Зилоти

ЈА САМ РЕКАО ДА ЈЕ КОМСИЈА НАХУШКАН ОД СВЕШТЕНИКА ЛОКАЛНОГ, А НЕ ДА ЈЕ ИСПОВЕДИО ВЕРУ КОМШИЈИ ИЛ ШТА ДРУГО...ИНАЧЕ ЈА САМ ЧУО ДА ЈЕ УШАО КОМШИЈИН ПАС...У СВАКОМ СЛУЧАЈУ ОСТАВЉАМ ДА ТИ КАО ИСТИНОЉУБИВ ДО КРАЈА РАЗОТКРИЈЕШ ОВУ ЧОБАНСКУ ЗАВРЗЛАМУ...ПРЕДПОСТАВЉАМ ДА ОВЦА ОПРАВДАВА ЛОМЉЕЊЕ ОБЕ ШАКЕ...ИНСПЕКТОРЕ...дАКЛЕ КОМШИЈЕ СУ НАХУШКАНЕ ЛОКАЛНИМ СВЕШТЕНИКОМ.ТО ЈЕ ВЕРЗИЈА КОЈУ ЈЕ МЕНИ"РЕКО ЈЕДАН ЧОВЕК"....АЛИ НЕ МОГУ ДАТИ КАЖЕМ КОЈИ...
 
Poslednja izmena:
Допуна у вези претходног поста о једном духовном закону.

Можда ће се неко запитати: "Па како да прихватим Истину ако је не схватим?". Одговор: прво треба Истину прихватити са вером, па ће се тек онда схватити.
А у супротном, ако се жели прво да схвати Истина онда се никад неће прихватити.
Мислим да је сада појашњено о овоме.
хвала на поуци,него јел то поука о Истини у вези овце или је дубља поента,опрости мојој недостојности....
 
Сергиан је написао:

"Постоји један врло важан духовни закон а он гласи овако:
Citat:
Ако хоћеш да стојиш у Истини, онда треба да Истину прихватиш са вером а не да је схватиш, јер ако будеш желео да је схватиш - нећеш је никад прихватити! .

Ово је од Светих Отаца, не баш као цитат (јер сам парафразирао) али је суштина иста."

Да прихватим са вером нечије речи без схватања то могу рећи и хризостомовци, и андрејевци, и флоринци, и екуменисти из СПЦ, и све друге религије и секте. Али коме веровати и код кога је Истина када сви кажу да је код њих и да је треба само вером прихватити без размишљања? Бог нам је рекао да испутујемо духове који су од Бога а који нису, и ја то радим. Не можеш да очекујеш од мене да искључим мозак и верујем само теби а не и осталима који такође имају своју логичну причу. Бог ми је дао и мозак (ум) да га користим а не да ми закржља. Ум и вера треба да иду заједно. Мисли и вера иду заједно, а не да се искључује једно од ова два. Ум је дар Божији и треба га користити. И ти га користиш па зашто га не бих користио и ја и сви други људи?
 
ЈА САМ РЕКАО ДА ЈЕ КОМСИЈА НАХУШКАН ОД СВЕШТЕНИКА ЛОКАЛНОГ, А НЕ ДА ЈЕ ИСПОВЕДИО ВЕРУ КОМШИЈИ ИЛ ШТА ДРУГО...ИНАЧЕ ЈА САМ ЧУО ДА ЈЕ УШАО КОМШИЈИН ПАС...У СВАКОМ СЛУЧАЈУ ОСТАВЉАМ ДА ТИ КАО ИСТИНОЉУБИВ ДО КРАЈА РАЗОТКРИЈЕШ ОВУ ЧОБАНСКУ ЗАВРЗЛАМУ...ПРЕДПОСТАВЉАМ ДА ОВЦА ОПРАВДАВА ЛОМЉЕЊЕ ОБЕ ШАКЕ...ИНСПЕКТОРЕ...дАКЛЕ КОМШИЈЕ СУ НАХУШКАНЕ ЛОКАЛНИМ СВЕШТЕНИКОМ.ТО ЈЕ ВЕРЗИЈА КОЈУ ЈЕ МЕНИ"РЕКО ЈЕДАН ЧОВЕК"....АЛИ НЕ МОГУ ДАТИ КАЖЕМ КОЈИ...
Не оправдава никако ломљење шаке и чупање браде то што је овца ушла у двориште оца Хараламппија али то нема везе са организованом хајком против њега због његовог "зилотског става". О томе се ради...Иначе, то је и сам о.Харалампије признао да је у питању један комшија а не више њих. Такви инциденти се дешавају широм Србије, брат са братом се свађа због међе и слично томе...

хвала на поуци,него јел то поука о Истини у вези овце или је дубља поента,опрости мојој недостојности....
Ма нема везе то са овцом, и није теби ово директно упућено.
 
Poslednja izmena:
Сергиан је написао:

"Постоји један врло важан духовни закон а он гласи овако:
Citat:
Ако хоћеш да стојиш у Истини, онда треба да Истину прихватиш са вером а не да је схватиш, јер ако будеш желео да је схватиш - нећеш је никад прихватити! .

