ADHD ili hiperaktivnost kod dece

mi imamo dobe I lose dane. A danas, kao I prosle sedmice se osecam grozno. Svadja sa drugom u skoli, jednim prosle sedmice, pa ove *I to iz impulsivnosti, nerazumevanja, hiperaktivnosti...*, kraj skolske godiine, kontrolni, a njemu koncentracija katastrofa. Bas se osetim nemocnim, a svasta sam procitala, pokusavam,...ali nekad stvarno.... I nisam sigurna dal gresim, preterujem, preispitujem se. Kaznjen je od prosle sedmice, kao vazno mi je da nauci da mora da saradjuje, ume da odreaguje na provokacije adekvatno,,,pa smo odrezali veliku kaznu. A nije se ni zavrsila, on ponovo glupost. Bas sam ustvari tuzna, kad vidite da nema svrhe I ne znate sta da mu radite, kako da mu pomognete. Ne mogu ga samo grditi I kaznjavati. Ustvari ono sto me najvise pogadja je nerazumevanje okoline..koja to nekako prebacuje potpuno na nas roditelje, I vide sao jedno veliko nevaspitanje deteta I nas roditelje koji nismo dovoljno strogi. !!! I ono e ja bi to lako resio....A sto je neko vec rekao, kakve bi ja lekcije drzala o vaspitanju, da ovo nisam imala u iskustvu... iscrpljena sam, zaspao je ostala sam ljuta kao *ona doslednost* a ustvari sam tuzna I najradije bi ga zagrlila... Izvinjavam se na losim vibraciajama, nije mi svojstveno da ih saljem javno u etar ali... bas grozan period. A bude nekad dobro, ja pomislim, eto snalazimo se, bice sve u redu
 
Dobar dans vima na forumu!
Majka sam deteta sa ADHD sindromom i iza mene je destogodišnje iskustvo vezano za ADHD.
Lek Concerta je ukinut od strane ministarstva i volela bih ako bi neko mogao da mi ponudi odgovora na pitanje zašto?
Nebojša Jovanović je neverovatan stručnjak vezano i za ove probleme.
U sve tri škole koje je moje dete promenilo, oglušili su se na sve zahteve kao što su ona koja deca u Hrvatskoj recimo imaju: Dodeljivanje vojnika na civilnom služenju, defektologa...i tome sl. Moj sin sada ima 14 god i ko zna koliko toga je još ispred meneu svakodnevnoj borbi. Svaki dan je težak u takvoj porodici. Izazova je mnogih. Ja nisam sa njim u školi a tih nekoliko sati koje provede tamo tretira se kao i ostala deca i još gore, jer je već stigmatizovan od ranije. Priča o ADHD od strane pedijatara se ignoriše, bez obzira na zvaničan nalaz doktora ( plus diskalkulija, disgrafija) i na silnu literaturu koju sam im odnela na našem ali i prevedenu sa engleskog jezika. Naravno da i IQ iznad normale predstavlja dodatni problem.
Knjiga 1-2-3 Magic od Thomas Phelan mi je puno pomogla.

Srdačan pozdrav!
Ne postoji nikakav lijek za ovo stanje...sve su to marketinški trikovi farmaceutske mafije...i nikako davati djeci ljekove jer adhd i ne može da se izliječi..to stanje traje dok si živ,jbg tako je kako je...I ne slušati doktorske bajke jer je njima cilj sam da uvale lijek,to im je jednostavno posao jer su zapravo i trgovci:confused:

- - - - - - - - - -

Upoznata sam sa okolnostima i pratim na forumu sta se pise i znam je sa druge teme i kad meni ovako matoroj lekovi smetaju kako ce njemu malom tek.Uticu tu i drugi problemi spomenuti na drugim temama nije samo adhd.Sa lekovima koje on pije ja bi bila srecna ako odem do wca i ne zaboravim sta sam posla da uradim a gde bre on mali tako.Joj kako mi je zao kad vidim takve slucajeve.

