Молитве за умрле. За или против?

Za poginule u boju.
I sad ono kljucno - dali u ostatku Svetog Pisma postoji praksa da se to radi i oni najbitnije - da je sam Bog nalozio da se ljudi mole za mrtvace ????
Dakle nije ti bitan izvestaj za neku praksu jer u Pismu imamo izvestaj da su jevreji nacinili zlatnog teleta i da su mu se molili pa to definitvno ne znaci da je to Bog odobrio a jos manje nalozio ??? :kafa:
Svakako da jesu da oni to nisu radili to ne bi radila ni Crkva.
Nije da ti ne verujem ali bih ja ipak kokretne Biblijske dokaze,onako kako ja radim kad dajem bilo kakve teoloske tvrdnje.
 
Zlatno tele je u Bibliji osuđeno a ovaj postupak Jude Makavejca nije niti se igdje to navodi kao grijeh ili nešto pogrešno. Čak se navodi kao veoma pohvalan čin.
Zlatno tele je osudjeno U BIBLIJI bato ali ne u tim tvojim makavejima i obrnuto sto je tamo zapisano u ostatku se Pisma uopste ne tretira !!!
Jel ti ovo nesto znaci ili ces i dalje glavom u pesak pa sta bude nek bude ?
 
A šta sam ja napisano gdje je osuđeno zlatno tele? U Kur'anu možda?
Ja sam tip koji pazljivo bira reci - lepo sam ti rekao da to ne pise u makavejima nego u Pismu .
Makavejske knjige su biblijske knjige.
Naravno da nisu a dali je to zaista slucaj vidi se iz toga sto u Pismu ne postoji ni jedan slucaj verske prakse da se zivi mole za nrtve,toga imas jedino u tom tvom citatu kojeg si dao i ja se vec spreman da dam jos nekog sa Alana Forda da bi ti parirao !
Za razliku od toga,da se zivi mole za zivih u bilo kom smislu imas svuda kroz citavo Sveto Pismo !
Ponavljam jos jednom:
Jel imas citata iz NZ-ta gde se jasno vidi da su hriscani molili boga za svoje mrtvace ???????
 
Aha interesantna logika "nije u Bibliji zato što Biblija to ne uči". Pa upravo to što je u Bibliji znači da Biblija to uči. Ne možete odbacivati dijelove Biblije jer vam ne pašu.
Reko sam, u Bibliji ima i zlatnog teleta i razno razne kipove pa to ne znaci da je oficijalni Bozji stav/poruka !
Dakle radi makaveja ti jednostavno mnozis sa nulom jasne poruke iz Pisma da se ljudi trebaju pokajati,dakle sami za sebe a ne da se drugi mole da bi im Bog oprostio bez pokajanja ???

Jesi li svesan koliko je velika ova jeres,ona bre zadire direktno u karakter samog Boga i rusi plan o Hristovoj nagradi/plati svakome po delima njegovim koju ce dati jednom u buducnosti,kada bude dosao po drugi put,..!????
Ti bi da Ga prestavis kao nekog korumpiranog tiranina koji ce se mozda odobrovoljiti ako ga neki lepo zamole da nekom progleda kroz prsti i On to navodno uradi a svi ostali koji mozda nikog nisu imali na svetu da se moli za njih kada umru - nek se cuvaju,tesko njih !
 
Poslednja izmena:
Код нас православних је обичај да се молимо за своје преминуле претке, рођаке, комшије, пријатеље ... Сваки дан читам Псалтир за покојнике, па ако желите можете ми у приватној поруци послати имена за помињање.
 
МОЛИТВА ЗА УПОКОЈЕНЕ

Помени, Господе, оце и браћу нашу уснуле у нади на васкрсење у живот вечни, и све упокојене у побожности и вери, и опрости им свако сагрешење, хотимично и нехотимично, што сагрешише речју, или делом, или мишљу.
И усели их у места светла, у места свежине, у места одмора, одакле одбеже свака мука, жалост и уздисање, где гледање лица Твога весели све од века свете Твоје.
Даруј им царство Твоје и учешће у неисказаним и вечним Твојим добрима, и наслађивање у Твом бесконачном и блаженом животу.
Јер си Ти живот, и васкрсење и покој уснулих слугу Твојих, Христе, Боже наш, и Теби славу узашиљемо са беспочетним Твојим Оцем и Пресветим, и Благим, и животворним Твојим Духом, сада и увек и у векове векова.
Амин.

