Pitanje za muslimane

Ali zasto Bosnjaci ne govore Alah nego Bog? ja sam pitao jednog Bosnjaka na jednom forumu zasto ne spominju rec Alah, on kaze da je Alah sa arapskog kad se prevede na srpski Bog!!!

Zato sto je za muslimane ono sto mi zovemo Bog isto sto i za njih Alah, hriscani ne gledaju tako i eto zabune. :lol:

Pored toga on igra veoma cudnu igru, u Kuranu se govori da treba otvoreno koristiti bozije ime, Alah, bez ikakvih ogranicenja i ne treba nikako zabranjivati ljudima da ga koriste, sto recimo rade (ili su barem radili) Jevreji, pa se ne zna kako se tacno zove (izgovara) YHWH, a umesto njegovog imena su koristili citav niz drugih naziva.
 
pa Allah jeste Bog. to su, uslovno receno, sinonimi. ne potpuno jer je Allah nerodjen i nerodivsi, dok je hriscanski Bog Isusov otac.

u islamu, Bog ima 100 imena, 99 i jedno koje samo on zna, pretpostavljam da je mozda i koj jevreja tako nesto u pitanju, ili je nastala zabuna jer beleze samo konsonante. ne znam, nisam u nji' upucena toliko :)
 
pa Allah jeste Bog. to su, uslovno receno, sinonimi. ne potpuno jer je Allah nerodjen i nerodivsi, dok je hriscanski Bog Isusov otac.

u islamu, Bog ima 100 imena, 99 i jedno koje samo on zna, pretpostavljam da je mozda i koj jevreja tako nesto u pitanju, ili je nastala zabuna jer beleze samo konsonante. ne znam, nisam u nji' upucena toliko :)

:D U tome je i zabuna, za hriscane Alah nije sinonim za Boga, a za muslimane jeste. Pri tom mislim na Bog sa velikim "B" koje se koristi kao ime i odrednica za boga koga hriscani postuju.

Nisam znao da ima toliko imena za Alaha. Jevreji imaju puno imena za Boga, ali je samo jedno pravo i ono ne sme da se izgovara (ili je barem tako bilo), mislim da je izuzetak vrsenje odredjenih rituala i taj obicaj Muhamed kritikuje i kaze da ljudi treba slobodno da izgovaraju Bozije ime i da je njegovo ime Alah. :)
 
:D

Nisam znao da ima toliko imena za Alaha. Jevreji imaju puno imena za Boga, ali je samo jedno pravo i ono ne sme da se izgovara (ili je barem tako bilo), mislim da je izuzetak vrsenje odredjenih rituala :)

Да то стото има није Rumpelstiltskin :hahaha:

"To-day do I bake, to-morrow I brew,
The day after that the queen's child comes in;
And oh! I am glad that nobody knew
That the name I am called is Rumpelstiltskin!"
 
Poslednja izmena:
noup, to ime se ne zna, ne znaju ga ljudi.
rumpelstiltskin nikako nije arapska rec, a ovo dze3idaan ne mora da znaci samo ovo sto je tu napisano.
ne znam tu bajku ali ovde vidim da je povezano sa ovim "Rumpelstiltskin is a metaphor for one's inner demons, illustrating that the first step to self-actualization is to be able to name your demon, because one can't fight an unknown enemy", ne znam sto bi se odnosilo na boga...?
 
upravo. jao, ti si moja srodna dusha! :) hahaha :D
:D

noup, to ime se ne zna, ne znaju ga ljudi.
rumpelstiltskin nikako nije arapska rec, a ovo dze3idaan ne mora da znaci samo ovo sto je tu napisano.
ne znam tu bajku ali ovde vidim da je povezano sa ovim "Rumpelstiltskin is a metaphor for one's inner demons, illustrating that the first step to self-actualization is to be able to name your demon, because one can't fight an unknown enemy", ne znam sto bi se odnosilo na boga...?

U to vreme nije bila retkost da se krije ime, medjutim Muhamed je rekao da je Alah toliko mocan da niko ne moze da vlada njim, cak iako zna njegovo ime. Npr. svetenici Rima su znali tajno ime grada Rima i nikome ga nisu otkrivali, jer sto se njih tice znati to ime, znacilo je imati moc nad gradom.
 
Posto postoji samo jedan Bog onda ne moze biti drugi!A sto ga mi opisujemo na drugacije nacine to je nas problem!Bog i Allah za nas muslimane ima isto znacenje i odnosi se na jednog jedinog Boga,na Onoga koji je stvorio sve nas razlicite.
 
...Koji Smrt Daje....zanimljivo....ali meni jos zanimljivije....
El Varis - Naslednik (cega?) i
El Dar (koji stvarar stetu) ili
El Sakur (koji je zahvalan) ,- malcice cudno ime za Boga ili mi se samo cini?:)

Samo ti se cini...

El Varis znaci pravi Naslednik svega i da je On jedini pravi Vlasnik i Naslednik Zemlje,Nebesa,...

El DDaar Onaj koji je dao da postoji steta i koji moze da nanese pravu stetu kao kaznu zulumcaru,ubici,lopovu,gresmniku,...

