Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tortiljonima se razmazuje grafit, osvetljava crtez, izjednacava intenzitet senki i sl.

Nisam znala...Moje znanje o crtežu u olovci je vrlo šturo i predavačica je rekla de u olovci koristi samo olovka, a gumica i neka druga pomagala -ne... Čak nas je i drilala da smo crtežima smjeli samo osjenčavanjem označavati rubove, a nikako iscrtavanjem crta...

A ova smjesa
qqqwlw.jpg
slična plastelinu_ što je? Služi li ono za crtanje ili je neka druga tehnika?
 
Bas me zanima kako bi predavacica odradila takvom tehnikom ovakav crtez???



Uploaded with ImageShack.us

Ovo gore su gumice. Savitljive, gnjecave koje mozes oblikovati prema potrebi. Mozes je istanjiti tako da na tamnoj podlozi grafita dobijes svetle dlacice, odsjaje i slicno. Mozes tapkanjem da osvetlis neki deo crteza.
 
:worth:
Danas sam otvorila oči i zasramila se vlastitog znanja...Bojim se da nakon ovog neću više imati hrabrosti za ovako neke pokušaje....:rumenko:
Znam da put od tisuću milja počima jednim korakom, ali već sam obeshrabrena.....

Ajmo, dakle, po redu....:zag: hvala na objašnjenju...
 
Bas me zanima kako bi predavacica odradila takvom tehnikom ovakav crtez???



Uploaded with ImageShack.us

Ovo gore su gumice. Savitljive, gnjecave koje mozes oblikovati prema potrebi. Mozes je istanjiti tako da na tamnoj podlozi grafita dobijes svetle dlacice, odsjaje i slicno. Mozes tapkanjem da osvetlis neki deo crteza.



...pa pazi, izuzetno retko ko od slikara voli hiperrealizam tako da su jako retki slucajevi da slikari koriste tu tehniku razmazivanja...ja sam kao satro krenuo da radim neke crteze realisticno ali to je vise zbog toga zato sto mi recimo sestra koja to voli trazila ili brat, dobrar drug i dr...pretpostavljam da zbog toga ta predavaccia ne daje ucenicima da razmazivanjem dobiju senke nego srafurom...
 
Pozdrav svima, samo da kazem da mi se mnogo svidja ideja za skolu crtanja.. :D
Oduvek sam volela da crtam i mnogi mi kazu da dobro crtam, ali ja zapravo nemam pojma sta dobro radim, a sta ne.. :lol: Pre godinu dana sam se upustila u malo ozbiljnije crtanje, ali nikada nisam isla ni u kakvu skolu crtanja, tako da je sve ovo amaterski.
Inace, umetnicka sam dusa :mrgreen: U stvari, glavno mi je pisanje romana, a pored toga pisem pesme, sviram elektricnu gitaru, pomalo pevam i crtam.
Sigurna sam da ce mi ova skolica pomoci, posto sam relativno nova u crtanju..
Evo nekih crteza..

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

... pa bi mi veoma znacili komentari.. i pozitivni i negativni.. :heart:
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, samo da kazem da mi se mnogo svidja ideja za skolu crtanja.. :D
Oduvek sam volela da crtam i mnogi mi kazu da dobro crtam, ali ja zapravo nemam pojma sta dobro radim, a sta ne.. :lol: Pre godinu dana sam se upustila u malo ozbiljnije crtanje, ali nikada nisam isla ni u kakvu skolu crtanja, tako da je sve ovo amaterski.
Inace, umetnicka sam dusa :mrgreen: U stvari, glavno mi je pisanje romana, a pored toga pisem pesme, sviram elektricnu gitaru, pomalo pevam i crtam.
Sigurna sam da ce mi ova skolica pomoci, posto sam relativno nova u crtanju..
Evo nekih crteza..

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

... pa bi mi veoma znacili komentari.. i pozitivni i negativni.. :heart:


Meni je fantasticno!!!! :super:
Imas talenta,ja se namucim dok nacrtam bilo sta :confused:
 
Unaprijed se ispricavam ako ovo pitanje ide na krivo mjesto, no nisam uspjela pronaci temu za ono sto me zanima.

Dakle, vec neko vrijeme crtam kredom u olovci (tj. to se zove suhi pastel), i kako nisam zavrsila primjenjenu skolu, nisam sigurna kako da fiksiram taj crtez. Kupila sam neki profesionalni fix za kredu sta su mi rekli, no on ipak nije fixirao - tj. kada predjem prstom ili rukom razmaze se, a ako ga vise stavim onda nestane sva boja (natopi se fixom kao da sam poprskala vodom). Crtam na velikom papiru polukartnskom koji nema tako grubu povrsinu, nego je glatka, no problem mi je kako da ocuvam te svoje radove u boji?
Ili mozete mi preporucit sa kojoj bi tehnikom slicno mogla crtati(slikati), jer mi se svidja kako se ljepo moze tonirati prijelazi boje, sto bas i neznam kistom.
 
