ZIVOT U VIRTUELNOM SVETU,vasa zapazanja

hoces da kazes da nismo avatari i redovi slova? nego smo sta? plave oci i crna kosa? diploma ekonomije? bracni status? broj dece? prijatelja? psihicko stanje?
avatar i redovi slova govore o tebi mnogo vise nego sto misis. iako nisu ono sto jesi, govore o onome sto jesi.
mnogo.
ko hoce da vidi.

ovo je istina,svaka nasa rec i slovo govori o nama samima...ipak iza avatara i gomile slova stoji covek koji je rodjen u realnom svetu ne u virtuelnom.
 
ko_to_tamo_peva
ha..dobra fora...a mozda smo vise realni u viretuelnom svetu? mozda jasnije sagledavamo, mozda smo iskreniji? mozda smo

ono sto zelimo biti? zar iko moze da kaze ko sam ja ? ono sto zivim ili ono sto jesam u sebi?
realan svet nije realan. on je niz kompromisa kojim se cesto odricemo onog najboljeg...

uhvatio me filozofski djir od jutros
ne postoji realni i virtuelni svet. postojimo samo mi. pitanje je samo koliko smo svoji, koliko iskreni prema sebi. prema drugima.

ko sam ? sto sam? ja sam samo sanjar ciji pogled gasne u magli i memli
i ljubim te usput , ko da sanjam. ko i mnoge druge na toj zemlji.

hoces da kazes da nismo avatari i redovi slova? nego smo sta? plave oci i crna kosa? diploma ekonomije? bracni status?
broj dece? prijatelja? psihicko stanje?
avatar i redovi slova govore o tebi mnogo vise nego sto misis. iako nisu ono sto jesi, govore o onome sto jesi.
mnogo. ko hoce da vidi.


Ti si covece genijalan. :D . čast!

Mi smo ono sto jesmo u datom trenutku, upravo sve sto je povezano sa nama u datom trenutku.
Ovo sto citiram i pisem sada svaka pojedinacna rec ima neku konekciju samnom. Reci su zive, reci su duh.
Napisana slova nisu nerealna, avatar nije nerealan. Svaki pokret je realan, i svaka sitnica.
Ako sam chat/blog master, onda sam to u 'realnosti' ja. I u Matrixu je svet realan, koliko god bio virtuelan. ;)

ALI, sva ta realnost, i realnost i virtualnost su saaamo kojekakve iluzije. Koje se mogu peckati bambusovim stapom.
Matrix je iluzija u iluziji, a ovaj svet je samo iluzija. Nista nije realno. ;) . Ko razume kontradikcije.. nek izvoli harmoniju.

Ristob
Postoji virtuelni svet. U njega se uskače. Beži iz realnog sveta. Virtuelni svet nas čini boljim. Popravlja nas.
Treba prvo živet virtuelno pa tek onda realno!


Super i ti zboris. ;)

Glupachica (Pametnica)
u virtuelnom svetu mozes biti sta god pozelis,ako imas dovoljno talenta za pisanje,dovoljno si nacitan,
mozes postati sve ono sto nisi i nikada neces biti u realnom zivotu,mnogo je teze izgraditi sebe u realnom zivotu.


Da, postanem sto god pozelim a bicu to i u realnom zivotu. Ako izgradis virtuelnog lika, pa onda taj virtualni
u stvarnosti si ti. To si sto jesi, virtuelno realni. Mozes postati sta god hoces, samo zamisli da jesi. To je dovoljno. :)

Снага Воље
Ја колико видим, свет је све више и више игнорантан и заглупљен...


Ne, nije bas tako.

Снага Воље
Као што већ рекох, врло брзо би вам се број смањио након третмана бамбусовим штапом


Patnja ---< equilibrium >---- Zadovoljstvo
Iluzija ----< nista >------------ Iluzija

Снага Воље
А код оних који мењају свој свет сувише врло брзо долази до болног конфликта између маште и реалности.


Ne, nije, ja menjam paradigme kako kad hocu a ne izaziva mi to otpor i bol. To se uci i steče, tj razumevanje i tolerancija.

Снага Воље
А ко смо то ми?
Аватар и редови слова?