Ово је од Светих Отаца, не баш као цитат (јер сам парафразирао) али је суштина иста."

Да прихватим са вером нечије речи без схватања то могу рећи и хризостомовци, и андрејевци, и флоринци, и екуменисти из СПЦ, и све друге религије и секте. Али коме веровати и код кога је Истина када сви кажу да је код њих и да је треба само вером прихватити без размишљања? Бог нам је рекао да испутујемо духове који су од Бога а који нису, и ја то радим. Не можеш да очекујеш од мене да искључим мозак и верујем само теби а не и осталима који такође имају своју логичну причу. Бог ми је дао и мозак (ум) да га користим а не да ми закржља. Ум и вера треба да иду заједно. Мисли и вера иду заједно, а не да се искључује једно од ова два. Ум је дар Божији и треба га користити. И ти га користиш па зашто га не бих користио и ја и сви други људи?
Наравно да треба користити ум, то је дар од Бога, слажем се. Али, имам утисак да се ти превише уздаш у свој ум и хоћеш да само разумом схватиш истину уместо да је вером прихватиш па ће ти тек онда Бог дати благодат да је и сасвим схватиш (онолико колико треба).
Ово горе што сам у твом цитату подвукао и болдирао ме подсећа на класично Пилатовско питање пред Христом: "Шта је истина?". Класично питање Понтија Пилата је у твом стилу сада.
Видиш, Пилат је знао да је Христос недужан али опет није имао храбрости да прихвати Истину (тј. Христа), иако га је његова жена претходно упозорила да је уснила страшан сан који је имао своју поруку.
И онда је "опрао руке" (јер није савест опрао) од Његове крви и предао Га на Крст и Голготу.
Брате, и ти знаш шта је Истина, а то је: учење Цркве од Духа Светога. Све је овде на форуму (и у оним документима и осталим писанијама) прецизно објашњено. Питање је само да ли човек има припремљено (тј.неискварено) срце, и личне храбрости, да прихвати Истину. Само је то у питању и ништа више.
Ако тога нема, онда се то тражи од Бога кроз молитву и остале подвиге.
 
Да је све тако једноставно и лако за схватање кажу и хризостомовци и андрејевци исто, и исто као и ти чуде се како ја то не могу да схватим, а ти (григоријевци), андрејевци и хризостомовци се драстично не слажете у вери и једни друге оптужујете за јерес и раскол. И употребљавам ја и веру и све своје напоре, али коме веровати од вас јер сви причате исто (да сте само ви у праву) а опет разликујете се много једни од других у вероисповедању. Ето, например ти ми објашњаваш да је став о христоцентричности икона погрешан и има ту неке логике (јер и пророчка виђења била су у Старом завету пре Христа) али како ја у то да тек тако поверујем кад Седми васељенски Сабор каже да су иконе христоцентричне, Сабор је то рекао, а и ти сам си више пута овде написао да је по питању икона најмеродавнији Седми васељенски Сабор. И коме онда ја да верујем?
 
Да је све тако једноставно и лако за схватање кажу и хризостомовци и андрејевци исто, и исто као и ти чуде се како ја то не могу да схватим, а ти (григоријевци), андрејевци и хризостомовци се драстично не слажете у вери и једни друге оптужујете за јерес и раскол. И употребљавам ја и веру и све своје напоре, али коме веровати од вас јер сви причате исто (да сте само ви у праву) а опет разликујете се много једни од других у вероисповедању. Ето, например ти ми објашњаваш да је став о христоцентричности икона погрешан и има ту неке логике (јер и пророчка виђења била су у Старом завету пре Христа) али како ја у то да тек тако поверујем кад Седми васељенски Сабор каже да су иконе христоцентричне, Сабор је то рекао, а и ти сам си више пута овде написао да је по питању икона најмеродавнији Седми васељенски Сабор. И коме онда ја да верујем?
Да је све то тешко и компликовано онда значи да нам је Бог дао претешко бреме које не можемо носити. Али, није тако. Није ништа компликовано и тешко већ је проблем у самим људима и у њиховој компликованости (која настаје због њихове гордости) и онда нормално да не могу да схвате Истину. Како пише у Светом Писму: "Бог се гордима противи а смиренима даје благодат".
А свако онај који се превише узда у свој ум је у стању тешке гордости и логично да никад неће разумети Истину (док се не покаје). Или ће бити у неком расколу и јереси или ће се вртети укруг цео живот. Али, ту нема никаквог оправдања пред Богом.
Јер, Бог је преко Светих Отаца, Духом Светим, оставио нама начине како да победимо сопствену гордост и остале страсти. Ако се ми нисмо тако потрудили то је само наш проблем и ничији више. И ту не помаже књишко знање ако нема духовне борбе у довољној мери и константно да траје та борба.
У вези христоцентричности: није тако Сабор одлучио јер је немогуће да целокупна иконографија почива на Христовом оваплоћењу. То се само мисли на иконе које се тичу Христа а не на оне из Старог Завета (кад није Син Божији био у телу) и још неке друге иконе.
На пример, икона Гостољубља Аврамовог (старозаветна Света Тројица) није христоцентрична јер ту нема оваплоћеног Логоса на икони.
 
