BIBLIJA...KOLIKO ZNAMO O NJOJ...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
не
разговарао је један Бог Света Тројица, Отац Син и Дух Свети.

:dontunderstand:
U isto vreme u jednom glasu su govorili i otac i sin i duh sveti...razgovarajući sa Adamom...:think:

а сад да ја тебе питам ко се обраћао Адаму?
Сушти, Сведржитељ, Цар славе, Цар векова, Цара сила, Цар љубљенога, Цар царева, Господ Саваот, Господ сила, Господ господара, Дух, Огањ, Светлост, Љубав, Мудрост, Ум, Логос...?

Adamu se onako u isti glas istovremno obratiše ...Сушти, Сведржитељ, Цар славе, Цар векова, Цара сила, Цар љубљенога, Цар царева, Господ Саваот, Господ сила, Господ господара,

A sada je zanimljivo ono...duh... Ako je bio duh u pitanju onda malo protivrečiš sam sebi tvrdeći da je to učinio gospod bog.

A ovo je posebno zanimljivo...Огањ, Светлост, Љубав, Мудрост, Ум, Логос

Nešto mi nije jasno kako je to oganj mogao da razgovara sa Adamom...kao ni ovo ostalo što si taksativno naznačio.
 
укратко уопште не бива тако јер је Хоги дебело погрешио
у православљу Христос је савршени Бог и савршени Човек, од Оца рођеног пре свих векова, Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз кога је све постало, који сишао са небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек.

Meni je nekako neshvatljivo da postoji sveto trojstvo a nekako bih mogao da prihvataim da postoje njih troijica. Možda ja previše zalazim u preciznost i logičnost pojma trojstvo i trojica.
I kada mi kažeš da je njih troje ustvari jedan bog, nekako mi nije jasno kako je to Isus za koga kažeš da je bog, umro na krstu. Bog po definiciji nikako ne ide u kontekstu sa umiranjem a ni radjanjem. Znam da češ mi ti reći da na krstu nije umro bog Isus već Isus kao čovek ili kao bogočovek. A taj Isus kao bogočovek on je kako tvrdiš i bog u sastavu onog jednog jedinog. I onda postaje stvarno zanimljivo ko je umro na krstu. Možeš mi reći i ono da je na krstu umro sin božiji čime bi nipodaštavo ono da je Isus bog. A ako bi tvrdio da je i sin božiji Isus bog onda opet dolazimo na ono da je na krstu umro bog. A onda mi možeš reći da na krstu nije umro Isus bog već samo njegova ljudska priroda u zemaljskom telu. A pri tom češ zanemariti da to ljudsko telo ima svoje ime Isus. I opet dolazimo na ono da je na krstu umro Isus bog kao jedan od trojice bogova a koji čine jednog boga.

A ako je na krstu umro Isus kao čovek u smislu ljudske prirode da li to znači da je sam Isus za sebe dvojstvo imajući u vidu ono da je posedovao i božansku prirodu.:think:
 
тему си написао о Христовим последњим речима, зашто се понављаш, шта тражиш?

Lekmi je započeo neku priču o posledenjim Isusovim rečima pa sam jednostavno morao da ga pitam ono što sam ga pitao.


Nisam primetio objašnjenje u smislu toga kako je moguće da Isus dva puta izdahne...

Luka 23:46...

'' I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu.''

Jovan 19:30...

''A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.''
 
pa poslednje reci su mu bile "Oce u ruke tvoje prepustam duh svoj".To smo raspravlili i tacka.I ne trpaj mi reci u usta,pa me posle napadas,ust svadjas se sam sa sobom

Nemam ništa protiv tvog uverenja da su mu poslednje reči bile...

Luka 23:46...

'' I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu.''

A kako nisam primetio da si na bilo koji način prokomentarisao ovo...

Jovan 19:30...

''A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.''

ako možeš to učini a ako je to malo komplikovano...odustani. Nije strašno. Razumeću.
 
:dontunderstand:
U isto vreme u jednom glasu su govorili i otac i sin i duh sveti...razgovarajući sa Adamom...:think:



Adamu se onako u isti glas istovremno obratiše ...Сушти, Сведржитељ, Цар славе, Цар векова, Цара сила, Цар љубљенога, Цар царева, Господ Саваот, Господ сила, Господ господара,

A sada je zanimljivo ono...duh... Ako je bio duh u pitanju onda malo protivrečiš sam sebi tvrdeći da je to učinio gospod bog.

