Молитве за умрле. За или против?

Прошле суботе су биле задушнице, а иначе је свака субота посвећена преминулима. После литургије је био општи парастос. Људи су носили кољиво, вино, колач, свећице... Носио сам и ја за своје покојне родитеље.
Православље са својим благољепијем је истовремено и величанствено, узвишено и скромно, скрушено. Права небеска атмосфера, царства небескога.
Небројено су случајеви да су се покојници јављали живима и тражили молитвену помоћ.
 
Постоји нешто што се зове диптих или поменик. То је књижица где се уписују имена живих и преминулих чланова породице и она се носи у цркву да свештеник прочита на служби из ње имена. https://eparhija.com/pomenik-zivih-i-umrlih
У некима постоје и молитве за преминуле....
 
Небројено су случајеви да су се покојници јављали живима и тражили молитвену помоћ
Čisti spiritizam.
Sveto pismo kaže: „I upita Saul Gospoda, ali mu Gospod ne odgovori ni u snu ni preko Urima, ni preko proroka.” (1. Samuilova 28,6) Bog, tada nije imao nikakve veze sa onim što se zbilo u Endoru. Saul je bio prevaren od demona koji se predstavio u ličnosti mrtvog Samuila; on uopšte nije video stvarnog Samuila. Vračara je videla samo siluetu jednog starog čoveka, dok Saul samo „razume” ili je zaključio da je to Samuilo (stih 14).

Ako verujemo da je ta pojava stvarno bio Samuilo, moramo biti spremni da verujemo da vračare, čarobnjaci, prizivači duhova, gatari, spiritisti ili medijumi mogu da pozovu mrtve pravednike sa svakog mesta na koje budu stavljeni kada umru. Moramo, takođe, prihvatiti činjenicu da je pobožni Samuilo postojao u svesnom stanju u zemlji, samo zato što je starac izašao „iz zemlje” (stih 13).

Ova seansa donela je Saulu beznađe, a ne nadu. Sledećeg dana on je izvršio samoubistvo (1. Samuilova 31,4). Lažni Samuilo prorekao je da će tog dana Saul i njegovi sinovi biti kod njega (1. Samuilova 28,19). Da je bio u pravu, trebalo bi da zaključimo da će posle smrti neposlušni Saul i pravedni Samuilo zajedno prebivati. Umesto toga, moramo da zaključimo da je zli anđeo pokrenuo lažne događaje koji su se zbili za vreme ove seanse.
 
Čisti spiritizam.
Sveto pismo kaže: „I upita Saul Gospoda, ali mu Gospod ne odgovori ni u snu ni preko Urima, ni preko proroka.” (1. Samuilova 28,6) Bog, tada nije imao nikakve veze sa onim što se zbilo u Endoru. Saul je bio prevaren od demona koji se predstavio u ličnosti mrtvog Samuila; on uopšte nije video stvarnog Samuila. Vračara je videla samo siluetu jednog starog čoveka, dok Saul samo „razume” ili je zaključio da je to Samuilo (stih 14).

Ako verujemo da je ta pojava stvarno bio Samuilo, moramo biti spremni da verujemo da vračare, čarobnjaci, prizivači duhova, gatari, spiritisti ili medijumi mogu da pozovu mrtve pravednike sa svakog mesta na koje budu stavljeni kada umru. Moramo, takođe, prihvatiti činjenicu da je pobožni Samuilo postojao u svesnom stanju u zemlji, samo zato što je starac izašao „iz zemlje” (stih 13).

Ova seansa donela je Saulu beznađe, a ne nadu. Sledećeg dana on je izvršio samoubistvo (1. Samuilova 31,4). Lažni Samuilo prorekao je da će tog dana Saul i njegovi sinovi biti kod njega (1. Samuilova 28,19). Da je bio u pravu, trebalo bi da zaključimo da će posle smrti neposlušni Saul i pravedni Samuilo zajedno prebivati. Umesto toga, moramo da zaključimo da je zli anđeo pokrenuo lažne događaje koji su se zbili za vreme ove seanse.
Interesantno da nigdje ne piše da je to bio lažni Samuilo. Pismo inače navodi demonske obmane i jasno ih obznanjuje kao takve ali eto valjda nestalo tinte na tom dijelu.
 