I ti nasjela na bajku o "lekovima"ccc:eek:
 
Pozdrav svima, ne mogu da citam bas sve postove, pa cu vas zamoliti ako ima neko u NS da se bavi ovim problemom, odnosno ne neko nego tim koji je neophodan. Mi stanujemo u CG, dete ima 3,5 god.ali po onom sto smo do sad radili ima puno elemenata ADHD..Planiram kod mojih na neko vreme pa me zanima NS ili da ipak okrenem ka BGD? Svako iskustvo je dobrodoslo.Naravno, uvek postoji nada da nije jer je kazu u toj dobi malo mutno i rano dati takvu dijagnozu. Nisam za stimulanse niti lekove, redukujemo ishranu, krecemo u senzornu sobu, psiholog, logoped, ljubav, paznja .....Ali opet, moram biti spremna na sve, meni je srednja cerka dete sa smetnjama u razvoju, sa udruzenim ADD, tako da je strah ucinio svoje. Inace srednjoj cerci mnogo pomazu homeopatski lekici, pa me zanima i vase misljenje o tome. Ako ste vec pisali, samo me vratite na post, jer ima zaista mnogo da se cita :-)

Ja sam iz NS-a i jedva sam nasla tim psihologa koji se bave ovom problematikom, postoji bihejvioralni psiholog koji radi iskljucivo sa decom sa ovim sindromom i idemo kod njega. Isti psiholog mi je rekao da u BG-u postoji jos jedna metoda lecenja dece, nisam zapamtila kako se zove, roditelji su dete vodili i ima napredka, mada je to samo jedan uzorak. Nadam se da ti ovo moje iskustvo moze pomoci
 
Poštovani roditelji,

Da li bi neko mogao da me u uputi u to u kojoj apoteci u Beogradu se može naći Concerta? Naime, imam sina od jedanaest godina koji je na ovom leku već dve godine (i hvala dragom bogu na tome, u protivnom njegovo školovanje bukvalno ne bi bilo moguće) i lek sam do sada nabavljala u lokalnoj apoteci u Kragujevcu, medjutim oni ga nemaju već neka 4 meseca i apotekarka mi kaže da uopšte nema ideju o tome kada bi ga ponovo moglo biti, a naše zalihe su bukvalno pri kraju! HVALA svima unapred za odgovor.
 
Imala bih jedno pitanje, priznajem da nisam sve postove procitala. Ali me zanima da li deca koja boluju do ADHD, pored tog problema imaju jos neke mentalne, psihicke probleme. Ja sam u braku sa covekom koji ima devojcicu od 11 godina, i jos pre osnovne skole se znalo da nesto nije u redu, i tako smo krenuli u OS "Dragan Kovacevic". Ona recimo, i ako smo sto puta prolazili nekom ulicom, isli negde itd, itd....kad bi prosli opet tim istim putem....uvek bi glasilo njeno pitanje.."A gde smo mi to?"...., stalno nista ne zna, zaboravlja da uradi nesto sto smo joj i njen tata i ja rekli, zamolili, jer smatram da treba da ima neke svoje obavezice kako bi se osecala prvo i osnovno korisno, da vredi, jer cesto prica kako joj je prazna glava, da nista ne zna itd,itd. Citanje je i dalje jako lose...cak sta vise mnogo lose a sad ce u peti razred. A u poslednje vreme i suprug i ja primecujemo da joj se pogledm bas promenio....izgleda ali bukvalno kao da je drogirana. Glupo mi je sto ovo uopste i pisem, ali tako izgleda bas. Ja sam za to da tata i ja opet krenemo sa njom po lekarima...da idemo cak i do Lipovicke sume, jer su tamo stacionirana deca sa jos tezim problemima i smatram da su tamo isto , ako ne i mnogo vise upuceni lekari u stanja te dece...jer ja sam misljenja da se kod nje desavaju neke velike promene i mentalne i psihicke i fizicke jer je ona polako ali sigurno na pragu puberteta!!!!
 
Poštovani roditelji,

Da li bi neko mogao da me u uputi u to u kojoj apoteci u Beogradu se može naći Concerta? Naime, imam sina od jedanaest godina koji je na ovom leku već dve godine (i hvala dragom bogu na tome, u protivnom njegovo školovanje bukvalno ne bi bilo moguće) i lek sam do sada nabavljala u lokalnoj apoteci u Kragujevcu, medjutim oni ga nemaju već neka 4 meseca i apotekarka mi kaže da uopšte nema ideju o tome kada bi ga ponovo moglo biti, a naše zalihe su bukvalno pri kraju! HVALA svima unapred za odgovor.

