Quantcast

Zivot u Kanadi - pitanja i odgovori

cika.mancic

Obećava
Poruka
67
Hvala na odgovoru.To je negdje oko 4100$. Znaš li otprilike kolike plate imaju viljuškari na aerodromu ?
Pažljivo sa platama i cenama u Kanadi. Obe stvari su bez obračunatog poreza. Ovo znači da je plata ustvari manja, a da su cene ustvari veće :)

Dobar kalkulator za plate je ovaj https://neuvoo.ca/tax-calculator/ - znači da je neto za $50K oko $3200 mesečno.

Dekston

Domaćin
Poruka
3.745
Pažljivo sa platama i cenama u Kanadi. Obe stvari su bez obračunatog poreza. Ovo znači da je plata ustvari manja, a da su cene ustvari veće :)

Dobar kalkulator za plate je ovaj https://neuvoo.ca/tax-calculator/ - znači da je neto za $50K oko $3200 mesečno.
Pitao sam za neto platu,već oporezovanu i čovjek mi je odgovorio 50 000 na godišnjem nivou. Znam da poštari u USA imaju dobre plate. Koliko je mjesečno rentanje stana u Torontu znaš li ?Npr Ajtobiko ili Misisaga ?

naflanesra

Početnik
Poruka
19
Pozdrav svima! Kada posecujete Srbiju, pretpostavljam da nosite poklone za svoje rodjake i prijatelje, pa me zanima da li je neko imao problem na aerodromu u Beogradu, da su npr. otvarali kofer, oduzimali cokolade i parfeme, ili naplacivali nesto dodatno za poklone koje ste doneli? Unapred hvala na odgovorima

cika.mancic

Obećava
Poruka
67
Pozdrav svima! Kada posecujete Srbiju, pretpostavljam da nosite poklone za svoje rodjake i prijatelje, pa me zanima da li je neko imao problem na aerodromu u Beogradu, da su npr. otvarali kofer, oduzimali cokolade i parfeme, ili naplacivali nesto dodatno za poklone koje ste doneli? Unapred hvala na odgovorima
Da, otvaraju i naplaćuju porez za parfeme i za satove. To bude random, kada vide na rengenu i zapdne im za oko samo te odvoje sa strane i traže da izvadiš sve i pokažeš im šta imaš u torbi. Imaš nešto bedno što možeš da uneseš bez da platiš porez, tipa 50 evra, i sve preko toga ide porez. Cene pogledaju na internetu i ne zanima ih ako si kupio na rasprodaji ili nisi. Neće ti nikada oduzeti, ali porez oko 20% ja mislim (nisam sad siguran) će ti tražiti da platiš na licu mesta.
Ako nosiš u originalnom pakovanju, ponesi i račune za svaki slučaj ako budeš te sreće da ti nađu bar da platiš porez na realne cifre a ne na full cenu sa sajta.

cika.mancic

Obećava
Poruka
67
cika.mancic, hvala puno na odgovoru! A što se tiče čokolada i odeće sa etiketom, da li naplaćuju porez i za to? lli da ipak ne nosim čokolade i skinem etikete sa odeće? :D
Hrana je ok ja mislim, to se računa da možeš poneti za sebe da jedeš ne mora da bude poklon.

Sve što je poklon, kada pređeš 50 evra, ide na carinu i naplaćuje se porez na to. Sve pod uslovom da to prijaviš lepo, ili ne prijaviš a nađu ti.

Šta je ustvari ispravna procedura (ovo je nevezano za Srbiju, već za bilo koju zemlju) koju dosta ljudi ne zna, a rešava sve probleme ovog tipa.

