Crtanje - KAKO DA CRTAM

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
ma gde si ti poshao? :)


sorru sad videh da si napisao da hocesh komentar,

e pa ovako,
meni to skroz deluje ok.
jedina stvar koja mi malo smeta je ta prevelika senka na grudnom koshu,
daje utisak odsechenosti
samo to malo da ublazish i ostalo mi je skroz ok



...prvi put sam ga radio, kad budem sledeci put radio obraticu na to paznju, mada uzivo ta senka nije toliko jaka, ili se bar meni cini...
...tebi hvala na kritici... :)
 
drjack,
ne znam da li si radio taj torzo
on generalno jeste takav u proporciji
tj.gornji deo mu je malo skucheniji, i grudi su "naklemovane'' visoko na grudni kosh
bez neke preterane logike




to je od prilike ovo
samo iz dr.ugla

OK. Ali vidi na sta sam mislio: Bicesps i deo deltoida.


Da neko pogresno ne razume! Smejao sam se mom izrazu "udovi"!

...iz tog ugla iz kog sad crtao torzo ta ruka je iste sirine kao i desna sisa, tako da sto se proporcije tice, trebalo bi da je tacno, sve zivo sam premeravao po sto puta...u svakom slucaju hvala na kritici, sto su strozije kritike bolje cu da napredujem...
 
drjack,
ne znam da li si radio taj torzo
on generalno jeste takav u proporciji
tj.gornji deo mu je malo skucheniji, i grudi su "naklemovane'' visoko na grudni kosh
bez neke preterane logike




to je od prilike ovo
samo iz dr.ugla

OK. Ali vidi na sta sam mislio: Bicesps i deo deltoida.


Da neko pogresno ne razume! Smejao sam se mom izrazu "udovi"!



ok, z;)

bitno da smo se razumeli na kraju
 
...poceo i ja sa anatomijom coveka samo sam prvo krenuo od gipsanih figura, ae da cujem kritike, sta treba da popravim itd itd...

Pogledajte prilog 69852

dobar je crtež, ali ako već krećeš da učiš anatomiju, moj ti je savet da prvo izguraš crtanje iz anatomskih atlasa kako bi upoznao skelet i muskulaturu čoveka, pa tek kasnije da pređeš na studije sa gipsanim modelima. na gipsanim modelima proporcije i anatomija umeju da budu iskrivljene, pa ako učiš po njima to bi ti moglo kasnije predstavljati problem. drugo, ako je već učenje anatomije predmet rada onda je poželjno da se radi samo sa jednim alatom, tj. ugljenom, olovkom, pastelom ili šta već odlučiš. nema potrebe kombinovati dva pastela, dve olovke, dve krede...i treće u početku učenja anatomije crteži treba da budu što jednostavniji prosto da se ukači kako izgleda ta i ta kost, taj i taj mišić u opuštenom stanju i u kontrakciji, a tek onda raditi detaljnije i senke i akcente.

samo napred. poz.
 
dobar je crtež, ali ako već krećeš da učiš anatomiju, moj ti je savet da prvo izguraš crtanje iz anatomskih atlasa kako bi upoznao skelet i muskulaturu čoveka, pa tek kasnije da pređeš na studije sa gipsanim modelima. na gipsanim modelima proporcije i anatomija umeju da budu iskrivljene, pa ako učiš po njima to bi ti moglo kasnije predstavljati problem. drugo, ako je već učenje anatomije predmet rada onda je poželjno da se radi samo sa jednim alatom, tj. ugljenom, olovkom, pastelom ili šta već odlučiš. nema potrebe kombinovati dva pastela, dve olovke, dve krede...i treće u početku učenja anatomije crteži treba da budu što jednostavniji prosto da se ukači kako izgleda ta i ta kost, taj i taj mišić u opuštenom stanju i u kontrakciji, a tek onda raditi detaljnije i senke i akcente.

samo napred. poz.

Na kom formatu papira vezbati?
 
Poslednja izmena:
najbolje da uzmes tabak pak papira. na malim formatima tipa A4 ne treba raditi nista dok se uci :D sobzirom na to da je sloboda pokreta vrlo ogranicena.

Hvala na odgovoru.

