Да ли су ови "НАПАДИ" на неке владике СПЦ случајни, намерни или оправдани?

Да ли су "НАПАДИ" на неке владике СПЦ:

  • Случајни

  • Намерни

  • Оправдани


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
@kisela bombona je ovde spomenula tek dvojcu vladika SPC. Od 2000. god. pored vladika Pahomija i Filareta, cesto su u srpskoj stampi u vrlo negativnom kontekstu spominjani jos i mitropolit Amfilohije, episkop backi Irinej... Stvarni problemi su se jos javili i u eparhiji Rasko-Prizrenskoj, gde niko spolja nije morao da fabrikuje skandale, vec je sve krenulo iz same Crkve.
Ono sto je zanimljivo kod ovih vladika SPC jesu njihove eparhije: jugoistok i jugozapad Srbije, Crna Gora, Backa, KiM.
Ako znamo istorijsku ulogu Pravoslavne Crkve u odrzavanju nacionalnog identiteta Srba tokom visevekovne okupacije i ulogu Pravoslavne Crkve tokom Srpske nacionalne revolucije, jasno nam je da SPC predstavlja snazan cinilac nacionalnog identiteta, jedinstva i srpske drzavotvornosti i rodoljublja. Samim tim je SPC vrlo nepozeljan faktor na teritorijama koje su "tipovane" za dalju dezintegraciju Srbije. U Crnoj Gori su cak blagoizvoleli da izmisle nekakvu CPC i na celo joj doveli raspopa.
U samoj Crkvi se spominju imena i jos nekih vladika kao predstavnika neke hardlinerske struje, daleko konzervativniji od recimo, mitropolita Amfilohija, a posebno od vladike Irineja. Medjutim, njihove eparhije ne obuhvataju "sporne teritorije", pa ih niko zivi ni ne pominje u stampi.

Dakle, samo pogledas o kojim se eparhijama radi i sve ti je jasno.



Одличан коментар си дао (нарочито то што сам обојила у плаво). ИСТИНА жива и то је оно што је узрок свим овим нападима. Ко то није схватио, онда заиста не знам да ли је искрен и према себи и према свом народу!
 
crkva bi trebala da bude odgovorna i da ne vodi politiku nego da izbacuje nemoralne i necasne iz svojih redova.

po selima se zna sta rade popovi , sto se kaze svako zna sta se desava u njegovoj okolini.

crkva ako izbacuje one koje treba povratice poverenje a i oni sto ostanu bice cistog obraza.


Чини ми се да она то и ради, а да ми нисмо нешто претерано упознати са свим тим. Надам се да исто тако треба и да ЗАШТИТИ оне који су, из ко зна којег све разлога, НАПАДАНИ!!! Политиком никако не би смели да се баве ( има њих који и у томе понекад одскоче и верујем да и за такво понашање имају начин како да или даље спрече или санкционишу такве)



Да ли је оправдано? Вероватно да јесте. Али проблем је што ти напади немају за циљ решавање проблема, већ изазивања нових. За сву неативну слику СПЦ последњих година, крива је првенствено држава (јер смо као секуларна земља, а за кривична дела појединих црквених лица закон не важи), затим сама СПЦ која то толерише или је неспособна да то реши (а вероватно је у питању ово прво) сама по својим законима, и на крају наши бедни и поткупљиви медији, којима није циљ сређивање прилика у СПЦ, већ уништење исте у сваком смислу (заоставштина комунистичких погледа на свет).


Донекле си у праву. Лично мислим да у оквиру СПЦ постоје начини на који они сами решавају проблеме који се јаве код њих. Желим да верујем да они исправно санкционишу проблематичне случајеве. Такође верујем да они имаји неки свој систем помоћу кога могу да утврде да ли је истина или лаж ако се појави било која сумња у исправност званичних чланова СПЦ. И ( са неке своје дистанце) не бих била за то да се држава, кроз неке своје институције меша у испитивање релевантности указаних сумњи. Наравно, ако би био у питању неки велики криминал (а зна се шта се под тим подразумева) држава мора да реагује исто као и према свим осталим грађанима Србије.

И на крају, да не испадне да ја сада ту некога браним или оправдавам неке појаве које су евидентне ( а то је оно расипање новца на скупе аутомобиле и слично)..наравно да има и тога и ја бих била јако критична према таквим појавама, али то сада није тема, ОВО ЈЕ БИТНИЈЕ што је тема.
 
Da .
Treba znati razspoznavati stepen bitnosti , a na ovoj temi je upravo to i najbitnije "Da li su ovi napadi na Vladike slucajni ili namerni".
Nema ni tu , kao ni u mnogim slicnim situacijama "slucajnosti", vec samo i jedino - interes i namera da se taj interes "poentira".
U borilackim sportovima se ide na to da se protivnik izbaci iz ravnoteze i da mu se razbije samoodbrana i samim tim postane lak plen i podlozan kontroli , a u ovom slucaju stub nosac je upravo jedan od stubova ovog drustva ili ove zajednice - Srpska Pravoslavna Crkva i kroz vernike i kroz staresine Crkve .
Cilj je "supremacija" tj . kontrola svih resursa i totalna kontrola neke drzave , pa i na ovakav nacin .
Bombardovanje i to ono "milosrdno" , nije zavrseno dok se ne ovladaju svi vidovi eventulne odbrane , pa makar da je ona i u "tragovima".
Mozda smatraju da su "sa vojskom zavrsili svoj prljavi posao", pa se sada okrecu prema "Crkvi" kao jednom od ozbiljnijih "potencijanlnih mesta otpora"?
A tu , vec , ni oni , a ni mi , necemo biti "na poljima smrti" samo i jedino protiv "vidljivog protivnika".
Da !
S`nama je Bog i to nikada ne zaboravimo .
Dokle god smo i mi sa Bogom .
Spasi Boze narod svoj i narod moj od svih iskusenja kroz koja prolazimo i daj nam snage da ih izdrzimo i sto je najvaznije - da damo dobar odgovor na Sudu Bozijem .
Citiracu pocivseg Patrijarha Pavla :
"` Uvek kao ljudi , a nikada kao neljudi"", jer ako i mi postanemo kao oni sto su - u cemu je onda razlika ?!
Mi bi bili veci gubitnici nego sto i zelimo i sto se pribojavamo u "najgorim snovima".
 