Vise od 90% nas odredjuju reci, misli, tj slova i avatar. :)
 
Лепи изрази, али маше суштину :wink:

nisu to izrazi nego ispovest huligana:mrgreen:

То ја тебе питам :wink:

zasto je najbolje na pitanje odgovoriti pitanjem? jer je tajna u pitanju, a ne u odgovoru. ko misli da je jedan odgovor, vecan i nepromenjljiv, promasio je sutinu zivota:)

Тај аватар је неко поставио, као и што те редове исписује... :)

da.neko. ja. ja sam avatar, ja sam recenice, ja sam san, i ja sam java. ja sam majka, i ja sam ljubavnica. i ja sam zena, i senka. i mrak i svetlo.
i sve to i nista od toga. jer moje je ime promena.:heart:

jedino sto je kontstanta..to je snaga volje..ona me vodi tamo, gde zelim da budem.:wink:
 
Uh, kolega… Zabrinuh se da ste nas, virtuelne žene, identifikovali sa objektima, tj. tiganjima, što bi, dalje, rezultiralo sumnjom u čuvenu 'nepogrešivost' ženske intuicije, koja u vl funkcioniše na slepo, bez čvrste podloge – pa sklizne baš kao što bi taj Vaš tiganj bez drške skliznuo sa ringle (i nekog nehotice ispekao po prstićima).
Ali onda spomenuste teozofiju, po kojoj je Božija Mudrost ( :) ) ženski aspekt, odnosno Božanska Majka....
Lepo ste to rekli: živimo mali milion života, u nadi da ćemo se duhovno razviti... postići savršenstvo ispunjenog kruga, sve dodirujući se sa drugim krugovima... a možda se i stopiti sa njima. Ali, takvi virtuelni krugovi – ako se ikad spoje - mogu biti poput velikog grozda mehura od sapunice – osetljivi na oscilacije temperature i prodložni unutrašnjim ciklusima neobjašnjivih zakona virtuelne fizike i hemije.
Čudo je taj vl. Univerzalno bratstvo? Komuna? 'Zajedno iako različiti' – što bi rekla Madam Blavacka. Tužno u celoj priči je to što će mnoge od nas, virtuelnih žena, koje ne poseduju oštro oko i pamet pomenute madam, na kraju balade, ako se ne sapletu o sopstveni rep, biti probodene mačem – direktno u srce, i to ono ne-virtuelno.


:)
ono sto je neobjasnjivo, i protivi se zakonima, je da zensko srce, tako krhko i osetljivo, prezivi i najteze udarce..:rolleyes:
 
ko_to_tamo_peva
Ti si covece genijalan. :D . čast!

Mi smo ono sto jesmo u datom trenutku, upravo sve sto je povezano sa nama u datom trenutku.
Ovo sto citiram i pisem sada svaka pojedinacna rec ima neku konekciju samnom. Reci su zive, reci su duh.
Napisana slova nisu nerealna, avatar nije nerealan. Svaki pokret je realan, i svaka sitnica.
Ako sam chat/blog master, onda sam to u 'realnosti' ja. I u Matrixu je svet realan, koliko god bio virtuelan. ;)

ALI, sva ta realnost, i realnost i virtualnost su saaamo kojekakve iluzije. Koje se mogu peckati bambusovim stapom.
Matrix je iluzija u iluziji, a ovaj svet je samo iluzija. Nista nije realno. ;) . Ko razume kontradikcije.. nek izvoli harmoniju.




hehe..odlicno, odlicno..jedino sto si pogresio...ja sam ONA:)
 
Moguće... ako znate gde tajna počinje a gde se završava.