Probajte sa apotekom Igor u Beogradu, jer kod njih mozete i da narucite lekove, ali morate da imate i recept...tel.(011) 334 0618, ul. Resavska 10, Beograd!!!!!
 
Imala bih jedno pitanje, priznajem da nisam sve postove procitala. Ali me zanima da li deca koja boluju do ADHD, pored tog problema imaju jos neke mentalne, psihicke probleme. Ja sam u braku sa covekom koji ima devojcicu od 11 godina, i jos pre osnovne skole se znalo da nesto nije u redu, i tako smo krenuli u OS "Dragan Kovacevic". Ona recimo, i ako smo sto puta prolazili nekom ulicom, isli negde itd, itd....kad bi prosli opet tim istim putem....uvek bi glasilo njeno pitanje.."A gde smo mi to?"...., stalno nista ne zna, zaboravlja da uradi nesto sto smo joj i njen tata i ja rekli, zamolili, jer smatram da treba da ima neke svoje obavezice kako bi se osecala prvo i osnovno korisno, da vredi, jer cesto prica kako joj je prazna glava, da nista ne zna itd,itd. Citanje je i dalje jako lose...cak sta vise mnogo lose a sad ce u peti razred. A u poslednje vreme i suprug i ja primecujemo da joj se pogledm bas promenio....izgleda ali bukvalno kao da je drogirana. Glupo mi je sto ovo uopste i pisem, ali tako izgleda bas. Ja sam za to da tata i ja opet krenemo sa njom po lekarima...da idemo cak i do Lipovicke sume, jer su tamo stacionirana deca sa jos tezim problemima i smatram da su tamo isto , ako ne i mnogo vise upuceni lekari u stanja te dece...jer ja sam misljenja da se kod nje desavaju neke velike promene i mentalne i psihicke i fizicke jer je ona polako ali sigurno na pragu puberteta!!!!

Draga giravaru,

iskreno saosećam sa vama zbog problema koje imate, pogotovou što "you didn't sign for that", a sigurna sam da problemi sa detetom svakako utiču na sve aspekte vašeg života, pogotovu na odnos sa suprugom. Nisam stručnjak, ali s obzirom da sam zbog sopstvenog deteta iščitala gomilu stručne literature na tu temu, po simptomima koje navodite rekla bih da se kod vaše devojcice ne radi (samo) o ADHD-u već o nečemu drugom. (Nažalost, ljudski mozak je "čudna rabota" i ponekad čak i najveći stručnjaci imaju problem da postave ispravnu dijagnozu upravo zbog toga sto se mnogi simptomi prepliću, maskiraju jedni druge itd.) U svakom slučaju, savetujem vam da se što pre obratite psihijatru i da nakon njegove evaluacije odlučite šta i kako dalje. Inače, da vam konačno odgovorim na pitanje - nedavno su na odraslim osobama (za koje je nedvosmisleno utvrdjeno da imaju neki od oblika ADHD-a) radjena obimna istraživanja, izmedju ostalog i testovi inteligencije koji su pokazali da gotovo niko od njih nije imao skor manji od 120 (što se tretita kao nadprosečno inteligentna osoba jer prosečno inteligentne osobe beleže skor izmedju 85 i 114), dok su neki od njih imali čak i daleko vece skorove. Nažalost, u svetu još uvek - a pogotovu ovde, na Balkanu - vladaju predrasude da su deca sa ADHD-om "falična", sto je apsolutno netačno! Tačno je, doduše, da je sa takvom decom potrebno daleko više strpljenja i rada, ali ukoliko se potrebni koraci preduzmu na vreme (nažalost, nakon svega sto sam prošla sa svojim detetom, smatram da je terapija medikamentima NEOPHODNA!), onda i takvo dete jednog dana može biti vrlo uspešno u domenu posla kojim se bude bavilo i voditi sasvim normalan život, poput ljudi koji nikada nisu imala problema sa ADHD-om.

Puno pozdrava i sve najbolje!
 