A ovo je posebno zanimljivo...Огањ, Светлост, Љубав, Мудрост, Ум, Логос

Nešto mi nije jasno kako je to oganj mogao da razgovara sa Adamom...kao ni ovo ostalo što si taksativno naznačio.

навео сам ти неколико особина Бога, па изабери оно што ти је најлогичније.
 
Lekmi je započeo neku priču o posledenjim Isusovim rečima pa sam jednostavno morao da ga pitam ono što sam ga pitao.



Nisam primetio objašnjenje u smislu toga kako je moguće da Isus dva puta izdahne...

Luka 23:46...

'' I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu.''

Jovan 19:30...

''A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.''

није могуће два пута да издахне, већ је умирао 6 сати. а како је Јован био непосредан очевидац, онда би његову изјаву узели за најтачнију (по мени).
што не значи свакако да су други јевнђелисти лагали већ да су тако једноставно написали тј допуњавали све изговорене речи Христове на крсту.
 
Meni je nekako neshvatljivo da postoji sveto trojstvo a nekako bih mogao da prihvataim da postoje njih troijica. Možda ja previše zalazim u preciznost i logičnost pojma trojstvo i trojica.
I kada mi kažeš da je njih troje ustvari jedan bog, nekako mi nije jasno kako je to Isus za koga kažeš da je bog, umro na krstu. Bog po definiciji nikako ne ide u kontekstu sa umiranjem a ni radjanjem. Znam da češ mi ti reći da na krstu nije umro bog Isus već Isus kao čovek ili kao bogočovek. A taj Isus kao bogočovek on je kako tvrdiš i bog u sastavu onog jednog jedinog. I onda postaje stvarno zanimljivo ko je umro na krstu. Možeš mi reći i ono da je na krstu umro sin božiji čime bi nipodaštavo ono da je Isus bog. A ako bi tvrdio da je i sin božiji Isus bog onda opet dolazimo na ono da je na krstu umro bog. A onda mi možeš reći da na krstu nije umro Isus bog već samo njegova ljudska priroda u zemaljskom telu. A pri tom češ zanemariti da to ljudsko telo ima svoje ime Isus. I opet dolazimo na ono da je na krstu umro Isus bog kao jedan od trojice bogova a koji čine jednog boga.

A ako je na krstu umro Isus kao čovek u smislu ljudske prirode da li to znači da je sam Isus za sebe dvojstvo imajući u vidu ono da je posedovao i božansku prirodu.:think:

несхватљиво је и неким сектама да Бог може бити у три испостаси а у суштини један.
у молебном канону када славиш Свету Тројицу кажеш овако:
Ум Коме нема почетка роди Реч, вечну с Њим, и Духа израчи Који је заједнички без почетка. Тако нас удостоји да се клањамо Једноме Богу по бићу, Триипостасном, а заједничкога обличја
или
Ми славимо Ум и Реч и Духа, Једно божанствено Владалаштво, природу Трострука Сунца, и молимо да се избавимо од искушења и свих туга.
такође о природи Исуса Христа доста пута је овде расправљано и сажвакано.
значи поред свих ових комбинација које си написао И када је Исус умирао имао је И даље исту природу, природу Богочовека.
православље исповедајући Богочовека, посредно исповеда христоликост човека, божанско порекло човека, божанску узвишеност човека, сједињавајући Бога и човека.
 
Op,evo ga,ti ovde trazis da ti ja kazem poslednje Isusove reci,znaci ti zapocinjes tu temu,i posle mene "optuzujes" i stavljas mi reci u usta.

Šta se dešava sa tobom verniče...Nisi se upitao zašto sam te pitao ovako...

A možeš li da mi navedeš poslednje Isusove reči...ali poslednje...

A tako sam te pitao na okolnost tvog posta koji izgleda ovako...

Poslednje obracanje Bogu (Boze,Boze,zasto si me ostavio-Ili,Ili lama savahtani),hm to je dosta tesko za shvatati.To je nama profesor veronauke objasnjavao:Bog smrt ne okusa,jer je iznad smrti (nisam bas dosta zapamtio,pa ti necu moci objasniti bas najbolje),kako god to je bio posao (smrt i silazak u ad) koji je bio na Sinu,ne na Ocu ili na Sv Duhu.

I da li sada možeš shvatiti ko je započeo temu o tim Isusovim rečima...:think:

Nisam te verniče o tim Isusovim rečima pitao zato što mi je to došlo ...onako...već zbog tvog posta u vezi sa tim Isusovim rečima...
 
није могуће два пута да издахне, већ је умирао 6 сати. а како је Јован био непосредан очевидац, онда би његову изјаву узели за најтачнију (по мени).

