Da li su važnije korice i dizajn ili je važniji sadržaj knjige?

ima i tih slučajeva... :mrgreen: :lol: svakome se to desi po neki put, manje više nesvesno.;)
nije u pitanju dežavu, da se odmah ogradim. Jednom sam sklopio veoma elaboriranu priču dok sam vozio auto. I posle par meseci pročitam veoma sličnu priču u nekom časopisu. A priča je totalno neobična, veoma unikatna, nikada pre toga ni posle toga nisam tako nešto (ni približno) pročitao
 
nije u pitanju dežavu, da se odmah ogradim. Jednom sam sklopio veoma elaboriranu priču dok sam vozio auto. I posle par meseci pročitam veoma sličnu priču u nekom časopisu. A priča je totalno neobična, veoma unikatna, nikada pre toga ni posle toga nisam tako nešto (ni približno) pročitao
Ето видиш! А опањкавате Кинезе кад им у дућану пише "Уникати" па сложено 10 потпуно истих ваза! :lol:
 
Pogledajte prilog 1537335- Autorska tema-

Knjiga je blago. Knjiga je najbolji prijatelj. Mnogo smo puta čuli ili izgovorili ove rečenice.

Volim da čitam i čitam od malih nogu. Prvo slikovnice, zatim bajke, školsku lektiru i sada knjige čiji mi se sadržaj dopadne. I obično kupim knjige koje mi se dopadaju, jer mogu da ih čitam više puta.

Poslednjih meseci, u Fejsbuk knjiškim grupama forsiraju se korice i dizajn knjige, od samih članova pa do autora knjiga.

IN su knjige sa tvrdim povezom, lepim dizajnom i lepim ilustracijama.
Ne želim da spominjem imena tih grupa i imena autora. Takve knjige koštaju mnogo više od knjiga nagrađivanih pisaca.
Da, skup je tvrdi povez. Ilustracije su skupe. Sadržaj je običan, to nisu knjige koje bi dobile neku našu književnu nagradu.
Zašto to rade pisci? Čemu se dive čitaoci kojima je važan dizajn?
Meni je najvažniji sadržaj i kvalitet sadržaja u knjizi.

Da li je vama, ljubiteljima lepe reči važniji sadržaj od korica i dizajna?

Hvala unapred na odgovorima.
Uvek i samo sadrzaj.
da se razumemo, izuzetno cenim garicke dizajnere i takodje ilustratore.
Ali ako mi je do gledanja kupicu slikovnicu.
Knjiga se cita.
 
Uvek i samo sadrzaj.
da se razumemo, izuzetno cenim garicke dizajnere i takodje ilustratore.
Ali ako mi je do gledanja kupicu slikovnicu.
Knjiga se cita.
Много сам књига и прочитао и направио и готово да се слажем, само пар напомена о којима се угавном не води много рачуна. Дизајн нису само корице, то је и одабир папира, фонта, величине фонта, маргина, заглавља, подножја, фуснота... а све у циљу не љепоте ради љепоте него ради лаког и угодног читања. Томе се све мање пажње посвећује, а и те како је важно за укупан осјећај уживања у прочитаном. Једна сам од ријетких будала која још увијек води рачуна да му се ријеч не растави на крају стране, а поготово не десне, па да се мора окретати лист да би се прочитао наставак ријечи, ал шта могу, тврдоглаво сам старомодан.
 
Auuu, ovo je pogrešno na toliko mnogo načina...:eek:
Mislim da je autorka teme prvenstveno zapitana kuda ide ovaj svet kad se upravo površan sadržaj kitnji na koricama,
a onaj zaista vredan prepušta štamparskom potucanju od nemila do nedraga... Tako sam je ja shvatio, jer čitam između redova. ;)
I slažem se sa "Njojze"...🤪:cool:

Slažem se 100 posto. To je poenta mog uvodnog posta. Zapanjena sam koliko su ljudi, i čitaoci i pisci površni. Kupila sam jednu knjigu koja ima ilustracije, tvrd povez. Pročitala sam je. Posle par dana zaboravila sam radnju knjige.. Sećam se samo da je kraj napisan na brzinu.