1. Kada iznosiš nešto iz zemlje (bilo koje) to se računa kao izvoz, čak i ako si fizičko lice. Samim tim imaš pravo da ti se porez koji je plaćen u toj zemlji vrati. Sve što se iznosi iz zemlje se lepo prijavi (sa originalnim računima) na aerodromu pri izlazku iz zemlje i dobije se papir za povrat poreza (ovaj povrat se dobija kada se vratiš nazad)
2. Kada sletiš u zemlju gde si krenuo odeš u onaj red gde piše da imaš stvari za carinjenje i daš im lepo taj papir, originalne račune i robu na uvid. Oni ti lepo naplate porez koji propisuje ta zemlja kao i bilo kom uvozniku.
3. Kada se vratiš nazad uzmeš svoj povrat poreza iz originalne zemlje i on ti pokrije porez koji si platio u zemlji gde si uvezao stvari.

Radeći ovo sve je po zakonu i nema bojazni da će biti ikakvih problema. Ako su porezne stope različite u te dve zemlje, onda će biti neka razlika u parama, ali obično to ne bude drastično (par procenata).

Pozdrav,

Fudbaljecudo

Početnik
Poruka
21
i sta kazes za drustveni zivot i jel mislis da je tacno ono sto neki pricaju da na ulicama gradova nocu nema nikog jer ljudi odu negde van grada, meni to nema smisla
Zavisi u kom si gradu. ALi veruj mi retko ko hoda, seta , svi su uglavnom u kolima. Svaki centar grada su mahom poslovne zgrade, drzavne institucije, hoteli, i po neka zgrada za stanovanje. Cim odes van centra, posle 9 uvece neces muvu da cujes. Jbg radi se ujutru, moras da imas neki mir. Ovo sto ima u Srbiji kafici u zgradama, kladionice(tamo nisam video ni jednu), restorani, to nema sanse. Sedenje i ispijanje kafe sa komsijama, buka koju prave deca igrajuci se na ulici, ja to nisam video. Meni licno nesmeta.
Ko hoce da dodje da zivi ovde, najbolje je da dodje u Januaru, tad ce videti sta je Kanada, ako izdrzi Sneg, kisu po ceo dan, oblake, hladnocu, naravno sad ce da se jave ovi iz Vankuvera da kazu, ma koja zima. Jeste, ljudi u Vankuveru padne sneg tri puta, ali kisa pada u ogromnim kolicina.

Peconi123

Domaćin
Poruka
3.757
Zavisi u kom si gradu. ALi veruj mi retko ko hoda, seta , svi su uglavnom u kolima. Svaki centar grada su mahom poslovne zgrade, drzavne institucije, hoteli, i po neka zgrada za stanovanje. Cim odes van centra, posle 9 uvece neces muvu da cujes. Jbg radi se ujutru, moras da imas neki mir. Ovo sto ima u Srbiji kafici u zgradama, kladionice(tamo nisam video ni jednu), restorani, to nema sanse. Sedenje i ispijanje kafe sa komsijama, buka koju prave deca igrajuci se na ulici, ja to nisam video. Meni licno nesmeta.
Ko hoce da dodje da zivi ovde, najbolje je da dodje u Januaru, tad ce videti sta je Kanada, ako izdrzi Sneg, kisu po ceo dan, oblake, hladnocu, naravno sad ce da se jave ovi iz Vankuvera da kazu, ma koja zima. Jeste, ljudi u Vankuveru padne sneg tri puta, ali kisa pada u ogromnim kolicina.
znam ja da centar grada tamo je nesto skroz drugacije od centra ovde i znam da se ne sedi po kaficima i kladionicama kao kod nas
ima nekih ljudi koji kad pricam s njima o tome kako je preko pusto na ulici ljudi samo rade i onda odmaraju kuci, oni mi kazu pa znas nije to tako zato sto oni ne zevaju okolo kao mi nego skoro svaki vikend odu na neko jezero ili neko zaimljivo mesto blizu njih, kao obilaze nesto
a ja mislim da kad zavrse s poslom odu kuci i to je to, nema nikakvih izleta

