Poreklo biblijskog monoteizma: Izraelska politeisticka pozadina i Ugaritski tekstovi

mo.mass

Zainteresovan član
Poruka
262
Zdravo, Na planeti Zemlji , imamo oko 2.3 milijarde ljudi koji se izjasnjavaju kao Hriscani, i jos oko 2 milijarde koji se izjasnjavaju kao Muslimani, tokodje i Jevreja koji praktikuju Judaizam, mozda 10+ miliona. Monoteisticke religije , bazirane na Starozavetnom Bogu , Jahweh. Uglavnom sve informacije o njemu dolaze iz Starog Zaveta. Tora , Petoknjizje , veruje se da je pisano od strane Mojsija, koji je ziveo oko 1400 p.n.e. Kako znamo o njemu ? Pa naravno , pise u Mojsijevim knjigama o njemu, svima je poznato da je odgojen u domu Faraona , nakon sto ga je Faraonova kcerka nasla kako pluta u kosarici, i da je on taj preko kojeg je Bog izveo Izrael iz Egipatskog ropstva, i vodio ga kroz Crveno More, do Sinaja , i da je on taj koji se popeo na planinu , i od Boga dobio dve kamene ploce sa 10 zapovedi. U redu.
Do pronalaska Kumranskih spisa, 1947-1956. , sakrivenih u pecini , najstariji sacuvan primerak je bio Allepo kodeks i Lenjingradski kodeks , oba datiraju oko 1000 n.e. Najstariji Kumranski spisi datiraju oko 150 p.n.e. i od 900 tih spisa , takodje sadrze i Toru ( Mojsijeve knjige). Vremenski razmak preko 1000 godina, u kom nema drugih tragova , niti o postojanju Mojsija , niti o njegovim knjigama. Izvinjavam se , ali ovako kako je , mogao je neko napisati Toru i price iz Tore i u recimo 6. veku pre nase ere , kopirati iz Babilonskih biblioteka , promeniti imena ...i sad imamo Mojsija, koji je plutao u kosarici , bas kao sto je plutao i Sargon Veliki kakvih 900 godina ranije. Mnogo legendi iz Sumerskih vremena odjekuju kroz Starozavetne tekstove. Biblijski potop, Noa = Ziasudra /Utnapishtim . Knjiga o Jovu = Pravedni stradalnik, Stvaranje = Enuma Elish , ali jednako ima i pozajmljivanja iz Egipatskih izvora. Mozda se danas nebi ni brinuli oko svega ovoga , jer je do 380.n.e. Bog Starog zaveta bio samo plemenski Bog Izraelaca. Te godine car Teodosije je proglasio Hriscanstvo zvanicnom religijom Rimskog carstva, i od tada je pocela ekspanzija vladavine Jahwea. Hrist kao zacetnik i razlog postojanja Hriscanstca nije istorijski utemeljen, u smislu da niti jedan od desetina istoricara njegovog doba koji su ziveli u Judeji, Jerusalimu, Rimu nije niti rec napisao o njegovom zivotu i ucenjima, njegovom raspecu, a sto je najcudnije niti o njegovom uskrsnucu. Jedini izvor o svemu tome su Jevandjelja , ali niti ona nemaju istorijsku tezinu , jer su pisana 40- 70 godina nakon dogadjaja , dok neki autori sugerisu da bi moglo cak biti i oko 120-150 godine. Jevandjelja su pisana od strane ljudi koji Hrista nisu ni videli, a jos manje bili njegovi Apostoli. Da li je moguce da je Carski Rim kreirao Hriscanstvo, kao sredstvo da se umeksaju fanaticni Jevreji, i da se smanji njihova buntovnost , plasirajuci im Mesiju kojeg su tako dugo cekali , ali umesto lava , dali im jagnje? Da bi zatim tu istu formulu iskoristili i na ostale , ne jevrejske , podanike Rimskog Carstva , i nastavili vladati zarobljenim umovima naroda , bez upotrebe Rimskih Legija , do danasnjih dana...