Zbog broja odgovora na ovoj temi, primoran sam da postavim pitanje na koje je verovatno odgovoreno mnogo puta tako da se izvinjavam unapred:
Imam 21 godinu i ceo zivot se patim sa doticnim simptomima i reakcijama okoline na moju neobjasnjivu nemogucnost da 'ostvarim svoj potencijal'. Da ne duljim pricu, pitanje je kome, kako i gde da se obratim? Koja ustanova? Koji specijalista? Kako do njega?
Hvala unapred,
Nikola
 
Ljudi kada sam kretala u osnovnu 1997 nije bilo ni reci o ovom problemu. Najstrasnija je zapravo osnovna skola po mom misljenju jer tu ocekuju da si za sve nadaren i da te sve interesuje. Kao neko ko se dugo borio sa ovim bez lekova a i dan danas naidjem na probleme i prepreke moram reci da nije lako i da se divim i mami i tati i bratu i baki i deki jer su me preziveli. Ovaj problem zahteva da bas svi budu tu za tebe a retko je to moguce. Jedino resenje koje sam do sada nasla je to da se bavim samo onim sto me interesuje. Dakle kada sam vec nekako prezivela osnovnu, upala sam u gimnaziju za obdarene zahvaljuci samo testu nikako bodovima iz skole i tu niko nije ocekivao neverovatna znanje iz predmeta koji nisu ono sto me zanima. Ustvari primetila sam kod ljudi za koje znam da imaju problem da su ili vrlo talentovani za prirodne ili drustvene nauke ili umetnosti i da ih samo treba usmeriti kako paznja ne bi bezala i kako bi iskoristili svoj potencijal a ostalo otaljali ko nuzno zlo. Meni je tek na fakultetu laknulo jer ono sto bi neko uradio za mesec dana ja mogu za pet i to bez veceg napora opet kada mi je dan. Planiram da diplomiram u novembru sa prosekom preko 8, cak sam i stipendiju primala.Verujem da ko god da sa ovim poremecajem dogura do fakulteta stvarno moze da zablista ako je to ono sto ga zanima. Znam da sve ovo zvuci previse optimisticno nekome ko je napacen roditelj 8-ogodisnjaka ali meni je ovo zapravo najbolja stvar koja mi se desila. Uvek sam znala tacno sta zelim, imala mnogo vise energije od ostalih i nisam se dvoumila da rizikujem kada je potrebno. Pri tome su vezivanje pertli, sredjivanje sobe i briga o stvarima i vrpoljenje to su vestine koje sam ovalada tek sa 20 i dan danas zahtevaju neopisivi trud ali vredi. Izvinite sto sam vas udavila ali zelim da znate da sav vas trud moze da se isplati jednog dana i da ce vam neko biti zahvalan a da ipak ne treba u potpunosti to ugusiti vec samo usmeriti..Sve je ovo moje vrlo nestrucno misljenje ali u odnosu na pakao detinjstva sada sam mnogo srecnija.
 