Molitva u pravoslavce​
 

MOLITVA ZA POKOJNE​

Nebeski Oče, od Tebe dolazi naš život i Tebi se svatko vraća. Dao si nam taj boravak na zemlji kako bismo se pripremili na sudjelovanje u Tvojoj vječnoj ljubavi. Ne koristimo uvijek dobro ovo vrijeme, i neki, nažalost, odbijaju Tvoje prijateljstvo. Drugi, pak, žele biti s Tobom, tražeći istinu, pravednost i dobrotu, no, ljudska slabost zamračuje čistoću duše. Zato nakon smrti trebaju najprije proći kroz čišćenje, kako bi se konačno mogli susresti s Tobom, licem u lice.
Molimo Te za sve naše pokojne koji trpe u čistilištu, prepoznavajući jasno u svjetlu Tvoje ljubavi vlastitu nesreću, propuste i grijehe zemaljskog života. Oče milosrđa, oslobodi od trpljenja one za koje je Tvoj ljubljeni Sin prolio svoju Predragocjenu Krv.
Znamo da prazna riječ ili mnoštvo riječi ne mogu pomoći ni spasiti naše pokojne. Zato želimo, zajedno s Isusovom Krvlju, prikazati i svoju krv kao znak ljubavi i solidarnosti. Neka trud našega rada, vjernost Bogu, strpljivost u trpljenju i uzajamna ljubav probijaju granicu smrti te pridonesu skorom i potpunom sjedinjenju naših pokojnih s Tobom.
Molimo prije svega za sve one kojima dugujemo posebnu zahvalnost, od kojih smo primili život, vjeru i druga dobročinstva. U svome milosrđu, također, pogledaj na one kojih se nitko ne sjeti.
Amen.

Ovo u katolike nema se u njih odmora dok traje obnova
 
МОЛИТВА ЗА УПОКОЈЕНЕ

Помени, Господе, оце и браћу нашу уснуле у нади на васкрсење у живот вечни, и све упокојене у побожности и вери, и опрости им свако сагрешење, хотимично и нехотимично, што сагрешише речју, или делом, или мишљу.
И усели их у места светла, у места свежине, у места одмора, одакле одбеже свака мука, жалост и уздисање, где гледање лица Твога весели све од века свете Твоје.
Даруј им царство Твоје и учешће у неисказаним и вечним Твојим добрима, и наслађивање у Твом бесконачном и блаженом животу.
Јер си Ти живот, и васкрсење и покој уснулих слугу Твојих, Христе, Боже наш, и Теби славу узашиљемо са беспочетним Твојим Оцем и Пресветим, и Благим, и животворним Твојим Духом, сада и увек и у векове векова.
Амин.

Molitva u pravoslavce​
Овде се помињу само оци и браћа наша. А где је женски род?
 
Неправославни, да ли се ви молите за преминуле?
Ne.
Ако се не молите, молим за објашњење зашто?

Zato sto se trebamo moliti za nase bliznje dok su zivi jer jedino u takvoim stanju oni mogu imati bilo kakvog benefita od nasih molitvi.
Konkretno u vezi grehove koje su ucinili,sve dok su zivi mi se mozemo moliti Bogu da deluje na neki cidan nacin da bi se te osobe osvedocile da su sagresili kako bi potrazili oprostaj od Boga.
Naravno,u tom se procesu mozemo ukljuciti i licno ukazujuci im da je to zaista bitno kako za njihov ovozemaljski zivot tako i po pitanju vecnog zivota !
I to mozemo raditi sve dok smo mi zivi ili dokle god su zivi nasi bliznji kojima zelimo pomoci - nakon smrti oni vise prestaju postojati i ne mogu imati nikakvih udela u nicemu sto se zbiva pod suncem a sve njihove misli i osecanja prestaju zauvek.
Evo Biblijskog dokaza:

Prop.9,5.6:
"...Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dijela nigda ni u čemu što biva pod suncem..."