Svakako da ova suluda ideja koju sam izneo , sama po sebi nema tezinu. Medjutim ako se obrazi paznja na rad Mauro Biglina , lingviste koji je zbog svoje vrsnosti svojevremeno bio angazovan od strane Vatikana da prevede Stari zavet , sto je on i delimicno ucinio. Nakon 17 knjiga koje je preveo, izasao je u javnost sa tvrdnjom da Stari Zavet nije duhovna knjiga, vec dnevnik vojnih osvajanja Kanana, od strane bica koje nije duhovno, vec radije od krvi i mesa, te da teoloske interpretacije nemaju osnova u lingvistici teksta. Mozda bi cak i ovo mogli odbaciti kao fanaticku tvrdnju , medjutim dodatni problem je u knjigama Zaharije Sitchina , kojima je siroj javnosti priblizio sadrzaj glinenih plocica koje datiraju iz Akadskih vremena , pa i jos ranije iz vremena Sumera. Do danas, otkako su nasli rusevine stare Ninive i sobu sa zapisima (na glinenim plocicama) oko 1850 , pronadjeno je preko 100000 plocica/ploca, koje govore o znanju i verovanju starih Sumera. (Usput , Abraham dolazi iz Ura -Kaldejskog, prestonice Sumera , time je Abraham Sumerijac ). Njihovi tekstovi govore o Bogovima , kao drugoj rasi koja je tehnoloski bila razvijenija i kolonizirala planetu. ( mozda bi ih neko nazvao i vanzemaljcima , ali po toj logici , jednako su vanzemaljci i Bog , kao i Andjeli)
Dugo me je kopkalo pitanje , ako je Jahweh zaista Bog, kako nemamo nigde u Istorijii da je on bio jos nekome Bog pre nego sto je sklopio savez sa Abrahamom iizveo ga iz Ura Kaldejskog ? I onda sam naleteo na informaciju o Ugaritskim tekstovima. Prevodi glinenih plocica , koje datiraju iz 12 veka p.n.e. nadjenih na teritoriji Sirije , od 1928 pa na ovamo, pisanih na Ugaritskom jeziku (grupa severozapadnih semitskih jezika). Nadjeno negde oko 1500 plocica i fragmenata. Nemaju veze sa Sumerijskim plocicama, i nisu na Akadskom. Izmedju ostalog govore o Kananskim Bogovima. Govore o Bogu El , koji je bio vrhovni Bog , a svi ostali su bili podredjeni njemu kao vladari teritorija. U ono vreme rec Bog je mogla oznacavati i Gospodara , koji je mogao biti i "Bog rata" ...ali nije imala konotaciju i tezinu titule koju toj reci pripisujemo danas : Stvoritelj Univerzuma i zivota. Nas prevod JHWH , "ja sam koji jesam" , Sitchin je u jednom video intervjuu oznacio kao ne adekvatan, da bi ispravan prevod bio " Ja sam ko god hocu da budem". Sa kojim razlogom je Jahweh skrivao svoj pravi identitet ? Da je on jedan od Anunnakija , poput Enkija ili Enlila , svakako bi se predstavio u svojoj punoj tituli " Ja sam Enlil , sin od Anu , prestolonaslednik, i Gospodar kopna ", ili " Ja sam Enki, provorodjeni od Anu, i gospodar mora " ... Mislim da nase razumevanje pojma Boga , i uopsteno termin vere isprepleten sa Biblijom nema dobru osnovu. A time i sva nodogradnja nije stabilna, i odrzava se misticizmom i crkvenim ceremonijama i bombasticnim recima.
 
