Kazne za vlasnike pasa ?

"Zapamtite: Kolikogod da volite svog psa - on vas voli mnogo vise!" rece neko nekad i to je potpuno tacno.

Nego... Da se vratimo na temu. 20 godina sam imala psa u kuci (cim je jedan posle 10 godina uginuo - nabavila sam drugog) i vrlo dobro znam o cemu govorim. Lepo neko rece da je totalno besmisleno porediti pse i decu i stvarno mi nije jasno odakle ljudi to povezuju i kako to jedno iskljucuje drugo?!
Zapravo, vrlo cesto deca uspostavljaju neverovatno prisan odnos sa psima, a poznato je i da su psi strasno tolerantni prema deci - narocito kada naviknu na njih.
Ipak, svi mi koji volimo i drzimo pse treba da budemo svesni da ima ljudi koji ih ne vole i koji ih se plase. Naravno da pse niko ne pita da li oni vole sve te ljude, mozda to nije posteno, ali ljudi pisu pravila... I to sto mi volimo nase ljubimce i redovno ih vakcinisemo i odrzavamo njihovu higijenu ne znaci da oni treba slobodno da setaju parkovima i njuskaju npr. kolica sa bebom... ili se pokake na travnjaku... piske na svako drvo i stub od ljuljaske ili klackalice...
Uzasno je velik broj neodgovornih vlasnika, ili "privremenih" vlasnika, sto stvara prilicno ruznu sliku. Iako je meni zao pasa lutalica jedini doprinos je to sto se trudim da ih nahranim kad god sam u prilici,no ta sirota stvorenja su mnogo puta dozivela jako puno ruznih stvari, te znaju da budu i agresivni... Na zalost, zivimo u zemlji u kojoj ni mnoge druge stvari nisu resene, te je iluzorno ocekivati da ce se problem lutalica u neko dogledno vreme resiti, a ako hocemo da budemo realni - to i nije bas prioritet. I ako ne volim sto je tako, teska srca, moram da kazem da je manje zlo da sirote lutalice zavrse u kafileriji, nego da ljudi od njih stradaju - bilo da nekog napadnu (obicno se drze u manjim coporima po pet-sest pasa) ili da prenose besnilo ili neku drugu zarazu.
Jedino sto pojedinci tu mogu da ucine to je da pruze dom nekoj sirotoj, nezbrinutoj kuci... i da svoju decu nauce odgovornosti.
 
umiruje cinjenica da jedan broj ljudi razmislja na ovu temu. pa jos i realno. to nas vodi ka stvaranju kriticne mase koja ce jednog dana (uskoro, u dogledno vreme, nikad...) uticati na resavanje problema koji je, kao i druge stvari, izmakao kontroli. populacije pasa lutalica su i pored 'silne' volje i zelje raznoraznih dobrotvora i drustava za zbrinjavanje, sve brojnije u urbanim sredinama. broj 'legalnih' vlasnika kucnih ljubimaca iz dana u dan raste, preteci da premasi broj 'novopecenih' sretnih roditelja. mnoge kuce i mace putuju po evropi i egzoticnim krajevima sveta, dok su u isto vreme decije ustanove prebukirane... na zalost, prioriteti se moraju postaviti. nasi ce ljubimci, po svemu sudeci, jos dugo cekati dok se stvari ne pocnu resavati u njihovu korist. to je tako. i mi smo cekali. i jos uvek cekamo...
 
