Dokaz da je religija zlo

Pogrešno.Nijedan Svetitelj nije nepogrešivi autoritet vere.
ali su spisi svetih otaca izvor hrishcjanskog uchenja. na temu stvaranja sveta postoji izvor kod vasilija velikog. ponudi neke druge izvore kod svetih otaca na tu temu koji kazhu suprotno od vasilija. ako mozhesh. a nemozhesh.

Sve.Isak Sirin i Sv.Grigorije Niski su učili o apokatastazi,iako je to učenje osudjeno kao jeres na Petom saboru.
svi ostali sveti oci su uchili suprotno od apokastaze. a nepostoji nijedan sveti otac koji je uchio suprotno od toga da je svet stvoren za 6 dana.

A budući da je Sv.Vasilije o tome govorio u odnosu na tadašnje "naučno znanje" o tome
odakle ti ova pretpostavka? jel si ovo prochitao kod nekog svetog oca? neki vaseljenski ili svepravoslavni sabor je tako rekao? ili je to samo tvoje mishljenje? zhao mi je, ali tvoje mishljenje nije izvor pravoslavne vere.

Dakle pravoslavno učenje je ono koje je potvrdjeno na Saborima,a ne sve što su govorili svetitelji.
pa na saborima je potvrdjeno da su izvori hrischjanskog uchenja spisi svetih otaca. i to se na vishe sabora navodi vasilije veliki kao jedan od najvechih autoriteta u crkvi. zato i nosi titule vaseljnskog oca i stuba pravoslavlja. a on kazhe da je zemlja stvorena za 6 dana. dakle, imash izbor da prihvatish ono shto je rekao jedan od najvecjih autoriteta u pravoslavlju, ili da prihvatish svoje mishljenja- a kao shto vecj rekoh- tvoje mishljenje nije izvor pravoslavne vere.
 
ali su spisi svetih otaca izvor hrishcjanskog uchenja. na temu stvaranja sveta postoji izvor kod vasilija velikog. ponudi neke druge izvore kod svetih otaca na tu temu koji kazhu suprotno od vasilija. ako mozhesh. a nemozhesh.


svi ostali sveti oci su uchili suprotno od apokastaze. a nepostoji nijedan sveti otac koji je uchio suprotno od toga da je svet stvoren za 6 dana.


odakle ti ova pretpostavka? jel si ovo prochitao kod nekog svetog oca? neki vaseljenski ili svepravoslavni sabor je tako rekao? ili je to samo tvoje mishljenje? zhao mi je, ali tvoje mishljenje nije izvor pravoslavne vere.


pa na saborima je potvrdjeno da su izvori hrischjanskog uchenja spisi svetih otaca. i to se na vishe sabora navodi vasilije veliki kao jedan od najvechih autoriteta u crkvi. zato i nosi titule vaseljnskog oca i stuba pravoslavlja. a on kazhe da je zemlja stvorena za 6 dana. dakle, imash izbor da prihvatish ono shto je rekao jedan od najvecjih autoriteta u pravoslavlju, ili da prihvatish svoje mishljenja- a kao shto vecj rekoh- tvoje mishljenje nije izvor pravoslavne vere.
Ima Svetitelja kao Sv.Luka vojno-jasenički u knjizi "Duša duh i telo".Ima paraklis posvećen njemu na VMA, Svetitelji nisu autoriteti ni po pitanju vere a kamoli po pitanju nauke.Gotovo svi Oci su smatrali geocentrizam ispravnim.I šta sad i mi treba tako da verujemo???
A šta hoćeš da kažeš da su oni tada imali neko znanje o nastanku sveta?I šta ti znači to da su Svetitelji izvor crkvenog učenja???Crkva je na Saborima samo potvrdjivala neka učenja Svetitelja,ali to ne znači da ako nijedan svetitelj nije učio o nečemu,da Crkva ne može da donese takvu odluku.Odluka Sabora je volja Duha Svetoga,a ne volja pogrešivih ljudi.Za mnoge svetitelje se kaže da su "stubovi pravoslavlja" ali se ti izrazi shvataju bukvalno samo medju ljudima sa minimumom eklisiološke(crkvene) svesti.
 