....Da li je moguce da je Carski Rim kreirao Hriscanstvo, kao sredstvo da se umeksaju fanaticni Jevreji, i da se smanji njihova buntovnost , plasirajuci im Mesiju kojeg su tako dugo cekali , ali umesto lava , dali im jagnje? Da bi zatim tu istu formulu iskoristili i na ostale , ne jevrejske , podanike Rimskog Carstva , i nastavili vladati zarobljenim umovima naroda , bez upotrebe Rimskih Legija , do danasnjih dana...

a30764d86e462e4e9363a4d455125cb8.gif


....meni se čini da je Rim stvorio hrišćane da budu protiv teža judaizmu
nešto kao djilas-žvalavi, zvezda-partizan, četnici - partizani
stalno im je potreban sukob, inače, judaizam, tj žrtvoprinošenje je bilo rašireno od maroka do kavkaza
ima mnogo nesemitia koji su prihvatili judaizam....
 
ima mnogo nesemitia koji su prihvatili judaizam....
Svi mi koji smo rasuti po Hriscanskim crkvama , i baziramo nasu duhovnost na Biblijskom Bogu Jahweu smo se vec uvalili u Judaizam. Samo sto ne vidimo da je i Hriscanstvo ogranak Judaizma, kao sto ni Muslimani to ne vide, iako slede Boga Ibrahimovog, i Boga Musinog, Davudovog , Isa Pegamberovog Uvalili smo se u istu klopku BOG - ZAKON- PRESTUP (GREH) -KAZNA (SMRT) - PUT SPASENJA ( HRIST , CRKVA)
 
Izmedju ostalog govore o Kananskim Bogovima. Govore o Bogu El , koji je bio vrhovni Bog , a svi ostali su bili podredjeni njemu kao vladari teritorija.
zato smo mi izbacili jahvu iz biblije,kao onoga kome je dana samo teritorija izraela, ni Hristos ga ne pominje, vec Ela, Eloi, Elyon-a tj. Visnjeg, Svevisenjeg kao nebeskog Oca.
mogao je neko napisati Toru i price iz Tore i u recimo 6. veku pre nase ere , kopirati iz Babilonskih biblioteka , promeniti imena ...i sad imamo Mojsija,
to ja i mislim za jahvu, da su otprilike tada falsifikovali i ubacili jahvu mojsiju jer je bio rasiren medju okolnim plemenima, ali se onda ispostavilo da su za jahvu znali i praoci, avram i jakov, pa kako to? falsifikatori su se zaigrali, jer onda nije mojsije prvi saznao za ime jhvh, vec generacije pre njega

islo se postepeno, prvo samo teritorija mala, pa posle preuzimanje od Boga Oca sve, ali zaigrali su se, kao satana, imamo pobunu palih andjela

to sto ides predaleko sa sichinom, pa vanzemaljci, mislim za mene je degute
 
Poslednja izmena:
nismo ga izbcili, nego promenili. od ratnickog boga, koji se bori za prevlast, i kaznjava smrcu, za svaku
sitnicu, stvorili smo boga ljubavi...
nema u mojoj bibliji nikakvog jahve jehove jehovaja ili slicno sa 4 slova jhvh, a ima ELOI. ELOAH ili slicno, koga Hristos zaziva - ELI, ELI, zasto me ostavi?!
znaci ako se ne pominje, onda je nepomjanik, ko ga sljivi i njega i njegovo ratnicko genocidisanje, sada cemo mu doakati na sudu medjunarodnom! ima tuzba zar ne znas? zalba vec odbijena.
 
Tehnicki gledano , ako je identitet i autoritet Onoga koji se u Bibliji predstavio kao Stvoritelj , dosegnut krivim predstavljanjem , tj nije Stvoritelj Univerzuma i zivota....onda se sve rusi kao kula od karata. Jer ako Jahweh nije Bog Stvoritelj, onda nema tog autoriteta , osim fizicke sile, kojim bi mogao , sa pravnog aspekta gledano, da nas ubedi da moramo da budemo poslusni njemu , i onom sto se zove "Bozjim zapovestima". Bez Bozjih zapovesti , nema niti prekrsaja necega sto ne postoji , ili sta nema autoritet nad nama, a time niti GREHA ( Biblijska definicija greha je bezakonje, prekrsaj zapovedi) ( u Novom zavetu je to podignuto i na duhovni nivo "ne pozeli" ). Bez greha nema niti kazne (vecna smrt) . A ako nema kazne , onda niti iskupljenje ( Hristova smrt) nema svrhu . Daleko od toga da branim nemoral , put ka boljoj verziji svakog od nas nije put straha od Pakla , vec menjanjem razumevanja ko smo , i sta mozemo biti. Duhovnost i oplemenjivanje je u boljem razumevanju Stvoritelja. Ako je nas Bog onaj koji je ostavljao krvave otiske gde god da je prosao , ne cudi da i iza nas ostaje krvavi trag.
 
nema u mojoj bibliji nikakvog jahve jehove jehovaja ili slicno sa 4 slova jhvh, a ima ELOI. ELOAH ili slicno, koga Hristos zaziva - ELI, ELI, zasto me ostavi?!
znaci ako se ne pominje, onda je nepomjanik, ko ga sljivi i njega i njegovo ratnicko genocidisanje, sada cemo mu doakati na sudu medjunarodnom! ima tuzba zar ne znas? zalba vec odbijena.
Pretpostavljam da vam je poznato da je Novi Zavet ispisan na Starogrckom jeziku,dobrog kvaliteta, a ne na Hebrejskom, ili i Aramejskom. Da li je Hristos uopste postojao i to je pitanje. A sta je rekao na Aramejskom, da neko ko ga nije ni video ni cuo, napise na Starogrckom kakvih najmanje 40-70 godina kasnije ...eh treba biti bas bas veliki, mnogo veliki vernik da se to poveruje.
 