У вези христоцентричности: није тако Сабор одлучио јер је немогуће да целокупна иконографија почива на Христовом оваплоћењу. То се само мисли на иконе које се тичу Христа а не на оне из Старог Завета (кад није Син Божији био у телу) и још неке друге иконе.
На пример, икона Гостољубља Аврамовог (старозаветна Света Тројица) није христоцентрична јер ту нема оваплоћеног Логоса на икони.

Хвала на одговору. Међутим, уз сваки твој одговор мени ти ми држиш лекције како сам горд, пун страсти, нисам смирен, да требам да се покајем, па си ме и са Понтијем Пилатом (Христовим убицом) упоредио недавно. Толико критика само зато што те нешто питам мислим да нисам заслужио. Не треба ти то. Све те придике које ми пишеш и сам знам добро и не мораш стално да ми их понављаш. Дође ми да те више ништа у животу не питам јер уз сваки одговор ме жестоко искритикујеш ни кривог ни дужног, и за шта сам крив и за шта уопште нисам. Са својим гресима се борим сам, и сви се боримо сами са својим гресима, не мораш ти стално на то да ме подсећаш. Сви кажу "Веруј мени, веруј мени!" баш као и ти, али да би човек знао коме ће да верује треба и да размишља и да се моли Богу, а ти хоћеш да ја искључим свој ум. Када бих искључио свој ум не бих онда ништа ни писао нити питао него веровао овима из СПЦ (био бих зомбиран, јер управо они који не траже истину и не размишљају и не истражују су зомбирани) јер ми је тако најлакше, највише их има, имају највише цркава и манастира, не морам да се конфротирам са околином, не морам родбини да објашњавам да зилоти нису "православна секта", итд. И рекао сам ти већ да знам да уз свој ум и размишљање човек треба да води уредан живот, да се каје, бори против својих грехова, моли Богу, и ја све то радим стално, па не мораш ти стално на то да ме опомињеш. Знам ја то одавно. Не знам зашто ти се чини да се ја уздам само у свој ум. Погрешан ти је тај утисак.
 
Брате Стефане,шта кажеш на ове речи еп.Хризостома Флоринског изречене 9.новембра 1937.год.:
„Будите уверени-тријумф Православља у најскорије време свенародно ће се прославити у Митрополији Грчке Цркве и истински православном и патриотском жељом Богочуваног Краља и великог Председника Грчке Владе и сви истински православни Грци примиће са правом венац радости и славе,осим вас и ваших малобројних присталица(мисли на матејевце-примедба П.А) који ћете се као луде деве затворити ван ложнице и узалуд оплакивати што сте лишени те духовне радости и весеља“.(писмо Хризостома Флоринског Герману Кикладском, 9.новембра 1937.)

И ако владика Хризостом није разумео да се Црква од рушења Трећег Рима(Москве)1917.год. спушта у катакомбе и да неће бити никаквог тријумфа Православља,зашто се онда подсмева и лажно прориче против оних који не желе да га следе?Зар ти се не чини да зато није ни хтео да миропомазује децу крштену од новокалендараца,јер је веровао да ће на неком будућем сабору доћи до победе Православља?Јасно је да владика Хризостом уопште није разумео дух времена.
Не кажем да код нас матејеваца није било много људи болесног фанатичног духа и зато су и отпали григоријевци и кириковци.Али,некад имам утисак како флоринци желе целу причу да сведу на упрошћену шему црно-бело где су матејевци неразумни лоши момци.Како се осећао Св.владика Матеј када би га Хризостом називао „невероватно нерасудним и безумним несрећником који без канонског и теолошког образовања изиграва каноничара,не зна шта говори,и брбљањем и суманутим причама саблажњава верне и увлачи их у замку злославне погибељи“?Је л׳ те ово подсећа на данашње екуменистичке мудраце који истичу своје образовање и ругају се зилотима?
Иначе,много поштујем вашег оца Јосифа и брата Недељка од којих се увек духовно укрепим.
 