Cao svima! Nova sam na forumu ali sam se trudila da iscitam ceo forum da se ne bi ponavljala. Veliko hvala prvo WW na svemu sto je pisala, mnogo mi je pomogla da shvatim neke stvari... e sad... Moj sin ima 7,5 godina i ide u 2. razred. Sa 3,5 godine sam od pedijatra trazila neku pomoc jer nije govorio uopste, tacnije samo po neku rec.. Otisli smo kod lgopeda u DZ i onaje rekla da je jos mali ali da bi trebalo sa njim raditi, ali da ona nema vremena.... Sa 4,5 godine detetovo stanje se nije mnogo promenilo i ja na savet vaspitacice koja ima dete sa licnim problemom, odvedem dete u Jovanovu. Tamo su ga testirali i sa cudom se gledali koliko kako kazu nije napredovao... daju dijagnozu razvojna disfazija expresiva F80 i kazu da idemo kod logopeda kod njih. Isli smo nekoliko puta, ali iskreno nismo imali nocva za to jer je Jovanova privatna. Sticajem okolnosti morali smo da se preselimo malo van Beograda i promenimo vrtic. Sin tamo krece u predskolsko i odmah mu ukljucuju logopeda, ali se mi opet selimo i on ostaje bez pomoci. Ja sam ukazivala stalno na problem pedijatru, ona me slala kod logopeda u DZ ona govorila kako nema vremena da se bavi detetom.... Kao januarsko dete on je morao sa 6,5 godina da krene u skolu iako sam ja svima skretala paznju da je on najverovatnije hiperaktivan i tu razvojnu disfaziju... Logoped u DZ je za upis u skolu trazio misljenje psihologa, a psiholog je popriao sa detetom i rekao: Jeste, vase dete je hiperaktivno, ima disfaziju i imace velikih problema u skoli ali ja ne vidim razlog zasto bi odlagali njegov upis kada je inkluzija u toku. A ja sam samo molila da krene u skolu sa punih 7 godina. No dobro... On je krenuo u jednu skolu, ali je uciteljica bila neumorna u pistanju u pistaljku da bi ga smirila i davanju kaznenih domacih, tako da smo promenili skolu i stvarno naleteli na divnu uciteljicu koja hoce da radi sa njim.... Ja sam ga tada odvela u Institut i..... godinu dana se vukla po institutu u Kralja Milutina i ...cekam po par meseci da zakazem psihijatra, pa neurologa, pa EEG (doduse to smo odmah odradili) i oni su samo dopisivali dijagnoze, meni nista nisu pricali. Jednom sam uzela njegov karton da bar procitam ono sto na prvom mestu psihijatar pise ali mi ga je sestra otela pod parolom da ja to ne smem da citam. Jedino sto sam uspela da vidim je dg: disfazija f80, f81, f90, ADHD. Sta znace one dijagnoze sa f nemam pojma. U svakom slucaju, psihijatar nam je na pocetku dao Beviplex i bedoxin i da se ponovo vidimo kad prikupim rezulte EEG i neurologa. Neurolog koji je trebao da objasni EEG je pogledao nalaz i rekao :aha dobro. Zapisala nesto i to je to. Isli smo kod logopeda koji je stalno govorio da nije imala takav slucaj u poslednjih bar 5 godina i da ne moze sa njim da radi bez lekova i da to trazim od psihijatra, psihijatar se nesto nije trudila da me saslusa.. uvek sam kod nje imala utisak da sam na traci i imam par sekundi da kazem nesto ako bas moram... U skoli je katastrofa. Prvi razred smo nekako prosli uz maksimalnu torturu na 5 (ja, muz, baba, deda tetka..). Sada to iskreno nisam u mogucnosti, a pri tome vec svi u porodici vicu kako hocu da proglasim dete ludim i sl ..Tako da nemam podrsku nikoga osim muza, koji je po ceo dan na poslu ili je na putu... Drugi razred nam nikako ne ide... On je deset puta gori nego prosle godine.. Jutros me zove uciteljica i moli me da joj pomognem da nadjemo nacin da radimo sa njim. Na casovima ne sedi, nema paznje vise od 15 minuta dnevno, nista ne pise, ne radi. Kad treba domaci da uraimo to je katasrtofa. Ponekad kad radim sa njim imam utisak da je i slova zaboravio. .......Molim WW da mi kaze gde radi i da li se do nje moze nekako doci samo da porazgovaramo i da mi kaze kako da radimo sa njim.... I molim one koji su ovaj forum unazadili sa svojim uvredama svih nas koji imamo problem da se udostoje i preskoce komentarisanje mojih postova. Hvala unapred!
 