Poslednja izmena:
Ali, ja sam samo poceo. Ova dva malopredjasnja citata nisu neki izuzeci, skoro cela Biblija je puna takvih gluposti, koje su ili grozne ili irelevantne. Da vidimo kako Bog (koji nam je naredio da ne ubijamo, uzgred budi receno) zapoveda:

2. Мојсијева, глава 35

2. Шест дана да се ради, а седми да вам је свет, субота почивања Господњега; ко би радио у тај дан, да се погуби.
3. Ватре не ложите по становима својим у дан суботни.



Zamislite seljaka koji drzi stoku,pa da im subotom ne cisti obore i ne daje hranu!
Ili lekra koji ne leci taj dan!
Ili radnika u elektrani(mada tada kada je pisana zivelo se pod svecom,pa je razumljivo)i lepo tog dana nema struje!
Ili zena tog dana nikom da ne da jesti,jer i ona odmara!
I svi tako lepo sve cetiri u vis i milina jedna!:hahaha:
 
Da pocnemo. Prvo cemo pokazati da su Bibliju napisali primitivni i zli ljudi, a ne Bog. Ako u tome uspemo, onda cela religija pada u vodu, jer njen jedini autoritet proizilazi iz Svetog pisma, koje je "rec Bozja".

Sad, ako je Bibliju napisao (ili inspirisao) Bog, za ocekivati je da u njoj nadjemo nevidjenu mudrost, divne stvari, logicne, koje svako moze da shvati i razume. Bog je savrseno dobar - takvo bice nikad ne bi podrzalo robovlasnistvo, ili ubistva nevine dece i zena, ili na primer ovo:

5. Мојсијева, глава 25

11. Ако би се свадили људи, један с другим, па би дошла жена једнога да отме мужа својега из руке другога који га бије, и пруживши руку своју ухватила би га за мошнице.
12. Отсијеци јој руку; нека не жали око твоје.



A sta se odseca onome sa kim je prevarila muza,ili ga je varala sama sa sobom?
 
Zhuangzi, zelim da ti kazem da ni ja nisam vernik i da nisam clan nekee sekte, ovo drugo je vec receno zbog ostalih. Meni se ne mora tumaciti Biblija i mislim da ni ljudima koji veruju ne treba da tumacis Bibliju. Ona je tu, pred njima, svako treba da razmislja svojom glavom - dozvoli ljudima da razmisljaju svojim glavama, ne trebas ih ubedjivati u nepostojanje Boga. Dovoljno je da svako razmislja SVOJOM glavom.
on je napravio ovu temu jer ljudi najcesce ne razmisljaju.
covek je bice navike i voli da zivi po inerciji.

mnogo kojekavih verskih obreda je samo stvar tradicije, besomucnog ponavljanja.
 
Ima Svetitelja kao Sv.Luka vojno-jasenički u knjizi "Duša duh i telo".Ima paraklis posvećen njemu na VMA, Svetitelji nisu autoriteti ni po pitanju vere a kamoli po pitanju nauke.Gotovo svi Oci su smatrali geocentrizam ispravnim.I šta sad i mi treba tako da verujemo???
ne pravi se glup. nisu svetitelji autoritet o dogmi, nego sveti oci.
pa imash izbor da prihvatish ono shto je autoritet vere, ili da prihvatish mishljenje je suprotno mishljenju svetih otaca- u tom sluchaju da se priblizhish jereticima, jer odbacujesh mishljenje svetih otaca.

Crkva je na Saborima samo potvrdjivala neka učenja Svetitelja,ali to ne znači da ako nijedan svetitelj nije učio o nečemu,da Crkva ne može da donese takvu odluku.Odluka Sabora je volja Duha Svetoga,a ne volja pogrešivih ljudi.Za mnoge svetitelje se kaže da su "stubovi pravoslavlja" ali se ti izrazi shvataju bukvalno samo medju ljudima sa minimumom eklisiološke(crkvene) svesti.
dovoljno o tvojoj "eklesioloshkoj svesti" govori tvoje elementarno nepoznavanje pravoslavlja pokazano u podvuchenom. uzmi od vladike nikolaja knjigu "vera svetih" i na pochetku prochitaj "shta je pravoslavlje", "shta je bozhije otkrivenje", i "shta je sve sveto predanje".
 