@ŠON
naklon mystic... to je i poenta cele priche o tajni i misteriji kao i o nashem virtuelnom poimanju stvarnosti u kome smo mi egzistencijalne jedinke.... ili pak moze da bude i obratno


~~~
biti informisan, znati, saznati, spoznati tajnu...., je prestanak iracionalnog i dolazak racionalnog.
npr.: po tradiciji trebalo bi da je svaka žena tajna za svog muškarca i obrnuto. Svaka osoba (u sopstvenoj dubini) ne zeli biti potpuno spoznatljiva. A, oni su opet zajedno tajna za druge parove. Zato (raz)otkriti ženu od muškarca ili muškarca od strane žene, ili ceo par u društvenoj zajednici telesno , duhovno ili bilo kako ne vodi ka tzv. svetom sakramentu. Tako smo sazdani u zadnjih 75000god.

tako npr. i ovaj internet i forum ima odlike svoje paradigme. Mnogi ne smeju da se (raz)otkriju i prikažu u RW sa svojim virtuelnim sagovornicima, razapeti između svoje ontološke unutrašnje potrebe da ostanu tajna i potrebe za spajanjem dragih simpatičnih sagovornika. Tako dve neophodne želje ostaju prekomerno izražene sa tehnološkom racionalnom preprekom.
 
@ŠON
naklon mystic... to je i poenta cele priche o tajni i misteriji kao i o nashem virtuelnom poimanju stvarnosti u kome smo mi egzistencijalne jedinke.... ili pak moze da bude i obratno


~~~
biti informisan, znati, saznati, spoznati tajnu...., je prestanak iracionalnog i dolazak racionalnog.
npr.: po tradiciji trebalo bi da je svaka žena tajna za svog muškarca i obrnuto. Svaka osoba (u sopstvenoj dubini) ne zeli biti potpuno spoznatljiva. A, oni su opet zajedno tajna za druge parove. Zato (raz)otkriti ženu od muškarca ili muškarca od strane žene, ili ceo par u društvenoj zajednici telesno , duhovno ili bilo kako ne vodi ka tzv. svetom sakramentu. Tako smo sazdani u zadnjih 75000god.

tako npr. i ovaj internet i forum ima odlike svoje paradigme. Mnogi ne smeju da se (raz)otkriju i prikažu u RW sa svojim virtuelnim sagovornicima, razapeti između svoje ontološke unutrašnje potrebe da ostanu tajna i potrebe za spajanjem dragih simpatičnih sagovornika. Tako dve neophodne želje ostaju prekomerno izražene sa tehnološkom racionalnom preprekom.

ontoloska potreba da ostanu tajna? potreba za spajanjem?
vrlo si ovo lepo srocio:lol:
iza ontoloske potrebe da ostanu tajna pre vidim patoloski strah da nece biti dovoljno dobri, da FIZICKI nece zadovoljiti kriterijume sagovornika, da HEMIJA nece biti zadovoljavajuca

kao neko ko takve strahove nema, i vise je godina na netu, i upoznao je u rl mnogo ljudi sa neta, mogu da kazem da stvarne stete nema, i ako ocekivanja nisu ispunjena. desilo mi se da ljudi prevazidju moja ocekivanja, (ili ja njihova), da se stvori fizicka, ljudska, prijateljska i vrlo cvrsta veza..ciji je zacetak bio niz reci i recenica na netu
a desilo mi se i da me neki ljudi cija razmisljanja obozavam da citam ostave potpuno hladnom u rl- i to ne da nisu dovoljno pametni, ili lepi, ili nacitani..ne, naprotiv..vec jednostavno nesto fali, i prvi susret bude i poslednji.. i nastavim da ih volim na ekranu, neometano...:)
 
priče o podvojenoj stvarnosti....... to je virtoolena stvarnost...ko peljevin....on je od cele vir. stvarnosti stvorio paralelnio svet......ko kaže da pootin postoji ?.... virooelno lako može da boode propaganda... i sooper je predstava.... kad se svede na ono kao...o čemu se razgovara..ne razgovaraš o istim stvatima i na isti način sa nekim koga poznaješ i sa onim koga ne poznaješ...net i slooži da te poveže i proda ti globalni način mišljenja i sve mogooće proizvode...od novih tehnologija do maštarija.......to je prva prepreka...drooga je što ovde niko ozbiljan neće da se upoošta u neke diskoosije o tzv. važnim temama............tako da je foroom i slični oblici predstavljanja...običan....chit-chat......torokanje.... ristob je u pravu...kad kaže da bi bilo dobro zbog učenja komoonikacije .....trebalo biti prvo virtooelan.....pa tek onda poostiti ljoode u rl.......kao jedan filter socijalizacije....
 