Хвала на одговору. Међутим, уз сваки твој одговор мени ти ми држиш лекције како сам горд, пун страсти, нисам смирен, да требам да се покајем, па си ме и са Понтијем Пилатом (Христовим убицом) упоредио недавно. Толико критика само зато што те нешто питам мислим да нисам заслужио. Не треба ти то. Све те придике које ми пишеш и сам знам добро и не мораш стално да ми их понављаш. Дође ми да те више ништа у животу не питам јер уз сваки одговор ме жестоко искритикујеш ни кривог ни дужног, и за шта сам крив и за шта уопште нисам. Са својим гресима се борим сам, и сви се боримо сами са својим гресима, не мораш ти стално на то да ме подсећаш. Сви кажу "Веруј мени, веруј мени!" баш као и ти, али да би човек знао коме ће да верује треба и да размишља и да се моли Богу, а ти хоћеш да ја искључим свој ум. Када бих искључио свој ум не бих онда ништа ни писао нити питао него веровао овима из СПЦ (био бих зомбиран, јер управо они који не траже истину и не размишљају и не истражују су зомбирани) јер ми је тако најлакше, највише их има, имају највише цркава и манастира, не морам да се конфротирам са околином, не морам родбини да објашњавам да зилоти нису "православна секта", итд. И рекао сам ти већ да знам да уз свој ум и размишљање човек треба да води уредан живот, да се каје, бори против својих грехова, моли Богу, и ја све то радим стално, па не мораш ти стално на то да ме опомињеш. Знам ја то одавно. Не знам зашто ти се чини да се ја уздам само у свој ум. Погрешан ти је тај утисак.
Жао ми је заиста што вечито искривљујеш моје речи. Или то радиш намерно, не знам, али Бог зна...
Као прво: нисам те упоредио директно са гордим човеком, већ сам употребио једну параболу по којој: онај ко не прихвата просту истину је самим тим горд човек. То је духовни закон који важи за све нас. Чињеница да ти још не усвајаш просте истине значи да ниси победио сопствену гордост (јер да јеси, био би члан Цркве Христове).
Као друго: нисам те поредио са Понтијем Пилатем већ да је твоје питање исто као и питање Понтија Пилата пред Христом.
Као треће: не критикујем те због тога да бих се тиме наслађивао већ ти просто указујем да постављаш константно иста (или слична) питања на која сам ти раније одговарао. Поред свих оних многих докумената и СМС порука и приватних мејлова, да ти не разумеш исте ствари, значи следеће: или си духовно закржљао или тражиш и најмању недоумицу да би себе "оправдао".
Јер, немогуће је (по духовном закону) да неко не схвата ове ствари ако води исправан духовни живот. Зато те и опомињем да то преиспиташ код себе.
Као четврто: нико ти не говори да искључиш свој ум. Ајде, буди праведан, па цитирај то где сам те тако нешто саветовао. Зашто ми изврћеш речи? Никад ти нисам рекао да будеш зомбиран и да искључиш свој ум, већ да се не ослањаш превише на свој ум. То је прелест, и ако будеш тако и даље радио, никада ти Господ неће отворити духовни вид а то те неће моћи оправдати. Јер, Бог се противи онима који се само уздају у свој плотски ум. То је, такође, духовни закон.
То се види по томе што непрестано тражиш одговоре на најмање детаље, и ако би тако наставио, требало би ти 150 година да схватиш Истину. А толико нећеш вероватно дочекати. Боље појачај Исусову молитву и више се смиравај, па ћеш лакше разумети. Ни мала беба кад се роди не може одједанпут да једе ћевапе и пасуљ. Мора да једе прво прво мајчино млеко, па мало по мало, док не ојача и осталу храну. А ти хоћеш све одједном а очигледно немаш (тренутно) духовни капацитет за "тврђу храну".
Зато, најбитније је да схватиш саму суштину а то смо овде детаљно износили (и у оним свим документима). Тако се препознаје смирење а Господ то цени.
Нико те брате не тера да мораш да будеш зилот (православни ревнитељ), неће Црква пропасти ако ти не постанеш Њен члан, или ако ја отпаднем (не дао Бог) од Цркве. Ми смо непотребне слуге Божије и то што пред родбином (и осталим светом) исповедамо Истину, радимо ради спасења наших душа, да би задобили Царство Небеско - вечни живот.
 
Не кажем да код нас матејеваца није било много људи болесног фанатичног духа и зато су и отпали григоријевци и кириковци.
Брате Петре, кириковци су отпали а не григоријевци.
Што се тиче фанатизма: ви нас (григоријевце) оптужујете за фанатизам а то исто ради и СПЦ и остали екуменисти.
Шта је то "болесно" код нас? Ако си прави матејевац онда треба да знаш да је св.владика Матеј био веома строг према расколницима и јеретицима.
Он је прекинуо општење са Хризостомом Флоринским "само" три месеца након његових писама Марку Ханиотију у којима је Хризостом исповедао лажно учење.
А ви нас оптужујете за "болесни фанатизам" јер су наши епископи чекали две године (а не три месеца као владика Матеј) објашњење од андрејевских епископа о повлачењу потписа са Посланице из 1993.године и амнестирањем иконобораца (а да не говорим о другим антисинодалним поступцима еп.Андреја). Могли су григоријевци много раније да прекину општење са Андрејем али су му снисходили и надали се његовом покајању.
 
Zasto se vi ,ovde, uopste bavite zilotima?
Cilj zemaljskog zivota je zadobijanje blagodati Duha Svetoga.
Ovakvim diskusijama,praznoslovljem,ti si meni rekao itd.,samo se udaljavamo...
Slava Bogu na visini,mir na Zemlji,dobra volja medju ljudima.
Hristos se rodi!
 
Zasto se vi ,ovde, uopste bavite zilotima?
Cilj zemaljskog zivota je zadobijanje blagodati Duha Svetoga.
Ovakvim diskusijama,praznoslovljem,ti si meni rekao itd.,samo se udaljavamo...
Slava Bogu na visini,mir na Zemlji,dobra volja medju ljudima.
Hristos se rodi!
+ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!+
Лепо си написао шта је циљ живота. Али, то се не задобија ако је човек ван Цркве Христове већ ако је испуњен барем први услов а то је: бити православан! Због тога се води овде дискусија јер су само неки православни зилоти сачували Истину Православља.
Иначе, слажем се да постоје и овде разне непотребне речи, али пошто нисам ја отворио ову тему (већ сам овде позван) онда је то питање за друге.
 