Da rezimiram - za ucinjenog greha se moze pokajati samo onaj koji ga je ucinio a kajanje se obavlja/izvodi iskrenim priznanjem Bogu sta smo konkretno zgresili uz odlucniost da se taj greh vise ne ponavi...ukoliko se radi o nekom hronicnom problemu, isticem da se gresniku taj konkretan greh treba ogaditi kako bi svesno doneo odluku da vise ne sagresi...pa cak i ako se to opet desi svesnost za ucinjenog je na visem nivou stoga uz dana u dan covek postaje senzitivniji i gadljiviji na takvih ispada sto rezultira sa konacnom pobedom nad tim grehom .
 
Zar zemlja i zivot na njoj nije kvalifikacija za zagrobni zivot?
Sta uradis na zemlji - to je to
Ako je ziveo dobro - zasluzio je raj, ako nije zar misli neko da ce laganje( i nenamerno) zivih promeniti godine necijeg loseg zivota

Ako je sitnica u pitanju - zar mislis da je bog toliko sitnicav da posalje u pakao nekog zbog sitnice

Molitva za mrtve prema tome gubi smisao i znaci samo zivima da se lakse oproste od umrlog.
 
Ne.


Zato sto se trebamo moliti za nase bliznje dok su zivi jer jedino u takvoim stanju oni mogu imati bilo kakvog benefita od nasih molitvi.
Konkretno u vezi grehove koje su ucinili,sve dok su zivi mi se mozemo moliti Bogu da deluje na neki cidan nacin da bi se te osobe osvedocile da su sagresili kako bi potrazili oprostaj od Boga.
Naravno,u tom se procesu mozemo ukljuciti i licno ukazujuci im da je to zaista bitno kako za njihov ovozemaljski zivot tako i po pitanju vecnog zivota !
I to mozemo raditi sve dok smo mi zivi ili dokle god su zivi nasi bliznji kojima zelimo pomoci - nakon smrti oni vise prestaju postojati i ne mogu imati nikakvih udela u nicemu sto se zbiva pod suncem a sve njihove misli i osecanja prestaju zauvek.
Evo Biblijskog dokaza:

Prop.9,5.6:
"...Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate, jer im se spomen zaboravio.
I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dijela nigda ni u čemu što biva pod suncem..."

Da rezimiram - za ucinjenog greha se moze pokajati samo onaj koji ga je ucinio a kajanje se obavlja/izvodi iskrenim priznanjem Bogu sta smo konkretno zgresili uz odlucniost da se taj greh vise ne ponavi...ukoliko se radi o nekom hronicnom problemu, isticem da se gresniku taj konkretan greh treba ogaditi kako bi svesno doneo odluku da vise ne sagresi...pa cak i ako se to opet desi svesnost za ucinjenog je na visem nivou stoga uz dana u dan covek postaje senzitivniji i gadljiviji na takvih ispada sto rezultira sa konacnom pobedom nad tim grehom .
Епископ је беседио о значају молитвеног сећања на оне који су уснули у Богу. У том светлу, Преосвећени је беседио о другом Христовом доласку: – А живот трајан и одређење места свих нас биће када Господ други пут буде дошао на земљу. Ипак, док не дође тај час молитва је незаобилазан императив. Хришћани су дужни да се моле за упокојене.

Владика је истакао неопходност љубави према ближњем: – Ако се човек никад не запита да ли је његов ближњи гладан заиста није добро и суд за такве почиње већ сада овде на земљи. Дакле, критеријум суда Божјег јесте љубав. Бог тражи љубав од нас. Тражи да стекнемо врлине, Христове врлине.

https://spc.rs/vladika-justin-kriterijum-suda-bozjeg-jeste-ljubav/
 
Епископ је беседио о значају молитвеног сећања на оне који су уснули у Богу. У том светлу, Преосвећени је беседио о другом Христовом доласку: – А живот трајан и одређење места свих нас биће када Господ други пут буде дошао на земљу. Ипак, док не дође тај час молитва је незаобилазан императив. Хришћани су дужни да се моле за упокојене.

Владика је истакао неопходност љубави према ближњем: – Ако се човек никад не запита да ли је његов ближњи гладан заиста није добро и суд за такве почиње већ сада овде на земљи. Дакле, критеријум суда Божјег јесте љубав. Бог тражи љубав од нас. Тражи да стекнемо врлине, Христове врлине.

https://spc.rs/vladika-justin-kriterijum-suda-bozjeg-jeste-ljubav/
Izvini ali te uopste nisam razumeo...mozda je do mene.
 

Back
Top