У Српској православној цркви постало је уобичајено да се време великог васкршњег поста користи као припрема за чистку појединих владика, да би они потом били лишени епископске катедре на мајском заседању Светог архијерејског сабора. Комисија Синода, током садашњег часног поста, првих дана овог месеца већ је прочешљала милешевску епархију и од 15. до 17. марта то би требало да учини у Епархији канадској.


По већ виђеној пракси, испитује се стање и материјално пословање, трошкове пута и боравка чланова комисије сноси епархија где се врши провера. Према ранијим искуствима притужбе за неправилности и неуредност у вођењу финансија постају аргумент за смењивање епископа, као што је било у случају владике рашко-призренског Артемија 2010. и средњоевропског Константина 2013. године.

Очекује се да у Канаду оду митрополит црногорско-приморски Амфилохије (Радовић), епископ западноамерички Максим (Васиљевић) и пензионисани владика Атанасије (Јевтић), који је већ стигао у Америку, док су у синодској комисији за владику милешевског били епископ зворничко-тузлански Хризостом (Јеврић) и рашко-призренски Теодосије (Шибалић), као и прота Велибор Џомић.

Закључци рада комисије у Филаретовом случају нису обелодањени. Милешевском епископу је, како се може видети на грађанским интернет сајтовима који се баве црквеном тематиком, замерено "што нема уредну финансијску документацију, из чега су извукли закључак да има злоупотреба".

Такође, саслушана су, према наводима тих сајтова, шесторица свештеника који су сведочили против епископа милешевског и њима је на индиректан начин дискретно речено да ће у мају добити новог епископа.


Епархија канадска, међутим, тражи од патријарха Иринеја (Гавриловића) да рад комисије буде транспарентан и доступан верницима, као и записник који на крају поступка буде потписан. Чак је и Епархијски савет одлучио да се одговор владике Георгија на патријархово писмо постави на епархијску интернет презентацију.

Епископ канадски у допису наводи да у пословању његове епархије никада није било тајне и да су финансијске књиге увек биле отворене, као и да надлежне канадске државне институције нису имале примедби на епархијско финансијско пословање.

...уклањање појединих владика подудара "са списком прозваних у писму епископа захумско-херцеговачког Григорија (Дурића), које је он још 2008. године упутио свим архијерејима СПЦ".

Владика Григорије је, да подсетимо, навео епископе: Артемија (Радосављевића), Јефрема (Милутиновића), Никанора (Богуновића), Пахомија (Гачића), Василија (Качавенду) и Филарета (Мићића). Мада у писму није критиковао браћу Ђокић, владике Георгија и Константина, епископ Григорије је гостујући на РТС-у, поводом свог дописа, казао да га њих двојица нису подржали.

- Из само њему познатих разлога, на том списку који личи на староримску проскипцију, већину поменутих владика епископ Григорије је означио као групу која се опире модернизацији и променама у СПЦ, као и њеном прилагођавању духу времена, а што су појмови дубоко супростављени природи и мисији хришћанске цркве. И ти епископи, како се испоставило, виђени су за смену. Догађаји који су уследили потврдили су да наведени списак није пука импровизација епископа Григорија већ програм, а чији аутори нису познати, за кадровску чистку у СПЦ


Верски публициста Владимир Димитријевић тврди да "не постоји ниједна помесна православна црква у којој је за кратко време смењено или се смењује толико епископа".

- То је ванредно стање које је незамисливо у црквеној историји. Последица је онога што смо могли да видимо у депешама Викиликса где је Запад на челу са Сједињеним Америчким Државама заинтересован за "денацификацију и пацифизацију" непослушних светосаваца. Све је то део механизма меке окупације Србије и српског народа, поготово ако се зна да је један бошњачки политичар позвао НАТО да обезбеди права Бошњака у Рашкој области. Претпоставља се да владика милешевски Филарет не би био кооперативан у том случају. А што се тиче епископа канадског Георгија он је познат као противник литургијских реформи и екуменизма - каже Димитријевић.

***************​


Врх Српске православне цркве разрешио епископа милешевског. Иницијатива за смену потекла од Амфилохија. Владика одбио да прими и да потпише одлуку о разрешењу


На састанку у Патријаршији Филарет је инсистирао да му патријарх наведе разлоге разрешења, али његова питања су остала без одговора. То су разлози због којих је Филарет одбио да прими и потпише одлуку о смени са епископског трона.


НА ТРОНУ 16 ГОДИНА​

ЕПИСКОП Филарет на трону Милешевске епархије провео је непуних 16 година. У чин владике хиротонисао га је у београдској Саборној цркви тадашњи патријарх Павле. Филарет је рођен 1947. године у Борцима код Коњица (БиХ). Основну школу је завршио у родном месту, а Богословију у Београду. Замонашио га је патријарх српски Герман, који га је и произвео у чин јерођакона 1969. године.



***********​


НАРОДЕ, ово није ни мало НАИВНО. Као што у овом наслову пише " ПОСЛЕ ВАСКРСА `СЕЧА` ВЛАДИКА",......СЕЧА је почела!!!:rtfm::rtfm:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top