Брате Сергије,све је речено!Ти можда немаш снаге тренутно да се понизиш и признаш да си погрешио.Ваше анатеме су типичан пример ревности не по разуму и вратиле су се вама на главу.
Сећам се док си био флоринац и док ниси хтео да чујеш за матејевце,причали смо о Евсевијевом тексту „Православље или смрт?“.Рекао си да те је тај спис добро уздрмао,али си ипак исповедао по старом.Значи имао си све податке да расудиш истинито о матејевцима,али ниси био истинољубив.Тек неколико година касније,кад си се разочарао у своје окружење по неким другим питањима(што је неправилан духовни пут за расуђивање),окренуо си поглед ка матејевцима да озбиљније проучиш њихову аргументацију.Зато си опет залутао.
И ако се обнови Руско самодржавље и цар очисти све екуменисте и дође до уједињења свих који имају православно исповедање(значи матејевци,флоринци,делови РЗЦ и они који се одвоје од екумениста),григоријевци ће опет рећи:Не,ми не можемо да будемо с вама у заједници јер смо вас анатемисали због иконоборства.
Што рече велики подвижник о.Пантелејмон Цаланкас:
„Бојим се да смо као они које је Христос назвао „лицемерима“,говорећи им:“Тешко вама“,“јер дајете десетак од метвице и копра,а остависте што је претежније у Закону,правду,милост и веру“.Опет,силно се бојим да ће се,ако се не покајемо,обистинити и на нама речи Господње:“Ето ће вам се оставити кућа ваша пуста“.
Нисам ја,брате Србине,ни до пола твојој ревности и чврстини,и много жалим што се не причешћујемо из исте Чаше.
 
Одговор на пост кокице:
ВАИСТИНУ СЕ РОДИ!
Указујеш на праве ствари,мислим ово за празнословље.Шта да ти кажем,треба да се мењамо и да узрастамо.Питаш зашто се овде бавимо зилотима?Прочита ово неко,па има смисла-може да се расуди.
 