ontoloska potreba da ostanu tajna? potreba za spajanjem?
vrlo si ovo lepo srocio:lol:
iza ontoloske potrebe da ostanu tajna pre vidim patoloski strah da nece biti dovoljno dobri, da FIZICKI nece zadovoljiti kriterijume sagovornika, da HEMIJA nece biti zadovoljavajuca

kao neko ko takve strahove nema, i vise je godina na netu, i upoznao je u rl mnogo ljudi sa neta, mogu da kazem da stvarne stete nema, i ako ocekivanja nisu ispunjena. desilo mi se da ljudi prevazidju moja ocekivanja, (ili ja njihova), da se stvori fizicka, ljudska, prijateljska i vrlo cvrsta veza..ciji je zacetak bio niz reci i recenica na netu
a desilo mi se i da me neki ljudi cija razmisljanja obozavam da citam ostave potpuno hladnom u rl- i to ne da nisu dovoljno pametni, ili lepi, ili nacitani..ne, naprotiv..vec jednostavno nesto fali, i prvi susret bude i poslednji.. i nastavim da ih volim na ekranu, neometano...:)

Eto, to što je boldovano je današnja stvarnost. Iako si u pravu, malo si stroga oko izraza patološki strah. Ako je neko autentična i originalna ličnost, jedinstvena i neponovljiva on je van materijalnih sistema vrednosti. Telo je tada najmanje bitno (fizički izgled), jer ga pokreće duša (uticaj hemije na telo), a duh je taj koji utiče na obe duše...

Po shvatanjima drevne tradicije...
1.Telo (materijalni ekv. seks) / 2.Duša (emocijalni ekv.ljubav) / 3.Duh (principi, zakoni, netvarno, objedinjavajuće, itd...ekv.sakramenta - tj.svete tajne)

Ovakvim shvatanjima su se ljudska bića milenijumima spajala, što je ostavilo i genetskog traga u samom načinu obrade tih pojmova u mozgu. Zašto bi tražili raskid te humane tradicije (okultnog) viđenja jedni drugih, samo zbog razvoja duha hladne tehnologije. Neće ići lako taj raskid, ljudsko biće se opire takvoj vrsti promena ...

Pozdrav svima
 
a zasto tako gledas?
pogledaj iz drugog ugla. evo recimo ja imam izuzetno dobru prijateljcu koju sam upoznala preko neta. uzivo, ona je prilicno uzdrzana. u svoj intimni prostor pusta tesko i retko. ja sam , sa druge strane veoma direktna i neposredna. da smo srele prvo u rl, na nekom seminaru, ili druzenju, verovatno nikakvog kontakta medju nama ne bi bilo. ovako, preko tih reci i te hladne tehnologije, imale smo priliku da zavirimo u dusu jedna drugoj, da se prepoznamo nezavedene obrascima ponasanja koje smo izgradile kao socijalizovane licnosti.
taj realni zivot pun je obmana, kojima svi podlezemo. i cesto propustamo neke sjajne stvari zbog vanjskih utisaka.
nista , pa ni vr, nije samo po sebi ni dobro ni lose. bitno je samo kako ga koristimo. krajnosti su lose.

ps.potpuno sam svesna da je izraz patoloski prejak.ali eto, ti si rekao ontoloski, pa sam se nadovezala..lepo je zvucalo..ponekad me zavede kako nesto zvuci, cak iako pomalo nije ono sto sam mislila:rolleyes:
 