Naravno da nije moguće da se dva puta zaredom izdahne. A ne pričamo o tome koliko je Isus umirao na krstu. To bi bila neka druga priča.

A kako je Jovan bio očevidac na licu mesta biva logičnim da su Isusove poslednje reči bile...

Jovan 19:30...

''A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.

Medjutim problem nastaje kada se pročita ...

Luka 23:46...

'' I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu.''

Luka nije bio očevidac ali ima ono iz 2 Timotiju 3:16...da je svo pismo od boga dato...

што не значи свакако да су други јевнђелисти лагали већ да су тако једноставно написали тј допуњавали све изговорене речи Христове на крсту.

Sale, Sale...kako češ mi objasniti ...тј допуњавали све изговорене речи Христове на крсту...
a u vezi sa onim što si prvo napisao...

...није могуће два пута да издахне...
 
Šta se dešava sa tobom verniče...Nisi se upitao zašto sam te pitao ovako...



A tako sam te pitao na okolnost tvog posta koji izgleda ovako...



I da li sada možeš shvatiti ko je započeo temu o tim Isusovim rečima...:think:

Nisam te verniče o tim Isusovim rečima pitao zato što mi je to došlo ...onako...već zbog tvog posta u vezi sa tim Isusovim rečima...

pa to nisam tebi odgovorio,to sam samo usput pomenuo,mada si ti odjednom skocio i zapoceo temu o Isusovim poslednjim recima
 
Naravno da nije moguće da se dva puta zaredom izdahne. A ne pričamo o tome koliko je Isus umirao na krstu. To bi bila neka druga priča.

A kako je Jovan bio očevidac na licu mesta biva logičnim da su Isusove poslednje reči bile...

Jovan 19:30...

''A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh.

Medjutim problem nastaje kada se pročita ...

Luka 23:46...

'' I povikavši Isus glasno reče: Oče! U ruke Tvoje predajem duh svoj. I rekavši ovo izdahnu.''

Luka nije bio očevidac ali ima ono iz 2 Timotiju 3:16...da je svo pismo od boga dato...



Sale, Sale...kako češ mi objasniti ...тј допуњавали све изговорене речи Христове на крсту...
a u vezi sa onim što si prvo napisao...

...није могуће два пута да издахне...

па једноставно, свако од осталих јеванђелиста је написао онако како је чуо или видео, мада то нема апсолутно везе са сврхом вероисповедања и да је нетачно нешто или контрадикторно. сваки од њих (јеванђелиста је спомињао издахнуће и другачије задње речи), дакле то би онда значило да је четири тј три пута издахнуо.

Матеј каже
А око деветог сата повика Исус гласно говорећи: Или! Или! Лама савахтани? То јест: Боже мој! Боже мој! Зашто си ме оставио?
А Исус опет повика гласно и испусти душу.

Марко то исто говори,

Лука
И повикавши Исус гласно рече: Оче! У руке Твоје предајем дух свој. И рекавши ово издахну.
и Јован
А стајаху код крста Исусовог мати Његова, и сестра матере Његове Марија Клеопова, и Марија Магдалина.
и ученик (Јован)
А кад прими Исус оцат рече: Сврши се. И приклонивши главу предаде дух.

неки тврде да је по Луци задња реченица, а по ствари логици, требало би да то буде по Јовану зато што је био присутан.

значи издахнуо је једном, само тебе интересује шта је била задња реченица. да би евентуално ти прихватио нешто да је тачно јеванђелисти би морали написати Исусов живот потпуно са свим зарезима индетично, чак би и тада постојала сумња да нису преписивали један од другог. признај?:)

Лука у свом почетку писања лепо каже

1. Будући да многи почеше описивати догађаје који се испунише међу нама,
2. Као што нам предаше који испрва сами видеше и слуге речи бише:
3. Намислих и ја, испитавши све од почетка, по реду писати теби, честити Теофиле,

дакле само из ових почетних стихова ти говори да сваки јеванђелиста је писао онако како је он то видео или чуо.

не разумем зашто је то битно, теби?
 
дакле само из ових почетних стихова ти говори да сваки јеванђелиста је писао онако како је он то видео или чуо.

Dopada mi se ovo...čuo...

не разумем зашто је то битно, теби?

Valjda bi to trebalo da bude mnogo bitnije tebi jer ti u to ...veruješ...

I kada je Isus rekao svoje poslednje reči ma koje bile (kada se veruje to nije ni bitno zar ne...) onda je kasnije bio vaznet na nebo.