Duša prolazi kroz razna stanja, prijatna ili neprijatna. Molitvom, lepim mislima i
osećanjima, doprinosimo tome da im bude prijatnije. Svakome je prijatno na
duši kada ga neko po lepom pomene.
Ono što oni ne mogu je da isprave grešku, jer se samo u materijalnom, ovom
našem svetu može činiti.
onda je ovaj život kraj, nema nastaviće se, šta si uradio sa 20,30,50,60... god to ti je što ti je .
ćuti i čami u nekom ćošku dok babo ne kaže ti levo ti desno
 
Interesantno da nigdje ne piše da je to bio lažni Samuilo.
Pa jel bio pravi Samuilo ???????

Pismo inače navodi demonske obmane i jasno ih obznanjuje kao takve ali eto valjda nestalo tinte na tom dijelu.
A da nisi mozda prevideo kolicinu tinte s kojom su bile zapisane sledece reci:

1 Sam.28,8.9:
"...Tada se Saul preruši obukav druge haljine, i otide sa dva čovjeka, i dođe k onoj ženi noću; i on joj reče: hajde vračaj mi duhom vračarskim, i dozovi mi onoga koga ti kažem.
Ali mu žena reče: ta ti znaš šta je učinio Saul i kako je istrijebio iz zemlje gatare i vračare; zašto dakle mećeš zamku duši mojoj da me ubiješ?..."

Jeli Maki,sta ti ovaj tekst kaze,zasto se je zena isplasila za svoj zivot,zato sto je bila prorok gospodnji ili mlozda zato sto je bila vracara ???
I zasto su gatare i vracare trebale biti kaznjavane,odakle to Saulu palo na pamet pa je ocistio dobar deo takvih ?
Ako li je ova zena kojim sliucajem bila gatara/vracara,onda te pitam dali su takve pojave bile demonske obmane ili je mozda Bozje objave ????
 
Da, bio je Samuilo. Nigdje ne piše da nije. Ti si na drugoj temi nadugo i naširoko pričao da ti ne tumačiš Pismo već čitaš kako piše. E pa tu ne piše da je to bio lažni Samuilo. To što ga je prizvala vračara ne negira da je to bio Samuilo jer iz njegove reakcije i odgovora Saulu svakako vidimo da je bio nezadovoljan što je kontaktiran na takav jedan pogrešan način.
 
Da, bio je Samuilo. Nigdje ne piše da nije.
Hajdemo videti dokaze dali je zaista bio.
Evo sta nam kaze izvestaj:

1 Sam.28,11-13:

"...Tada reče žena: koga da ti dozovem? A on reče: Samuila mi dozovi.
A kad žena vidje Samuila, povika iza glasa, i reče žena Saulu govoreći: zašto si me prevario? ta ti si Saul.
A car joj reče: ne boj se; nego šta si vidjela? A žena reče Saulu: bogove sam vidjela gdje izlaze iz zemlje..."

Kao sto se jasno vidi,izvestaj nam kaze da je vracara videla BOGOVE gde izlaze iz zemlje a rekla je da je videla i Samuila i ovo je sasvim dovoljno da u startu svaki vernik ospori kredibilitet svega sto je ta zena radila u toj prilici ili jos preciznije - da zakljuci da je sve to bila sotonska stvar koja nema blage veze sa realnoscu !
Naravno,i Saul nije bio na cistom dali je to zaista bio Samuilo pa je potrazio neke opisne detalje i evo kakvih je opisno-vizujelnih "dokaza" dobio:

1 Sam.28,14:
"...On joj opet reče: kakav je? Ona mu reče: star čovjek izlazi ogrnut plaštem. Tada razumje Saul da je Samuilo, i savi se licem do zemlje i pokloni se..."