Pretpostavljam da vam je poznato da je Novi Zavet ispisan na Starogrckom jeziku,dobrog kvaliteta, a ne na Hebrejskom, ili i Aramejskom.
danas bi ga pisali na engleskom, koga neki forumasi znaju bolje od mene koji sam u usa, dakle grcki je bio svetski jezik, pa zato, franca lingvua
Da li je Hristos uopste postojao i to je pitanje. A sta je rekao na Aramejskom, da neko ko ga nije ni video ni cuo, napise na Starogrckom kakvih najmanje 40-70 godina kasnije ...eh treba biti bas bas veliki, mnogo veliki vernik da se to poveruje.
pa, ja mislim da ne bas, meni bi daleko teze bilo da poverujem u vanzemaljce, zapravo nemoguce;
prvih decenija se vera sirila cudima, zato nista nisu pisali, nije im trebalo, a nisu na nas mislili, tj. naredne generacije, osim pavla koji je odasiljao poslanice gde je ranije prosao u svojim misijskim putovanjima

apostoli su bili ribari, prost svet, i malo je medju njima bilo ucenih od 70-orice, valjalo je savladati grcki jezik dobrano ako ti je aramejski bio maternji, mada je moguce da su ga neki vec znali
 

mo.mass

odlicna tema, i analiza, ima tu istine mozda i 90%, samo nas hriscane ne privlace vanzemaljci, tako da nas odbija
Razumem, u redu je . A da li Hriscani misle da je Bog ...covek? ili i Andjeli da su odavde ? Zar i oni nisu izvana , van Zemlje , vanzemaljci ...odnekud ?
Zasto bi im se inace molili i verovali u njih ako su i oni od krvi i mesa , ili praha zemaljskog ? Pretpostavljam da cete se ipak sloziti da su svi oni vanzemaljci . E sad , jedina je razlika , da li svi oni koriste tehnoloski razvijenija sredstva da lete , komuniciraju , sve vide, sve cuju.... ili stvarno mogu da cine cuda , malte ne kao Supermen , sami od sebe , bez tehnikalija.
 
danas bi ga pisali na engleskom, koga neki forumasi znaju bolje od mene koji sam u usa, dakle grcki je bio svetski jezik, pa zato, franca lingvua

pa, ja mislim da ne bas, meni bi daleko teze bilo da poverujem u vanzemaljce, zapravo nemoguce;
prvih decenija se vera sirila cudima, zato nista nisu pisali, nije im trebalo, a nisu na nas mislili, tj. naredne generacije, osim pavla koji je odasiljao poslanice gde je ranije prosao u svojim misijskim putovanjima

apostoli su bili ribari, prost svet, i malo je medju njima bilo ucenih od 70-orice, valjalo je savladati grcki jezik dobrano ako ti je aramejski bio maternji, mada je moguce da su ga neki vec znali
vecina Apostola je bila vec poubijana (ako je verovati tradiciji) i daleko pre nego sto su Jevandjelja pisana . I to je jasno kao dan da su vecina sledbenika bili prost svet , jer je uopsteno bio mali procenat ucenih u celokupnoj populaciji, bila je privilegija bogatih. Zanima me koje diktafone su koristili da im se sadrzaj nije izbrisao 40-70 godina kasnije kada su odlucili da ipak ostave pisani trag o tome sta je Hrist govorio ( u Jevandjeljima) ... ne morate odgovoriti.
 
