ZUBAR!

i ovi mi se čine stručni i sposobni

street%20dentist.jpg
 
Hallo,tek sad nista ne razumem a dani prolaze jer moram da odlucim sta dalje.Ja se izvinjavam ako bi ste vi meni da objasnite sta znaci sad fixna proteza jer ja nemam pojma o bilo kakvoj protezi i evo upravo pokusavam da pronadjem neku sliku sto bi mi malo skratilo muke ali uzalud nemogu da nadjem nista.Ako vam nije problem da mi posaljete neku sliku bar da je slicna tome sto ste mi vi napisali jer mi je preko potrebno to i umalo da zaboravim sta raditi da bi se sprecilo povlacenje desnih....naravno ne bole ali se ipak povlace.Veliki pozzzz za vas iz maglovite i strasno dosadne nl :P:P:

Da ne bih zalazio dublje u objasnjavanje fixne protetike, dacu ti samo kratke smernice. Generalno tu spadaju krunice, mostovi ili implanti, uz brojne varijacije. Glavna karakteristika im je da spadaju u grupu trajnih protetskih nadoknada tj. imaju trajnu fiksaciju za nosece elemente. Znaci ne skidaju se kao proteze! Za google pretragu vrlo laki pojmovi: dental bridge, dental crown, dental implants. Naci ces i slike i objasnjenja! Nadam se da ti je eng OK! Za pocetak evo...
http://www.cosmeticdentistryguide.co.uk/bridges.html
Sto se povlacenja desni tice vidi ...http://mojstomatolog.net/parodontologija.htm
 
Poslednja izmena:
imam 3 pitanja:
1.imam 4 crne plombe na sesticama koje mi smetaju. da li mogu da stavim bele? moj zubar mi to ne dozvoljava.
2.na prednjim zubima u gornjoj vilici po ivicama zub kao da gubi boju tj. postaje na tim krajevima sivkast. sto da radim?
3.da li mogu da izbelim zube, jer mi i to moj zubar ne preporucuje

Milose ja se npr. uopste ne slazem sa odgovorom koji si dobio od Joce Shkljoce
1.ocekivati osetljivost posle belih plombi(koja,doduse,moze da se dogodi) je savremenim materijalima i pravilnom upotrebom tih materijala svedena na minimum(skoro da ne postoji!),a sto se amalgamskih(crnih) plombi tice vec godinama se raspravlja o postojanju stetnog dejstva zive iz amalgama na covekov organizam-npr.u SVIM skandinavskim zemljama(je zabranjena upotreba amalgama pre par godina zbog dugog poluraspada legure,pre svega zive iz legure i stetnog dejstva na prirodnu okolinu...
2.ne mogu da utvrdim razlog zbog kog su ivice prednjih zuba postale sivkaste dok ne vidim kako izgleda,ali najcesce moji pacijenti(koji imaju slican problem) ustvari i nemaju nikakav problem zbog sivkastih ivica prednjih zuba,vec je to prirodna boja jednog sloja zuba koji se zove gledj! tj. gledj je providna i boja zuba (belo-zuckasta)potice od dentina(sloja zuba koji se nalazi ispod gledji),samim tim kada se otvore usta ivice prednjih zuba(na kojima se nalazi tanak sloj gledji bez potpore dentina) izgledaju sivkasto... Pokusaj da pritisnes prst na zub sa nepcane strane i onda se pogledaj u ogledalo,vidi da li su te ivice jos sivkaste,ako nisu onda ti to sivilo najverovatnije potice od oveoga sto sam napisao!
3.Sto se tice beljenja zuba,vec je bilo polemike na ovom forumu,ali ja licno ne razumem kolege koji nece da izbele zube pacijentima(kojima je to potrebno uraditi!)kada je prema svim ispitivanjima utvrdjeno da beljenje zuba nije stetno ukoliko se radi savremenim tehnikama i savremenim materijalom!!! I naravno,pridrzava uputstva o beljenju zuba!
 
Pozdrav. Ja trenutno imam 7 amalgamskih plombi i nakon dosta citanja o stetnosti istih postajem zabrinuta. Ako su toliko stetne zasto nisu zabranjene kod nas i u okolini?
I da li je istina da amalgamske plombe bolje od tzv 'bijelih' jer sam cula od svoje zubarke da je veca mogucnost da se pojavi sekundarni karijes sa tim bijelim plombama?
Sta bi bila najbolja solucija?
 