vrlo konstruktivna razmisljanja drage koleginice ili kolege.... ali mislim da ste uzeli slobodu da odete u drugu krajnost gde je spajanje rl i vl posebna prica sa konotacijama nemushtog jezika. virtuelni svet je beg u primarnom smislu... od svega... ljudi, stvarnosti, od samog sebe ako zelite.... govorim o vl koji dominira nad realnim kao mashta kad dominira glavom deteta, zaljubljene zhene ili neshvacenog genija. kada taj svet pochne da se pretvara u svoju suprotnost narochitio kada se izgrade veze sa tom suprotnoscu koje nisu nimalo naivne u duhovnom smislu vec eklektički pochinju da se baš postavljaju kao paradigma, onda drage kolege nema veze ni fluid a ni sam duh, a jos manje nechija telesna oblikovanost :) ako je neko okrenut budističkim načelima bitisanja i ima u viziji duhovnosti onaj osmostruki put gde je jedno od nacela ispravno meditiranje koje je podjednako udaljeno od asketskog a isto tako i od telesnog zivota, tj od pereterivanja u strogosti ili pak ako želite raspusnosti, onda stvar posmatramo sa pravilne ose. jer ovo je def. jedna vrsta meditacije imajući u vidu da se meditira u drustvu isto tako umnih, elokventnih i nadasve duhovnih sagovornika. ovo vam govori neko ko nema povrsno znanje o spajanju vl i rl jer ako neko moze da prica o dubokim razocaranjima isto kao i prijatnim iznenadjenjima to sam ja i to bez imalo lazne skromnosti. elem... :) da ne bi ulazio u paroksizam strasti koj moze da ovakvom virtuelnom mentalnom onanijom od bilo koje teme napravi medley bez da pink floyd-i ucestvuju u tome, zavrsavam sa budinim viđenjem ukidanja patnje koje jedino i samo moze biti nirvana... kako ko dođe do nje lichna je stvar samo tog pojedinca i nikoga više.
 
maaa...jel se sjeca netko mozda... kako je nastalo silno odusevljenje kad se prvi golub pismonosa docepao destinacije...
ondak panika kad je proradio telegraf...
telefon je, naravno, djavolji izum, a radio da ne pominjemo...
a ubjedljivo su najgore ove nule i jedinice...frakin misterija jbte...

btw u televizorima zive mali ljudi i tako...
 
a zasto tako gledas?
pogledaj iz drugog ugla. evo recimo ja imam izuzetno dobru prijateljcu koju sam upoznala preko neta. uzivo, ona je prilicno uzdrzana. u svoj intimni prostor pusta tesko i retko. ja sam , sa druge strane veoma direktna i neposredna. da smo srele prvo u rl, na nekom seminaru, ili druzenju, verovatno nikakvog kontakta medju nama ne bi bilo. ovako, preko tih reci i te hladne tehnologije, imale smo priliku da zavirimo u dusu jedna drugoj, da se prepoznamo nezavedene obrascima ponasanja koje smo izgradile kao socijalizovane licnosti.
taj realni zivot pun je obmana, kojima svi podlezemo. i cesto propustamo neke sjajne stvari zbog vanjskih utisaka.
nista , pa ni vr, nije samo po sebi ni dobro ni lose. bitno je samo kako ga koristimo. krajnosti su lose.

ps.potpuno sam svesna da je izraz patoloski prejak.ali eto, ti si rekao ontoloski, pa sam se nadovezala..lepo je zvucalo..ponekad me zavede kako nesto zvuci, cak iako pomalo nije ono sto sam mislila:rolleyes:


Slažem se. Ništa ne valja preterano, a tehnologija je neminovnost. Hteo sam samo da kažem da se ljudsko biće menja iznutra i to su procesi kroz nekoliko milenijuma (bar je tako bilo do sada), ne može um, toliko brzo da vrši promenu shvatanja i brzo da se menja kao tehnologija nije isti proces reprogramiranja. Na tom mestu će ostati neke posledice, mi smo generalno ontološki izforsirani progresom.

poz
 
moonja:
priče o podvojenoj stvarnosti....... to je virtoolena stvarnost...
Postojale su takve priče i pre nastanka računara i Net komunikacije, i ta pojava ima svoj klinički naziv i klasifikaciju, u medicini, sociologiji, kao i psihologiji, zavisno sa kog polazišta se tretira.

moonja:
…ovde niko ozbiljan neće da se upoošta u neke diskoosije o tzv. važnim temama............tako da je foroom i slični oblici predstavljanja...običan....chit-chat......torokanje.... ristob je u pravu...kad kaže da bi bilo dobro zbog učenja komoonikacije .....trebalo biti prvo virtooelan.....pa tek onda poostiti ljoode u rl.......kao jedan filter socijalizacije....
Ovaj, tj.Krstaricin, Forum je tako postavljen. Pročačakaj malo po Net-u, imaš i normalne Forume. Pošalji primedbe i sugestije moderatoru i administratoru, ako ti se ne sviđa, uostalom. ;) :lol: Ako imaš vremena za gubljenje vremena.