vecina Apostola je bila vec poubijana (ako je verovati tradiciji) i daleko pre nego sto su Jevandjelja pisana . I to je jasno kao dan da su vecina sledbenika bili prost svet , jer je uopsteno bio mali procenat ucenih u celokupnoj populaciji, bila je privilegija bogatih. Zanima me koje diktafone su koristili da im se sadrzaj nije izbrisao 40-70 godina kasnije kada su odlucili da ipak ostave pisani trag o tome sta je Hrist govorio ( u Jevandjeljima) ... ne morate odgovoriti.
ono sto je 40 i kusur godina to prihvatam, bar ja, a ono sto je 70 to odbacujem ne samo ja, pise ti lepo u mom potpisu lazno otkrivenje iz 95 godine, isto i one jovanove poslanice ko zna kog prezbitera

Hristos je imao gomilu ucenika 70 njih je odaslao dva po dva, pominje se i gomila naroda, tako da ne znam sta te buni ako hriscani cekaju Drugi Dolazak, nije im na pameti da pisu knjige, za koga bi ih pisali? samo je pavle jer je genije pisao poslanice/pisma

tek kada su shvatili da NJEGA NEMA, da bi valjalo ostaviti knjige, jevandjelje za narednu generaciju, onda su seli i napisali, ili sakupili beleske na jedno mesto

ne zaboravi da su od Hrista upozoreni da beze iz Jerusalima i JUdeje i da je grad i hram porusen 70. godine bese... bese su pobegli u PELLA-u

onda ih je takodje upozorio i na laznog mesiju "suvo drvo", i opet je bio ustanak, rat, ali hriscana nije bilo da stradaju u judeji - kada kaze, "kceri jeruslimske ne placite zamnom, vec za sobom i svojom decom"...
 
Poslednja izmena:
to sto ides predaleko sa sichinom, pa vanzemaljci, mislim za mene je degute
Zaista nije bio moj izbor da pronadju Ninivu , i da sakupe preko 100 000 glinenih plocica , a jos manje sam znao da su tvrdoglavi Sumeri pisali na tim plocicama drugacije nego kako nasa kultura veruje. Ne znam sta im bi da pisu o "onima koji su dosli s neba na zemlju" , i kako su nas ti "stvorili" u nekom tamo Edinu, a kasnije i rintanju po rudnicima u Abzu ( juzna Afrika i Zimbabve) . Jos onaj MichaelTellinger se nadovezao pa poceo pokazivati arheoloske ostatke iz Juzne Afrike...stvarno je degute. Izvinjavam se, necu vise spominjati.
 
Razumem, u redu je . A da li Hriscani misle da je Bog ...covek? ili i Andjeli da su odavde ? Zar i oni nisu izvana , van Zemlje , vanzemaljci ...odnekud ?
Zasto bi im se inace molili i verovali u njih ako su i oni od krvi i mesa , ili praha zemaljskog ?
evo ti samo deo sa noje stranice da shvatis u kojoj si zabludi
  1. Ko će suditi svetu: andjeli ili ljudi?
I KORINĆANIMA 6,3 Ne znate li da ćemo andjelima suditi, a kamoli stvarima ovoga sveta? (vidi GALATIMA 1,8 i 9)!!!
KOLOŠANIMA 2,18 Niko da vas ne vara po svojoj volji izabranom poniznošću i službom andjela, istražujući i što ne vide, i uzalud nadimajući se umom tela svoga
JEVREJIMA 2,5 Jer Bog ne pokori andjelima vasionoga sveta, koji ide i o kome govorimo.

Pretpostavljam da cete se ipak sloziti da su svi oni vanzemaljci . E sad , jedina je razlika , da li svi oni koriste tehnoloski razvijenija sredstva da lete , komuniciraju , sve vide, sve cuju.... ili stvarno mogu da cine cuda , malte ne kao Supermen , sami od sebe , bez tehnikalija.
e, ali kako-god, smtraj da cemo da zaratimo sa njima ako vec nismo
ili mi ili oni, nema pregovora sa palim andjelima,. pa makar ih ti ili bilo ko zvao vanzemaljcima, sustina se ne menja, oni su neprijatelji, ili ne postoje, pa kako god
 
Zaista nije bio moj izbor da pronadju Ninivu
ninevljani su mi poslastica, i njih sam morao na svom sajtu da pomenem, ali postoji vazniji kontekst izvan tog sto ga ti pominjes, a koji opet ako ja nisam odmah uvideo, Hristos jeste:
  1. Matej 12,41: Ninevljani će ustati na sud sa rodom ovim, i osudiće ga; jer se pokajaše Joninim propovedanjem; a gle, ovde je veći od Jone.
    A GDE TO IMA DA BILO KO VLASTITIM POKAJANJEM DRUGE OSUDI?
  2. Matej 12,42: Carica južna ustaće na sud sa rodom ovim, i osudiće ga; jer ona dodje da sluša premudrost Solomonovu; a gle, ovde je veći od Solomona.
    A GDE TO IMA DA BILO KO DRUGE OSUDI JER OTIDE DA SLUŠA PREMUDROST?

