Čitalački klub - poziv na čitanje

Ja ću Sokole. :)

Snažan roman.
Potresan.

Hoseini je ispleo bolnu pripovest o prijateljstvu,
o Ljubavi koja odoleva vremenu koje sve otima.

Glavnoj junakinji je sreća zaspala na situ vremena.
Razneli su je tlom od inja.
U nedorečenom jutru budi se s strahom u naručju.

Sve se menja, krza. Tinja.

Samo Ljubav je neuništiva. Raste. Zri.
Spasava.


Opora zbilja je otela Marijam,
otrgla je iz gnezda koje je poznavala.

Bačena Rašidu, prekom i nemilosrdnom čoveku.

U njene je sitne žudnje usadio porugu i strah.
Zaveštao joj utrobu udarcem moranja.

Kada klekne pred neodabranog čoveka
te mora da mu miluje kosu, lice,
sve postaje mrska slika.
Vešta obmana.

No, Marijam je zauvek ostala neokrnjena i uzvišena.

Osakaćena dubinom beznađa,
pustopoljinama uzvrištalog tela,
davila se u tami sopstvene tuge.

U jednom blistavom trenu postala je svesna Lejle.
Tada je blagost ispunila njene oči.

Usud je znao, klizeći kroz neumitnost dana:
još dugo će trajati trpnja ali
sada Marijam ima Ljubav koja postaje neizreciva.



Pročitala sam i Lovca na zmajeve ali Hiljadu čudesnih sunaca daleko više volim.

Čudesna knjiga.
Mnoštvo se iz nje naučiti može.

Čekam vas za diskusiju. :)
 
Konsultovaćemo se za ''Narcisa'' :), samo da zavšimo o Haledu Hoseiniju...

Mene zanima da li je on imao problema zbog ovakvog javnog progovaranja o dešavanjima u zemlji poslednjih decenija (a sve je odraz njihove kulture i religije, naravno, izopačeno prihvaćene, da bi se preko njih manipulisalo)?
 
Divna je "Hiljadu čudesnih sunaca"...Mada je na mene ostavila jači utisak "Lovac na zmajeve " verovatno jer sam je prvu pročitala,ona me je već bila fascinirala,pa je druga samo usledila kao nastavak...Ali je priča potresnija u ženskoj varijanti,naravno...
Dopada mi se koliko su knjige realne,životne i koliko se iskreno priznaju neka osećanja i pomisli koje se ljudi retko usude da iskažu...
Odlične su,zaista.
 
Ja ću Sokole. :)

Snažan roman.
Potresan.

Hoseini je ispleo bolnu pripovest o prijateljstvu,
o Ljubavi koja odoleva vremenu koje sve otima.

Glavnoj junakinji je sreća zaspala na situ vremena.
Razneli su je tlom od inja.
U nedorečenom jutru budi se s strahom u naručju.

Sve se menja, krza. Tinja.

Samo Ljubav je neuništiva. Raste. Zri.
Spasava.


Opora zbilja je otela Marijam,
otrgla je iz gnezda koje je poznavala.

Bačena Rašidu, prekom i nemilosrdnom čoveku.

U njene je sitne žudnje usadio porugu i strah.
Zaveštao joj utrobu udarcem moranja.

Kada klekne pred neodabranog čoveka
te mora da mu miluje kosu, lice,
sve postaje mrska slika.
Vešta obmana.

No, Marijam je zauvek ostala neokrnjena i uzvišena.

Osakaćena dubinom beznađa,
pustopoljinama uzvrištalog tela,
davila se u tami sopstvene tuge.

U jednom blistavom trenu postala je svesna Lejle.
Tada je blagost ispunila njene oči.

Usud je znao, klizeći kroz neumitnost dana:
još dugo će trajati trpnja ali
sada Marijam ima Ljubav koja postaje neizreciva.



Pročitala sam i Lovca na zmajeve ali Hiljadu čudesnih sunaca daleko više volim.

Čudesna knjiga.
Mnoštvo se iz nje naučiti može.