Cao svima! Nova sam na forumu ali sam se trudila da iscitam ceo forum da se ne bi ponavljala. Veliko hvala prvo WW na svemu sto je pisala, mnogo mi je pomogla da shvatim neke stvari... e sad... Moj sin ima 7,5 godina i ide u 2. razred. Sa 3,5 godine sam od pedijatra trazila neku pomoc jer nije govorio uopste, tacnije samo po neku rec.. Otisli smo kod lgopeda u DZ i onaje rekla da je jos mali ali da bi trebalo sa njim raditi, ali da ona nema vremena.... Sa 4,5 godine detetovo stanje se nije mnogo promenilo i ja na savet vaspitacice koja ima dete sa licnim problemom, odvedem dete u Jovanovu. Tamo su ga testirali i sa cudom se gledali koliko kako kazu nije napredovao... daju dijagnozu razvojna disfazija expresiva F80 i kazu da idemo kod logopeda kod njih. Isli smo nekoliko puta, ali iskreno nismo imali nocva za to jer je Jovanova privatna. Sticajem okolnosti morali smo da se preselimo malo van Beograda i promenimo vrtic. Sin tamo krece u predskolsko i odmah mu ukljucuju logopeda, ali se mi opet selimo i on ostaje bez pomoci. Ja sam ukazivala stalno na problem pedijatru, ona me slala kod logopeda u DZ ona govorila kako nema vremena da se bavi detetom.... Kao januarsko dete on je morao sa 6,5 godina da krene u skolu iako sam ja svima skretala paznju da je on najverovatnije hiperaktivan i tu razvojnu disfaziju... Logoped u DZ je za upis u skolu trazio misljenje psihologa, a psiholog je popriao sa detetom i rekao: Jeste, vase dete je hiperaktivno, ima disfaziju i imace velikih problema u skoli ali ja ne vidim razlog zasto bi odlagali njegov upis kada je inkluzija u toku. A ja sam samo molila da krene u skolu sa punih 7 godina. No dobro... On je krenuo u jednu skolu, ali je uciteljica bila neumorna u pistanju u pistaljku da bi ga smirila i davanju kaznenih domacih, tako da smo promenili skolu i stvarno naleteli na divnu uciteljicu koja hoce da radi sa njim.... Ja sam ga tada odvela u Institut i..... godinu dana se vukla po institutu u Kralja Milutina i ...cekam po par meseci da zakazem psihijatra, pa neurologa, pa EEG (doduse to smo odmah odradili) i oni su samo dopisivali dijagnoze, meni nista nisu pricali. Jednom sam uzela njegov karton da bar procitam ono sto na prvom mestu psihijatar pise ali mi ga je sestra otela pod parolom da ja to ne smem da citam. Jedino sto sam uspela da vidim je dg: disfazija f80, f81, f90, ADHD. Sta znace one dijagnoze sa f nemam pojma. U svakom slucaju, psihijatar nam je na pocetku dao Beviplex i bedoxin i da se ponovo vidimo kad prikupim rezulte EEG i neurologa. Neurolog koji je trebao da objasni EEG je pogledao nalaz i rekao :aha dobro. Zapisala nesto i to je to. Isli smo kod logopeda koji je stalno govorio da nije imala takav slucaj u poslednjih bar 5 godina i da ne moze sa njim da radi bez lekova i da to trazim od psihijatra, psihijatar se nesto nije trudila da me saslusa.. uvek sam kod nje imala utisak da sam na traci i imam par sekundi da kazem nesto ako bas moram... U skoli je katastrofa. Prvi razred smo nekako prosli uz maksimalnu torturu na 5 (ja, muz, baba, deda tetka..). Sada to iskreno nisam u mogucnosti, a pri tome vec svi u porodici vicu kako hocu da proglasim dete ludim i sl ..Tako da nemam podrsku nikoga osim muza, koji je po ceo dan na poslu ili je na putu... Drugi razred nam nikako ne ide... On je deset puta gori nego prosle godine.. Jutros me zove uciteljica i moli me da joj pomognem da nadjemo nacin da radimo sa njim. Na casovima ne sedi, nema paznje vise od 15 minuta dnevno, nista ne pise, ne radi. Kad treba domaci da uraimo to je katasrtofa. Ponekad kad radim sa njim imam utisak da je i slova zaboravio. .......Molim WW da mi kaze gde radi i da li se do nje moze nekako doci samo da porazgovaramo i da mi kaze kako da radimo sa njim.... I molim one koji su ovaj forum unazadili sa svojim uvredama svih nas koji imamo problem da se udostoje i preskoce komentarisanje mojih postova. Hvala unapred!
PS. Zaboravih da kazem da smo sad u Beogradu i da sin ide u Zemun u skolu. Pricala sam sa defektologom iz Zemuna, divna zena, dosla u skolu samo zbog njega ali posto nam karton nije u Zemunu a ni prebivaliste onda ne moze da ga primi i radi s njim...
I da kazem da imam jos 3 dece, mladje od njega koji su za sada ok osim sto imaju daleko manje paznje nego on sto polako pocinje njih da nervira a mene da zabrinjava....

- - - - - - - - - -

Izvinjavam se sto sam ponovila post, ne znam tacno kako sam to uradila ali... :D
 
ADHD ili hiperaktivnost kod dece : kako jas kako roditel kuci da mu pomognam na mojevo dete (moj sin e cetri godisna vozdrast , sa dve god. posao e vo vrtis) sve moguce igracki sum kupila i knigi bojci svasta nesto nego nista ne go interesira mozda 5minuti i kraj , idam u trgovina da pazaruvam on trci me vlece nemoze da ceka na kasa samo on vika nikako nemozam da mu objasnam so nego mnogu pricam mu objasnuvam slusa me dodeka ne izlezam so nego kad idemo so nego u setnju on nemoze da ide samo trci i me vlece kaj on saka da ide ako ne e po negovo on place se dere i lezi na sred ulica. ima li nekoj roditel ili( strucno lice) so slicna situacija da mi objasni...
 
