Kviz: Srpski jezik i knjizevnost

@ Trinity
Meni predaje jedan kreten od zene,te mislim da je ona poprilicno drugacija od te gospodj(ic)e....
@ cokomanijak
crvemperka
Ispravno je crveNperka.

Da se vratim ja na postavljanje pitanja,jer me nije bilo dugo ovde:
Pitanje iz jezika:
Navesti godinu kad je odrzan knjizevni dogovor u Novom Sadu i sta je kao produkt proizaslo iz njega.
Pitanje iz knjizevnosti:
Za koji knjizevni rod se vezuju sledece odlike: objektivnost,posrednost u izrazu i sirina pripovedanja?
 
@ Trinity
Meni predaje jedan kreten od zene,te mislim da je ona poprilicno drugacija od te gospodj(ic)e....
@ cokomanijak
crvemperka
Ispravno je crveNperka.

Da se vratim ja na postavljanje pitanja,jer me nije bilo dugo ovde:
Pitanje iz jezika:
Navesti godinu kad je odrzan knjizevni dogovor u Novom Sadu i sta je kao produkt proizaslo iz njega.
Pitanje iz knjizevnosti:
Za koji knjizevni rod se vezuju sledece odlike: objektivnost,posrednost u izrazu i sirina pripovedanja?


1.Novosadski dogovor je odrzan 1954 godine.Tada je sklopljen dogovor izmedju Srba i Hrvata da se stvori novi knjizevni jezik-srpskohrvatski,cija gramatika je izdata sest godina kasnije.
2.U pitanju je knjizevni rod epika.
 
* Ivana
a) radio - dugosilazni na A ; radio - dugouzlazni na A
b) mlada - dugosilazni na prvo A ; mlada - dugouzlazni na prvo A

Pitanje iz jezika:
Koje dve uticajne licnosti su pomagale Vuku pri sastavljanju prvog,odnosno drugog "Srpskog rjecnika''?
Pitanje iz knjizevnosti:
Navesti 5 likova iz Sofoklove "Antigone".
 
Srpski rječnik, prvo izdanje: Jernej Kopitar
Srpski rječnik, drugo izdanje: Đura Daničić

Euridika, Kreont, Antigona, Ismena, Hamon.

Pitanje sa republičkog:
Napiši koji se glas dobija pri opisanom izgovoru:

Usne se celom svojom dužinom priljubljuju jedna uz drugu stvarajući pregradu, a vazdušna struja jednim delom prolazi kroz nos, jer se zadnje nepce spušta.
 

Back
Top