Čekam vas za diskusiju. :)
Jaooooooo,kako volim ove umetnicke duse kada uzmu prosecnu prezvakanu knjigu koju prevodi LAGUNA(cima kazem laguna bilo ko minimalno obrazovan ce rece"Is sotono"!)i onda krenu da se proseravaju.Veruj mi citanje i prepricavanje takvih knjiga moze privuci paznju samo srednje ne inteligentnih ljudi(sto je inace najgora moguca varijanta),to su ili ljudi koji su glupi pa bi hteli da budu pametni ili su pametna ,a krajnje neobrazovani citaj nepismeni ljudi.Lepo ti ili prestani da citas ili kreni da citas knjige prevodjene na srpski ili hrvatski najkasnije 99.godine,posto su svi kasniji prevodi iz te zlatene sredine ljudi koji su maloumni ali umisljeni da citaju(prevode)TAKVO umetnicko delo.Cuj buraz cim se knjiga zove Hiljadu cudesnih SUNACA,i ti jos kazes da je knjiga dobra,ti ili nisi za knjige ili bolujes od poremecaja pravih vrednosti zasta ti vec treba specijalista i ja tu ne mogu nistaz:(
 
Jaooooooo,kako volim ove umetnicke duse kada uzmu prosecnu prezvakanu knjigu koju prevodi LAGUNA(cima kazem laguna bilo ko minimalno obrazovan ce rece"Is sotono"!)i onda krenu da se proseravaju.Veruj mi citanje i prepricavanje takvih knjiga moze privuci paznju samo srednje ne inteligentnih ljudi(sto je inace najgora moguca varijanta),to su ili ljudi koji su glupi pa bi hteli da budu pametni ili su pametna ,a krajnje neobrazovani citaj nepismeni ljudi.Lepo ti ili prestani da citas ili kreni da citas knjige prevodjene na srpski ili hrvatski najkasnije 99.godine,posto su svi kasniji prevodi iz te zlatene sredine ljudi koji su maloumni ali umisljeni da citaju(prevode)TAKVO umetnicko delo.Cuj buraz cim se knjiga zove Hiljadu cudesnih SUNACA,i ti jos kazes da je knjiga dobra,ti ili nisi za knjige ili bolujes od poremecaja pravih vrednosti zasta ti vec treba specijalista i ja tu ne mogu nistaz:(

Iš sotono!
Ti, ili si sve ovo o čemu pišeš, ili se još uvek trezniš.
 
Jaooooooo,kako volim ove umetnicke duse kada uzmu prosecnu prezvakanu knjigu koju prevodi LAGUNA(cima kazem laguna bilo ko minimalno obrazovan ce rece"Is sotono"!)i onda krenu da se proseravaju.Veruj mi citanje i prepricavanje takvih knjiga moze privuci paznju samo srednje ne inteligentnih ljudi(sto je inace najgora moguca varijanta),to su ili ljudi koji su glupi pa bi hteli da budu pametni ili su pametna ,a krajnje neobrazovani citaj nepismeni ljudi.Lepo ti ili prestani da citas ili kreni da citas knjige prevodjene na srpski ili hrvatski najkasnije 99.godine,posto su svi kasniji prevodi iz te zlatene sredine ljudi koji su maloumni ali umisljeni da citaju(prevode)TAKVO umetnicko delo.Cuj buraz cim se knjiga zove Hiljadu cudesnih SUNACA,i ti jos kazes da je knjiga dobra,ti ili nisi za knjige ili bolujes od poremecaja pravih vrednosti zasta ti vec treba specijalista i ja tu ne mogu nistaz:(

Povjerovaću da od tebe nešto ima tek ako preporučiš za čitanje nešto što vrijedi.
Lako je kritikovati mediokritetski ukus (na to si zapravo misilo s onim "srednje ne inteligentni ljudi"). Inače, piše se kao jedna riječ, "neinteligentni".
Hajde, pokaži da si ti bolji.
 