:twisted: ja imam jako karakteristicnig psa koji nevoli nasilje.On je mladi rotvajler, uzasno ljubomoran pas!Nego sta sam ono htela reci a da jednom u toku nase setnje dogodilo se da je jedna zena tukla prutem svoje dete od nekih 4-5 god starosti.Mali je vrisnuo kada ga je udarila a bas u tom trenutku sam ja naisla sa mojim psom koji je bio vezan na povodcu i on je nasrnuo na zenu srecom pa sam ga zadrzala on je rezao i kidisao na nju sve vreme dok nije pustila dete ,a to je uradila tek kada sam joj rekla.Moji psi su moji najveci prijatelji. Asta je poenta.Moj pas zna da se ponasa na ulici a ljudi neznaju,tuci malo dete stapom verujte i ja bih je napala.Moj drugi pas mesanac star 11 god bio je u zatvoru 5 dana zato sto je neki kreten usetao(preskocio ogradu)u moje ogradjeno dvoriste na kom ima upozorenje,i naravno ujeo ga je sa razlogom sta ti trazis u mom dvoristu u 23 h uvece?I kako to uvek bude kriva sam ja, kriv je moj PAS!A to sto je neko rekao da se svi psi plase motke prevari se.Treba samo iskulirati psa NEDIRAJ ME NEDIRAM TE
 
:twisted: ja imam jako karakteristicnig psa koji nevoli nasilje.On je mladi rotvajler, uzasno ljubomoran pas!Nego sta sam ono htela reci a da jednom u toku nase setnje dogodilo se da je jedna zena tukla prutem svoje dete od nekih 4-5 god starosti.Mali je vrisnuo kada ga je udarila a bas u tom trenutku sam ja naisla sa mojim psom koji je bio vezan na povodcu i on je nasrnuo na zenu srecom pa sam ga zadrzala on je rezao i kidisao na nju sve vreme dok nije pustila dete ,a to je uradila tek kada sam joj rekla.Moji psi su moji najveci prijatelji. Asta je poenta.Moj pas zna da se ponasa na ulici a ljudi neznaju,tuci malo dete stapom verujte i ja bih je napala.Moj drugi pas mesanac star 11 god bio je u zatvoru 5 dana zato sto je neki kreten usetao(preskocio ogradu)u moje ogradjeno dvoriste na kom ima upozorenje,i naravno ujeo ga je sa razlogom sta ti trazis u mom dvoristu u 23 h uvece?I kako to uvek bude kriva sam ja, kriv je moj PAS!A to sto je neko rekao da se svi psi plase motke prevari se.Treba samo iskulirati psa NEDIRAJ ME NEDIRAM TE :twisted:
 
Ma dajte ljudi, ne upustajte se u raspravu sa nedokaznima.Oni koji pse nazivaju dzukcima,dzukelama itd da ne nabrajam, i ciji su stavovi takvi da sve pse treba drzati na lancu,(izmedju nas takvima bih ja stavila korpu i kratak lanac, cisto da ne laju gluposti a i da iskuse na svojoj kozi too sto predlazu drugima)beze od svojih korena,jer su juce dosli iz neke selendre pa to hoce sto pre da zaborave tj. cisti malogradjani ( to su u praksi izmedju ostalih stvari koje rade oni sto se izuvaju pred vratima, pljuju u liftu a u svojoj kuci setaju na prstima- jer boze moj kuca je njihova okolis nije)
Elem da se vratim na temu.
Ja sam imala bull terijera 12 godina. Najlepsih.
Desavale su mi se razne nebuloze, zgode i nezgode.
Od nebuloza navescu samo par: setala sam je uvece kasno, zena ispred lokalne pekare sedi sa malim deteom od recimo 1 godine (sta radi tako malo dete u 2 sata nocu napolju al ajde njihova stvar). Eh sad setam ja tako sa mojim psom, stanem da kupim cigare,kad zena gore navedena pocinje da vristi iz petnih zila. To malo ljudi sto se tu muvalo, okrete se , pa i ja i moj pas ( koji mi pride sedi izmedju nogu), zgledasmo se svi, i posto joj niko nije bio ni blizu a kamoli da je neko ne daj boze dira, zakljucismo da joj najmanje fali daska u glavi. Naidjose panduri , pridjose joj a ona ma kao da joj deru kozu s ledja u najmanju ruku urla i pokayuje prstom u mom pravcu. E sad biser, pridjose mi doticne cike u plavom, napisase mi kaznu, ja zaprepascena celom situacijom , a pride 5 ili 6 lokalnih kerica spava mirne duse iza i ispod njenih nogu. Poenta je da moj pas skrece paznju svojom pojavom a za one koji ne znaju i hrani se ludim zenama i sitnom decom u pozne sate. :?
A tek razni kretenizmi na Savi, fuh, ma da ne verujete, jedan dokoni cica, koji je jednom nogom u grobu, poceo da urla na mene i mog psa,iz cista mira.A zasto? Zato sto se kupamo u Savi(ne ja nego ona)jer yamisli zagadicemo vodu u reci pa ce se neko otrovati od psecih parazita, dlaka i koje cega jos, a to sta sve pliva Savom....ma i da ne pominjem.
Mrzi me dalje da kucam, a lepih stvari i raznih divnih stvari, ma mogla bih tri dana da pricam o tome. :wink:
Sta sam ono bese tela??? A da.
Sa psom nikada nisi sam, oni koji odrastu uz psa su bolji ljudi odgovorniji i imaju sluha za tudje potrebe. NIKAD nista vernije nece imati u zivotu.Ni muza ni decu ni zenu. Samo psa. Oni koji ga imaju, to odlicno znaju.
Eto.
 