Kupio sam brdo pak papira (natrona), i crteze koje sam "okachio" na predhodnoj strani radjene su ugljenom na formatu od 1/4 tabaka, i na A3 copy papiru olovkom.
Znam da sam dosadan, ali ipak bih postavio josh nekoliko pitanja (rizikujem da me mrzish i proglasish dosadnim i glupim). Ali chovek u nevolji rizikuje svashta :rumenko: :(


1. Kako se uchi anatomija, koji je princip i metod, samo precrtavanjem ili?

2. pitanje koje sam ranije postavio, u stvari moja dilema oko izbora anatomije, imam sa neta skinute sve ove knjige, a i odstampao sam ih (ode toner :( ):

- Bridgman's Complete Guide to Drawing from life

- Burne Hogarth i Andrew Loomis

- Victor Perard: Anatomy and Drawing by Victor Perard

- Oxford University Press: Human Anatomy for Artists

- A. Szunyoghy, G. Feher: - Anatomija - skola crtanja - covek, zivotinja, uporedna anatomija - ovu knjigu imam u originalu, kupio u mamutu
(( ovde je sve statichno, po njoj sam ucio skelet (prilichno sam ga savladao), dok su misici dati malo konfuzno( moja konstatacija) samo u jednom polozaju, bez analize pokreta))

E sad nastaje propblem, za mene pocetnika, koju od ovih anatomija izabrati i nje se drzati, jer ovako, u jednom trenutku mi se chini bolja jedna, u drugom druga, i tako lutam.
Ako nije problem, da mi dash preporuku po kojoj da radim, da ne lutam od jedne do druge, nego brate, kao dobrom djaku, kazesh mi koja je ok, pa da sednem i tabam :) .
I koliko sam shvatio, uchenje za pochetak treba da bude samo precrtavanje???

Ali zamolio bih te, kazi mi samo jednu, da ne bude svaka je dobra ( znam ja to :), sve su knjige dobre :) ) , jer takav odgovor laika zbuni najvishe:confused:


3. Kojim sredstvom je najbolje raditi na pak papiru, tj. sa kojim sredstvom od onih koje si gore nabrojao preporuchujesh da se vezba anatomija?

4. Da li je velichina pak papira 46 x 62cm (to je 1/4 tabaka) prevelika za pochetnika?:confused: Da li ovaj obichni A3, copy papir, odgovara po velichini, kupio sam dva risa ranije, pa da ga ne "bacam" :)?

5. I ovo pitanje sam ranije postavljao, koje proporcije da usvojim 1:8 ili 1:71/2 , jer od anatomije do anatomije, svak razlichito preporucuje, koliko razumem proporcije 1:71/2 su akademske proporcije?

Eto @Fixa, ja resio da te nateram da sve priznas :).

a chini mi se da ce odgovor biti samo u jednoj tacki:
1. rufus, idi u .... , ko ce na ovo sve da ti odgovara :hahaha:
 
Poslednja izmena:
dobar je crtež, ali ako već krećeš da učiš anatomiju, moj ti je savet da prvo izguraš crtanje iz anatomskih atlasa kako bi upoznao skelet i muskulaturu čoveka, pa tek kasnije da pređeš na studije sa gipsanim modelima. na gipsanim modelima proporcije i anatomija umeju da budu iskrivljene, pa ako učiš po njima to bi ti moglo kasnije predstavljati problem. drugo, ako je već učenje anatomije predmet rada onda je poželjno da se radi samo sa jednim alatom, tj. ugljenom, olovkom, pastelom ili šta već odlučiš. nema potrebe kombinovati dva pastela, dve olovke, dve krede...i treće u početku učenja anatomije crteži treba da budu što jednostavniji prosto da se ukači kako izgleda ta i ta kost, taj i taj mišić u opuštenom stanju i u kontrakciji, a tek onda raditi detaljnije i senke i akcente.

samo napred. poz.




...hvala ti puno na komentaru...
 