A da nije on samo malo razmazen?? z:lol:
Kao sto rekoh negde na pocetku ove teme, nije svako motorno aktivno dete i ADHD (hiperaktivno) dete. U 4 godine moze se biti i normalno nepazljiv, bezobrazan, razmazen (sto je sve NORMALNO za 4 godine) a roditelj je tu da postavi granice, zabrane, zahteve, bude dosledan, uporan, kaznjava, nagradjuje, vaspitava, disciplinuje. To je posao roditelja. A posao je strucne osobe da postavi event. dijagnozu ADHDa. Navise se obradujem u ordinaciji kad mi roditelji dovedu dete sa uputnom sumnjom na ADHD a ja ih otpravim iz ordinacije sa dijagnozom "bezobrazluk i razmazenost". Uvredjenost sto im je neko rekao da im je dete razmazeno ce prevazici vrlo brzo, ali samo oni koji imaju dete sa ADHDom znaju sta sa sobom nosi ta dijagnoza i koliko je to velika muka i za dete i za roditelje i za okolinu. Zato ne brzajte sa davanjem dijagnoze, pustite lekara da to uradi.

Sto se mene tice i onih koji me traze - zao mi je sto sam malo tu, kome trebam ipak ce me naci na PP, ne garantujem za brzinu ali ili svratim pa vidim PP ili me moderatori upozore da me neko trazi, svakako - tu sam ja! Pozdrav svima.

mirmarmih: poslala poruku na PP
 
Evo posle duzeg vremena, testova, pretraga, logopeda, defektologa itd, dobismo dijagnozu, videlo se iz aviona, ali mo jako oprezni i nadali se da ce ipak biti bezobrazluk i razmazenost :-) E, sad, ja sam definitivno za rad s defektologom, jer nama zaostaje govor, ali da li predlazete jos nesto i sta? I ko radi sa hiperaktivcima u NS? Tacandja, s kim radite?
 
A da nije on samo malo razmazen?? z:lol:
Kao sto rekoh negde na pocetku ove teme, nije svako motorno aktivno dete i ADHD (hiperaktivno) dete. U 4 godine moze se biti i normalno nepazljiv, bezobrazan, razmazen (sto je sve NORMALNO za 4 godine) a roditelj je tu da postavi granice, zabrane, zahteve, bude dosledan, uporan, kaznjava, nagradjuje, vaspitava, disciplinuje. To je posao roditelja. A posao je strucne osobe da postavi event. dijagnozu ADHDa. Navise se obradujem u ordinaciji kad mi roditelji dovedu dete sa uputnom sumnjom na ADHD a ja ih otpravim iz ordinacije sa dijagnozom "bezobrazluk i razmazenost". Uvredjenost sto im je neko rekao da im je dete razmazeno ce prevazici vrlo brzo, ali samo oni koji imaju dete sa ADHDom znaju sta sa sobom nosi ta dijagnoza i koliko je to velika muka i za dete i za roditelje i za okolinu. Zato ne brzajte sa davanjem dijagnoze, pustite lekara da to uradi.

Sto se mene tice i onih koji me traze - zao mi je sto sam malo tu, kome trebam ipak ce me naci na PP, ne garantujem za brzinu ali ili svratim pa vidim PP ili me moderatori upozore da me neko trazi, svakako - tu sam ja! Pozdrav svima.

mirmarmih: poslala poruku na PP

Hvala puno na savetu to mie i muz rekao ,megjutim ja kako majka sam barala savet ko zna vise od meni , posto zivim na zapad u vrticu sum mi rekli da postoi mogucnost da e u pitanju ADHD i strucen tim radi so nego i na kaj me zovat mene na satanku da. (izvinete na pisuvanje jas neznam dovolno srpski od moj muz ucam posto on e srbin) uste ednas hvala puno
 