Брате Сергије,све је речено!Ти можда немаш снаге тренутно да се понизиш и признаш да си погрешио.Ваше анатеме су типичан пример ревности не по разуму и вратиле су се вама на главу.
Сећам се док си био флоринац и док ниси хтео да чујеш за матејевце,причали смо о Евсевијевом тексту „Православље или смрт?“.Рекао си да те је тај спис добро уздрмао,али си ипак исповедао по старом.Значи имао си све податке да расудиш истинито о матејевцима,али ниси био истинољубив.Тек неколико година касније,кад си се разочарао у своје окружење по неким другим питањима(што је неправилан духовни пут за расуђивање),окренуо си поглед ка матејевцима да озбиљније проучиш њихову аргументацију.Зато си опет залутао.
И ако се обнови Руско самодржавље и цар очисти све екуменисте и дође до уједињења свих који имају православно исповедање(значи матејевци,флоринци,делови РЗЦ и они који се одвоје од екумениста),григоријевци ће опет рећи:Не,ми не можемо да будемо с вама у заједници јер смо вас анатемисали због иконоборства.
Што рече велики подвижник о.Пантелејмон Цаланкас:
„Бојим се да смо као они које је Христос назвао „лицемерима“,говорећи им:“Тешко вама“,“јер дајете десетак од метвице и копра,а остависте што је претежније у Закону,правду,милост и веру“.Опет,силно се бојим да ће се,ако се не покајемо,обистинити и на нама речи Господње:“Ето ће вам се оставити кућа ваша пуста“.
Нисам ја,брате Србине,ни до пола твојој ревности и чврстини,и много жалим што се не причешћујемо из исте Чаше.
Не, брате мој Петре, у заблуди си великој!
Ти кажеш:
Брате Сергије,све је речено!Ти можда немаш снаге тренутно да се понизиш и признаш да си погрешио.Ваше анатеме су типичан пример ревности не по разуму и вратиле су се вама на главу.
Јесте брате све речено овде, само ко како буде схватио. Имам снаге да се понизим и признам своју грешку (по питању исповедања вере) али је не видим заиста.
Наш Синод је апсолутно православан а анатеме се нису нама вратиле јер су праведно објављене.
Не заборави да твој Синод и даље званично прихвата документ - Посланицу из 1992.године у којој се осуђују иконоборци. Е са онима које осуђују су твоји епископи сада у заједници.
Сећам се док си био флоринац и док ниси хтео да чујеш за матејевце,причали смо о Евсевијевом тексту „Православље или смрт?“.Рекао си да те је тај спис добро уздрмао,али си ипак исповедао по старом.Значи имао си све податке да расудиш истинито о матејевцима,али ниси био истинољубив.Тек неколико година касније,кад си се разочарао у своје окружење по неким другим питањима(што је неправилан духовни пут за расуђивање),окренуо си поглед ка матејевцима да озбиљније проучиш њихову аргументацију.Зато си опет залутао.
Брате, мало си нешто помешао... Камо среће да сам тај текст одмах прочитао те године када је изашао, тј. 2001.године. Али, није тако.
Нисам то читао тада, осим прве странице, тако да нисам ни могао бити "уздрман тим текстом". Читао сам од Евсевија оно писмо оцу Данилу и то ме је прилично уздрмало, али ме мало ту Евсевије саблазнио са неким његовим стилом писања. Такође, кад су ми причали да је Евсевије анационално настројен.
Ипак, признајем да сам тада био тврдоглав и зато сам пуно пострадао по милости Божијој. Тачно, имао сам тада све податке да расудим истинито о матејевцима, али то се тицало само око раскола из 1937.године и то нема везе са расколом из 1995.године.
Међутим, и овде дебело грешиш брате. Ти кажеш:
Тек неколико година касније,кад си се разочарао у своје окружење по неким другим питањима(што је неправилан духовни пут за расуђивање),окренуо си поглед ка матејевцима да озбиљније проучиш њихову аргументацију.Зато си опет залутао
Ако хоћеш веруј ми, ако нећеш - не мораш, али ово је права истина:
Нисам отишао код матејеваца јер сам се разочарао у своје окружење (тј. флоринце) већ управо супротно. Знам да ову твоју "причу" тврде и флоринци, али то просто није истина. Одавно сам схватио да код флоринаца нешто дебело смрди али сам то приписивао људским слабостима а не исповедању вере код њих.
Тек пошто сам прочитао књигу оца Серафима ("Апологија зилота матејевца") сам схватио све до краја. Тек тада су ми се поклопиле све "коцкице у мозаику" и било ми је сасвим јасно због чега је то смрдело код флоринаца.
А књигу сам почео да читам тачно на дан Света Три Јерарха (12.фебруар по н.календару) те 2005.године. И у року од 10-так дана сам и остале документе прочитао. Са флоринцима сам прекинуо општење на дан Светог Саве Другог Српског и св.Теодора Стратилата (21.фебруар по н.календару) исте године.
А само 15 дана пре тога (тј. 5.фебруара по н.календару, 2005.године) сам био главни организатор Пред-Сабора у флоринској Цркви ИПХ (тј."ИПХ") ради реорганизације у црквеном животу и решавања разних горућих питања.
Са великим одушевљењем сам прихватио ту част да организујем тај скуп на Новом Београду и дао сам уводни говор на том скупу (као секретар црквеног одбора и председник Духовног центра). Тада је код њих постојала подела на неколико кланова (а сада је исто тако) и све сам радио да бих помирио завађене стране. Многи сведоци постоје од тада, па их питај. Ако тврде другачије, поручи им да захтевам сучељавање у вези овога.
А зашто ти ово говорим? Зато, јер отпада она солуција да "сам се разочарао из неких личних разлога" јер сам чврсто веровао у православност њихову све док нисам прочитао књигу оца Серафима. То је брате цела истина.
И ако се обнови Руско самодржавље и цар очисти све екуменисте и дође до уједињења свих који имају православно исповедање(значи матејевци,флоринци,делови РЗЦ и они који се одвоје од екумениста),григоријевци ће опет рећи:Не,ми не можемо да будемо с вама у заједници јер смо вас анатемисали због иконоборства.
Што рече велики подвижник о.Пантелејмон Цаланкас:
„Бојим се да смо као они које је Христос назвао „лицемерима“,говорећи им:“Тешко вама“,“јер дајете десетак од метвице и копра,а остависте што је претежније у Закону,правду,милост и веру“.Опет,силно се бојим да ће се,ако се не покајемо,обистинити и на нама речи Господње:“Ето ће вам се оставити кућа ваша пуста“.
Неће то рећи григоријевци, буди сигуран. Зашто имаш такве предрасуде према нама? Није спорно само исповедање вере већ и санирање раскола, тако да би ваши архијереји морали да приђу нашој Цркви ради исправке неканонских хиротонија (исто важи и за свештенство) и уз покајну исповест.
И не треба то поредити са личном милошћу, већ је то канонски пропис како се примају расколници у Цркву.
Нисам ја,брате Србине,ни до пола твојој ревности и чврстини,и много жалим што се не причешћујемо из исте Чаше
И мени је жао брате, али шта је - ту је.
 
Poslednja izmena:
Брате Стефане,шта кажеш на ове речи еп.Хризостома Флоринског изречене 9.новембра 1937.год.:
„Будите уверени-тријумф Православља у најскорије време свенародно ће се прославити у Митрополији Грчке Цркве и истински православном и патриотском жељом Богочуваног Краља и великог Председника Грчке Владе и сви истински православни Грци примиће са правом венац радости и славе,осим вас и ваших малобројних присталица(мисли на матејевце-примедба П.А) који ћете се као луде деве затворити ван ложнице и узалуд оплакивати што сте лишени те духовне радости и весеља“.(писмо Хризостома Флоринског Герману Кикладском, 9.новембра 1937.)