Ovde dolazimo do pitanja šta je prioritet? Psi ili ljudi ? Ne možemo tako gledati na stvari, situacija je mnogo ozbiljnija. Kada bi se gledalo “ljudi su prioritet”, onda bi se za 1 dan mogao rešiti taj problem time što bi bilo izvršeno masovno uništavanje pasa tzv.“istrebljenje” pasa lutalica iz gradova. Nisam sigurna da je to pravi put. Treba izabrati adekvatno rešenje. Nemarnost i kašnjenje sa zbrinjavanjem i sprečavanjem daljeg razmnožavanja pasa lutalica doveo je do alarmantne pojave. To je propust organa države da dođe do takve situacije. I sada imamo problem. Nisu psi krivi što je došlo do takve situacije. Sada ljudi ne znaju kako da reše taj “problem premašivanja pseće populacije u odnosu na ljudsku”, pa onda kao jedino brzo i efikasno rešenje vide kafileriju. A šta je zapravo ovde realno ? Jedna druga stvar. Realno je da će i dalje postojati problem pasa lutalica, i posle rešenog problema neodgovornih vlasnika. To je realno. Ovde se spominje koliko vidim i zabrana putovanja kućnih ljubimaca u egzotična mesta ?! Jedno je kazna za vlasnike pasa zbog njegove neodgovornosti prema okolini, a drugo je kada ja svog psa hoću da vodim recimo na, “put oko sveta”, pri tom ne ugrožavajući nikog i pridržavajući se svih zakonskih propisa. Poštujem drugačije mišljenje, ali ne smatram da pse treba “izolovati” i udaljiti od ljudi, prirode, društva, savremene civilizacije.
 
setnja psa, ni manje ni vise, nego na 'put oko sveta', nec biti bas tako jednostavno za nas koji nismo iz tog 'sveta'. novi zakon o kucnim ljubimcima koji treba da usvoji evropska unija dovesce nas u situaciju da putujemo bez svojih ljubimaca. vise o tome procitajte na http://zivotinjsko-carstvo.com/
psi lutalice su svugde (tamo negde) deo urbanih sredina, imaju svoju 'zvanicnu' ulogu u odrzavanju eko-ravnoteze gradskih, a bogami, i seoskih sredina. civilizovana drustva se tako i odnose prema tome: psi lutalice nisu problem!!! ( kao sto ni vodovod, kanalizacija, gradski prevoz... nisu problem). postoje fondovi, zna se budzet, sluzbe i institucije koje vode brigu o funkcionisanju tog segmenta urbanog bitisanja. tamo negde...
 
