Cemu sluzi istorija na Balkanu?

guslar1389

Buduća legenda
Poruka
27.394
Cemu sluzi istorijska nauka danas na Balkanu? I diskusija o istoriji sa Balkancima uopste?

Da li je da se stvarno razmjene znanje, otkrica, itd, ili da se utrka ko ce bolje da pogura svoju naciju i falsifikovati/izostaviti sve podatke koji kontradiktuju njihove tvrdnje?

Da li balkanski narodi zele da uce o istoriji, o istini, ili samo traze sta im odgovara da bi oni ,,pobjedili" ostale?

Da li smatrate da su balkanski narodi u nekom ,,hladnom ratu" izmedju sebe? Ako jeste - sta je razlog, cemu to nas vodi? Bez provokacija hvala.
 
Историја овде углавном служи за сакупљање неоправданих изостанака...

Нашли странци погодан терен са довољном количином глупака који су вољни да за шаку стране валуте направе штету и себи и својој држави.

Да се нареди да садашњи политичари морају да живе само од свог рада... Врло брзо бисмо имали неку нову гарнутуру која је неупоредиво способнија.
 
Jesi li naučio lekciju sa susedne teme?

Ova teme se tice tebe medjuostalom, izvoli.

Keep Going Episode 2 GIF by America's Got Talent
 
Cemu sluzi istorijska nauka danas na Balkanu? I diskusija o istoriji sa Balkancima uopste?

Da li je da se stvarno razmjene znanje, otkrica, itd, ili da se utrka ko ce bolje da pogura svoju naciju i falsifikovati/izostaviti sve podatke koji kontradiktuju njihove tvrdnje?

Da li balkanski narodi zele da uce o istoriji, o istini, ili samo traze sta im odgovara da bi oni ,,pobjedili" ostale?

Da li smatrate da su balkanski narodi u nekom ,,hladnom ratu" izmedju sebe? Ako jeste - sta je razlog, cemu to nas vodi? Bez provokacija hvala.
Kakva daje ta istorija ti sigurno neces biti deo nje.
:D
 
Kako kazu: Istorija je uciteljica zivota koja nikog nista nije naucila. Besplatno al dzaba.
Dalje kazu: Istorija je lazna nauka. Tu svi lazu i mazu onako kako im odgovara.
Onda kazu: Istoriju pisu pobednici. (samim tim spadaju u onu prethodnu - pisu onako kako im odgovara)

A taj hladni rat = balkanski preferans, sve kombinacije. mislim da smo mi malo mediteranski narod, a na mediteranu sve neko ratuje protiv ostalih, pa sto bi mi bili izuzetak - i kad efektivno ne ratujemo, ratujemo. To da ne izgubimo kondiciju kad pocnemo opet efektivno da ratujemo,

men' se cini, da zapravo, mi i ne znamo sta cemo sa tim mirnim periodima da radimo - nekako je bolje da ratujemo - tad se osecamo najjaci!

Mozda je to razlog da oni koji nisu ratnici samoinicijativno napuste borbene polozaje i odu da zive normalno i bez ratovanja negde na drugom kraju zemaljske kugle. A ovi koji su ratnici da ostanu i ratuju. Tako, vremenom, ostanu samo ratnici i sta ce? - ratuju.... To znaju da rade.
 
Kako kazu: Istorija je uciteljica zivota koja nikog nista nije naucila. Besplatno al dzaba.
Dalje kazu: Istorija je lazna nauka. Tu svi lazu i mazu onako kako im odgovara.
Onda kazu: Istoriju pisu pobednici. (samim tim spadaju u onu prethodnu - pisu onako kako im odgovara)

Istina, ali je originalna izreka ,,Istorija je uciteljica zivota" - i ,,Ko ne uci istoriju je osudjen da je ponovi"

A taj hladni rat = balkanski preferans, sve kombinacije. mislim da smo mi malo mediteranski narod, a na mediteranu sve neko ratuje protiv ostalih, pa sto bi mi bili izuzetak - i kad efektivno ne ratujemo, ratujemo. To da ne izgubimo kondiciju kad pocnemo opet efektivno da ratujemo,

men' se cini, da zapravo, mi i ne znamo sta cemo sa tim mirnim periodima da radimo - nekako je bolje da ratujemo - tad se osecamo najjaci!

Mozda je to razlog da oni koji nisu ratnici samoinicijativno napuste borbene polozaje i odu da zive normalno i bez ratovanja negde na drugom kraju zemaljske kugle. A ovi koji su ratnici da ostanu i ratuju. Tako, vremenom, ostanu samo ratnici i sta ce? - ratuju.... To znaju da rade.

Da li mislis da taj hladni rat postoji na internetu, mrezama i medijima danas zbog borbene tradicije ili zbog toga sto neki misle da na Balkanu jos nijesu polozeni svi racuni?

Velik broj tastatura ,,ratnika" je iz dijaspore, mnogi i ovdje na forumu.
 
Istina, ali je originalna izreka ,,Istorija je uciteljica zivota" - i ,,Ko ne uci istoriju je osudjen da je ponovi"
Istorija takodje ne poducava smisao za humor.
Naravno da si u pravu kad si kompletirao.
Eto jos jednog primera 'ratovanja' - vidi NIJE U PRAVU. Nisam pa sta? Meni ovako bolje zvuci :)

Da li mislis da taj hladni rat postoji na internetu, mrezama i medijima danas zbog borbene tradicije ili zbog toga sto neki misle da na Balkanu jos nijesu polozeni svi racuni?

