno prenosili , pa se onda setitli da napisu . I znali tacno od reci do reci da reprodukuju sta je Hrist govorio. Stvarno za tako nesta treba biti veliki vernik.A istovremeno su bili istoricari koji su vodili malte ne dnevnik desavanja , i nisu ni zucnuli.
 

Back
Top