I to je to Maki,jedini dokazi u prilog identiteta pojave koju je videla doticna vestica bile su da je to bio star covek sa plastem !!!
I sad mi reci ali onako iskreno - jeli bilo i drugih starih osoba koji su umirali u proslosti i koji su ujedno nosili plast ????????
Dali su po tebi sva ta desavanja bila vodena od Boga Nebeskoga ili je to bila pozorisna scena sotone,Bozjeg i ljudskog neprijatelja ???????
Dali imamo prava verovati vestici ili mozda trebamo verovati iskljucivo Bogu nebeskome ??????????

I jos direktnije - Saul je tada ocito poverovao vestici a dali i ti danas prihvatas njene dokaze za identitet osobe za koju tvrdi da ju je videla ???

Ti si na drugoj temi nadugo i naširoko pričao da ti ne tumačiš Pismo već čitaš kako piše. E pa tu ne piše da je to bio lažni Samuilo. To što ga je prizvala vračara ne negira da je to bio Samuilo jer iz njegove reakcije i odgovora Saulu svakako vidimo da je bio nezadovoljan što je kontaktiran na takav jedan pogrešan način.
Tako je,ja ne tumacim Pismo ali realno analiziram sve raspolozive cinjenice i to definitivno nije tumacenje vec sumiranje raspolozivih podataka na osnovu kojih se donosi konacan zakljucak !
 
Poslednja izmena:
Mudrice pametna nije žena rekla da je vidjela Samuila VEĆ JE TO BOGONADAHNUTI PISAC TEKSTA NAPISAO.
Doticni je pisac dao opis REALNOG STANJA,sreco pametna i on ne ulazi u analizu vec je to nama prepusteno.
Dakle danas citamo realno stanje isto kao da smo bili prisutni na mestu desavanja stoga si se daj fokusiraj na pitanja koja sam ti postavio.
 
Ne okreći sad šta si rekao. Ti si rekao da je ona rekla da je vidjela Samuila ŠTO JE NETAČNO i onda si rekao da je to dovoljno da se priča odbaci. Identifikacija duha kao Samuila potiče od autora teksta. Po tebi ispada sljedeće: autor teksta je napisao da je to bio Samuilo iako nije bio i nigdje se nije ispravio što znači da je slagao i doveo svoje čitaoce u zabludu. Autori Biblije su dakle lažovi. Baš se fino vidi koliko poštuješ Bibliju.

Ja ne vjerujem vještici JER NIJE VJEŠTICA TA KOJA JE PREPOZNALA SAMUILA. Ona je rekla bogovi izlaze. Vjerujem da je bio Samuilo jer to kaže sam tekst. Ne kaže "žena je vidjela demona" ili "žena je prizvala demona". Kaže jasno i nedvosmisleno da je vidjela Samuila. Vjerujem da je bio Samuilo JER JE SAULU PRENIO BOŽIJU PORUKU. Sve ono što je duh rekao Saulu nije demonska obmana već BOŽIJA PORUKA koju je i živi Samuilo prenio Saulu.
 
Ne okreći sad šta si rekao. Ti si rekao da je ona rekla da je vidjela Samuila ŠTO JE NETAČNO i onda si rekao da je to dovoljno da se priča odbaci.
Zasto lazes ?
Ili zasto si mrzljiv za citanje ???
Prvo sam ti dao citata gde se kaze da je ona "videla" BOGOVE GDE IZLAZE IZ ZEMLJE pa sam tek onda dao citata o Samuilu !!!
Sta ce biti Maki,dali si zbog njenih reci spreman verovati da bogovi zaista izlaze iz zemlje ???
Jel te to uci tvoja "vera",da svoja verska ubedjenja zasnivas na tvrdnji jedne vestice ??

Dokle si bre spao prijatelju jadni....

Identifikacija duha kao Samuila potiče od autora teksta.
Sram te bilo,zasto ignorises Biblijski izvestaj koji nam jasno daje do znanja KADA je Saul saznao da je vidjena "osoba"bila Samuilo ???????????