@rufus

Verujem da ce ti Fixa sve lepo odgovoriti ali evo ja da napisem nesto sto ce ti mozda koristiti.
Mene u crtanju oduvek prakticno zanima samo ljudska anatomija. Relativno skoro sam otkrio jednu mnogo dobru knjigu. Namenjena je bodibildingu ali je prosto neverovatno korisna. Ja ni u jednoj knjizi anatomije za umetnike nisam nasao tako dobro (sto ne znaci preterano medicinski detaljno) obradnjenu svaku grupu misica. (Da se ispravim, subjektivno najbolja knjiga, tj. meni svakako najkorisnija)
Knjiga se zove "Strength Traning Anatomy"
strength-training-anatomy.jpg

Pogledaj sledeci link:
http://parkablogs.com/content/book-review-strength-training-anatomy
a knigu mozes skinuti sa rapida:
http://rapidshare.com/files/191002974/Frederic.Delavier.Strength.Training.Anatomy.2nd.Edition.pdf

Inace uzgred da kazem da sam ja anatomiju ucio samouk od jedno 4 godine :), a zatim posle jedno dvadeset pet godina otkrio Burne Hogarth-a pa Bridgman-a pa sad mi konacno mnogo pomaze ova knjiga koju preporucujem.

Takodje pogresno razumes kada ti neko kaze da je svaka knjiga dobra. U prevodu ljudi ti kazu da NE UCIS ti kako neko drugi crta anatomiju ili neciji postupak, ili kako neko stilizuje te glavne mase na telu, ili da li mu je linija jaka, svedena u objasnjavanju, ili nezna, pazljiva, precizna...
To znaci da ti od svakoga i svuda vadis ZNANJA o anatomiji koja kasnije primenjujes iz glave, bez da ti trebaju reference. Tipa da je unutrasnja strana lista na nozi obicno malo niza od spoljasnje, a cukljevi na spoju stopala i noge - unutrasnji visi a spoljasnji nizi, da iznad pupka pa do grudi imas tri reda trbusnjaka (plocica)... i tako te stvari :) Malo karikiram, ali to je poenta, urezati u glavu osnovne zakonitosti. OPAZATI svuda i na svakom koraku, ne samo iz knjiga vec i u tramvaju gledati i razmisljati o obesenoj ruci putnika koji stoji kraj tebe :) U glavi sve iseckati na osnovne oblike, shaka, prsti, zglob.. bla bla bla.

I jos da dodam ako ti bas znaci savet da li da koristis 8 glava ili 7,5 u ljudskoj figuri, neka bude recimo ovo drugo. Odatle posle lako izvlacis varijacije za snaznog, atletski gradjenog coveka 8, 8,5 ili za malo zdepastijeg ili starijeg 7 i slicno ;)

Ako tebe ili bilo koga zanimaju neki moji radovi, tu su, na linku u potpisu.

Poz
 
rufus, moraću da te razočaram ali i ja bih voleo da postoji jedna jedinstvena dobra knjiga za učenje crtanja i slikanja. evo na primer što se tiče knjiga o slikanju mislim da sam ih brdo pročitao, jesu sve dobre ali ni jedna nije potpuna. svako prodaje svoj metod i iako se oni suštinski ne razlikuju, svakoj knjizi sam našao neki propust ili zamerku.

e sad, nije važno da ti iz jedne knjige radiš poglavlje po poglavlje. iako bi to bilo najjednostavnije, ali nije važno. ono što je važno je da ti sam znaš kojim putem da ideš, a odakle ćeš da crpiš informacije to je sporedna stvar (bar sada kada nam je preko neta sve dostupno za 0$ :D ). ne postoji niti mogu da ti preporučim samo jednu jedinu knjigu i da ti kažem "e odatle uči, to je jedina prava stvar". na kraju krajeva te razlike među knjigama treba da posmatraš kao bogatstvo različitih načina pristupa određenoj problematici koja svakom može samo da bude od koristi.

dakle moj savet ti je da ne tragaš za jednom dobrom knjigom, nego da kombinuješ sve što ti se nađe pod rukom, a šta misliš da će ti koristiti.

prvo i osnovno je da naučiš proporcije ljudske figure crtajući čiča gliše sa kasnije konstrukcionim linijama, u svim mogućim pozama odnosno pokretima čoveka, uz 7.5 podelu. za to možeš da iskoristiš onaj A3 papir, a možeš i u velikoj svesci za sam početak.

kad to malo savladaš, pređi na crtanje kostura. mnogi ljudi misle šta će mi to, kad se kosti ionako ne vide, ali kako skelet drži sve naše mišiće, organe...učenjem skeleta stećićeš bolji uvid u ljudsko telo i kako se ono postavlja u određenim pokretima. sad to učenje skeleta ne treba da bude detaljistički, već svedeno na neku minimalniju varijantu. prosto da znaš kako npr. butna kost izgleda, kako se butna kost spaja sa karlicom, po kojim osama se pokreće itd. dakle ti crteži treba da budu jednostavniji.

