Biblija vs Kuran

Упознат сам са том "теоријом" али ми никад није имала смисла.
Ја сам гледао неке њихове духовнике који познају и хришћанство и онда их лако пратиш.
Да сам слушао ово на Балкану не бих знао шта је ислам мислио бих што и Иво Андрић о исламу.

По Курану иако они тумаче као пророка он је неприродно зачет и вратиће се поново међутим њихов акценат у томе свему је више на Алаху него на Исиној природи иако је према атрибутима Иса дивајн никако није обичан човек и прави је израиљски месија.
 
Ја сам гледао неке њихове духовнике који познају и хришћанство и онда их лако пратиш.
Да сам слушао ово на Балкану не бих знао шта је ислам мислио бих што и Иво Андрић о исламу.

По Курану иако они тумаче као пророка он је неприродно зачет и вратиће се поново међутим њихов акценат у томе свему је више на Алаху него на Исиној природи иако је према атрибутима Иса дивајн никако није обичан човек и прави је израиљски месија.
Зависи који правац ислама је у питању. Суфије су увијек имали тај елемент мистицизма. Код вехабија тога нема.
 
Иначе Светосавље нема право свето тројство и донекле је разумљиво.

Право Никејанско свето тројство је да су Отац ,Син и Свети Дух три независна одвојена дела једнако моћна и она сва три чине опет 1.

Дакле то грчко свето тројство без читаве грчке филозофије не функционише никако.
 
Светосавље је православље. Није то одвојена религија. А догмат о Св. Тројици не учи тако.
Не говорим о догмату наше цркве већ о грчком православљу које је различито од нашег , јерменског , етиопског , коптског и оријенталног православља.
Све је то православље али није исто
 
Не говорим о догмату наше цркве већ о грчком православљу које је различито од нашег , јерменског , етиопског , коптског и оријенталног православља.
Све је то православље али није исто
Помијешао си сад све. И православне и дохалдиконце. Јермени, Копти и Етиопљани нису православни.
 
Nelogicne obe
*7. Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je
koprena; njih čeka patnja golema.*
Znaci ateisti su bas takvi jer ih je alah tako napravio

* 18. Gluhi, nijemi i slijepi su, nikako da se osvijeste.*
Pa kako da se osvestimo, time bi prkosili alahovom delu

* 24. Pa ako ne učinite, a nećete učiniti, onda se čuvajte vatre za nevjernike
pripremljene, čije će gorivo biti ljudi i kamenje.*

Zatim se prepricava biblija
 
Иначе Светосавље нема право свето тројство и донекле је разумљиво.

Право Никејанско свето тројство је да су Отац ,Син и Свети Дух три независна одвојена дела једнако моћна и она сва три чине опет 1.

Дакле то грчко свето тројство без читаве грчке филозофије не функционише никако.
po takvom tumačenju nikako ne može biti jedan već tri boga u sadejstvu kao hinduski trimurti.
 
po takvom tumačenju nikako ne može biti jedan već tri boga u sadejstvu kao hinduski trimurti.
Искрено мене је подсетило на браманизам.
Нећу да вређам вернике своју цркву поштујем јако и крштен сам али тројство без филозофије не разумем сем филозофски метафорички.
За мене постоји Бог отац Син и Свети дух у садејству попут механизма божсндке силе постоји и анђеоска небеска војска серафими херувими па нису сви 1.
Али да кажемо да су ова 2 елемента главни атрибути Божанске силе тако разумем.
И да је Син Исус посредник између људи и Бога и да само преко њега можда не само али најдиректнију комуникацију са Оцем успостављамо.
Тако ја разумем можда сам глуп али зо је то за сад од мене.
 
Искрено мене је подсетило на браманизам.
Нећу да вређам вернике своју цркву поштујем јако и крштен сам али тројство без филозофије не разумем сем филозофски метафорички.
За мене постоји Бог отац Син и Свети дух у садејству попут механизма божсндке силе постоји и анђеоска небеска војска серафими херувими па нису сви 1.
Али да кажемо да су ова 2 елемента главни атрибути Божанске силе тако разумем.
И да је Син Исус посредник између људи и Бога и да само преко њега можда не само али најдиректнију комуникацију са Оцем успостављамо.
Тако ја разумем можда сам глуп али зо је то за сад од мене.
ma nema vređanja, piše se , diskutuje.
bog nije nezavistan od samog sebe i meni to malo nelogično tj mnogo.
u bibliji Isus čovek je posrednik jer on ima dvojnu prirodu. više se daje akcenat na sinu čovečijem nego na sinu božijem jer reč koja je bog (jovan prva glava) se otelovila i postala čovek. a recimo da mi ima logike da se bog očeveči da bi se čovek obožio, to je jedini način da se čovek vrati odakle je došao.zato se i kaže da će sin čovečiji suditi i da je čoveku predata sva vlast i na nebu i na zemlji.
ta nezavisnost bi plastično objašnjenje bilo kao sunce vidimo a njegovu svetlost ne vidimo jer se svetlost koja je iz sunca, otišla u drugu galaksiju jer joj se tako htelo ili ima nekih poslova.
i kod boga nema hijerarhije sem u funkciji kako mi gledamo iz naše tačke. jer ako ima hijerarhiju onda nikako nije jedan. bog je i otac i sin i sveti duh u isto vreme.
 