И ако владика Хризостом није разумео да се Црква од рушења Трећег Рима(Москве)1917.год. спушта у катакомбе и да неће бити никаквог тријумфа Православља,зашто се онда подсмева и лажно прориче против оних који не желе да га следе?Зар ти се не чини да зато није ни хтео да миропомазује децу крштену од новокалендараца,јер је веровао да ће на неком будућем сабору доћи до победе Православља?Јасно је да владика Хризостом уопште није разумео дух времена.
Не кажем да код нас матејеваца није било много људи болесног фанатичног духа и зато су и отпали григоријевци и кириковци.Али,некад имам утисак како флоринци желе целу причу да сведу на упрошћену шему црно-бело где су матејевци неразумни лоши момци.Како се осећао Св.владика Матеј када би га Хризостом називао „невероватно нерасудним и безумним несрећником који без канонског и теолошког образовања изиграва каноничара,не зна шта говори,и брбљањем и суманутим причама саблажњава верне и увлачи их у замку злославне погибељи“?Је л׳ те ово подсећа на данашње екуменистичке мудраце који истичу своје образовање и ругају се зилотима?
Иначе,много поштујем вашег оца Јосифа и брата Недељка од којих се увек духовно укрепим.
Драги брате, ми се никада нисмо одрекли свете борбе епископа Матеја. Али не подржавамо и све његове потезе. Што се тиче става о победи православља, многи свети оци су давали такве изјаве, тачније пророчанства да ће пред крај краја доћи до победе православља...ниси пратио моја обраћања заблуделој овци Сергију и Влади боготржитељу...знао би да сам им рекао да ако већ желе да буду матејевци, нека буду у највише канонској грани матејеваца тј. у андрејевском синоду,коју неки флоринци признају и за Цркву и желе сједињење са њом..
 
Причао сам са једним професором који интензивно прати римокатоличке теолошке часописе.Он каже да код њих заиста преовладава став да треба повући јеретичка учења која сметају „православнима“ за уједињење.Тако да ће коначна превара(иако у суштини очигледна) бити врло лукаво обучена...
 
Иначе, слажем се да постоје и овде разне непотребне речи, али пошто нисам ја отворио ову тему (већ сам овде позван) онда је то питање за друге.
И ко је сада горд?
Можда би волео да ова тема не постоји? Па где би онда писао? А уосталом чим овде се не пише ти пишеш на другим темама и форумима. Можда си љут на мене што сам отворио ову тему? Нико тебе није позвао нити те тера да пишеш на овој теми, не ласкај себи. Ти си био на овом форуму много пре мене и писао о зилотима. То је била случајност што сам ја отворио ову тему. Да нисам ја отворио би је ти или Стефан или неко други. Нико те није звао овде да пишеш, нити те молио, нити те моли. Можеш одмах да прекинеш овде да пишеш пошто углавном само мене критикујеш. Слободно не мораш да пишеш више на овој теми. Нико те не тера. Шта си умислио? Видиш колико си горд а мене оптужујеш за гордост. Више немам намеру да се препирем са тобом. Имам паметнија посла. По теби ко год није члан твоје Цркве није смирен, горд је, духовно је закржљао и остале увреде које си ми још приписао али то треба да припишеш и свима осталима који нису чланови твоје Цркве. Значи само вас осморо у Србији сте смирени а ми сви остали горди и духовно закржљали. "Свака ти част", баш си "смирен". А уствари ти си горд. И по томе се виде твоји плодови и због тога и због тебе таквог ја немам намеру да се залуђујем више као и ти, и потрудићу се да ти више не постављам никаква питања јер не умеш ништа друго осим да ме вређаш. До сада сам твоје критике схватао као добронамерну критику али прешао си на вређање. Пуно поздрава од мене духовно закржљалог теби "духовно виталном до небеса". Представљаш овде као да те ја прогоним преко мејла и смс-ова. Што се мени ниси пожалио? Мејлове ти не пишем одавно (чим си рекао да ти више не пишем а после си рекао да могу) а на сваки мој смс брзо си и добронамерно одговарао. Нисам знао да ти толико сметају и моји смс-ови. У реду, нећу ти више слати ни смс-ове. Јеси сада срећан? Отерао си још једног човека од себе и од своје Цркве. Јеси срећан сада? Видим ја брате да си ти изгледа посвађан и сам са собом. Нисам ја једини кривац што нисам члан твоје Цркве него си и ти крив што не умеш лепо да се понашаш и лепо да објасниш, неколико пута си искривљавао чињенице, а и пун си једа и беса, имаш увредљив језик, и тако одбијаш људе од себе. Зато ти не можеш увећати број члнаова ваше Цркве иако годинама упорно пишеш сваки дан по разним интернет форумима и можеш и ти још 150 година (ако поживиш) да пишеш по форумима али са таквим увредљивим језиком нећеш никога придобити.

Итд.

Можеш да ме извређаш још више сада, али немам намеру даље да ти одговарам јер си сам покварио тон нашег контакта, али си навикао да ти ја прећуткујем па си се осилио и вређаш ме још више. Представљаш овде лажно да те ја прогањам, да си ти само позван на ову тему, као ти неби писао али ја и други те терамо и молимо, а ти си "јадан" приморан да пишеш овде. Каква гордост. Погледај мало себе пре него што мени у сваком посту држиш придике.
 