Jaooooooo,kako volim ove umetnicke duse kada uzmu prosecnu prezvakanu knjigu koju prevodi LAGUNA(cima kazem laguna bilo ko minimalno obrazovan ce rece"Is sotono"!)i onda krenu da se proseravaju.Veruj mi citanje i prepricavanje takvih knjiga moze privuci paznju samo srednje ne inteligentnih ljudi(sto je inace najgora moguca varijanta),to su ili ljudi koji su glupi pa bi hteli da budu pametni ili su pametna ,a krajnje neobrazovani citaj nepismeni ljudi.Lepo ti ili prestani da citas ili kreni da citas knjige prevodjene na srpski ili hrvatski najkasnije 99.godine,posto su svi kasniji prevodi iz te zlatene sredine ljudi koji su maloumni ali umisljeni da citaju(prevode)TAKVO umetnicko delo.Cuj buraz cim se knjiga zove Hiljadu cudesnih SUNACA,i ti jos kazes da je knjiga dobra,ti ili nisi za knjige ili bolujes od poremecaja pravih vrednosti zasta ti vec treba specijalista i ja tu ne mogu nistaz:(

postedi nas tvojih NEINTELIGENTNIH komentara, svako cita ono sto zeli i sto hoce, minimalno obrazovan covek kome pune glavu glupostima i koji zapravo ni nema svoje misljenje( vec velica ono sto misli da je vredno i sto jeste vredno, na kraju krajeva, a to je religija i tradicija, samo je problem sto on o tome vrlo malo zna, vec im o tome prica komsija ili najbolji prijatelj vodoinstalater) zasigurno bi rekao: "Is Sotono!"
ne zelim da omalovazam ljude koji nemaju zavrseno visoko skolovanje, ali recimo pitaj bilo koga ko ima osnovno ili srednju skolu da li je religiozan? 98% ce reci "da" ... Pitaj koliko njih je procitalo 2/3 Biblije, 99,999999 % ce reci "ne". Odatle nam je i izdavac LAGUNA satanisticki nastrojen, telivizija b92, rock muzika itd.
 
Povjerovaću da od tebe nešto ima tek ako preporučiš za čitanje nešto što vrijedi.
Lako je kritikovati mediokritetski ukus (na to si zapravo misilo s onim "srednje ne inteligentni ljudi"). Inače, piše se kao jedna riječ, "neinteligentni".
Hajde, pokaži da si ti bolji.

Da,juce me je bolela glava,tako da se izvinjavam na pomalo(more or less) debilnim recenicama koje ipak nose poentu onoga sto sam hteo da otkucam(kazem),prepravio sam rec neiteligentni,zato sto znam da ne uz imenicu uvek ide zajedno.Ali mi juce nije bilo dobro,bila je -20temperatura,i taman sam dosao na novi forum,koji je relativno poznat i krajnje ogroman i tu me docekuju saveti da citam 1000 cudesnih SUNACA(ili kako se vec zove taj petparacki roman).Ja nisam linvista,ni profesionalni prevodilac,ja ovakve greskao mogu da pravim redovnovno,mada ih ne pravim(msm na lose otkucanu rec neiteligentan).Ali do problema dolazi kada PROFESIONALNI prevodioci pocinju redovno u svom p;oslu da prave takve fatalne geske,a o frazama i sastavu recenice da ne govorim.Izvinite na pomalo flameovanom postu,ali morate da shvatite da ja ovakav dibilizam nisam ocekivao,pa nisam uspeo da se docekam na tom prvom udaru.

A,ako oces preporuku od mene,lepo uzmi da citas klasike,krenes lepo od laksih knjiga pa doguras do tezih.Krenes lepo od Orvela pa ces pre ili kasnije stici do Dostojevskog.Cites lepo Cehova,Tomasa Mana i sve klasike izmedju(kojih hvala bogu ima,ali ne dovoljno).
Svako ko hoce da mi protivureci neka navali slobodno,samo neka to lepo argumentuje.A,za sve ostale kupis ti sebi lepo Kolibu u Laguni,sednes u fotelju ******,pored sebe gajba piva,kod nogu flasa ako priroda pozove,ukljucis utakmicu da ti ne bude tisina u stanu,i uzivancija i nek ti je sa srecom:neutral:

postedi nas tvojih NEINTELIGENTNIH komentara, svako cita ono sto zeli i sto hoce, minimalno obrazovan covek kome pune glavu glupostima i koji zapravo ni nema svoje misljenje( vec velica ono sto misli da je vredno i sto jeste vredno, na kraju krajeva, a to je religija i tradicija, samo je problem sto on o tome vrlo malo zna, vec im o tome prica komsija ili najbolji prijatelj vodoinstalater) zasigurno bi rekao: "Is Sotono!"
ne zelim da omalovazam ljude koji nemaju zavrseno visoko skolovanje, ali recimo pitaj bilo koga ko ima osnovno ili srednju skolu da li je religiozan? 98% ce reci "da" ... Pitaj koliko njih je procitalo 2/3 Biblije, 99,999999 % ce reci "ne". Odatle nam je i izdavac LAGUNA satanisticki nastrojen, telivizija b92, rock muzika itd.

...........da si ti meni ziv i zdrav.I sve ce biti u redu.Samo nemoj da se bojis procice to sve.....

Inace ja ne mogu da kazem da sam procitao Bibliju ,ali mogu da kazem da sam dobro upoznat i sa njom i sa svim vecim ili manjim religijama.Ja jesam krsteni hriscanin,pravoslavac ali u BOGA ne verujem,barem ne u potpunosti.A,ako u pricanja Biblije ne verujes 100posto,znaci da ne verujes uopste.Eto da naucis nesto novo.
A,otkucao sam Is sotono,zato sto ...........nemam pojma sta mi bi.Gledao sam skoro neke epizode Crnog Gruje,pa mi se sve cini da mi je to odatle ostalo podsvesno u glavi.
A,izdavac lagune nije satnisticki nastrojen,on je covek jednostavno svestan da se nalazi u okruzenju polupismenih ili (Po mogucstvu)nepismenih ljudi,samim tim izbacuje knjige koje su sasvim prikladne za veliki deo populacije,ali Sta mi pametni treba da citamo?
A,sto se B92tice,idi ti lepo da gledas Velikog BrataSta se ti ovde zezas samnom,msm idi gledaj B92 sta ce tebi mozdane celije u glavi idi bre sprzi ih sve JEBI IM KEVU,sta one bre tu imaju tebe da teraju da razmisljas,ko su bre one?JE LI BRE???
A,sto se tice rock muzike,msm,samo nju i slusam.Idem na EXIT i Rammstajna,a bio sam na ACDC i Iron Maiden koncertu,a da bio sam i na ZZ TOPU.Ajde mi sada jos kritikuj i izbor muzike i ja imam kompletnu sliku coveka,kretena skojim sam ja nasao da se prepucavam,gde me nadje covece
 
Poslednja izmena:
A šta te danas boli Evergreen?

Video sam tvoj avatar odma mi je pozlilo.:zima:


@evergreen
ja tv ne gledam. ne pratim ni velikog brata, ni farmu, ni grand show i ostale (debilne) emisije.
i da, na svim tim koncertima sam i ja bio, s tim sto ne idem na ramstajna :P ako ti nesto znaci .


samo mi reci, jesi li ovo rekao ironicno ili si ozbiljno mislio ?

Mislio sam ozbiljno.Ja preziram glupe ljude iz dna duse.Ali ako covek nije debil ja postujem njegove izbore.Msm vrlo je ocigledno da odredjeni delovi Biblije ne mogu biti u potpunosti tacni,i tu nastupa ljudska vera(Koju ja ne posedujem).Tako da ili imas veru da ti zakrpi nelogicne delove ili je nemas.Zna se sta je biti vernik,i tu se pravi podela na hriscane koji zive po Bibliji i one koji je nikada nisu procitali(zive po utakmicama):sneskoz:
 
Video sam tvoj avatar odma mi je pozlilo.:zima:




Mislio sam ozbiljno.Ja preziram glupe ljude iz dna duse.Ali ako covek nije debil ja postujem njegove izbore.Msm vrlo je ocigledno da odredjeni delovi Biblije ne mogu biti u potpunosti tacni,i tu nastupa ljudska vera(Koju ja ne posedujem).Tako da ili imas veru da ti zakrpi nelogicne delove ili je nemas.Zna se sta je biti vernik,i tu se pravi podela na hriscane koji zive po Bibliji i one koji je nikada nisu procitali(zive po utakmicama):sneskoz:

A ti veruješ u sotonu?
I ne znam šta tražiš u našem klubu "debila".
 