Pa jel to znaci da i pomenuti scenski opis BOGOVE IZLAZE IZ ZEMLJE potice od autora teksta ??????? :kafa:
Po tebi ispada sljedeće: autor teksta je napisao da je to bio Samuilo iako nije bio i nigdje se nije ispravio što znači da je slagao i doveo svoje čitaoce u zabludu. Autori Biblije su dakle lažovi. Baš se fino vidi koliko poštuješ Bibliju.
Po istoj logici ako je autor teksta napisao da BOGOVE IZLAZE IZ ZEMLJE onda trebamo verovati da je to zaista realnost i da postanemo pagani ????
Daj se osvesti Maki,ovo vise nije zabavno,brises patos bato sam sa sobom,trenutno ti ja uopste ne trebam za tu "akciju"!!!
Ljudi te citaju,braca te po veri citaju,zasto blamiras ne samo sebe vec i pravoslavlje ?????
Ja ne vjerujem vještici JER NIJE VJEŠTICA TA KOJA JE PREPOZNALA SAMUILA.
Sta je sad ovo,treniras za svajcovanje zatvorenim ocima ?
Zasto ignorises jasne Biblijske tekstove ???
Ona je rekla bogovi izlaze. Vjerujem da je bio Samuilo
Dakle Samuilo jeste mnozina bogova..........???
Maki bre sreco teoloska,daj si otvori te tvoje uspavane okice i fokusiraj se na Biblijsku realnost !
jer to kaže sam tekst. Ne kaže "žena je vidjela demona" ili "žena je prizvala demona". Kaže jasno i nedvosmisleno da je vidjela Samuila. Vjerujem da je bio Samuilo JER JE SAULU PRENIO BOŽIJU PORUKU. Sve ono što je duh rekao Saulu nije demonska obmana već BOŽIJA PORUKA koju je i živi Samuilo prenio Saulu.
Pa jej bogovi izlaze iz zemlje Maki,kada su to mrtvaci postali bogovi ??????
Zar si prestao verovati u Boga ?
Zar si prestao verovati u Isusa Hrista ????????
 
Kao sto se jasno vidi,izvestaj nam kaze da je vracara videla BOGOVE gde izlaze iz zemlje a rekla je da je videla i Samuila i ovo je sasvim dovoljno da u startu svaki vernik ospori kredibilitet svega sto je ta zena radila u toj prilici ili jos preciznije - da zakljuci da je sve to bila sotonska stvar koja nema blage veze sa realnoscu !
Naravno,i Saul nije bio na cistom dali je to zaista bio Samuilo pa je potrazio neke opisne detalje i evo kakvih je opisno-vizujelnih "dokaza" dobio:
Lažem a? Eto koliko ti poznaješ Bibliju. GATARA NIJE REKLA DA JE VIDJELA SAMUILA. Ona je rekla da je vidjela bogove jer nije prepoznala Samuila već ga je samo mogla opisati i bila je prestrašena i šokirana. Saul je onda prepoznao Samuila iz njenog opisa a da je to pravilna identifikacija potvrđuje i bogonadahnuti autor 1 Samuilove svojim zapisom da je gatara vidjela Samuila a ne nekog demona koji se prerušio u Samuila.

Dokle si bre spao prijatelju jadni....


Sram te bilo,zasto ignorises Biblijski izvestaj koji nam jasno daje do znanja KADA je Saul saznao da je vidjena "osoba"bila Samuilo ???????????

Pa jel to znaci da i pomenuti scenski opis BOGOVE IZLAZE IZ ZEMLJE potice od autora teksta ??????? :kafa:

Po istoj logici ako je autor teksta napisao da BOGOVE IZLAZE IZ ZEMLJE onda trebamo verovati da je to zaista realnost i da postanemo pagani ????
Mudrice pametna to je rekla gatara a autor teksta samo navodi njene riječi dok sa druge strane identifikacija Samuila ne potiče od riječi gatare niti Saula već direktno bogonadahnuti pisac zapisuje da je to bio Samuilo. Primjećuješ li razliku?

Daj se osvesti Maki,ovo vise nije zabavno,brises patos bato sam sa sobom,trenutno ti ja uopste ne trebam za tu "akciju"!!!
Ljudi te citaju,braca te po veri citaju,zasto blamiras ne samo sebe vec i pravoslavlje ?????
Ajd ohladi sa svojim arogantnim stavom po kojem se svi blamiraju koji ne vjeruju kao ti. Više si dosadio i Bogu i narodu.
 