Ako policajac uhvati vlasnika sa psom koji spada u velike rase bez povodca i korpe, moze da mu naplati kaznu (ne znam kolika je)
Ako ga uhvati da mu pas vrsi nuzdu na nekom pogresnom mestu, takodje moze da mu naplati kaznu, ali je mala- 250din
 
Max:
Anonymous:
Razmisli da ne preterujes malo?
Sad si roditelj i smetaju ti psi bez okorpe i povoca,kad ti dete bude starije smetace ti vozaci koji voze makar i kilometar iznad dozvoljenog,pa onda kako to da se u kaficima pusi i tako unedogled.Najbolje je da dete vaspitas da se ne plasi pasa ali i da ih ne dira jer nijedan pas(mislim na pse koji zive u porodicama pa se i setaju p[o parkovima sa povocem ili slobodni)nece da napadne dete.E to sto klinci imaju obicaj da cupaju vuku stipaju pse to je pre do roditelja.Kad je moj klinac povukao psa za rep ja sam njega za uvo i mislis da je to ponovio nekad.
Mozda da nabavis nekog ljubimca jer mio se cini da ne razumes najbolje kako se zivotinje ponasaju.
Pozdrav
Marko

Размисли ти мало о понашању власника паса?
Ако не знаш ништа о томе, пробај да прошеташ Телепом увече, шлогираћеш се на сваких неколико метара, кад ти иза капије залаје нека џукела.
За идиоте који би да држе џукце у стану, прво бих извршио попис паса, а после тога наплаћивао месечни порез од 50 евра.
Срамота, али у Новом Саду у зградама живи више џукела и мачака, него деце.

А од пара које би се наплатиле таквим порезом, дао бих дечији додадак сваком детету у граду, без подношења силних докумената и малтретирања по шалтерима.
Ne kazhe se dhukela i dhukac!!!! Ne znam zashto bi vlasnici pasa placali porez zato shto,npr,ne zhele da imaju dete nego psa? I obrati pazhnju na rechnik,pogotovo ako imash to,po meni jako nesrecno(zato shto ima tebe za oca)dete!!!
 
Anonymous:
Ja nisam imao nameru da se upustam u polemiku kako vaspitati svog psa a jos manje da li su ljudi koji cuvaju pse u stanovima "idioti"nego sam pre hteo da ukazem na cinjenicu da je svet pasa i njhovih vlasnika neodeljiv od naseg narocito u velikom gradu tako da je pravilno ponasanje prema psima isto tako neophodno znati kao i ponasanje u gradskom prevozu.
Ma koliko da mi se ne svidja,na ono"idioti"moram da odreagujem.
Ne razumem otkud ta netrpeljivost prema psima?Da li je to neka trauma iz detinjstva ili neki kompleks?Mozda vise volis da sutiras pse?Jos bolje ako je pas manji tad ne moras da se plasis da li ce te ujesti.Najbolje bi bilo kad bi moglo da se svi psi a za njima i njihovi vlasnici strpaju u kafileriju.Pa za njima Cigani,zvezdasi,ljudi koji nose kosulje umesto majici i tako redom dok se ne resis svih strahova koje ocigledno imas.Toj deci,za koju toliko brines,bi jedan pas vise znacio nego gomila takvih dusebriznika.Jesi li ikad imao psa?Znas li sta znaci jedan pas detetu,cemu sve moze da ga nauci?Ne,ti svakako vise volis da zivis u sivilu i da napadas sve sto ti se ne svidja.Bas mi te je zao.
Nadam se da ce tvoje dete imati srecu da ne deli tvoje poglede na svet.
Marko

Bravo care !!!!!!!!!! On nebi trebao ni da pravi decu sa takvim stavom, a ako i ima jadno dete sa takvim roditeljima.
 
idem za dva dana na sud zato sto sam setao mesanca u dvoristu oko zgrade, skeniracu vam sva dokumenta, a za kaznu ce te znati iz prve ruke...