stanoye

Obećava
Poruka
67
i sta kazes za drustveni zivot i jel mislis da je tacno ono sto neki pricaju da na ulicama gradova nocu nema nikog jer ljudi odu negde van grada, meni to nema smisla
Pa dobro nema mnogo setaca uvece upravo zbog toga jer skoro svi rade ujutru i vecina ljudi koji su oko 25-30 god vec imaju zenu i decu sto kod nas nije slucaj.
Upravo je to jedan od razloga sto ljudi idu posle posla svojoj porodici i sa njima provode vreme. Neka druzenja, vidjanja se svode na vikende i to je to.
Mladi ljudi ako nisu u barovima uglavnom bleje po kucama svojih drugara, nema tog blejanja i okupljanja po ulici i klupicama kao kod nas.
Preko dana ljudi setaju po izletistima, oko jezera itd. Uvece su ljudi uglavnom po barovima, kad god udjem u neki bar uvek ima ljudi.
Istina je da svaki vikend ako je lepo vreme dosta ljudi zapali negde van grada.

Peconi123

Domaćin
Poruka
3.757
Pa dobro nema mnogo setaca uvece upravo zbog toga jer skoro svi rade ujutru i vecina ljudi koji su oko 25-30 god vec imaju zenu i decu sto kod nas nije slucaj.
Upravo je to jedan od razloga sto ljudi idu posle posla svojoj porodici i sa njima provode vreme. Neka druzenja, vidjanja se svode na vikende i to je to.
Mladi ljudi ako nisu u barovima uglavnom bleje po kucama svojih drugara, nema tog blejanja i okupljanja po ulici i klupicama kao kod nas.
Preko dana ljudi setaju po izletistima, oko jezera itd. Uvece su ljudi uglavnom po barovima, kad god udjem u neki bar uvek ima ljudi.
Istina je da svaki vikend ako je lepo vreme dosta ljudi zapali negde van grada.

jel generalno mislis da se manje druze nego nasi ili ne

Dekston

Domaćin
Poruka
3.745
znam ja da centar grada tamo je nesto skroz drugacije od centra ovde i znam da se ne sedi po kaficima i kladionicama kao kod nas
ima nekih ljudi koji kad pricam s njima o tome kako je preko pusto na ulici ljudi samo rade i onda odmaraju kuci, oni mi kazu pa znas nije to tako zato sto oni ne zevaju okolo kao mi nego skoro svaki vikend odu na neko jezero ili neko zaimljivo mesto blizu njih, kao obilaze nesto
a ja mislim da kad zavrse s poslom odu kuci i to je to, nema nikakvih izleta
Lažu. Kakvo jezero ?! Pa i ja sam čuo takvih priča. U kući sjede i to je to. Centar Toronta u sred ljeta uveče 22:30h je prazan. Nigdje nikoga. Moja rodbina isto tako priča ; pa oni idu neke izlete...a moja rodbina nakon posla nigdje ne ide već sjedi kući i gleda tv. Djecu ne puštaju vani kao kod nas iako imaju parkova i mjesta za igru koliko hoćeš. Meni su Kanađani najsličniji našim seljacima,samo malo miroljubljiviji i nisu toliko radoznali.

Peconi123

Domaćin
Poruka
3.757
Lažu. Kakvo jezero ?! Pa i ja sam čuo takvih priča. U kući sjede i to je to. Centar Toronta u sred ljeta uveče 22:30h je prazan. Nigdje nikoga. Moja rodbina isto tako priča ; pa oni idu neke izlete...a moja rodbina nakon posla nigdje ne ide već sjedi kući i gleda tv. Djecu ne puštaju vani kao kod nas iako imaju parkova i mjesta za igru koliko hoćeš. Meni su Kanađani najsličniji našim seljacima,samo malo miroljubljiviji i nisu toliko radoznali.
jel i ti zivis u kanadi ili ne?
znam da su prazne ulice ali kazem cuo sam price da su ulice prazne ali zato putuju negde van grada a ja mislim da su ulice opasne nocu i da nemaju naviku da idu ne znam gde, a jos manje da idu kolima negde van nego da prosto sede kuci
kad sam bio u sloveniji video sam da u podne u sred bela dana u centru grada nema zive duse mozes samo da sretnes vlasnike ljubimaca kako setaju kucice jer moraju a inace je klasicna ona prica da posle 7-8 ljudi na ulici skoro da nema i niko nigde ne ide ni radnim danom ni vikendom

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.