Cemu sluzi istorija na Balkanu?

и зашто носе имена александар, милан, мирослав....

а презимена петровић марковић крстичевић милановић ...
Također, ni Marković nije srpsko prezime. Ime Marko ni po čemu nije srpsko. Jedino ako su Marko Tulije Ciceron, Marko Antonije, sv. Marko Evanđelist bili Srbi. Ako nisu, opet pušiona, kao i po pitanju hrvatskog kraljevskog imena Miroslav.

Prezime Petrović također nije ni po čemu ekskluzivno srpsko. Jedino ako je sv. Petar Apostol bio Srbin. Ako nije, opet pušiona.

Krst, križ, tu se možda radi o razlici novijeg datuma. Uopće ne mora biti da je krst isključivo srpski izraz, premda se danas više ne koristi kod Hrvata.
 
Također, ni Marković nije srpsko prezime. Ime Marko ni po čemu nije srpsko. Jedino ako su Marko Tulije Ciceron, Marko Antonije, sv. Marko Evanđelist bili Srbi. Ako nisu, opet pušiona, kao i po pitanju hrvatskog kraljevskog imena Miroslav.

Prezime Petrović također nije ni po čemu ekskluzivno srpsko. Jedino ako je sv. Petar Apostol bio Srbin. Ako nije, opet pušiona.

Krst, križ, tu se možda radi o razlici novijeg datuma. Uopće ne mora biti da je krst isključivo srpski izraz, premda se danas više ne koristi kod Hrvata.

Cak i ime Marko vise naginje prema Rimo-katolizmu nego pravoslavlju.
 
nista novo, svojevremeno su komunisticki ekstremisti mrzeli istoriju.

svi mrze istoriju!
Заправо је супротно. Марксова анализа је заснована на фундаменталном историцизму. Историја, и њено објашњење, су један од кључних елемената марксистичке теорије.
 
Заправо је супротно. Марксова анализа је заснована на фундаменталном историцизму. Историја, и њено објашњење, су један од кључних елемената марксистичке теорије.

da - tacno - kad se pogleda marks teoriski uronjen u komunizam u sirem internacionalnom i teorijskom smislu, ali kad se pogleda marks uronjen u nas balkanski bazen - istorija postaje kako da kazem vise onako barokna.
 
Добро. Јеси ли учио српске народне епске песме и како су професори то тумачили?
nisam ucio srpske epske pesme, citao sam ih i procitao sve jos kao dete van skolskog programa jer je kuca bila puna raznih knjiga, a mi kao deca smo slobodno vadili sta nam se dopadalo i citali. To je bila dobra zabava.

a iz srpskog, istorije i marksizma sam uvek imao keca jer nisam umeo da upamtim ono sto su profesori smatrali jako bitnim da mi znamo.

To se pokazuje i dan danas, nekako neke stvari tesko povezujem i razumem. Nekako mi se ne slazu sa mojim poimanjem.

Tako da ne znam kako su to profesori tumacili. Malo mi je bilo tesko da ih slusam. Moze se reci da nisam bio zainteresovan za ono sto su imali da kazu, vukle su me druge stvari.
 
Poslednja izmena:
Заправо је супротно. Марксова анализа је заснована на фундаменталном историцизму. Историја, и њено објашњење, су један од кључних елемената марксистичке теорије.
Da, Marx vas je lijepo objasnio. Najtočnija izjava o Srbima ikada. :ok:
 
Чудно, који стари си две то учили, морали напамет те песме.
pa ja sam napamet znao mnoge te pesme, sad malo teze ali znas kako je - prvo ide slovenska anti-teza! I dan danas sve anti-teze sirom drustva :)

А шта ниси могао да разумеш? Конкретно? :)

Konkretno nisam nista zapamtio od onoga sto su pricali na casovima. A pesme sam zapamtio. I 'cinis voliko' od Kneza Milosa :) Vidi ja nisam primerak idealnog skolarca, za mene je skola bila golgota, na svu srecu niko me nije sprecavao na casovima da procitam sve moguce sto je izaslo od naucne fantastike kod nas. Kad sam malo naucio engleski naravno citalo se i svasta nesto drugo - prosirili se vidici. Jos da sam imao srece da naucim nemacki ... uuuuu! Ali jbg nije bilo 'popularno'.

A u kasnijem skolovanju i nisam imao bas mnogo tih predmeta, bilo je lakse zabavljati se sa analizom i numerickom analizom, matematickom logikom, geometrijom i nacrtnom geometrijom, verovatnocom, astronomijom. I dalje sam imao keca iz srpskog i marksizma. Morao sam da procitam nesto ipak jer sam morao da idem iz tih predmeta na popravni - kako se kaze, morao sam da iskijam neko vidjenje za koje nisam bas razumeo sta je poenta?

Istorija mi sad sluzi kao hobi da procitam sve ono sto je nekad bilo 'zabranjeno' i 'u bunkeru'. Sto je vanredno bilo zanimljivo da se procita.
 
Poslednja izmena:

Back
Top