  1. Dopuna: ruka i 666
Jos onaj MichaelTellinger se nadovezao pa poceo pokazivati arheoloske ostatke iz Juzne Afrike...stvarno je degute. Izvinjavam se, necu vise spominjati.
slobodno postavljaj zanimljivosti sve koje mislis da treba, ja volim da procitam samo me ne teraj da verujem u vanzemaljce

ja ipak mislim da su njih neki drugi eksploatisali, istorija se ponavlja, ali daj da vidimo teze u prilog da su vanzemaljci
i indijancima su kolumbo i ekipa delovali kao vanzemaljci sprva
Ne znam sta im bi da pisu o "onima koji su dosli s neba na zemlju"
pa pali andjeli, krali kceri covecije da sa njima imaju decu, i onda bi potop
a kasnije i rintanju po rudnicima u Abzu ( juzna Afrika i Zimbabve) .
samo ako se pominju u negativnom kontekstu, ja se slazem sa tobom, znaci terali ljude da im kopaju rude, ... pa jeste, to imas i u knjizi enohovoj, samo ih mi zovemo palim andjelima, a ne vanzemaljcima, ali tehnicki je to to isto... ja se u globali slazem sa tobom samo nemoj da romantizujemo te zenokradice i eksploatatore

ja sam adam prvi covek znam ja koji su soj ti "vanzemaljci"
 
Poslednja izmena:
Tesko je voditi razgovor sa vama (iako ste vrlo uljudni) jer vas pogled na svet je unutar paradigme u kojoj postoji Sud ljudima , i koristite citate iz poslanica koje za moj pojam nemaju nikakav autoritet , jer sav autoritet Novog zaveta pociva na postojanju Starog zaveta. A Stari zavet , bez Stvoritelja univerzuma sam po sebi nije merodavan. I potpuno iskrivljuje sliku o Bogu , cini ga jednakim nama, zeljnim i potrebnim sudjenja , kaznjavanja.... Opet vladavina strahom.
 
Tesko je voditi razgovor sa vama (iako ste vrlo uljudni) jer vas pogled na svet je unutar paradigme u kojoj postoji Sud ljudima ,
Jovan 5,24Zaista, zaista vam kažem: ko moju riječ sluša i vjeruje onome koji je mene poslao, ima život vječni, i ne dolazi na sud, nego je prešao iz smrti u život.
i koristite citate iz poslanica koje za moj pojam nemaju nikakav autoritet , jer sav autoritet Novog zaveta pociva na postojanju Starog zaveta.
heh, pa ne pociva, mi hriscani imamo NOVI - koji je bolji zavet od starog, a pokazujemo ga izmedju ostalog zarad komparacije i jer drzimo starozavetne proroke
A Stari zavet , bez Stvoritelja univerzuma sam po sebi nije merodavan. I potpuno iskrivljuje sliku o Bogu , cini ga jednakim nama, zeljnim i potrebnim sudjenja , kaznjavanja.... Opet vladavina strahom.
to ti gresis, a taman sam pohvalio temu, i slozio bih se 90% kao sto rekoh
Izmedju ostalog govore o Kananskim Bogovima. Govore o Bogu El , koji je bio vrhovni Bog , a svi ostali su bili podredjeni njemu kao vladari teritorija. U ono vreme rec Bog je mogla oznacavati i Gospodara , koji je mogao biti i "Bog rata" ...ali nije imala konotaciju i tezinu titule koju toj reci pripisujemo danas : Stvoritelj Univerzuma i zivota. Nas prevod JHWH , "ja sam koji jesam" , Sitchin je u jednom video intervjuu oznacio kao ne adekvatan, da bi ispravan prevod bio " Ja sam ko god hocu da budem". Sa kojim razlogom je Jahweh skrivao svoj pravi identitet ?
jahve je uzurpator, zato identitetska prevara da se imenom otkrio tek Mojsiju, a vidimo da su ga imenom znali i Avram i JAKOV NAVODNO [postavljao sam citat na temi o njemu jehovine svedokinje], dakle jasno vidimo da je TORAH falsifikovana; sve sto si naveo u ovom pasusu je tacno... Ali, ima TORA i dobrih strana npr, dva izvestaja o stvaranju, onda je uporediva sa epom o gilgamesu i ostalim sto ti navodis...
Mnogo legendi iz Sumerskih vremena odjekuju kroz Starozavetne tekstove. Biblijski potop, Noa = Ziasudra /Utnapishtim . Knjiga o Jovu = Pravedni stradalnik, Stvaranje = Enuma Elish , ali jednako ima i pozajmljivanja iz Egipatskih izvora
:ok:
 