Borac za prava zivotinja:
…U vl, poput duhova, ‘žive’ ljudi bez lica i boje glasa, vidno zaokupljeni sopstvenim životima koji su neverovatno ispunjeni, živahni, interesantni...
Borac za prava zivotinja:
Skoro svi su lepi i mladi, a poneko je, bogami, i pametan. Neki od njih će se ušunjati u tvoj rl; neki neće nikad proći kroz vrata stvarnosti ali će se zato krišom uvući u tvoje misli. Primi ove prve (s oprezom dostojnim L.Kroft), a druge malo odsanjaj pa se probudi (poput Alise).
Mislim da imaš pogrešan pristup Net-u, i da si izuzetno površno shvatila knjigu Alisa u zemlji čuda. Pročitaj je nanovo. Povučena paralela između ta dva lika ti ‘ne pije vodu’.
Borac za prava zivotinja:
Alisa je, nasuprot Lari, vođena sopstvenom naivnom radoznalošću.
A čime je vođena Lara? Ona ne pada u bezdane ? Nju ne ometaju na njenom putu? A obe su priče sa srećnim krajem – obe dobijaju ono za čim su krenule. Ne vidim razliku između njih dve. A ti ni nisi dala paralelu, već samo nabacala neke stvari. (A i knjige su VL, između ostalog. ;))
…Pa još Lolita na krivim štiklama… Pročitaj i tu knjigu nanovo.
Lik Lare Kroft daje samo kroki, kako bi rekli likovnjaci. Površnu, brzu, skicu, uhvaćen momenat, mi nemamo sliku o njenoj ličnosti na osnovu toga, za razliku od prikaza Alise i Lolite.
VL je toliko daleko od RL? Nije svakodnevica koristiti računar i mrežu? Internet služi za zabavu,a ne za rad, ili, bar, lakšu komunikaciju sa milima i dragima koji su daleko? Pa…. Doći će dan kada će mobilni, TV, automobil,, pa i računar, biti tretirani kao jednostavno tehničko pomagalo za bolju i bržu komunikaciju među ljudima. U tzv. RL. :lol:
Pročitala sam sve četiri strane ove teme, zato mahom tebi upućujem ovaj post. Suviše ozbiljno shvataš komunikaciju radi zabave. I težnju (čežnju) svakog da malo ulepša svoju stvarnost, što je tako ljudski, i slatko.

Šone, ne menjaj vino, ako je ono isključivi razlog tvoje apstrakcije. (U šta sumnjam.) Lepo je naleteti na nekog ko široko razmišlja. :D

Glupačice, dobro razvijaš temu, korisno je zamisliti se s vremena na vreme o svom biću. A, koliko mi se čini, ima mnogo onih koji nisu još upoznali i spoznali sebe, a hoće druge. :lol:
Ja sam bar tako shvatila ovaj tvoj post :
Glupachica:
Samo ne znam odakle ovo nas realni? Kako da znamo da nas realni nije nas virtuelni zivot?
Glupachica:
jako je lose kad se virtuelni svet poistovecuje sa realnim zivotom.Treba da postoji jasna razlika koju sami sebi postavimo.
Jer ne vidim razliku između ‘ovde’ i ‘tamo’, sve sam to ja, ti, i drugi. Sve je to neka od strana našeg bića, voleli je mi ili ne. A ako je baš izuzetno jasna razlika, onda čovek treba da se zapita – zašto sam kukavica? Zašto se ne usuđujem da ta neka svoja razmišljanja ispričam ljudima koji me okružuju, umesto što pravim lažnu sliku o sebi među nepoznatima? Šta me to sprečava da zaista budem taj kakvim se predstavljam (zlo)upotrebljavajući Internet? I on ima problem.
 