i onaj gore sto je pisao po clanovima zakona se zbunio, nije clan 11 nego 17, propisa o javnom redu i miru...bla,bla,bla i pise dalje "cinjenicni opis prekrsaja" -
Dana (tog i tog) te godine (prosle) oko 10.10 casova u (tom i tom gradu) u ulici (toj) ispred broja (tog) prijavljeni je zatecen za seta psa rase rotvajler (setao sam mesanca srednje velicine braon boje extra mrsavog sa dugim usima ko baset !!!) bez zastitnog sredstva-korpe cime je remetio mir i ugrozio spokojstvo i bezbednost prolaznika.

osl (sluzbeno lice to i to)
pozelite mi srecu u utorak :evil:
 
jedino sa čim se slažem je da bi eventualno ljudi trebalo da polažu psiho test pre uzimanja psa. U mom naselju, npr. ima staford koji je normalno vaspitan pas, šeta se bez povoca i korpe pored gomile dece i nikad nije bilo nikakvih problema.
Takođe, ima i rotvajler koji "mrzi male crne pse" -bukvalno :( - a ja imam malu crnu pudlu, i tako stalno moram da pazim na rota. Rot je član 5-člane porodice, poprilično udarene, ugrizao je devojku za grudi kad mu je davala hranu, i od tad je non stop vezan za radijator. I ne možeš ništa protiv toga. Gde je zakon za zaštitu tog psa i ljudi i drugih pasa od tog već, nažalost, izgubljenog psa?
 
Odlukom o drzanju domacih zivotinja na teritoriji grada regulisani su svi odnosi (prava/ obaveze) vlasnika domacih zivotinja.
Male rase ne moraju da imaju korpu na njusci.
Ako te interesuje br. odluke i br. Sluzbenog lista, javi mi se.
Za sve probleme sa nesavesnim vlasnicima mozes da se obratis ekoloskoj inspekciji, 27. marta 43. Beograd
 
Meni se desila slična stvar,tj blizak kontakt sa čikama u plavom.Letnji dan do podneva 30-i kusur stepeni glaavna ulica na B.Brdu,moj ker Labrador retriver,moja žena dvoje dece(treće je bilo na rodjendanu u meku),šetamo Nigde žive duše na puškomet..Prilaze dvojica čika u plavom.Dobar dan i dalje znate sami.Ali ja nebudem lenj i odmah preko mobilnog zovem prijatelja ,koi se slatko smeje na moju muku.Posle par sekundi poziv za gospodu preko motorole i problem rešen.Na žalost ja sam morao tako da ga rešim.Danas posle tri godine vidim da u Knez Mihajlovoj masa ljudi šeta kerove bez ičega i niko ih ne pita ni za ime a kamoli šta drugo.Pozdrav
 
Arhangel NS:
Dokoni Ume, svaka cast...Pa posto si pravnik,da li policija mora po pozivu da dodje i "regulise" takve prekrsaje? Hvala ti unapred... :)

Inace, pse volim ali NE MOGU DA SMISLIM osione vlasnike pasa koji ih pustaju da trce bez korpe na njusci(manje-vise za povodac ako imaju korpu) i to po ulicama,setalistima,parkovima. Taj problem sam poceo vise da primecujem od kada sam postao roditelj.Posle par situacija mi je doslo da pocnem da nosim pistolj, zlu ne trebalo,mada znam da tek to ne bi bilo resenje. Ali kada se uplasis za svoje dete, svasta ti pada na pamet.
I meni, isto, pa ne mogu gledati tek - tako, kako ta zločesta deca uznemiravaju mog pit - bula !!!
 