Isto pitanje važi i za ljude... Da li je važniji izgled od inteligencije i samog karaktera čoveka?
Nažalost, živimo u vremenu kada je sve važnija "korica", a sadržaj je u pozadini.
Korica knjige je ukras u polici, a sadržaj je suština knjige.
Isto važi i za ljude. Fizička lepota je samo ukras, a živimo sa onim što je čovek u glavi i duši.
Dakle, džaba i najlepše korice, ako je sadržaj prazan.
Da..i to je tužno.


Много сам књига и прочитао и направио и готово да се слажем, само пар напомена о којима се угавном не води много рачуна. Дизајн нису само корице, то је и одабир папира, фонта, величине фонта, маргина, заглавља, подножја, фуснота... а све у циљу не љепоте ради љепоте него ради лаког и угодног читања. Томе се све мање пажње посвећује, а и те како је важно за укупан осјећај уживања у прочитаном. Једна сам од ријетких будала која још увијек води рачуна да му се ријеч не растави на крају стране, а поготово не десне, па да се мора окретати лист да би се прочитао наставак ријечи, ал шта могу, тврдоглаво сам старомодан.

Kako, radiš u nekoj IK ili u štampariji? Znam da je sve to nabrojano važno da bi knjiga bila lepa i laka za čitanje.
 
Kako, radiš u nekoj IK ili u štampariji? Znam da je sve to nabrojano važno da bi knjiga bila lepa i laka za čitanje.
Штампарије само штампају књиге, бар би тако требало бити. Нажалост, многе штампарије су постале и издавачи, без иједног лектора, дизајнера, техничког уредника... а власник се потписује као нешто од тога, по потреби. Одатле најчешће излазе књиге на чијој предњој корици је уоквирена нека фотка скинута с нета, а позади фотка аутора с биографијом или наводом рецензије (коју је често писао сам аутор). Прелом практичо и не постоји, како је текст ушао у неки програм (неријетко и Ворд) тако се и одштампа...
Дизајн, прелом и припрема штампе су ми хобији којима се подуже бавим, радио сам за разне издаваче, али не као запослен код њих.
 
Pogledajte prilog 1537335- Autorska tema-

Knjiga je blago. Knjiga je najbolji prijatelj. Mnogo smo puta čuli ili izgovorili ove rečenice.

Volim da čitam i čitam od malih nogu. Prvo slikovnice, zatim bajke, školsku lektiru i sada knjige čiji mi se sadržaj dopadne. I obično kupim knjige koje mi se dopadaju, jer mogu da ih čitam više puta.

Poslednjih meseci, u Fejsbuk knjiškim grupama forsiraju se korice i dizajn knjige, od samih članova pa do autora knjiga.

IN su knjige sa tvrdim povezom, lepim dizajnom i lepim ilustracijama.
Ne želim da spominjem imena tih grupa i imena autora. Takve knjige koštaju mnogo više od knjiga nagrađivanih pisaca.
Da, skup je tvrdi povez. Ilustracije su skupe. Sadržaj je običan, to nisu knjige koje bi dobile neku našu književnu nagradu.
Zašto to rade pisci? Čemu se dive čitaoci kojima je važan dizajn?
Meni je najvažniji sadržaj i kvalitet sadržaja u knjizi.

Da li je vama, ljubiteljima lepe reči važniji sadržaj od korica i dizajna?

Hvala unapred na odgovorima.
Ja sam diplomirala opremu knjige i ilustraciju i bez obzira na to,knjigama je uvek primaran sadržaj.
Lep dizajn i ilustracije su tu da ga istaknu i obogate
Ali mnogi bibliofili vole luksuzna ili retka izdanja!
A i to je ipak sinteza dve umetnosti,te mi nije nerazumljivo da takve knjige ljude više privlače!
 