Lažem a? Eto koliko ti poznaješ Bibliju. GATARA NIJE REKLA DA JE VIDJELA SAMUILA.
Slazem se ali nije porekla da to Samuilo nije,zar ne ?
Ostavila je Saula da veruje da komunicira sa Samuilom sto znaci da je Saul doneo zakljucak na osnovu njenih vizuelnih "dokaza".
Ona je rekla da je vidjela bogove jer nije prepoznala Samuila već ga je samo mogla opisati i bila je prestrašena i šokirana.
Mnozina Maki,mnozina - po tebi je SAMUILO ISTO STO I BOGOVI zar ne ???
Saul je onda prepoznao Samuila iz njenog opisa a da je to pravilna identifikacija potvrđuje i bogonadahnuti autor 1 Samuilove svojim zapisom da je gatara vidjela Samuila a ne nekog demona koji se prerušio u Samuila.
I opet te pitam i trazim jasan i precizan odgovor:

Dali to znaci da i pomenuti scenski opis BOGOVE IZLAZE IZ ZEMLJE potice od autora teksta ???????

Mudrice pametna to je rekla gatara a autor teksta samo navodi njene riječi dok sa druge strane identifikacija Samuila ne potiče od riječi gatare niti Saula već direktno bogonadahnuti pisac zapisuje da je to bio Samuilo. Primjećuješ li razliku?
I opet:

Dali to znaci da i pomenuti scenski opis BOGOVE IZLAZE IZ ZEMLJE potice od autora teksta ???????

Ajd ohladi sa svojim arogantnim stavom po kojem se svi blamiraju koji ne vjeruju kao ti. Više si dosadio i Bogu i narodu.
...a ocito najvise tebi,zar ne ? :kafa:
 
Ni ti više ne znaš šta pišeš. Izjava da bogovi izlaze iz zemlje je izjava gatare koju je autor teksta zapisao dok je identifikacija tog duha sa Samuilom direktno potekla od autora teksta koji je ponavljam bogonadahnut a bogonadahnut znači i nepogrešiv. Dakle autor teksta je nepogrešivo zapisao gatarinu izjavu a isto tako je nepogrešivo identifikovao duha koji je izašao iz zemlja sa prorokom Samulom. Jel ti jasno sada? Nigdje se ne kaže da je to demon koji imitira Samuila. To ti učitavaš u tekst jer ti tekst ne paše.
 
Ni ti više ne znaš šta pišeš. Izjava da bogovi izlaze iz zemlje je izjava gatare koju je autor teksta zapisao dok je identifikacija tog duha sa Samuilom direktno potekla od autora teksta koji je ponavljam bogonadahnut a bogonadahnut znači i nepogrešiv. Dakle autor teksta je nepogrešivo zapisao gatarinu izjavu a isto tako je nepogrešivo identifikovao duha koji je izašao iz zemlja sa prorokom Samulom. Jel ti jasno sada? Nigdje se ne kaže da je to demon koji imitira Samuila. To ti učitavaš u tekst jer ti tekst ne paše.
I ja sam onda taj koji ne zna sta pise ?
Daj se odluci bato - dali je autor tog izvestaja ulazio u teolosku analizu verodostojnosti datih izjava ili ih je samo evidentirao ?
Ne mozes sedeti na dva stola,daj mi ovo odgovori pa da se onda bolje fokusiramo na cinjenicno stanje.
 
I ja sam onda taj koji ne zna sta pise ?
Daj se odluci bato - dali je autor tog izvestaja ulazio u teolosku analizu verodostojnosti datih izjava ili ih je samo evidentirao ?
Ne mozes sedeti na dva stola,daj mi ovo odgovori pa da se onda bolje fokusiramo na cinjenicno stanje.
Autor je direktno identifikovao duha kao Samuila a vjerodostojno je prenio i izjavu gatare. Šta ti je tu nejasno? Izjava da je duh Samuilo ne potiče od gatare već direktno od bogonadahnutog autora teksta. Gatarina izjava da su to bogovi je pogrešna jer gatara nije bila bogonadahnuta dok je zapis autora da je to bio Samuilo tačan jer je autor bio bogonadahnut.
 