Pozdrav svima,citala sam temu pa da se i ja ukljucim.Imama dvoje dece sina 10g i cerku 12g,oboje imaju epilepsiju samo razlicite vrste.Sin je prenesena beba i kao posledica toga je epilepsija,a cerkica je imala hematom na glavi pri porodjajui njoj jeposledica toga.Sin kad je krenuo u vrtic sa 5 g poceli su problemi koje smo do tad ignorisali uz osecaj da je on samo jedno zivahno dete.Dok su drugi mirovali pisali on je leteo kao muva bez glave,mislili smo sazrece,uozbiljice se ,medjutim sve je gore i gore.U jednom trenutku potpuno smo izgubili kontrolu.U 7g poceo je sa terapijom eftila zbog epilepsije,dr kaze da ga on treba malo smiri medjutim kao da mu daje dodatnu snagu.U skoli se vrpolji seta reze olovke,klati,igra olovkom,nastavu neprati,ukljucila se pp sluzba odvojen je matematiku i srpski po individualnom programu i tu jedva uspeva jer nemoze duze od 10-15m da bude skoncentrisan.Radili smo psiho test gde je bio u proseku ali sa izuzetno slabijim ocenama u aritmetici i motorici,to se odrazilo na pisanje.Psiholog je naredio uciteljici da moj sin pise samo stampanim slovima da bi uspeo nesto da prepise.U klinici u nisu su rekli da je hiperaktivan,da se prilicno vrpoljio na testu ali je izdrzao do kraja.Ponekad nemam snage ni strpljenje jer zivot prelazi u pakao,na roditeljskom sastanku vise me i sram da idem,uvek je ocrnjen,ocene lose,uvek se potukao sa nekim,uvek je dirao nekog ometao na casu itd.Njegov neurolog koji ga leci od epilepsije upocetku je hteo da da lek za hiperaktivnost ali je odustao i ceka jos neko vreme,a u sustini nisu napisali dijagnozu hiperaktivnosti.Dok cekamo on zavrsava cetvrti razred a jedva pise,nezna tablicu mnozenja,posto ima problema neznam kako su bese napisali strucno,on da bi sabrao i oduzeo mora vizualno da vidi,npr na pitanje koliko je 6 i 5 ,on mora da zamisli olovke i onda ih prebroji,drugacije nemoze.On jedan minut ne sedi,jedino kad spava je miran,kao da je ukljucen u struju pa kako ce i da nauci nesto,kad god mu se objasnjava uvezi skole on se igra olovkom,razvrce.Izvinite na opsirnijem izlaganju i predlozite mi sta dalje,ja shvata da dok god nesredimo hiperaktivnost on nemoze da napreduje u zivotu i u skoli,poceo je da gubi i drugove.Hvala.
 
Imam epilepsiju i mislim da ovo nije adhd,i savrseno ga razumem tj stanje razumem.Ili je neodgovarajuca doza leka ili treba drugi lek.Jednostavno znam ne pitaj kako.Sedi ti lepo i procitaj one papirice sto idu uz lek nezeljena dejstva i sve pa ces me razumeti.

P.S.Ja znam kako je meni bilo kad su mi sredili terapiju pregledala sam.
 
Poslednja izmena:
Kako mozes da etiketiras malo dete da je zavisno od slatkog?Sva deca vole slatko bre!Samo ti uradi kako sam ti rekla i makar nesto ce da bude bolje.Kamo lepe srece da sam posla ja kasnije godinu dana u skolu ne bi imala slicnih problema.Nema tu mnogo pomoci psiholog on samo prica i od pristupa nula,neurolog vec nesto moze malo,ali dobar neurolog.
 
On pojede bar 200gr cokolade dnevno ili neki drugi slatkis,uz to secer u kuci moram da krijem inace pojede,ako nema slatkisa on se trese,nervozan je.A nivo secera u krvi kod njega je 2.9 ili 3.1 i to jede i uvece kasno slatkis a naprimer ujutru daje krv na analizu.Neurolog je dobar,najbolji u niskoj klinici .Oba deteta leci i vidni su rezultati sto se tice epilepsije,stim sto se zbog lekova prati gustina kostane srzi,bubrezi,jetra i svi ostali organi na koji lekovi uticu duzom primenom.Nemogu da primam i saljem privatne poruke neznam zasto?
 

Back
Top