Претпостављам да ово није популарно превише на религији сколар библистс али овога сам видео у више дебата чак има уметак и стручни назив.
Ја могу погледати понекад тако нешто јер ми то не мења мишљење нити руши веру али око овога су се сви истраживачи сложили различитих религијских конфесија.
Ја ипак више некако гледам да кажем библијски хришћанин али по рођењу и крштењу православац.
Некако верујем да су Грци мало уметнули прсте у јеванђеља јер не би Грке никако могли лако придобити да им нису дозволили да исфилозофирају и прихвате на свој начин.
А тако је негде и са нама и другим народима.
 
Прочитао сам Свето Писмо, наравно, а и Куран Наш сеоски попа има кући Куран, па сам имао прилику да прочитам.

Има доста одблесака Истине у њему, али има и доста заблуда и застрањивања или погрешног разумевања...

Али, начин писања Курана је веома занимљив и доста сличан библијској Песми над Песмама, рецимо.
Говорим о песничком начину изражавања, а не о теми о којој се пише, да се разумемо.
 
Суштински извор је исти одакле пишу. Суштина иста Бог исти једино разилажење око тројства и природе Христа или Исе.
Међутим кад читаш Иса је централна личност.
Једина жена поменута у Курану је девица Мариам.
Иса је Алахова реч.
Настао је одАлаховог духа.
Али конвенционално тумачење је да је Иса ипак Алахов роб.

Они имају богатију есхатологију о судњем дану и апокалипси од нас чекају долазак Исе не Мухамеда и нема мухамедових жена ни мајке у Курану само Исине.
Ово је тачно. Због свега што си навео постојале су у оквиру Ислама чак читаве школе мишљења које су веровале да је Иста тј. Христос већи Пророк од Мухамеда.

Наравно, таква учења су у Исламу одбачена као јеретичка, али факт је да Куран даје Христу већи статус него обичном човеку.
 
По Курану иако они тумаче као пророка он је неприродно зачет и вратиће се поново међутим њихов акценат у томе свему је више на Алаху него на Исиној природи иако је према атрибутима Иса дивајн никако није обичан човек и прави је израиљски месија.
Да, Иса Месих, то је један од назива за Христа, што значи Исус Месија.
Свакако да има много веће атрибуте од обичног човека.


Е сад, за нас као православне, то ипак није довољно, пошто је Христос за нас Бог и Друго Лице Свете Тројице, али опет, показује нам да је и у Исламу, Христос веома поштована Личност, ако не централна једна од централних.
 
Ислам учи да ће се Иса вратити КАО СЉЕДБЕНИК МУХАМЕДА.

"Muhammad (Peace and blessings be upon him) was the last of prophets, and we who adhere to ahl as-sunna have to believe this. ‘Isa (Peace be upon him) will come as a follower of Muhammad (Peace and blessings be upon him) and will rule by the rules of Islam and will pray behind the Imam of the muslims (the Mehdi according to some narrations).

I ask Allah swt to protect us against the fitan of the end of times, amin.
"
https://seekersguidance.org/answers/islamic-belief/jesus/
 
Nazovi hrišćanin bih bio da stavim Božiju Riječ u istu ravan sa Kur'anom.
Nazalost tvoje ponasanje pokazuje da si jos gori od onih "nazovi hriscanima"jer sa Biblijom radis ono sto mnogi ne rade ni sa dnevniom stampom...
...umesto da je citas i prihvatas integralno ti se osudjujes da je u potpunosti ignorises pa to ti malo nego ides i korak dalaje tvrdnjom "da je shvacas onako kako je tumace neki ljudski faktori"sto ce reci da se ne osudjujes da koristis VLASTITI SAVEST i razum koje ti ih Bog dao !!!

