Da li su Jevreji i dalje Božji narod?

Da li su Jevreji i dalje Božji narod, narod koji je dao sve proroke iz judeo-hrišćanske religije i sve proroke u islamu osim proroka Muhameda? Da li ih ljudi i dalje smatraju Božjim odnosno Izabranim narodom? Kakvo je vaš mišljenje na ovu temu?
nema bog svoj narod.
šta smo mi ostali, siročići? :D
 
Mislio sam Božji ili Izabrani narod koji je imao zadatak da prenese Božju poruku svim ostalim ljudima i narodima.

Ja bih rekao da jesu jer je Presveta Marija bila Jevrejka iz Davidovog plemena a takođe i Isusov zakoniti otac Josif Pravedni.
ma da, ima mnogo starijih zapisa pa se ne drče da prenose božiju reč. to je za ovaj zapadni deo zemlje "božija reč" i "božiji narod".
 
Ne postoji "Božiji narod" jer kao prvo narodi su produkt čoveka a ne Boga kao i nesto sto je nastajalo spletom razno-raznih istorijskih, političkih, socijalnih i raznih drugih okolnosti, a kao drugo svi smo mi Božija deca i ne postoji narod koji je draži Bogu od nekih drugih i ostalih naroda (to je samo zloupotreba religije i propaganda).
 
nema bog svoj narod.
šta smo mi ostali, siročići? :D
Ima i djavolja deca njih nece haha
Ваш је отац ђаво; и сласти оца свог хоћете да чините: он је крвник људски од почетка, и не стоји на истини; јер нема истине у њему; кад говори лаж, своје говори: јер је лажа и отац лажи
 
Mislio sam Božji ili Izabrani narod koji je imao zadatak da prenese Božju poruku svim ostalim ljudima i narodima.

Ja bih rekao da jesu jer je Presveta Marija bila Jevrejka iz Davidovog plemena a takođe i Isusov zakoniti otac Josif Pravedni.
A sto bi Bog birao poseban narod da prenosi poruku dalje ostalima. Zar nije toliko svemocan da posalje forward msg svima. Bas da ne bi doslo do konfuzije i pogresno prenesene informacije?
A nije i pedagoski da izdvaja jednu decu od druge.
 
Ima i djavolja deca njih nece haha
Ваш је отац ђаво; и сласти оца свог хоћете да чините: он је крвник људски од почетка, и не стоји на истини; јер нема истине у њему; кад говори лаж, своје говори: јер је лажа и отац лажи
bitno da ima dva boga, jedan beli jedan crni, ti kažeš verujem u belog drugi te proglašava možda veruješ ali za crnog radiš :D
 
Mozda i postoji ali sam poprilicno siguran da nema karakteristike gordog coveka. Ovaj vlada, ovaj je omiljeni narod, ovaj je nebeski, ovaj narod je zao,, a ovaj narod nikad cuo za mene, nisu pravovremeno obavesteni pa ce zato u pakao. Svi! Redoum!
Uzimajući u obzir glavne svetske religije i njihove različite sekte, kao i brojne politeističke, domorodačke i nove religijske pokrete, moglo bi se reći da bi broj Bogova mogao potencijalno da varira od hiljadu do više desetina hiljada.

Kad neko kaže Bog; on misli na jednog i onog pravog. Svog, dakako.

Mi bi se trebali prvo dogovoriti koji je pravi, jer ne mogu to svi biti.
 
Mogu. Zasto ne bi mogli svi biti?
Zato što uloge i atributi božanstava ne variraju značajno i uglavnom naglašavaju ulogu Boga kao ultimativnog tvorca i održavaoca univerzuma.

U hinduizmu, na primer, Vishnu i Shiva su povezani sa očuvanjem i uništavanjem/transformacijom univerzuma, dok je Brahma stvaraoc ljudi. Dakle, više njih.

Dosta oprečnih verovanja i različitih Bogova, a većina veruje da je taj ultimativni stvaraoc jedan. Taj njihov, jelte.
 
Da li su Jevreji i dalje Božji narod, narod koji je dao sve proroke iz judeo-hrišćanske religije i sve proroke u islamu osim proroka Muhameda? Da li ih ljudi i dalje smatraju Božjim odnosno Izabranim narodom? Kakvo je vaš mišljenje na ovu temu?
Ne,nisu vise Bozji narod po etnickoj iniji a to mogu svakako postati pod istim uslovima kao sto je slucsj sa svim drugim narodima sirom sveta.
Inace u vreme NZ-ta Bozji narod su hriscani,evo Biblijskog dokaza:

1 Petr.2,9.10:
"...A vi ste izbrani rod, carsko sveštenstvo, sveti narod, narod dobitka, da objavite dobrodjetelji onoga koji vas dozva iz tame k čudnome vidjelu svome;
Koji nekad ne bijaste narod, a sad ste narod Božij; koji ne bijaste pomilovani, a sad ste pomilovani..."
 
Mislio sam Božji ili Izabrani narod koji je imao zadatak da prenese Božju poruku svim ostalim ljudima i narodima.

Ja bih rekao da jesu jer je Presveta Marija bila Jevrejka iz Davidovog plemena a takođe i Isusov zakoniti otac Josif Pravedni.
Ne. Sve su reči o Bogu ljudske. I pre jevreja ljudi su imali predstavu o Bogu. I posle jevreja sledi dalji razvoj religiozne misli. I posle Hrista će biti razvoja religiozne misli. Ljudska predstava o Bogu i svetu je dinamička kategorija i menjaće se kroz vreme kome nema kraja.

Izabrani narod ? Značilo bi to da je Gospod nesposoban sam preneti.
 
Da li su Jevreji i dalje Božji narod, narod koji je dao sve proroke iz judeo-hrišćanske religije i sve proroke u islamu osim proroka Muhameda? Da li ih ljudi i dalje smatraju Božjim odnosno Izabranim narodom? Kakvo je vaš mišljenje na ovu temu?
Nisu istina osnovne postavke Adam, Henok, Abraham, Lot, Noa, Jona i Ismael u hriscanstvu, judaizmu i islamu plus Salih, Hud, Suajb, Zulkarnejn, Hidr, Eljese, Zulkifl u islamu nemaju nikakve veze sa Jevrejima...dakle taj narod nije dao sve proroke/poslanike, cak sta vise ni blizu toga ako se uzme u obzir islamsko predanje da bilo oko 124000 vjerovjesnika od Boga poslanih.
 
Nisu istina osnovne postavke Adam, Henok, Abraham, Lot, Noa, Jona i Ismael u hriscanstvu, judaizmu i islamu plus Salih, Hud, Suajb, Zulkarnejn, Hidr, Eljese, Zulkifl u islamu nemaju nikakve veze sa Jevrejima...dakle taj narod nije dao sve proroke/poslanike, cak sta vise ni blizu toga ako se uzme u obzir islamsko predanje da bilo oko 124000 vjerovjesnika od Boga poslanih.
Pa u islamu posle Muhameda nema više proroka. On se i naziva poslednjim Božjim Poslanik.
 

Back
Top