Rekla bih: virtuelni prostor sadržava naš virtuelni identitet, koji je daleko stvarniji i iskreniji od ovog realnog. Ali, da bismo ustanovili taj identitet kod drugih, potreban je biti ekstrasens… mag… a nije ni moguće prepoznati drugo, naizgled nevidljivo biće, prevučeno cyber lateksom na dopadljivom avataru, dok prvo ne spoznamo sebe. U vl se gubi ona Sartrova odrednica o Ja koje je sopstveno telo u obimu u kome jeste. Stanovnici ovog sveta su rasuti, oslobođeni tela kao ujedinjujućeg sidra. Ono postaje nebitno. Identitet više nije obličje već pisana reč, a reč je materijalizovana misao. Misao je, dalje, ono što nas čini unikatnim.
E, te misli, što nas spajaju ili razdvajaju, čine osnovu međuljudskih odnosa – svuda, i Tamo i Ovamo. Kad misao, u obliku napisanih reči, vrisne u virtuelnom svetu, ponekad postane slatki krivac za pronalaženje srodne kosmičke duše i to lakše nego u realnom, jer smo u stvarnosti zavedeni vizuelnim doživljajem telesnog. Zavodljivost vl je utoliko veća jer budi i rasplamsava maštu… koja može biti fina i kreativna, ali i da odvode u paranoju – onda kada nam se učini da ima previše sličnih identiteta.
Virtuelni svet nije ‘flojdovska’ (:)) tamna strana Meseca… nije ni tamna a nije čak ni kriška nas samih… samo je mimetički doživljaj naših unutrašnjih života, sagledanih u gomili sličnih ili različitih. Opušteno… što bi neki rekli. Breath, breath… look around and choose your own ground.

@ zainteresovana:
Malo je verovatno da sam pogrešno ili površno shvatila "Alisu u Zemlji Čuda" i "Lolitu".:-)
Ako bolje pogledaš, videćeš da je Lara, kao ne-knjiški lik i kroki, simbol za određeni tip ljudi u vl. Snalažljiv ali neproduhovljen (jer isključuje taster za emocije). Mogla sam, isto tako, upotrebiti neki manga lik, i bila bi u pitanju ista metafora.
Metafora su i 'krive štikle'.:-)
Sasvim je moguće da imam pogrešan pristup netu, ali dozvolićeš da ovde svako ima svoje viđenje vl.
 
@Borac, drago mi je da si odgovorila. Pod pogrešnim pristupom sam mislila na neiskorišćavanje svih mogućnosti koje nam internet pruža - učenje, rad, informacije, kupovina, familija - osim komunikacije sa nepoznatima. Ok, tebi je to dovoljno. Žiki, Peri, Lazi, takođe. Ali grehota ne koristiti nešto što može da nam olakša RL, takozvanu.
Te misli što nas čine unikatnim ne bi bile dostupne drugima da nemamo materijalizovanu ruku koja će to da odkucka, je l' tako? Ali ne upravlja ruka našim mislima. Što se virtuelnog identiteta tiče, on je naš, lični. Prikazuje nas. VL komunikacija je deo naše ličnosti. Koji deo nas prikazujemo, sami biramo, isto kao i 'van računara'.
A ponavljam, šteta je računar svesti samo na nivo 'sredstva za zavođenje', ako ga imamo već u kući. On pruža nebrojene mogućnosti.
Što se 'ozbiljne' književnosti tiče, likovi iz klasika i manga likovi (likovi iz sjajnih japanskih crtaća, nova škola, volim to da gledam :p ), i likovi iz stripova, ne mogu međusobno da se porede. Jer stripovi i crtaći jednostrano prikazuju ličnost svojih junaka. Jednostavno su tako zamišljeni. I različito se tretiraju., imaju različitu težinu. Zašto ne uporediš Lolitu i Alisu? Ili Laru i neku od Power Girls? Onda bi paralela bila ok.
Btw, mi o Larinoj (ne)produhovljenosti ne znamo ništa, nigde se ne spominje. Svi delovi njenog života i komunikacije sa drugim ljudima van akcione radnje nam nisu prezentovani. Možda ona u slobodno vreme hekla pored prozora i čita Rat I Mir? :lol:
 
[Suviše ozbiljno shvataš komunikaciju radi zabave. I težnju (čežnju) svakog da malo ulepša svoju stvarnost, što je tako ljudski, i slatko.

