Pitanja u vezi sa OPREMOM, TUTORIJALIMA, KNJIGAMA, PS PLUG-IN-ovima


Ti rece da hoces neki sa sto vise manuelnih podesavanja?
Pa sta to pise na ovom sajtu?

blenda2.jpg


Koliko ja vidim ovde i nema manuelnog podesavanja otvora blende. Jer su to onda samo dva polozaja sto i nije nesto. Ili je to, ili su ovi koji su pisali na sajtu pogresili...?
 
Vrlo prosto,jacina svetla opada srazmerno kvadratu rastojanja,
kada zumiras objektiv postaje sve duzi,
a kolicina propustenog svetla se smanjuje,
dok stvarni-efektivni otvor blende fizicki ostaje istog precnika.

ma ne moze bre biti istog prechnika kad je za tele polozaj 4,9 a za wide 2,8!Znachi krenesh s kadrom na 28 mm i namestish A prioriti,ili manual nebitno,i kad prebacish u tele polozaj/zumirash,naravno da ce da se menja blenda jer ne mozesh imati blendu 2,8 na tele-polozaju...objektiv se "trudi"da isprati ono shto i koliko moze!
 
Ti rece da hoces neki sa sto vise manuelnih podesavanja?
Pa sta to pise na ovom sajtu?

blenda2.jpg


Koliko ja vidim ovde i nema manuelnog podesavanja otvora blende. Jer su to onda samo dva polozaja sto i nije nesto. Ili je to, ili su ovi koji su pisali na sajtu pogresili...?



procitaj par testova ne samo jedan, ima i stranih koji su za laike, kao steves-digicams.com
ali ima i za profesionalce, tako da je dobro videti sve...

ja sam za to da se uvek vidi na dcviews, i onda dalje ....
 
ma ne moze bre biti istog prechnika kad je za tele polozaj 4,9 a za wide 2,8!Znachi krenesh s kadrom na 28 mm i namestish A prioriti,ili manual nebitno,i kad prebacish u tele polozaj/zumirash,naravno da ce da se menja blenda jer ne mozesh imati blendu 2,8 na tele-polozaju...objektiv se "trudi"da isprati ono shto i koliko moze!

Menja se samo kolicina svetlosti koju objektiv moze da primi u tom polozaju,menja se i numericka oznaka blende,ali se listici ne skupljaju,vec ostaju maksimalno razmaknuti.
 
Izgleda da sam napravio pravu pometnju. Onda, da pokusam je rascistim. Ono sto je mene ineteresovalo je:
Da li mogu sa novim skupim digitalnim fotoaparatima kojima su objektivi i sirokougaoni i normalni (50mm) i tele u isto vreme, mogu li sa njima da menjam otvor blende postepeno od recimo 2.8 pa do 22? I to sve naravno bez zumiranja ili neceg slicno...
P.S. To smatram manuelnim modom. I jos ako mogu da namestim ekspoziciju, asa osetljivost, osvetljenje, fokus...
 
Sve sto pricam je u stvari poredjenje sa starim analognim. Moze li se igrati sa novim fotoaparatima kao sa starim. Moze li se praviti slika po zelji. Za to je neophodan manuelni mod. Imam dva retardirana digitalca idiota. I koristim ih gde god stignem. Za svaku ma koliko beznacajnu sliku. A za nesto sto mi znaci i sto hocu da mi ostane uhvatim se starog analognog. Danas mi je ipak isuvise komplikovano da sa njime pravim fotografije pa razmisljam o tome da kupim jedan digitalni koji ce moci da radi sve isto sto i stari. Ista bi mu bila i namena. Zato sam i poceo da vam postavljam sva ova pitanja, pokusavajuci da dodjem do tog odgovora. Koliko su digitalni u stvari analogni...?

Ako vam se sve ovo smucilo...kazite...prosetacu se do neke prodavnice fotoaparata pa cu udaviti prodavca pitanjima...tada cu valjda saznati sve. Ili ce me izbaciti napolje :)
 
Da !
Osnovni principi su potpuno isti,samo poboljsani za napredak tehnologije .

Najzad. Hvala ti. To me je uvek kopkalo a zaista sam svakakve price cuo o najboljim digitalcima. Od toga da su glupost pa do toga da su mnogo bolji od analognih. A eto sam nisam imao prilike da drzim u ruci jedan takav. Vecina ljudi koje ja poznajem fotografija uopste ne interesuje. Svi su nabavili idiote i sasvim su srecni :D. Mada i ja se bavim fotografijom iz zadovoljstva. Da budem iskren, uzivam da slikam...
 
Sve sto pricam je u stvari poredjenje sa starim analognim. Moze li se igrati sa novim fotoaparatima kao sa starim. Moze li se praviti slika po zelji. Za to je neophodan manuelni mod. Imam dva retardirana digitalca idiota. I koristim ih gde god stignem. Za svaku ma koliko beznacajnu sliku. A za nesto sto mi znaci i sto hocu da mi ostane uhvatim se starog analognog. Danas mi je ipak isuvise komplikovano da sa njime pravim fotografije pa razmisljam o tome da kupim jedan digitalni koji ce moci da radi sve isto sto i stari. Ista bi mu bila i namena. Zato sam i poceo da vam postavljam sva ova pitanja, pokusavajuci da dodjem do tog odgovora. Koliko su digitalni u stvari analogni...?

Ako vam se sve ovo smucilo...kazite...prosetacu se do neke prodavnice fotoaparata pa cu udaviti prodavca pitanjima...tada cu valjda saznati sve. Ili ce me izbaciti napolje :)

opusti se...
ovo je dobro da se raspravlja o nekim stvarima, moze se nauciti, moze se saznati nesto sto se nije znalo a bilo ja glupo da se pita..

taj fuji ce ti pruziti puno...
stabilizacija mu manjka, ali to tek pri zumu...
ne vidim da na mom Pentaxu nesto cini cuda, mislim da mi je i ruka mirna, a i tezina znaci dosta...
mozes da slikas na ISO 800 i da ne primetis...
meni se desavalo da slikam na 400 i 800 i da tek kada slikam ko zna koliko komada da tada primetim da sam ceo dan slikao tako...
nocu ISO 400 i ISO 800 super u zatvorenom, extra...
stampao sam 15X10 slike na ISO 2000, sam dize u vecini modova, i slika je vise no zadovoljavajuca, imajuci u vidu i stampac koji je ogranicen...(ljudima je extra)
jbg. to je sa F20, 6500 bi samo trebao da bude jos dosta boljsi....
 

Back
Top