U vezi ovog bato si u daaaaaaaaaaaaaaaaaaaleko nizem duhovnom rangu nego sto su to ljudi kojima je kuran sveta knjiga ( ovo su izuzetno birane reci jer je realnost za tebe nazazlost daleko gora ) !!!
 
Nazalost tvoje ponasanje pokazuje da si jos gori od
onih "nazovi hriscanima"jer sa Biblijom radis ono sto mnogi ne rade ni sa dnevniom stampom...
...umesto da je citas i prihvatas integralno ti se osudjujes da je u potpunosti ignorises pa to ti malo nego ides i korak dalaje tvrdnjom "da je shvacas onako kako je tumace neki ljudski faktori"sto ce reci da se ne osudjujes da koristis VLASTITI SAVEST i razum koje ti ih Bog dao !!!

U vezi ovog bato si u daaaaaaaaaaaaaaaaaaaleko nizem duhovnom rangu nego sto su to ljudi kojima je kuran sveta knjiga ( ovo su izuzetno birane reci jer je realnost za tebe nazazlost daleko gora ) !!!
Evo kajem se.
 
110515.jpg
biblija~486758.jpg


Ima li nekoga da je čitao obe knjige? Ima li nekakvih sličnosti?
Kakve su razlike? Onako uopšteno.
Da li neka knjiga sadrži više informacija i o čemu?
cito sam obe. Glavna razlika je sto su u Koranu hebrejska imena zamenjena arapskim i sto se Koran bazira samo na Starom (Mojsijevom) Zavetu.
Inace, razlike ima i u prevodjenju same Biblije pa se u nekim prevodima navodi da je Isus razapet na krst a negde da je okacen o stub.
Biblija se vekovima prenosila samo govorno sa "kolena na koleno" pa je stoga izgubila prvobitnu autenticnost.Plus sto su vladari uvek nesto dopisivali a nesto izbacivali iz Biblije ...........tako da danas ni Koran ni Biblija nemaju vise nikakve veze sa "Bozjom Recju"
 
da je shvacas onako kako je tumace neki ljudski faktori"sto ce reci da se ne osudjujes da koristis VLASTITI SAVEST i razum koje ti ih Bog dao !!!
Bato, kojim faktorom se ti rukovodio kada jasnu zapovest o 7.danu pretvaraš u subotu (što ne piše)?

Ili kad kaže Gospod,"sav zakon je bio do Jovana..." pa ne jedeš prasetinu jer se držiš nevažećih zakona. Ili 10% bruto, a fol nemate sveštenstvo?
 
Evo jedan primjer kako jedno bitno pitanje tretira Sv. Pismo a kako Kur'an. Odnosi muža i žene u braku.

Sv. Pismo:
"28. Tako su dužni i muževi da vole svoje žene kao svoja tijela; jer koji voli svoju ženu, samoga sebe voli.
29. Jer niko nikad ne omrznu na svoje tijelo, nego ga hrani i njeguje, kao i Gospod Crkvu.
" (Efescima 5:28-29).

Kur'an:
"Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu trebaju brigu voditi, jer i Allah njih štiti. A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite! - Allah je, zaista, uzvišen i velik!" (En-Nisa' 34).
 
Ako se iskrenog srca zaista kajes Bog ce ti oprostiti i nakon toga mozes okrenuti "drugi list"i prestrojiti se na hriscanskom putu.
Jasno je da imas velikog potencijala i nek te Bog vodi kako bi pre svega Njemu a i ljudima sluzio onako kako treba.
Bogu se služi jedino kroz aktivnu delatnu ljubav prema bližnjima. Sve ostalo je manipulacija i samozavaravanje da si na pravom putu...
 
Diskusija o Bibliji i Kuranu nije samo teološka, već i kulturna i istorijska. Važno je pristupiti ovim tekstovima sa poštovanjem i razumevanjem njihove kompleksnosti i značaja za milijarde vernika širom sveta. Razumevanje njihovih sličnosti i razlika može doprineti boljem međureligijskom dijalogu i toleranciji.
 
Не могу нсчи клип где је баш нспљувао муслимане који мисле да ће се вратити као муслиман.
Осудио је ксо нсјвеће и најтужније неразумевање Курана наћичу и то.
 
Не могу нсчи клип где је баш нспљувао муслимане који мисле да ће се вратити као муслиман.
Осудио је ксо нсјвеће и најтужније неразумевање Курана наћичу и то.
Осим што постоји хадис који каже да ће се вратити као муслиман.
 

Back
Top