Zivot zeli da umre

anajade

Elita
Poruka
15.499
Budizam govori.Zelja za zivljenjem.je pravo zlo.Nuzno gasenje svake zelje za zivotom vodi te u nirvanu.U nebice.Time je ukinut i covek i zivi bog.
Takodje i frojd je neki ocajnik.Frojdova teza u njegovom zadnjem delu govori da je zedj zivota smrt tj zivot zeli da umre.
Ovakvi ocajnici nemaju pravo da govore u ime zivota.
 
Realno, niko od nas nije želeo da nastane, postane i oživi. Volja je Boga Oca Sina i Svetog Duha da postojim, a ja tu volju mogu samo da prihvatim.
Gde smo bili pre nastanka i postanka? U nebiću.
Profesor srpskog jezika je na mene u odnosu na neku pesmu tokom srednje škole ostavila fascinantan utisak idejom o nesvesnoj patnji čoveka da se vrati u utrobu majke i bude na sigurnom, i miru, u pasivu, ponovo samo začetak ljudskog života.
Kondicioniranje na to da volimo život je uspešno, ali na momente svaki čovek razmišlja o smrti blagonaklono, a pritom ne uzimam u obzir samoubilačke ideje. Onako... ako je smrt sastavni deo života, a volimo sam život, onda nam i smrt treba biti draga.
 
odakle nam ta želja?
Kao što sam rekla... kondicionirani smo-ljubavlju roditelja i zavisnošću od njih, pa onda upadamo u prva neka poznanstva, prijateljstva, sviđanja, druženja. Mama i tata motre, ispravljaju nas gde grešimo, vaspitavaju nas. Ceo život se upućujemo jedni na druge i tamo gde smo voljeni i dobrodošli, mi se zaljubljujemo u život. Poteškoće su ništa uz tu ljubav.
Znajući da nemaju sva deca privilegiju da odrastaju u domu punom ljubavi i podrške, slika se muti i nije tako izvesna.
Uglavnom, ne bi se čovek održao u životu i postao ispravan bez ljubavi i osećanja pripadnosti... ali i jedno i drugo je podložno manipulaciji. I ljubav, i osećaj pripadnosti.
 
Budizam govori.Zelja za zivljenjem.je pravo zlo.Nuzno gasenje svake zelje za zivotom vodi te u nirvanu.U nebice.Time je ukinut i covek i zivi bog.
Takodje i frojd je neki ocajnik.Frojdova teza u njegovom zadnjem delu govori da je zedj zivota smrt tj zivot zeli da umre.
Ovakvi ocajnici nemaju pravo da govore u ime zivota.
Da li će ti žudnja za životom produžiti život makar za jedan dan?
Buda je učio da se vezanosti treba osloboditi. Vezanost za želju
vodi u patnju.

Onako kako Buda opisuje nirvanu, tako sveti Maksim Ispovednik
opisuje Boga.
 
Kao što sam rekla... kondicionirani smo-ljubavlju roditelja i zavisnošću od njih, pa onda upadamo u prva neka poznanstva, prijateljstva, sviđanja, druženja. Mama i tata motre, ispravljaju nas gde grešimo, vaspitavaju nas. Ceo život se upućujemo jedni na druge i tamo gde smo voljeni i dobrodošli, mi se zaljubljujemo u život. Poteškoće su ništa uz tu ljubav.
Znajući da nemaju sva deca privilegiju da odrastaju u domu punom ljubavi i podrške, slika se muti i nije tako izvesna.
Uglavnom, ne bi se čovek održao u životu i postao ispravan bez ljubavi i osećanja pripadnosti... ali i jedno i drugo je podložno manipulaciji. I ljubav, i osećaj pripadnosti.
okružena ljubavlju pažnjom i tako večno?
 
ne vezanost za želju,znači samo ne biti telesan,može se imati želja za bilo čim,ali ne u smislu da je to suština

uostalom sve po telu i potrebama izaziva želju,bitno je ne ostati samo na to nivou,nego i razvijati duh i vrline

isto kao hrišćanstvo,samo što u budizmu radiš više zbog sebe,dok hrišćanstvo ima i potrebe za zajednicom,realizacija je i na društvenom nivou :aha2: :hvala: :lol:
 
okružena ljubavlju pažnjom i tako večno?
Šta je u tome loše?
"Ljubav, pažnja... i tako večno?"
Koga i čega se ljudi sećaju na zalasku života? Ljudi sa kojima su se voleli i sa kojima su delili znake pažnje.
Nije nam važno više koliko para smo zaradili, šta smo prošli, kako smo živeli.
Imati ljude at deathbed... koji te pamte po dobrim stvarima, vole i žao im je jer se tvoje putovanje nastavlja na neko v reme bez njih... To je ispunjen život.
Dali smo zadatak onima iza nas da budu takvi.
Mislim da je to dovoljno veliko dobro delo... i da Bog voli takve.
 
a telesno je uvek konačno,u svakom smislu,i pomalo je depresivno
recimo sve što nastane,mora i da nestane 🤷‍♀️
duhovno je optimističnije,kao ostaje znanje,iskustva,ideje,muzika,umetnost,tekstovi,kao smanjuje se telesno mučenje,a više se uživa u duhu🤷‍♀️
 
Da li sam toliko nerazumljiva da me ne uzimate ni u kakav u obzir?
Kad sam tu, tu sam. Kad nisam, propuštam mnogo, ali... to je veliko očekivanje od Foruma, da me razume kad sam tu, i da razume kad nisam tu. Jesam li ja jedan Pip? Pip iz romana Velika očekivanja. Haaa... ta sam. Pip.
 
Ajde da opletemo i po starim grcima nece valjda maki biti uvredjen.Po njima covek.je staticna tacka.Nije zivot ideal nego bice da jeste da bitise.
Za razliku od tih ocajnika bog nas jeste napravio bicima ali je zadato vise nego li prosto bice .Isus rece.
Ja dodjoh da imaju zivot i to izobilno.Zivot zivi zivot.
 
Da li sam toliko nerazumljiva da me ne uzimate ni u kakav u obzir?
Kad sam tu, tu sam. Kad nisam, propuštam mnogo, ali... to je veliko očekivanje od Foruma, da me razume kad sam tu, i da razume kad nisam tu. Jesam li ja jedan Pip? Pip iz romana Velika očekivanja. Haaa... ta sam. Pip.
Evo ja sam te razuela, ako je to za utehu. :neutral:
 

Back
Top