I kako no bi...sede sa desne strane bogu i ocu...

Kako se to uklapa u ono da su oni ustvari jedno...kada su i gore na nebu jedan pored drugog...
 
Dopada mi se ovo...čuo...
и опет да ти поновим, нису сви имали привилегију да буду са Христом па да ВИДЕ, већ су чули и испитали као и апостол Лука.
познато ти је да у православљу Св. Предање је једнако као и само Св.Писмо.



Valjda bi to trebalo da bude mnogo bitnije tebi jer ti u to ...veruješ...

колико пута треба да поновим шта је суштина вере а?:)

I kada je Isus rekao svoje poslednje reči ma koje bile (kada se veruje to nije ni bitno zar ne...) onda je kasnije bio vaznet na nebo.

није био вазнет него се вазнео
А Господ, пошто им изговори, узе се на небо, и седе Богу с десне стране.

I kako no bi...sede sa desne strane bogu i ocu...
да тамо где је и био раније у једносуштни Ума тј Оца.

Kako se to uklapa u ono da su oni ustvari jedno...kada su i gore na nebu jedan pored drugog...
уклапа се онако како сам ти и писао сво време о овој теми, само што ти негираш моје вероисповедање, јер то не можеш да схватиш да је могуће зато што си скептик по питању Светог Писма.
 
Šta se dešava sa tobom verniče...Nisi se upitao zašto sam te pitao ovako...



A tako sam te pitao na okolnost tvog posta koji izgleda ovako...



I da li sada možeš shvatiti ko je započeo temu o tim Isusovim rečima...:think:

Nisam te verniče o tim Isusovim rečima pitao zato što mi je to došlo ...onako...već zbog tvog posta u vezi sa tim Isusovim rečima...

Nadji gde sam pominjao POSLEDNJE ISUSOVE RECI,pa si ti mogao da mi odgovoris i komentarises...........
......................sto je babi milo to joj se i snilo -_-
 
Ja cak nisam ni pominjao poslednje reci,pronadji u mom postu da sam negde pominjao POSLEDNJE RECI!

Nadji gde sam pominjao POSLEDNJE ISUSOVE RECI,pa si ti mogao da mi odgovoris i komentarises...........
......................sto je babi milo to joj se i snilo -_-

Pogledaj ovaj tvoj post ali pažljivo. I obrati pažnju na uvećano i boldovano.

Poslednje obracanje Bogu (Boze,Boze,zasto si me ostavio-Ili,Ili lama savahtani),hm to je dosta tesko za shvatati.To je nama profesor veronauke objasnjavao:Bog smrt ne okusa,jer je iznad smrti (nisam bas dosta zapamtio,pa ti necu moci objasniti bas najbolje),kako god to je bio posao (smrt i silazak u ad) koji je bio na Sinu,ne na Ocu ili na Sv Duhu.

Da li si pomenuo poslednje Isusove reči....

Ili možda ono...Boze,Boze,zasto si me ostavio-Ili,Ili lama savahtani...nije izgvorio Isus na krstu...:rotf:

A onda sam te ja verniče pod tim tvojim postom pitao ovako...

A možeš li da mi navedeš poslednje Isusove reči...ali poslednje...

P.S. Da li češ verniče skapirati koliko si se izblamirao sa ova tvoja poslednja dva posta...
 
Pogledaj ovaj tvoj post ali pažljivo. I obrati pažnju na uvećano i boldovano.



Da li si pomenuo poslednje Isusove reči....

Ili možda ono...Boze,Boze,zasto si me ostavio-Ili,Ili lama savahtani...nije izgvorio Isus na krstu...:rotf:

A onda sam te ja verniče pod tim tvojim postom pitao ovako...



P.S. Da li češ verniče skapirati koliko si se izblamirao sa ova tvoja poslednja dva posta...

Dzabe ga podebljavas,to nisu poslednje reci....a ti se mozes svadjati sam sa sobom do mile volje......
I dalje cekam da vidim gde sam ja to pominjao poslednje reci pre tebe,tj gde sam pominjao te poslednje reci pa sam zapoceo time temu?
 
Dzabe ga podebljavas,to nisu poslednje reci....a ti se mozes svadjati sam sa sobom do mile volje......
I dalje cekam da vidim gde sam ja to pominjao poslednje reci pre tebe,tj gde sam pominjao te poslednje reci pa sam zapoceo time temu?

Čoveče šta je sa tobom ...
Da li si ti napisao ovo...