Velik broj tastatura ,,ratnika" je iz dijaspore, mnogi i ovdje na forumu.

Ima i tih ratnika iz fotelje, to su oni poremeceni prethodnim ratovanjem, ne mogu da ratuju fizicki pa ratuju iz daljine :)
 
Cemu sluzi istorijska nauka danas na Balkanu? I diskusija o istoriji sa Balkancima uopste?

Da li je da se stvarno razmjene znanje, otkrica, itd, ili da se utrka ko ce bolje da pogura svoju naciju i falsifikovati/izostaviti sve podatke koji kontradiktuju njihove tvrdnje?

Da li balkanski narodi zele da uce o istoriji, o istini, ili samo traze sta im odgovara da bi oni ,,pobjedili" ostale?
Balkanski narodi u Istoriji traze opravdanje i krivca za svoj tezak polozaj. I posto su balkanski narodi krajnje okrenuti sebi nije bitno da li traze istinu u istoriji, jer je ne mogu vidjeti. Istovremeno, kultura balkana je zasnovana na relativizaciji istine tj prilagodjavanju istine u svrhe ostvarenja interesa. I interes moze biti sve od kradje Zemljista do toga da se podrzi neka interna slika o slavnoj proslosti i dogadjajima koji su uslijedili te doveli do danasnje situacije A za koje mora postojati krivac . Istorija mora ukazati novim pokoljenjima da mi nijesmo krivi za to sto je drustvo u k-cu, vec neko drugi.
Da li smatrate da su balkanski narodi u nekom ,,hladnom ratu" izmedju sebe? Ako jeste - sta je razlog, cemu to nas vodi? Bez provokacija hvala.
Balkanski narodi nijesu u hladnom ratu ali jesu izlozeni propagandi od strane svojih politicara da jesu. Kad narodu politicari ne mogu da ponude dobre poslove moraju im ponuditi krize koje ce oni rjesavati.
 
Balkanski narodi u Istoriji traze opravdanje i krivca za svoj tezak polozaj. I posto su balkanski narodi krajnje okrenuti sebi nije bitno da li traze istinu u istoriji, jer je ne mogu vidjeti. Istovremeno, kultura balkana je zasnovana na relativizaciji istine tj prilagodjavanju istine u svrhe ostvarenja interesa. I interes moze biti sve od kradje Zemljista do toga da se podrzi neka interna slika o slavnoj proslosti i dogadjajima koji su uslijedili te doveli do danasnje situacije A za koje mora postojati krivac . Istorija mora ukazati novim pokoljenjima da mi nijesmo krivi za to sto je drustvo u k-cu, vec neko drugi.

Ovo mislim je prilicno tacno.

Mada je fascinantno da otkad postoji internet, balkanski nacionalisti svadjaju u komentarima nekog videa sto obicno nema bilo kakve veze sa ratom ili istorijom. :mrgreen:
 
Ovo mislim je prilicno tacno.

Mada je fascinantno da otkad postoji internet, balkanski nacionalisti svadjaju u komentarima nekog videa sto obicno nema bilo kakve veze sa ratom ili istorijom. :mrgreen:
Ljudi su puni nezadovoljstva I Moraju da “izguse “ nedje, pa umjesto da odu negdje i izvicu gdje ih niko ne cuje odu na internet pa tu.
A sa druge strane, znanje engleskog i dostupnost internetu, omogucavaju da se nadju sadrzaji koji ce da nezadovoljnika podrze u njegovim stavovima. Nazalost, nezadovoljnik cesto Ode do nekih ” alternativnih” sajtova a posto je nezadovoljan lako potpadne pod uticaj tih novih ideja.
 
Cemu sluzi istorijska nauka danas na Balkanu? I diskusija o istoriji sa Balkancima uopste?

Da li je da se stvarno razmjene znanje, otkrica, itd, ili da se utrka ko ce bolje da pogura svoju naciju i falsifikovati/izostaviti sve podatke koji kontradiktuju njihove tvrdnje?

Da li balkanski narodi zele da uce o istoriji, o istini, ili samo traze sta im odgovara da bi oni ,,pobjedili" ostale?

Da li smatrate da su balkanski narodi u nekom ,,hladnom ratu" izmedju sebe? Ako jeste - sta je razlog, cemu to nas vodi? Bez provokacija hvala.
Istorija su laži o kojima smo se dogovorili, naročito po pitanju "nacionalne istorije".Obračun sa Jugoslavijom još uvek traje, pa je imperativ da svaka nacija pokaže, i dokaže da je prisilno bila u toj državi, i da je pretrpila genocid od onog drugog,Hrvati od Srba, i obratno, Makedonci od Srba, Slovenci od Srba,tzv."Bošnjaci" od Srba, i Hrvata,Crnogorci od Srba, i Srbi od Srba
Istina je promenjiva kategorija, a Istorija ne služi da dokaže istinu, nego samo da daje interpretaciju događaja iz prošlosti na temelju neke dokumentacije.Interpretacija ima raznih, kao i istina
 

Back
Top