Poslednja izmena:
Autor je direktno identifikovao duha kao Samuila a vjerodostojno je prenio i izjavu gatare.
Sta je bre tebi,demantiras samog sebe u samo par postova !
Pa jesmo li se dogovorili da je Saul bio taj koji je identifikovao pojavu kao Samuila i to iskljucivo na osnovu vizuelnih "dokaza"vestice ???
Zasto silom podmecujues autoru teksta koji je samo evidentirao tu situaciju ???
Zar te nije strah,zar te nije sramota ???
Šta ti je tu nejasno? Izjava da je duh Samuilo ne potiče od gatare već direktno od bogonadahnutog autora teksta.
Sram te bilo bre,a od koga potice onda tvrdnja da vestica videla bogove koje izlaze iz zemlje ???
Gatarina izjava da su to bogovi je pogrešna jer gatara nije bila bogonadahnuta dok je zapis autora da je to bio Samuilo tačan jer je autor bio bogonadahnut.
Hajdemo onda polako iz samog pocetka - ko je rekao vestici da osoba koja s njom razgovara nije niko drugi do sam Saul ?
Jel po tebi Bog bio taj koji je o tome obavestio ili je ipak bio sotona i njegova "ekipa" ???

Ako je kojim slucajem ovo drugo slucaj,onda imamo legitimnog prava zakljuciti da je ta vestica bila nadahnuta direktno od sotone stoga sto god je ona tada radila,govorila,prenosila nije nista drugo sem sotonina obmana kako bi ljude prevario i naskodio svakome koji ga bude zaveo !
Ako je tako a jeste onda je JEDINI logicki zakljucak o tom izvestaju taj da sve sto se tamo desavalo jeste daleko oz istine Bozje i daleko od realnog stanja i kao takvo se treba samo proslediti kao izvestaj o padu cara Saula i o tome da postoji kontinuitet takvih verskih praksi u zoni sumraka do dana danasnjeg u kojima se nazalost svrstavas i ti,nas Maki sa ovog foruma.
A zasto ?
Pa zato sto si poverovao vestici da je ona pricala sa realnim mrtvacem o kojima je Bog jasno rekao da ne znaju nista i da nemaju udela u nicemu sto se zbiva pod suncem i to samo na osnovu njene price d aje videla starca sa plastem a da stvar bude gora - kad si bio steran u cosak priznao si da je ina ipak dala pogresnu informaciju ali samo onu o bogovima dok si joj prihvatio igru da je komunicirala sa Saulom !!!

Sramota i bruka za tebe i tvoje sabrace u veri - do juce si verovao samo ocima a danas vidimo da verujes i vestici !!!
 
Poslednja izmena:
Saul je identifikovao Samuila na osnovu tog opisa ali i sam autor teksta ranije direktno govori da je to bio Samuilo. On nije ništa "evidentirao" tu. On je evidentirao gatarine i Saulove izjavu ali je takođe i sam direktno napisao da je to bio Samuilo a ne demon koji je glumio Samuila. Dakle ja ne identifikujem tu Samuila jer je gatara to rekla pošto nije već na osnovu toga što direktno autor teksta piše da je to bio Samuila kada kaže da je žena vidjela SAMUILA. Ne demona već Samuila. Jel ti teško to da shvatiš?
 
"A Samuilo reče Saulu: zašto si me uznemirio i izazvao? Odgovori Saul: u nevolji sam velikoj, jer Filisteji zavojštiše na me, a Bog je otstupio od mene, i ne odgovara mi više ni preko proroka ni u snu, zato pozvah tebe da mi kažeš šta ću činiti." (1 Samuilova 28:15).

Ovo podebljano nije izjava ni gatare ni Saula već direktni zapis bogonadahnutog autora jednako kao što je direktni zapis autora jevanđelja da je Isus Hristos Sin Božiji. Dakle bogonadahnuti autor jasno piše da je SAMUILO govorio Saulu. Ne demon, ne lažni Samuilo već baš Samuilo. Ali evo vidimo koliko sola scriptura važi.
 