Pozdrav. Ja trenutno imam 7 amalgamskih plombi i nakon dosta citanja o stetnosti istih postajem zabrinuta. Ako su toliko stetne zasto nisu zabranjene kod nas i u okolini?
I da li je istina da amalgamske plombe bolje od tzv 'bijelih' jer sam cula od svoje zubarke da je veca mogucnost da se pojavi sekundarni karijes sa tim bijelim plombama?
Sta bi bila najbolja solucija?

Moras, i ti, i x korisnika ovog foruma, shvatiti jedno. Stomatologija ima veoma mnogo prostora za individualnost tj. svaki stomatolog donosi svoje odluke. Na te odluke, pored sopstvenih shvatanja i saznanja (mislim na stomatologa), utice i skola (razliciti fakulteti imaju i razlicite metode lecenja), oprema (finansijske mogucnosti stomatologa - razlika drzavnie od privatne prakse), a i diktiranje trendova od strane razlicitih farmaceutskih proizvodjaca. Zbog svega toga, i jos nekih drugih stvari, neke teme u stomatologiji se mogu nazvati pandorine kutije. Cuces hiljadu misljenja i svako ce ti (mozda) delovati razumno. Jedno od tih je i pitanje belih i sivih plombi, kao i izbeljivanja zuba, fluorizacija... To su stvari koje su individualne i zavise i od stomatologa i od materijala.
Moje misljenje je da obe plombe imaju i pozitivne i negativne strane a posao stomatologa je da svoje znanje iskoristi da negativne efekte bilo koje, svede na minimum. Nije otkrivena plomba koja ih svodi na nulu!. Najbolja solucija u tvom slucaju je redovna kontrola i nista vise!
 
Pozdrav. Ja trenutno imam 7 amalgamskih plombi i nakon dosta citanja o stetnosti istih postajem zabrinuta. Ako su toliko stetne zasto nisu zabranjene kod nas i u okolini?
I da li je istina da amalgamske plombe bolje od tzv 'bijelih' jer sam cula od svoje zubarke da je veca mogucnost da se pojavi sekundarni karijes sa tim bijelim plombama?
Sta bi bila najbolja solucija?

Procitati Faustinjov post! :) Svaka cast kolega!
A ja, licno,vise volim kompozite ili glas jonomer cemente da koristim nego amalgame!
 
z:dm5: Hallo, evo i mene tek sto sam dosla od zubara uzalud mi muka a vama hvala na savetu i objasnjenju..ovaj moj zubar ili nije sasvim citav ili ja ne znam sta mu je ja odmah posle vaseg objasnjenja da je to sto mi on nudi fixna proteza i odem da kazem da pristajem a on mi fino naglasi da treba prvo da mi povadi zube a onda ide totaal proteza a posle toga par meseci cemo da razmotrimo sta dalje umalo ga nisam bacila na onu stolicu da mu ja pokazem sta je zubar bez iskustva.zamislite da mi vadi sve zube a ja imam svojih zdravih zuba koji nikad nisu leceni niti ima potrebe i to ga ja molila da mi snima sve pa da onda razgovaramo ...kaze a neeeee nema potrebe i tako se zavrsi moja prica ostalo je da to sve sredim na leto u Srbiju......ovi nasi drrrrrr sto vise savremene tehnike sve gluplji (nasi drrrr u evropi).Pozzzzz svima na forumu a posebno onima koji su se potrudili da me posavetuju i daju malo volje za dalje :bye::bye::bye::bye:
 
Mene zanima da li je bolno vadjenje umnjaka i kada za tim uopste postoji potreba. Bila sam danas kod zubara i preporucio mi je da ih izvadim.