U vecini slucaja kad vlasnik pusta psa da seta bez povodca je jel je pas poslusan, a nije ni agresivan.
Evo primera od pre koju nedelju.... setao sam kroz park prijateljstva i posle sam dosao do cesme da im dam vodu gde je bila grupa od 3 mladica i 2 devojke. Naravno moji psi ih nisu ni pogledali dok jedna devoja nije pozvala muzjaka koji joj prilazi na sta druga odgovara FUJ, FUJ i sta sad da covek kaze sem da za FUJ mora da se pogleda u ogledalo na sta ona odgovara ali ja se plasim pasa. Pa reci onda drugarici nemoj da ga zoves, a ne takva reakcija jel meni, a verujem i vecini vas bi bilo lakse da je to meni rekla, a ne njemu.
Isto mrzim kad neko stane pa pocne pricu imam i ja takvog samo sto je moj dva puta veci, pa sta i ja sam 2 puta veci od njega i jel to toliko bitno.
 
Volim zivotinje i imam psa, macke,kornjacu, zabu,
imala sam sovu, zmiju, hrcka, papagaja,pile,....stvarno volim zivotinje i ne jedem meso,
ali zivim na kraju ulice i moj komsija rom ima nekog mesanca koji me svaki dan napada kako krocim na ulicu, e sad manje vise za mene ja uzmem kamen u ruku i on odustane,
jednom me je capio za clanak,
a sugav je i nije vakcinisan, ali ujeo je i komsijsko dete od par godina,
i lik nikako nece da ga veze i drzi u dvoristu,
muriju nije briga ionako im dolaze svaki dan, a sinteri kazu plati pa cemo doci...
I sta ja sad da radim, molim vas?
Da mu kazem da ga volim dok mi zvace nogu?
A sto je jos gore nijedno dete ne moze da se igra u ulici iako je miran kraj, bas zbog pasa,
i zato razumem ogorcene roditelje!
 
TRAZIM VECE KAZNE ZA NEODGOVORNE VLASNIKE PASA!

Zivim u mirnom zelenom kraju predgradja,
Do prosle godine nisam smela bez stapa I punog dzepa kamenja da izadjem iz dvorista,
Moj prvi komsija samac i star, ziveo je bez vode i struje sa coporom pasa i macaka,
Odrasli muzjaci (njih 9 ) su ga uvek pratili kad je isao da kopa po kontejnerima
Da im nadje hranu, smatrajuci ga vodjom copora, a zenke i kucici su ostajali
U kuci, bilo ih je preko 40 + nekoliko sugavih macaka...
Hranu im je bacao po celom dvoristu tako da se sirio neopisiv smrad
od otpada i fekalija, a obavljali su nuzdu 10 godinam po celoj kuci.
Nocima se orio lavez i cviljenje kucica, pa nismo mogli da spavamo...
Godinama smo pisali tuzbe, niko nije dosao.
Policija «nije mogla nista» ili nije htela, a sinteri bi rekli
-Ne mozemo mi da udjemo u dvoriste da ih lovimo...
Psi su napadali sve po ulici koji su zivelu u blizini, komsije su se setale sa vazdusnim puskama, ali psi su se samo mnozili.
Jedne noci stari je nastradao i slomio nesto, u bolnici nisu hteli da ga neguju onako prljavog i prgavog pa su ga posle nekoliko dana vratili kuci.
Neki aktivisti za zastitu zivotinja su dolazili da hrane pse ali su ih besne komsije oterale uz psovke.
Nocima je lupao o nekakav lim ali niko nije smeo da udje od pasa,a i svi su ga mrzeli,
Kad je dosla hitna, lekari su izlazili povracajuci po dvoristu,
Jer se ucrvljao a muzjaci su ga dokrajcili, sinteri su pokupili 60 kojekakvih zivotinja,
A bager je deset dana cistio smece iz kuce, podruma i dvorista,
Dosli su ljudi sa gas maskama da sve spale i poprskaju hlorom i krecom.

Ja volim zivotinje, imam svoje i imala sam razne
i o svima sam brinula i vece su bile uredno vakcinisane i uvek u mom dvoristu.

Ali ovakvo ponasanje je nedopustivo, makar da je u pitanju i samo jedan pas koji seta okolo bez uzice i vakcine.
 

Back
Top