Saul je identifikovao Samuila na osnovu tog opisa
Covece stvarno si naporan...
Evo te opet kako menjas stav - pa jel autor identifikovao Samuila ili je mozda to Saul uradio i to na osnovu reci one vestice ???
ali i sam autor teksta ranije direktno govori da je to bio Samuilo.
A jel citas ti mozda zatvorenih ociju pa se prosto zateknes onim sto je zapisano pa si kontas kako ti cefne ?
On nije ništa "evidentirao" tu. On je evidentirao gatarine i Saulove izjavu ali je takođe i sam direktno napisao da je to bio Samuilo
Kada je to on konstatirao sreco teoloska ?
On je samo davao izvestasj o scenskom prikazu i to je to,ono dvoje,vestica i Saul su smatrali da je predmetna pojava bila Samuilo i autoir teksta zadrzava njihove zaklljucke,isto kao sto nije pokusao da ospori tvrdnju vestice da je videla bogove da izlaze iz zemlje.Ukoliko ih je neko ponovio onda bi to isto i autor teksta uradio.
To se zove evidentiranje istorijskog dogadjaja.
a ne demon koji je glumio Samuila.
A jel negde u Pismu imamo izvestaj da su demoni glumili ljude ili smatras da demoni to ne rade ?

Dakle ja ne identifikujem tu Samuila jer je gatara to rekla pošto nije već na osnovu toga što direktno autor teksta piše da je to bio Samuila kada kaže da je žena vidjela SAMUILA. Ne demona već Samuila. Jel ti teško to da shvatiš?
A sto bi autor teksta ulazio u parcijalnu teolosku analizu tih dogadjaja ?
On je samo evidentirao scenskog prikaza dok su zakljucci prepusteni citaocima!

Scenski prikaz je bio da je mrtvi Samuilo pricao sa zivim ljudima i vestica je prenosila njegove reci Saulu i ti ocito njene reci prihvartas za istinu,jel tako ?
Pa naravno da prihvatas jer kako vidimo autor teksta nije sporio kredibilitet zenu koja prica sa mrtvima sto ce reci da ih je prikazao kao istina kojoj bi citaoci trebali verovati sto je direktno krsenje izricitih Bozjih zapoivesti !

I evo nas dragi citaoci kako je nas Maki svrstao i autora Biblijskog teksta u paganske bezzakonike !!!
 
"A Samuilo reče Saulu: zašto si me uznemirio i izazvao? Odgovori Saul: u nevolji sam velikoj, jer Filisteji zavojštiše na me, a Bog je otstupio od mene, i ne odgovara mi više ni preko proroka ni u snu, zato pozvah tebe da mi kažeš šta ću činiti." (1 Samuilova 28:15).

Ovo podebljano nije izjava ni gatare ni Saula već direktni zapis bogonadahnutog autora jednako kao što je direktni zapis autora jevanđelja da je Isus Hristos Sin Božiji. Dakle bogonadahnuti autor jasno piše da je SAMUILO govorio Saulu. Ne demon, ne lažni Samuilo već baš Samuilo. Ali evo vidimo koliko sola scriptura važi.

Jesu li te reci bile Bogom nadahnute ili su bile sotonino delo ????????
 
I autor je identifikovao Samuila direktno a Saul preko opisa gatare. Autoru je očito bilo veoma značajno da istakne da je to zaista bio Samuilo i očito je smatrao da sama Saulova identifikacija ne bi bila dovoljna.

Jesu li te reci bile Bogom nadahnute ili su bile sotonino delo ????????
Naravno da su bile Bogom nadahnute jer su to riječi samog pisca te biblijske knjige.
 
Daj mi reci jel oficijalni stav tvoje vz-ce da se trebate moliti "za dushe pokojnika",da ili ne ?
Molim te obrazlozi svoj odgovor i nemoj se sekirati,ovo ti pitanje nije za ocenu a pozivam forumase da ti se ne smeju sto god budes rekao.
Izvoli !
Naravno da se treba moliti za duše pokojnika, kao što se molimo za zdravlje naših bližnjih tako se molimo iza duše onih koji su se upokojili. Sve to lepo piše,ko hoće da zna.
 

Back
Top