ne pravi se glup. nisu svetitelji autoritet o dogmi, nego sveti oci.
pa imash izbor da prihvatish ono shto je autoritet vere, ili da prihvatish mishljenje je suprotno mishljenju svetih otaca- u tom sluchaju da se priblizhish jereticima, jer odbacujesh mishljenje svetih otaca.


dovoljno o tvojoj "eklesioloshkoj svesti" govori tvoje elementarno nepoznavanje pravoslavlja pokazano u podvuchenom. uzmi od vladike nikolaja knjigu "vera svetih" i na pochetku prochitaj "shta je pravoslavlje", "shta je bozhije otkrivenje", i "shta je sve sveto predanje".

Kakvu god titulu da mu daš nije nepogrešiv.Ako je nešto jeres to je smatrati da je čovek nepogrešivi autoritete vere.I ko je tebi uopšte rekao da su nepogrešivi???
I šta nije tačno u podvučenom?
 
Kakvu god titulu da mu daš nije nepogrešiv.Ako je nešto jeres to je smatrati da je čovek nepogrešivi autoritete vere.I ko je tebi uopšte rekao da su nepogrešivi???
pa jeste jeres jer ti za ljude koji nisu svetitelji smatrash da su nepogreshivi, a za ljude koji su sveti oci/ vaseljenski oci/ stubovi pravoslavlja smatrash da greshe. tj. radije prihvatash svoje mishljenje i mishljenje nekog sa zapada, i to samo na osnovu njegove titule (doktor nauka/ kur pal) i na osnovu toga shto sada (skoro) svi prihvataju to mishljenje (dakle, idesh "sa mnozhinom na zlo", a zlo je jer odbacujesh mishljenja svetih otaca).
 
pa jeste jeres jer ti za ljude koji nisu svetitelji smatrash da su nepogreshivi, a za ljude koji su sveti oci/ vaseljenski oci/ stubovi pravoslavlja smatrash da greshe. tj. radije prihvatash svoje mishljenje i mishljenje nekog sa zapada, i to samo na osnovu njegove titule (doktor nauka/ kur pal) i na osnovu toga shto sada (skoro) svi prihvataju to mishljenje (dakle, idesh "sa mnozhinom na zlo", a zlo je jer odbacujesh mishljenja svetih otaca).

Nikoga ja ne smatram nepogrešivim.Da li je neko pogrešiv ili ne,ne zavisi direktno od svetosti.
Ko je sa Zapada?Mitropolit Jovan iili Vladika Ignatije?A šta sa Kapadokijskim Ocima(4.vek),koji su najzaslužniji za učenje o Sv.Trojici?
 
Свети Кирило Јерусалимски:

Постоји један и јединствен Свети Дух, Утешитељ. И као што је један Бог Отац и нема другог, и као што је један Јединородни Син и Логос Божји и нема брата, тако је и један Свети Дух. Не постоји други равночесни Дух. Он је нешто божанско и неиспитиво. Он је жив, разуман, увек и свуда присутан заједно са Оцем и Сином. Није нека сила, или неки дах, или неки говор са усана Оца или Сина, који се расипа по ваздуху, него једно Лице, посебна Ипостас, једно посебно Биће. Он сам говори, дела, устројава, освећује. Он осветљује душе праведника. Он надахњује и Пророке и Апостоле.
 
Kada su pitanja vezana za nauku,tu nema nikakve razlike da li je neko hrišćanin ili musliman.
za tebe kao pravoslavca bi trebalo da ima kada ti neko ko uopshte nije hrishcjanin kazhe neshto shto je suprotno od onoga shto ti kazhu sveti oci.

A kakve ja veze imam sa zapadnim naučnicima?
pa ochigledno vecje nego sa pravoslavnih autoritetima, jer radije prihvatish njihova mishljenja nego mishljenja svetih otaca.
 
Kada su pitanja vezana za nauku,tu nema nikakve razlike da li je neko hrišćanin ili musliman.
za tebe kao pravoslavca bi trebalo da ima kada ti neko ko uopshte nije hrishcjanin kazhe neshto shto je suprotno od onoga shto ti kazhu sveti oci.

A kakve ja veze imam sa zapadnim naučnicima?
pa ochigledno vecje nego sa pravoslavnih autoritetima, jer radije prihvatish njihova mishljenja nego mishljenja svetih otaca.