kad to malo savladaš, pređeš na muskulaturu. onda ćeš da vidiš koliko ti je lakše da nakačiš butni mišiš kad već znaš kako izgleda i kako se ponaša butna kost. isto tako biće ti dosta lakše da nacrtaš šaku, ako si prethodno naučio kako izgledaju kosti šake, kako su one međusobno spojene. kreni prvo sa većim mišićima, deltoidima, bicepsima itd. nema potrebe da se zadržavaš na malim grupama mišića. uopšte kod crtanja je uvek pravilo od jednostavnijeg ka komplikovanijem.

primera radi, to otprilike izgleda ovako:

stickfigure00.jpg
newbody2i.jpg


prvo čiča gliše da se stekne uvid u proporcije čoveka i u svim mogućim položajima odnosno pokretima (što se više vežba to bolje)

shapes.gif
sketch6092300x272.jpg
loomis.jpg

crtanje sa konstrukcionim linijama.

400f1248182htzmr3jxpvro.jpg
skel2ss.png
skel1ss.png

skelet

humanskeletondrawing.jpg

otprilike ovo je nivo jednostavnosti crtanja kostiju.


armmuscleanatomysidevie.jpg
human20anatomy20head20m.jpg
100103004eec280db.jpg
hcaskelmus.jpg

muskulatura

ovo važi za proces učenja. svakako da kad budeš naučio da crtaš ljudsku figuru nećeš svaki put krenuti od čiča gliše, preko kostiju do mišića :D

internet je prepun što sajtova što e-knjiga o anatomiji i crtanju ljudske figure. sve što ti padne pod ruku pogledaj, provežbaj...
 
Vezbao sam sve do sad, sad idem na spavanje.

Vezbao i razmisljao o postu koji mi je Fixa napisao.

I evo ukratko moje iskustvo o uchenju anatomije, koje ce verovatno koristiti mnogima koji pochinju da je uche.

@Fixa bi trebao, da post gore napisan, uoblichi u MANUAL za uchenje anatomije, da se ne bi deshavalo ljudima da neekonomichno trose vreme, kao recimo ja (uchim anatomiju oko godinu dana) i chovek "gore" koji je samostalno uchio 4godine.

Ja sam skelet naucio prilichno dobro, presao sam i glavne grupe misice, tj. knjigu "A. Szunyoghy, G. Feher: - Anatomija - skola crtanja - covek, zivotinja, uporedna anatomija" presao celu. U pitanju je knjiga u kojoj su mishici obradjeni kao u nekom medicinskoj enciklopediji, bez pokreta i sl.

Medjutim kada je doslo do primene naucenog dosli su i problemi. Kada je figura statichna sve je ok, znash gde je koji misisc, vodish rachuna o proporcijama, kostima koje su ispod koze i sve je ok. Ali kod figure u pokretu dolazi do problema, koji se misic isteze a koji skuplja pri odredjenom pokretu, te kad je jedna strana tela napregnuta u kom su polozaju misici na drugoj strani i sl. E onda sam pocheo da "bunarim" po netu i "skidam" anatomije, samim tim i da se "rasipam" sa vremenom.

Da sam znao metodologiju uchenja anatomije, koji je Fiksa opisao u pridhodnom postu, sad ne bih morao da se vracam nazad i opet sve prelazim.
Eto vidite da nisam za dz vapio da mi neko objasni metodologiju uchenja anatomije.
 
Poslednja izmena:
Поздрав.Радујем се што сам наишла на ову вашу страну и волела бих да научим цртати.Надам се свом успеху.


ja vas molim za malo strpljenja,
par puta sam rekla,al ponovicu opet,.. verovali ili ne moderator ne spava na forumu.
mi isto kao i vi imamo privatne zivote, poslove, probleme, i ostale ljudske situacije. znachi nismo program na kompijuteru vec ljudi od krvi i mesa.

ne znam koje fotografije ne mozete videti,
mozda imate spor internet, a format fotografije je prevelik, ili je link ispario zbog duzine vremena.

ako vas neka slika konkretno interesuje, poshaljite mi link na pp, i ja cu uraditi sve shto je u mojoj moci da bi je videli.
eto toliko.

pozdrav i sve najbolje!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top