Poslednja izmena:
A Blejk je svoje peame sam ilustrovao!
Pa zar nije lepše ovo nego goli tekst?


songs_of_innocence_and_of_experience_the_sick_rose6026538273784729252.jpeg

The-Blossom-Blake.jpg
 
Ja sam diplomirala opremu knjige i ilustraciju i bez obzira na to,knjigama je uvek primaran sadržaj.
Lep dizajn i ilustracije su tu da ga istaknu i obogate
Ali mnogi bibliofili vole luksuzna ili retka izdanja!
A i to je ipak sinteza dve umetnosti,te mi nije nerazumljivo da takve knjige ljude više privlače!
Опрема књиге и илустрација? Је л то неки одсјек на примијењеној?
Иначе, сјајан став, данас све рјеђи у поплави сујете и бахатости. Кад опремаш књигу, трудиш се да то буде што боље, али знаш да је ту ипак примарна књига, а кад би да урадиш још више и пређеш границу, онда то не радиш књизи него спремиш своју ликовну изложбу. :ok:
 
I to nije skorašnja moda!
Sve srednjevekovne rukopisne knjige, bile su bogato ukrašene iluminacijama, ilustracijama, inicijalima i ornamentima!

Potpuno te razumem. I slažem se sa tobom.

Povod za ovu temu bila je knjiga čiji se sadržaj brzo zaboravlja. Sasvim prosečna. Namenjena za čitaoce koji vole taj žanr. I pošto se broj obožavatelja te literature povećava, ne vidim razlog da je knjiga luksuzno opremljena.
Nekima je mnogo da izdvoje 1500 dinara, pa se onda jedan primerak pozajmljuje, šeta od Beograda do Niša, iz Niša u Kruševac..etc..plastično objašnjavam.

U jednoj velikoj IK koja ima i svoje knjižare, tražila sam tri knjige tog pisca, jer sam imala prve dve..I...mladić koji radi u knjižari se namučio da nađe policu gde stoje te knjige...u nekom ćošku, potpuno neprimetne.

Vidim i takmičenja "ko više pročita knjiga tokom jednog meseca" i kada početkom sledećeg meseca počnu sa spiskom knjiga-10 tak npr..zapanjim se. To nisu knjige već zbirke pesama, zbirke priča..
Ja onda ćutim jer volim obimne i sadržajne knjige koje se ne zaboravljaju. Knjige koje nose u sebi i poruku i pouku, a usput nam na fin način objašnjavaju istorijska razdoblja nekih zemalja.

O tome koliko su ljudi površni a vole da čitaju dovoljan je komentar koji me je zapanjio " Ah, pa ti čitaš knjigu sa preko 500 strana, ja se ne usuđujem to da počnem."
 
Potpuno te razumem. I slažem se sa tobom.

Povod za ovu temu bila je knjiga čiji se sadržaj brzo zaboravlja. Sasvim prosečna. Namenjena za čitaoce koji vole taj žanr. I pošto se broj obožavatelja te literature povećava, ne vidim razlog da je knjiga luksuzno opremljena.
Nekima je mnogo da izdvoje 1500 dinara, pa se onda jedan primerak pozajmljuje, šeta od Beograda do Niša, iz Niša u Kruševac..etc..plastično objašnjavam.

U jednoj velikoj IK koja ima i svoje knjižare, tražila sam tri knjige tog pisca, jer sam imala prve dve..I...mladić koji radi u knjižari se namučio da nađe policu gde stoje te knjige...u nekom ćošku, potpuno neprimetne.

Vidim i takmičenja "ko više pročita knjiga tokom jednog meseca" i kada početkom sledećeg meseca počnu sa spiskom knjiga-10 tak npr..zapanjim se. To nisu knjige već zbirke pesama, zbirke priča..
Ja onda ćutim jer volim obimne i sadržajne knjige koje se ne zaboravljaju. Knjige koje nose u sebi i poruku i pouku, a usput nam na fin način objašnjavaju istorijska razdoblja nekih zemalja.

O tome koliko su ljudi površni a vole da čitaju dovoljan je komentar koji me je zapanjio " Ah, pa ti čitaš knjigu sa preko 500 strana, ja se ne usuđujem to da počnem."
Ако је тема књига чији се садржај брзо заборавља и луксузно опремање таквих назовикњига, па то је доста једноставно и логично. Амира Медуњанин дође у дугој хаљини која је цијелу покрива, стане уз микрофон и ПЈЕВА тако да и камен пуца, а нпр. Карлеуши је за концерт неопходно 1347 ласера, димних бомби, гардероба дизајнирана тако да се камермани могу бавити вагиналном спелеологијом... Капиши? ;)
 
Да ме неко не схвати погрешно, не кажем да добрј књизи не треба опрема, напротив! Само јој не треба шљаштећа накарада и неки напуцани псеудолуксуз каквим обично обилују лоше књиге. Могу се књиге дивно опремити и тако да не буду прескупе, да буду неодољиве у својој усклађености са садржајем...
 