Oni NISU relevantni po pitanju nauke.U životu nisam pročitao nijednu "zapadnu" knjigu(ako ćemo tako da ih delimo),tako da za to definitivno nisi u pravu.Ja prihvatam mišljenje Kapadokijskih Otaca koji su jasno izrazili stav da Bog nije jedno Biće.Šta misliš,ko je najzaslužniji za pobedu nad arijanstvom ili za to što Istok nikada nije prihvatio filiokve?Upravo oni.
 
pa jeste jeres jer ti za ljude koji nisu svetitelji smatrash da su nepogreshivi, a za ljude koji su sveti oci/ vaseljenski oci/ stubovi pravoslavlja smatrash da greshe. tj. radije prihvatash svoje mishljenje i mishljenje nekog sa zapada, i to samo na osnovu njegove titule (doktor nauka/ kur pal) i na osnovu toga shto sada (skoro) svi prihvataju to mishljenje (dakle, idesh "sa mnozhinom na zlo", a zlo je jer odbacujesh mishljenja svetih otaca).

Ne postoji nešto gore nego kad bilo koga smatraš nepogrešivim. Veruj mi nije nas gospod takvima sazdao. Slobodna volja je nešto što niko ne bi trebao da ti oduzme.
 
Oni NISU relevantni po pitanju nauke.U životu nisam pročitao nijednu "zapadnu" knjigu(ako ćemo tako da ih delimo),tako da za to definitivno nisi u pravu.Ja prihvatam mišljenje Kapadokijskih Otaca koji su jasno izrazili stav da Bog nije jedno Biće.Šta misliš,ko je najzaslužniji za pobedu nad arijanstvom ili za to što Istok nikada nije prihvatio filiokve?Upravo oni.
nastavi da zhivish u zabludi, svrbe me bash.. o tim glupostima vishe nepricham.
 
Oni NISU relevantni po pitanju nauke.U životu nisam pročitao nijednu "zapadnu" knjigu(ako ćemo tako da ih delimo),tako da za to definitivno nisi u pravu.Ja prihvatam mišljenje Kapadokijskih Otaca koji su jasno izrazili stav da Bog nije jedno Biće.Šta misliš,ko je najzaslužniji za pobedu nad arijanstvom ili za to što Istok nikada nije prihvatio filiokve?Upravo oni.
nastavi da zhivish u zabludi, svrbe me bash.. o tim glupostima vishe nepricham.

Ne moraš,niko te ne tera.
 
Moj cilj je da ova tema otvori oci makar jednoj razumnoj osobi i pruzi joj bolju sliku sveta u kome zivimo. Ako se to desi, bicu srecan. Dan kad sam se oslobodio religije i povratio kriticko razmisljanje je dan kada sam postao bolja i neuporedivo zdravija i srecnija osoba.


Mislim da je krajnje plemenito od tebe to sto si pokusao da nam pootvaras oci i spases nas zala, i zaista mi je drago sto si postao zdravija osoba, ali, da li bi bio toliko ljubazan da podelis sa nama na koji si se ti to nacin oslobodio religije i kako je to tebe religija drzala zatocenikom? :think:
 
Da pocnemo. Prvo cemo pokazati da su Bibliju napisali primitivni i zli ljudi, a ne Bog. Ako u tome uspemo, onda cela religija pada u vodu, jer njen jedini autoritet proizilazi iz Svetog pisma, koje je "rec Bozja".

Sad, ako je Bibliju napisao (ili inspirisao) Bog, za ocekivati je da u njoj nadjemo nevidjenu mudrost, divne stvari, logicne, koje svako moze da shvati i razume. Bog je savrseno dobar - takvo bice nikad ne bi podrzalo robovlasnistvo, ili ubistva nevine dece i zena, ili na primer ovo:

5. Мојсијева, глава 25

11. Ако би се свадили људи, један с другим, па би дошла жена једнога да отме мужа својега из руке другога који га бије, и пруживши руку своју ухватила би га за мошнице.
12. Отсијеци јој руку; нека не жали око твоје.



A sta se odseca onome sa kim je prevarila muza,ili ga je varala sama sa sobom?

LOL LOL LOL LOL
 

Back
Top