STOP!

SADA STOP besmislenim raspravama o sotonama i debilizmu!

Mislim da nema ničeg lošeg u tome da se komentariše kako o delima vrhunske književnosti, tako i o mediokritetskim knjigama, ali i onim koje se se smatraju totalno bezvrednim u umetničkom smislu...

To što više nema fascinantnih pisaca kao što je Dostojevski, to je posledica koječega - vremena u kome je živeo i stvarao... dalje, imali su sreću da u nekom postupku, stilu... budu prvi... tako da, čim se javi neko njima sličan, kaže se: kopija... Ili se kaže kako se svi bave već viđenim motivima...
Pa, kako drugačije? Sve je to normalno, po mom mišljenju.
Neće valjda čovečanstvo u narednim vekovima čitati jedino Tomasa Mana, jer je on ''dokazano'' izuzetan pisac (a ko određuje izuzetnost?)...

Ovo je vreme novih sloboda i dimenzija, treba ljudima dati okeane, neko će jesti ribu, neko kitove, neko žvakati travu, ali to ne govori da je riba više vredna od meduze ili krakova, već da različita vrsta (duhovne) hrane, različito ljudima prianja... opet ono: ukusi...

Vrednost nekog umetničkog dela može se meriti samo subjektivno, prema onome šta u nama kao jedinki izazove, da li nas i na koji način pokrene.

Naše pesnike sa virtuelnog kluba, na primer, nije priznala nijedna kritika, ali su pojedine od njih za mene ''ukusniji'' od Dučića, jer me dovedu do suza, jer mi otvore odaje neke nove mene...

Zato, molim vas, komentarišimo i vikend-romane i ruske klasike i T.S. Eliota, ali i samouku (sa našeg kluba)...

Sa stanovišta Kosmosa, osećaj i sloboda su jedino čime se treba rukovoditi...

Pozdrav svima i RADOSNA vam bila ova godina!
 
Konacno.Cekao sam moderatora ili administratora vec dugo,nego meni treba preporuka sta da citam malo modernije.Recimo nesto sto mogu da nadjem na ovom sajmu knjiga.Hvala unapred.

Ah, ja sam se ulenjila od ovih praznika... z:)

Viktor Peljevin. Pročitaj njegove knjige. Više po osećaju ti preporučujem, šta bi se tebi moglo dopasti (hipotetički).
 
Dzulijan Barns, Pol Oster
:zimag:

Od Barns sam čitao Istoriju svijeta u 10 i po poglavlja i svidjela mi se. Kasnije sam čitao i Floberovog papagaja, ali mi je bila malo dosadna - iako se ta knjiga ljudima uglavnom sviđa.
Od Ostera sam čitao skoro sve, osim možda dvije ili tri knjige i, u principu, on mi jedan od omiljenijih pisaca. Kad sam je prvi put pročitao, Njujorška trilogija bila mi je otkrovenje, nova dimenzija književnosti. Nešto slično sam osjetio kad sam pročitao Pinčonovu Objavu broja 49 nekih pet godina ranije. Ipak, ima i Oster slabijih knjiga, ponekad previše potone u formu, ponekad se ponavlja, ali treba ga čitati. Tri omiljene njegove knjige su mi: Mr. Vertigo, Njujorška trilogija i Knjiga opsjena.
Znači, za čitanje vam preporučujem Istoriju svijeta u 10.5 poglavlja od Barnsa ili Knjigu opsjena od Ostera. Oster sam čitao na engleskom, pa ne znam kakav je prevod, ali znam da je Barnsova knjiga, u izdanju Geopoetike, dobila nagradu "Miloš Đurić" za najbolji prevod te godine, pa može zadovoljiti neke likove osjetljive na prevod koji se muvaju po ovoj temi. Prevod je, inače, djelo prevodilačko-bračnog para Ivana Đurić/Zoran Paunović.

I da, generalno, pohvale za predlaganje ova dva pisca. To svakako ne bih mogao nazvati mediokritetskom literaturom.
 

Back
Top