Vadjenje umnjaka nije bolnije od bilo kog drugog vadjenja zuba,ukoliko je taj umnjak iznikao.Ukoliko nije nikao(u kosti je,delimicno ili potpuno) vadi se uz operativni zahvat.Sam zahvat nije bolan(zbog anestezije),ali postoji mogucnost postoperativnog oticanja(zato se u svim opremljenijim ordinacijama daje Dexason),a sto se tice postoperativnog bola to zavisi od mnogo faktora... Najcesce ne boli nista vise od obicne rane kada se izvadi bilo koji zub.
Postoje mnoge indikacije(potrebe) da se izvadi umnjak bile one ortodontske(npr. nepostojanje mesta u vilici da taj zub iznikne,umnjak "gura" druge zube i pomera ih...),endodontske (npr.neprohodni kanali korena umnjaka kod gangrene) i oralno hirurshke (pravljanje tzv. "kostanih dzepova",rast umnjaka koji moze da osteti korenove drugog zuba,sedmice itd.)prilike...
 
pozdrav svima koji su bili hrabri i otišli kod zubara da im izvadi umnjak ,meni je 20 tog vadjen a još i danas osećam kao da sam sad bio,strašno boli noćima ne spavam jedino je dobro za dijetu jer ne mogu da jedem ništa normalno,kad je počeo vaditi odmah je pukla, a posle je došlo vađenje korena,bušio sekao,na kraju je izvadio ali boliii.
 
:bye:Dobro jutro,ja se izvinjavam imam jos jedno pitanju nakon kontaktiranja jednog zubara iz Srbije receno mi je pocnem da koristim antibiotik zbog desnih jer sse povlace a sad i poceli da bole prilikom pranja zuba i zanima me koliko je taj antibiotik koristan
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nije bas ni toliko tesko,ukoliko traje dugo vremena to energicno pranje zuba i ukoliko postoje predispozicije za pojavu tzv. klinastih erozija i miloliza.

Slazem se, samo mislim da postavljac pitanja tesko moze sam sebi to da dijagnostikuje, zato sam ga i uputila da se javi onome ko svakako moze da postavi takvu dijagnozu ukoliko ona uopste postoji. Nas svet sve radi metodom "uradi sam" - sam sebi postavlja dijagnoze, sam sebi oridnira ili ukida terapiju - uzasavam se toga.
 
:bye:Dobro jutro,ja se izvinjavam imam jos jedno pitanju nakon kontaktiranja jednog zubara iz Srbije receno mi je pocnem da koristim antibiotik zbog desnih jer sse povlace a sad i poceli da bole prilikom pranja zuba i zanima me koliko je taj antibiotik koristan

Terapije ne diskutujemo na forumu javno (moze na PP nekom od prisutnih stomatologa). Procitajte lepljivu "Obavezno procitati..."
 
Slazem se, samo mislim da postavljac pitanja tesko moze sam sebi to da dijagnostikuje, zato sam ga i uputila da se javi onome ko svakako moze da postavi takvu dijagnozu ukoliko ona uopste postoji. Nas svet sve radi metodom "uradi sam" - sam sebi postavlja dijagnoze, sam sebi oridnira ili ukida terapiju - uzasavam se toga.

Da,i ja se slazem za ovim postom i upravo je to razlog zbog koga se treba distancirati i ograditi od terapijskih postova. :)
 
Terapije ne diskutujemo na forumu javno (moze na PP nekom od prisutnih stomatologa). Procitajte lepljivu "Obavezno procitati..."


Gde da je nadjem????jooooj ja procitah ceo forum sad mogu slobodno da kazem da jos malo prakse i ovoliko znanja mogu da radim kao stomatolog
ili da se vrtim oko njega
 
..nederland ako ti se zubi klimaju moras ih vaditi bez obzira sto su zdravi...verovatno je tvoj zubar hteo da povadi zube sa kojima ne moze nista uraditi jer ne mogu drzati mostove...pa da onda pokusa mozda sa nadogradnjom kosti i usadjivanjem zuba koje bi onda mogao opteretiti fiksnom protezom... samo ne verujem da ti iko moze dati garanciju koliko ce ta proteza trajati jer ce se povlacenje desni nastaviti bez obzira na nadogradnju
 
Terapije ne diskutujemo na forumu javno (moze na PP nekom od prisutnih stomatologa). Procitajte lepljivu "Obavezno procitati..."


Gde da je nadjem????jooooj ja procitah ceo forum sad mogu slobodno da kazem da jos malo prakse i ovoliko znanja mogu da radim kao stomatolog
ili da se vrtim oko njega

Glavni panel pdf Zdravlje (kad otvoris Zdravlje) prve cetri teme su lepljive, jedna od njih je i "Obavezno procitati pre postavljanja pitanja"
 

Back
Top