Опрема књиге и илустрација? Је л то неки одсјек на примијењеној?
Иначе, сјајан став, данас све рјеђи у поплави сујете и бахатости. Кад опремаш књигу, трудиш се да то буде што боље, али знаш да је ту ипак примарна књига, а кад би да урадиш још више и пређеш границу, онда то не радиш књизи него спремиш своју ликовну изложбу. :ok:
Da, na Primenjenoj!:)
 
Potpuno te razumem. I slažem se sa tobom.

Povod za ovu temu bila je knjiga čiji se sadržaj brzo zaboravlja. Sasvim prosečna. Namenjena za čitaoce koji vole taj žanr. I pošto se broj obožavatelja te literature povećava, ne vidim razlog da je knjiga luksuzno opremljena.
Nekima je mnogo da izdvoje 1500 dinara, pa se onda jedan primerak pozajmljuje, šeta od Beograda do Niša, iz Niša u Kruševac..etc..plastično objašnjavam.

U jednoj velikoj IK koja ima i svoje knjižare, tražila sam tri knjige tog pisca, jer sam imala prve dve..I...mladić koji radi u knjižari se namučio da nađe policu gde stoje te knjige...u nekom ćošku, potpuno neprimetne.

Vidim i takmičenja "ko više pročita knjiga tokom jednog meseca" i kada početkom sledećeg meseca počnu sa spiskom knjiga-10 tak npr..zapanjim se. To nisu knjige već zbirke pesama, zbirke priča..
Ja onda ćutim jer volim obimne i sadržajne knjige koje se ne zaboravljaju. Knjige koje nose u sebi i poruku i pouku, a usput nam na fin način objašnjavaju istorijska razdoblja nekih zemalja.

O tome koliko su ljudi površni a vole da čitaju dovoljan je komentar koji me je zapanjio " Ah, pa ti čitaš knjigu sa preko 500 strana, ja se ne usuđujem to da počnem."
Iskreno, meni je svejedno da li je zbirka poezije, pripovetki, roman ili neka stručna knjiga, sve jednako volim i sve je to za mene knjiga.
Volim i monografije jer su bogate fotografijama i ilustracijama pa mi daju dodatnu dimenziju sadržaju.
Da me ne shvatiš pogrešno, užasavam se pomodnosti, imam vrlo specifičan ukus i u skladu sa tim biram literaturu!
Mnogi uopšte ne čitaju te je došlo takvo vreme da je bolje i kraću knjigu pročitati, nego uopšte ne čitati!
Posebno poeziju jer je ona vrlo sadržajna i deluje na više nivoa iako je u kraćoj formi.
Za masu popularnih pisaca nikad nisam ni čula:D
 
Nisam do sad čula, a lepo je naučiti nešto novo!
I ja sam radila na prilično starinskim presama, klasičnu grafiku
Hvala!
Тај други Вилијам на кога сам мислио је Вилијам Морис. Ако те занима загуглај, рецимо овдје, за почетак.
 
Iskreno, meni je svejedno da li je zbirka poezije, pripovetki, roman ili neka stručna knjiga, sve jednako volim i sve je to za mene knjiga.
:ok:

Volim i monografije jer su bogate fotografijama i ilustracijama pa mi daju dodatnu dimenziju sadržaju.
Da me ne shvatiš pogrešno, užasavam se pomodnosti, imam vrlo specifičan ukus i u skladu sa tim biram literaturu!
Mnogi uopšte ne čitaju te je došlo takvo vreme da je bolje i kraću knjigu pročitati, nego uopšte ne čitati!
Posebno poeziju jer je ona vrlo sadržajna i deluje na više nivoa iako je u kraćoj formi.
:heart:

Za masu popularnih pisaca nikad nisam ni čula:D
За овакву врсту незнања ти пишем вееееелики ПЛУС! ;)
 

Back
Top