Poslednja izmena:
Zechariah Sitchin je šarlatan bez ikakvog obrazovanja iz istoriografije. Vjerovati njegovim izmišljotinama o mesopotamskim tekstovima je suludo.
Delimicno ste u pravu , bilo je suludo hrabro postaviti pitanje "sta ako to sto pise na glinenim tablicama nije mitologija , vec istinski izvestaj onoga u sta su Sumeri verovali?"Izuzetno bih voleo imati znanje i obrazovanje ovog , kako vi rekoste -sarlatana "
Zecharia Sitchin (1920-2010), eminentni orijentalista i bibličar, rođen je u Rusiji i odrastao u Palestini, gdje je stekao duboko znanje savremenog i starog hebrejskog, drugih semitskih i evropskih jezika, Starog zavjeta i istorije. i arheologiju Bliskog istoka. Diplomirao je ekonomsku istoriju na Univerzitetu u Londonu, radio je kao novinar i urednik u Izraelu mnogo godina prije nego što je započeo životno djelo – The Earth Chronicles. Jedan od rijetkih učenjaka koji je mogao čitati glinene ploče i tumačiti drevni sumerski i akadski." Eto , ja se sada divim i vama koji ste svojim izvezbanim okom mogli tako rekuc u sekundi doneti sud da je Sitchin ocito sarlatan. Bravo. Jedva cekam da slistite i Mauro Biglina kao potpunu neznalicu , pa da nastavimo svojim putevima. Normalno , Ugaritske tekstove ne treba niti spominjati jer su i oni cista izmisljotina. Sto nas narod ima tu neku karakternu osobinu da donese svoj sud , bez da je uopste upoznat sa materijom, zadivljujuce. Izvinjavam se ako sam pogresio, sasvim moguce i da ste procitali vise Sitchinovih knjiga ...
 
Kako ni jedan istoričar iz vremena Isusa ne spominje ništa kad je to bio Josif Flavije ?
Problem sa knjigom Starine od Flavijusa , u kojoj se nalazila skoro cela stranica posvecena Hristu, je da su pronasli stariji prepis koji nije sadrzavao taj deo teksta. Jos jedna u nizu "nastimavanja" -falsifikata od strane Vatikanske masinerije. A sta vama znaci izraz "iz vremena Isusa ", buduci da je Flavije rodjen nakon Hristovog zavrsetka njegove misije. Mislite da je bas naisao na ocevidca , ili je sedeci u Rimu napisao ...ili mu je bilo receno da napise , buduci da je i on bio u zarobljenistvu?
 
Problem sa knjigom Starine od Flavijusa , u kojoj se nalazila skoro cela stranica posvecena Hristu, je da su pronasli stariji prepis koji nije sadrzavao taj deo teksta. Jos jedna u nizu "nastimavanja" -falsifikata od strane Vatikanske masinerije. A sta vama znaci izraz "iz vremena Isusa ", buduci da je Flavije rodjen nakon Hristovog zavrsetka njegove misije. Mislite da je bas naisao na ocevidca , ili je sedeci u Rimu napisao ...ili mu je bilo receno da napise , buduci da je i on bio u zarobljenistvu?
a ostali nehriscanski izvori?
i za flavija, evo, zar nije tekst pod sumnjom ovde izostavljen?

Наведени текст (изостављен онај под сумњом) даје:
  • Потврду о животу и раду Јована Крститеља.
  • Потврду историјског постојања Исуса Христа, и његовог брата Јакова.
  • Потврду о погубљењу Јакова.
  • Потврду о постојању и угледу свештеника Ананије.
 

Back
Top