El Sekur Onaj koji se zahvaljuje ili nagradjuje ljude kada cine dobra dela
 
nije mene niko nista ucio, jednostavno cinjenica je da se ne prevodi. ne prevodi se po islamskom verskom kanonu, i to je to. nema tu sta da se objasnjava. isto kao sto se u islamu ne predstavljaju likovi u umetnosti i sto je o Muhammadovom licnom zivotu zabranjeno govoriti, stoga nije trebalo pisati knjigu koja ce da vredja citavu jednu religiju. mislim da je to prilicno bezobrazno i krajnje nepotrebno, ali dobro, nije to jedina knjiga tog karaktera pa i nije tako strasno kad malo bolje pogledas...

Ne moze da se prevede jer je sve to prevod znacenja i da nebi doslo da pogresnih prevoda,tumacenja,..i do ubacivanaj stvari u Qur'an koji nisu od njega i oduzimanja ili brisanaj stvari koji su deo Qur'ana kao sto se desilo se ranijim Bozijim knjigama.

U Islamu se ne predstavljaju likovi samo Bozijih poslanika kao sto su Adam,...Avram,...Mojsije,Isus,Muhamed oko ostalih ima razilazenja

U Islamu je dozvoljeno pricati o Muhamedvom licnom zivot jer je on nas uzor i o tome ima dosta izreka.

Potpuno se slazem za Dragulj Medine,zasto nisu zamenjena imena sa nekim drugim imenima i cica ica gotova prica.Zasto autorka nije pisala o svom zivotu ili zivotu svojih idola?
 
izvini,a kako se onda zove ovaj Kuran na bosanskom,srpskom ....kako god....reci ces mi da to nije prevod nego tumacenje...tumacenje nije....to je nesto sasvim drugo...kad se jedna po jedna recenica prevodi sa arapskog na sroski,kineski,engleski...to jedino moze biti prevod....tumacenja su u tefsiru koliko sam upucena a to je nesto slicno ali ipak ne isto kao Kuran,objasnjenja ajeta...
Sto se Dragulja tice,malo je suludo da se nalazis uvredjenom,knjigu nije pisala muslimanka i njoj je najnormalnija stvar na svetu da pise o nekome ko je postojao,kao i ostatku nemuslimanskog sveta...i mene vredja kad me musliman nazove kjafirom....ali muslimani ce to nastaviti da rade,zar ne?
I,ako i sama nisam bezobrazna,gde tacno pise da je zabranjeno prevoditi Kuran?
Gde tacno pise da je zabranjeno pisati o Muhamedu?
I,zar ti nije cudno da se zabrani pisanje o nekome ko je postojao i pritom je centralni lik tvoje religije?
Zar ne mislis da s e neko malo plasio...hmmmmm...kritike?

Ko te je nazvao kjafirkom?Evo ja te nikada nisam nazvao kjafirkom..JA znam da me mnogi hriscani,jevreji,...smatraju kjafirom pa nikom nista....opet mozemo da saradjujemo, da se pomazemo,...

Licnost o kojoj je najvise pisano na svetu je Muhamed(neka je na njega Boziji mir i blagoslov i na njegova dva brata Mojsija i Isusa),postoje ne samo tomovi nego citave biblioteke...

Na ostala pitanja sam odgovorio u prethodnim postovima.
 
Suludo,svi muslimani bi kao trebalo da nauce arapski...kapiram ja ovo za autenticnost i orginal...ali ovo ostalo JESU prevodi...prosto postoje...da l se nekome to svidja ili ne je vec druga prica...
Da ne pricamo koliko godina je potrebno da se nauci arapski,sad bi svi trebalo da se polome da ne bi citali ove kopije i kako ih vec sve ne nazivaju...Smesno.

Ne treba da nauci citav arapski jezik nego nekoliko kratkih osnovnih molitivi za koje bi trebalo da se nauci ili procita prevod...A onaj ko ne moze, moze da to radi i na svoj jeziku ali ogromna vecina muslimana to radi na arapskom..sa tim da Arapi cine samo 18% muslimanske populacije.
 
Ko te je nazvao kjafirkom?Evo ja te nikada nisam nazvao kjafirkom..JA znam da me mnogi hriscani,jevreji,...smatraju kjafirom pa nikom nista....opet mozemo da saradjujemo, da se pomazemo,...

Licnost o kojoj je najvise pisano na svetu je Muhamed(neka je na njega Boziji mir i blagoslov i na njegova dva brata Mojsija i Isusa),postoje ne samo tomovi nego citave biblioteke...

Na ostala pitanja sam odgovorio u prethodnim postovima.

:bye: :bye: :bye:
 
Zašto bi ona ili onaj koji zna Kur'an bila muslimanka ili musliman. I ja sam ga pročitala, u prijevodu jasno, jer arapski ne znam (ne bi mi nipošto štetilo). Kakva je to isključivost pa nisu Svete knjige zatvorene za čitanje. Tako ni Biblija niti Talmud. Amirah zna i to mnogo, a to uvijek imponira i vidjeti je lijepo i poticajno u razgovoru.
 
Predislamski Arapi su imali zakone po kojima je bilo zabranjeno zeniti se sa zenama svojih posinaka,kad se oni rastave od zene,ili kad umru i zena postane udovica.Kad je na scenu dosao Muhamed,njemu se svidela zena njegovovog posinka,no po zakonima pre islama nije je mogao ozeniti,iako se njegov posinak odlucio rastati se od nje.Sta se desava?Njemu tada od Alaha dolazi obavest da ovaj zakon vise ne vazi,i da je ova radnja zabranjena do tad,sada dozvoljena.Moje pitanje je:Zar Vam se ne cini da je ova nova uredba dosla bas porucena za Muhameda,i da li Vam se cini da je novo pravilo uveo on sam?
 

Back
Top