.....sama si konstatovala istu stvar.....kad god imamo potrebu da ulepšavamo stvarnost onda je lepo 'podvojimo' ili se virtoolizoojemo........to ša znači...nije isto..ne može da boode isto..to jesmo mi..ali nismo isti.... ( : ...... koja je sad strana novčića ona prava...pa ona rl..uvek...to je prosto...ko ona riba šo se izgoobila u vitoolizovanju i planirala je decu sa nekim koga nikad nije videla........to ti je tema sa krste..
 
Uh uh uuuuuh.

Imao bih mnogo toga da kazem, ali prosto nemam volje.
Svako od nas ko je komunicirao sa nekim odavde ili sa neta generalno primetio je da postoje ljudi koji i na forumu, i na msn i uzivo zvuce i deluju ...pa gotovo isto.

Ali, ima i onih koji na forumu ostavljaju jedan utisak, na msn ili skype drugi a u rl potpuno treci.
Pa, ko su oni onda zapravo?
Isfrustriane budale kako zvuce na forumu, zapravo prijatni i dobri sagovornici kako deluju na msn/skype, ustvari normalni ljudi u rl
ili
ustvari normalni ljudi na forumu, relativno prijatni i dobri sagovornici na msn a i isfrustrirane budale u rl?

VL je mesto u kome je moguce biti i ono sto nisi.
I to biti vrlo uspesno i vrlo dugo.
Mozes biti sjajan retoricar u udobnosti svoje sobe, daleko od ljudi i sa beskrajno mnogo minuta da smislis i otkucas odgovor.

Mozes biti vrhunski zavodnik/zavodnica na koju pada pola foruma, a da su u rl teska/tezak tonu ipo ili zena/muskarac koja je stidljiva i nimalo hrabra i provokativna kao u VL.

Stoga ne precenjujem svoju sposobnost procene samo na osnovu rechi i misli ovde iznetih.
I dok nekoga licno ne upoznam, ne mogu biti zaista siguran sa kim imam posla.
Po meni, to je ogranichenje virtuelnog sveta, ustvari ono sto u RL mozes da ustanovis mnogo brze i kompetentnije.
 
Ma, Munjo, za život u zabludama uopšte nije neophodan računar, to sam 'tela da kažem. Takvih riba znam nekoliko u RL. Znaju se, neki već i zabavljaju, ali On pojma nema da je Ona već isplanirala do tančina njihovu zajedničku budućnost. I kao kruna svega - to prezentuje okolini kao njegovu želju. :lol: Jedna me čak zvala da budem kuma! :lol: , zamalo da se nađem u nebranom grožđu kad sam shvatila u razgovoru s njim da on, jadnik, pojma nema. A već i vrapci (familija, komšiluk, društvo) znaju i buduća imena dece, morali smo da biramo s njom! :lol: Takvim osobama je potrebna stručna pomoć, bez šale. A jadan računar, tj. internet, s tim nema blage veze, ona ga nit' ima nit' zna da ga koristi, a on igra igrice i deli ga sa bratom, brat četuje, on ne. Nisu se upoznali preko net-a.

I, Boga mi, ja se ne podvajam kad hoću da se prikažem u malo lepšem svetlu, nego nabacim kez na lice, ne čačakam nos, i tako to, pred drugima, pazim šta pričam (da zvučim paaaametno) i kako se oblačim (neka nova kombinacija 'perja' :p ), mrdnem malo u društvo gde znam da su mi standardni udvarači. :lol: Ništa tako bolje ne 'digne' od laskanja. :)
Te cake svi koristimo.
A podvajanje ličnosti je patologija, i s računarom, i bez njega.
 
Lyon,
Sa druge strane, šta je ta osoba zaista? Ako je stidljivost sputava u jasnom razlaganju problema..... i ti ustanoviš da je ta ista stidljivost, uzeta kao primer, potpuno suprotnom predstavlja, a tako lucidne misli ima kada se pojavljuje iza tastature..... Dakle, šta je kompetentnije?
 

Back
Top