@ixchel fixativ prvo mora da se osusi na slici,ali ni onda netreba puno dirati sliku rukama.
Najbolje je uramiti,iako se fixsir sa fixstivom.
Takodje fiksativ nanositi u tanjem sloju,i dok ga prskas treba da pomeras lagano ruku po slici.Takodje moras prskati sa udaljenosti od 10-15cm od slike.
Slilo ti se jer si prskala na rad sa male udaljenosti,predugo,i previse na jednom mestu.

Nikako nedirati rukama dok se neosusi,i fixsiraj obavezno na mestu gde je provetreno,fixativi su jako otrovni.
 
Pazi ovako!
Mozes da fiksiras. Kakav god fiksativ da koristis boje ce izgubiti na intenzitetu. Ovo se konkretno odnosi na suvi paste!
I uvek, ali uvek ces morati da zavrsis sliku tako sto ces naneti jos malo boje na kraju bez fiksativa kako bi je osvezio. Moj savet ti je da uradis sliku i zastaklis. Izbeci ces nerviranje, gubitak vremena i konacni utisak ce biti daleko bolji!
 
Pozdrav svim umetnicim :)
Srecna sam sto ovako nesto postoji,bravo za Fixu :) Nadam se da cu se lepo druziti sa vama i da cu ovde dosta toga nauciti.
Zanima me mnogo toga...za pocetak, jedan aktuelna muka pitanje: sta je najbolje za crtanje zgrada ?
Da li postoje patent olovke, sa nekim minama u boji......to bi bilo super :)..nesto za precizno crtanje...
 
Prvenstveno pozdrav za sve!Odusevila sam se kad sam nasla ovu temu i to sa strucnim uputama,a mnogim pitanjima koja i mene muce kao nekog ko ima ,da kazemo,smisla za crtanje,slikanje kako god.. Kazu da je talenat nebruseni dijamant,pa eto nakon mnogo godina samo razmisljanja da se ozbiljnije pocnem baviti slikanjem,i nadam se da ce mi ukljucivanje na ovaj forum i skolu,kao i druzenje sa vama svima,dati odredjenu snagu i volju da prevladam one dane kad imam" dvije lijeve ruke"
 
има мина у боји за патентаре, ал' мислим да нема за све дебљине него рецимо само за 0,5 или 0,7. ок су патентаре за презизно цртање, лењир итд..имаш и рапидографе итд..
 
Prvenstveno pozdrav za sve!Odusevila sam se kad sam nasla ovu temu i to sa strucnim uputama,a mnogim pitanjima koja i mene muce kao nekog ko ima ,da kazemo,smisla za crtanje,slikanje kako god.. Kazu da je talenat nebruseni dijamant,pa eto nakon mnogo godina samo razmisljanja da se ozbiljnije pocnem baviti slikanjem,i nadam se da ce mi ukljucivanje na ovaj forum i skolu,kao i druzenje sa vama svima,dati odredjenu snagu i volju da prevladam one dane kad imam" dvije lijeve ruke"

dobro došla
nadamo se da ćeš na ovom pf pronaći nešto i za sebe.

pozdrav! virg
 
Veliki pozdrav i od mene!

Skola je super! Sadrzi onaj dio koji mi je falio i za kojim sam jako dugo tragala; Objasnjen je na najbolji moguci nacin. Hvala Vam na tome! Ali imam jednu molbu... :) Naime, na prvoj strani, na 2. lekciji (LINIJA) gdje su primjeri, ne vidim slike. Nije sigurno problem moj kompjuter da ne bude takav zakljucak. Zao mi je jako sto ne mogu vidjeti na primjeru ono sto sam procitala, pa da li postoji mogucnost da se te slike nekako obnove, ukoliko se sjecate sta ste postavili? :) Znam da trazim previse, ali nije problem i da cekam mjesec dana na to, samo da bude nesto od toga. Bar preko privatne poruke? Hvala unaprijed i izvinite.

Pozdrav! Jelena :)
 
taj sajt sa koga sam kopirao te primere više ne postoji, pa nema ni slika. primere potraži na internetu, ukucaj u google images contour lines, texture lines i sl. a puno takvih primera imaš i u e-knjigama na ovom forumu koje možeš da skineš i nastaviš i mnogo proširiš znanje. zato sam i prekinuo sa "školom" kad sam našao te knjige i ostavio linkove da ih skidate.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top