Poslednje obracanje Bogu (Boze,Boze,zasto si me ostavio-Ili,Ili lama savahtani),hm to je dosta tesko za shvatati.To je nama profesor veronauke objasnjavao:Bog smrt ne okusa,jer je iznad smrti (nisam bas dosta zapamtio,pa ti necu moci objasniti bas najbolje),kako god to je bio posao (smrt i silazak u ad) koji je bio na Sinu,ne na Ocu ili na Sv Duhu.

Sada tvrdiš da to nisu poslednje Isusove reči...:think:

Malo biblije pošto ti o istoj nemaš pojma. Vidi ovo...

Matej 27:46...

'' A oko devetog sata povika Isus glasno govoreći: Ili! Ili! Lama savahtani? To jest: Bože moj! Bože moj! Zašto si me ostavio?

Matej 27:50... ''A Isus opet povika glasno i ispusti dušu.''

Laže li jevandjelista Matej...molim, da čujem...

A možda laže i Marko...

Marko 15:34...

'' I u devetom satu povika Isus glasno govoreći: Eloi! Eloi! Lama savahtani? Koje znači: Bože moj! Bože moj! Zašto si me ostavio?
Marko 15:37...''A Isus povika glasno, i izdahnu.''

kada tvrdi isto što i Matej...

Izgleda verniče da ti to profesor veronauke nije dobro objasnio...:rotf:

A moguće je da on o tome zna isto koliko i ti...
 
Evo poslednjih Hristovih reci na Golgoti

Znaci poslednje reci na Golgoti; u sva cetiri jevandjelja pa da analiziramo...

#1.Matej 27:46 "A oko devetog sata Isus je povikao na sav glas: "Eli, Eli, lama savahtani?" to jest, :"Boze moj, Boze moj, zasto si me ostavio?"
48 i odmah je jedan od njih otrcao i uzeo sundjer i natopio ga uskislim vinom, natakao na trsku i davao mu da pije. ....
50 A Isus je opet zavapio iz sveg glasa i izdahnuo."

#2.Marko 15:34" U deveti sat Isus je povikao nasav glas:"Eli, Eli, lama savathani?", sto znaci : "Boze moj,Boze moj, zasto si me ostavio
36 jedan je otrcao, natopio sundjer uskislim vinom, na takao ga na trsku i davao mu da pije, govoreci:"Pustite ga! Da vidimo hoce li doci Ilija da ga skine."
37Isus je zavapio iz sveg glasa i izdahnuo ."

#3.Luka 23:36 Rugali su mu se i vojnici,prilazili mu i nudili uskislo vino.
37i govorili :"ako si Judejski kralj, spasi sam sebe....
Luka 23:46 "Isus je povikao iz sveg glasa :"Oce, u tvoje ruke poveravam svoj duh!" kada je to rekao izdahnuo je .

#4.Luka 19:28 posle toga, posto je Isus znao da je vec sve svrseno, rekao je da bi se ispunilo Pismo: "Zedan sam".
29 Tamo je stajala posuda puna uskislog vina.Zato su natakli sundjer pun uskislog vina na stabljiku isopa i prineli su ga njegovim ustima.
Jovan 19:30 A kad je okusio uskislo vino isus je rekao: "Svrseno je!" I spustivsi glavu izdahnuo je.

Znaci , prema hronologiji dogadjaja ovako je bilo:

Isus oseca da mu je kraj blizu i kaze zedan sam...Onda sa jakim glasom kaze "Boze moj,Boze moj, zasto si me ostavio ili "Eli, Eli, lama savahtani "
Jer Isus je osetio da je njegov otac kao sto i jeste povukao zastitu od njega da bi dozvolio da njegov integritet bude potpuno iskusan,
i onda on citira Davidove reci iz Psalma 22:1

Onda je nako stavio sundjer sa uskislim vinom na njegove usne, okusio je i rekao :"Svrseno je"

Onda je uzviknuo "Oce, u tvoje ruke poveravam svoj duh!"
spustio glavu i umro ....

to bi i bile poslednje Hristove reci na Golgoti:)
 
Poslednja izmena:
pa poslednje reci su mu bile "Oce u ruke tvoje prepustam duh svoj".To smo raspravlili i tacka.I ne trpaj mi reci u usta,pa me posle napadas,ust svadjas se sam sa sobom

Ovde sam napisao koje su mu poslednje reci,a nikad nisam smatrao da su mu zadnje reci bile Ili,Ili,lama savahtani.......
kako god,nisam dosao ovde da se svadjam sa tobom,ima dosta drugih tema za raspravku pored teme ko je poceo raspravku.....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top