Poslednja izmena:
Стефан:
Драги брате, ми се никада нисмо одрекли свете борбе епископа Матеја. Али не подржавамо и све његове потезе. Што се тиче става о победи православља, многи свети оци су давали такве изјаве, тачније пророчанства да ће пред крај краја доћи до победе православља...ниси пратио моја обраћања заблуделој овци Сергију и Влади боготржитељу...знао би да сам им рекао да ако већ желе да буду матејевци, нека буду у највише канонској грани матејеваца тј. у андрејевском синоду,коју неки флоринци признају и за Цркву и желе сједињење са њом..
Па флоринци су до скоро признавали и новокалендарце за Цркву тако да ме не чуди ни ово.
Што се тиче канонске исправности: управо је правда на страни григоријеваца, јер су андрејевци извршили атиканонске хиротоније и тако изазвали раскол.
--------------------------------------------------------------------------------
http://serbiantrueorthodox.blogspot.com/ ...тема лични документи са чипом !
У том тексту има и добрих ствари али има и неких контрадикторности.

На пример, навешћу за сада само две (јер сам на прескок читао текст):

1. писац текста (Рус) тврди да је прихватање или не прихватање личних докумената само лични став неког појединца. Па наравно да јесте лични став али то не значи да ако неко прихвати богохулне документе да тиме остаје веран Христу. Самим тим тај постаје отпадник и Црква таквог кажњава (епитимија и слично).
Дакле, није поента у личном ставу појединца већ у томе: "јесу ли ова документа богохулна или нису?". Раније сам о томе пуно писао и јасно показао да то нема везе са богохулством.

2. такође, писац каже да је не прихватање таквих докумената равно јуродству Христа ради, што је тотална небулоза. Јер, ако та документа нису богохулна (а нису) онда свако одбијање таквх докумената значи да такав "јуродиви" постаје богопротивник (јер се противи уредбама власти).
Значи, постаје: син ђавољи не неки "јуродиви Христа ради").
Има ту још неких парадоксалних изјава али ћу детаљније следећи пут...
 
Брате Владо, што се толико узнемираваш? Преувеличаваш моје речи и без потребе паничиш..
Ти кажеш:
И ко је сада горд?
Можда би волео да ова тема не постоји? Па где би онда писао? А уосталом чим овде се не пише ти пишеш на другим темама и форумима. Можда си љут на мене што сам отворио ову тему? Нико тебе није позвао нити те тера да пишеш на овој теми, не ласкај себи. Ти си био на овом форуму много пре мене и писао о зилотима. То је била случајност што сам ја отворио ову тему. Да нисам ја отворио би је ти или Стефан или неко други. Нико те није звао овде да пишеш, нити те молио, нити те моли. Можеш одмах да прекинеш овде да пишеш пошто углавном само мене критикујеш. Слободно не мораш да пишеш више на овој теми.
Напротив, волим што ова тема постоји али не волим начин на који се дискутује. Сваки иоле пажљив читалац ће, док буде читао тему, извести закључак да је ова тема отворена само ради тебе како би ти ми сви бескрајно одговарали на твоја бескрајна питања јер ти не можеш да схватиш просте ствари.
Нападаш ме како те "вређам" али човече Божји: само одговарам на твоја бескрајна питања. Никад ти не бих одговорио да ме ти не питаш (и зато си ме и звао на форум, сећаш се?). Ти сваки мој добронамеран савет схваташ као неку "увреду" или "критику" а управо ти говорим о духовним законима.
Тај начин твог истраживања истине је апсолутно погрешан (јер се превише уздаш у свој ум).
То сам овде јасно доказао (јер добијаш одговоре по неколико пута на иста или слична питања). Да си прави смирени хришћанин рекао би овако себи:" Не могу да схватим иако добијам константно јасне одговоре. То значи да морам да појачам молитву и да духовни живот свпој средим". Али, не!...
Ти нећеш духовно да ставиш изнад разумног (рационалног) већ упорно радиш супротно. И још ти други људи (тј. највише ја, јер сам био довољно искрен да ти ово саопштим) криви за твоју нестабилност а мене тераш са форума! О животе...
Више немам намеру да се препирем са тобом. Имам паметнија посла. По теби ко год није члан твоје Цркве није смирен, горд је, духовно је закржљао и остале увреде које си ми још приписао али то треба да припишеш и свима осталима који нису чланови твоје Цркве. Значи само вас осморо у Србији сте смирени а ми сви остали горди и духовно закржљали. "Свака ти част", баш си "смирен".
Овим речима су се исто ругали и светом Максиму Исповеднику и многим другим Оцима (и праведном Ноју) јер их је било мало који су стајали у Истини. Цео свет им се ругао, па је Истина касније опет победила.
Да, само нас осморо у Србији смо имали довољно смирења (а не да смо тотално смирени, то је немогуће) да прихватимо Истину. А ти, што немаш довољно смирења, није мој проблем. Нисам крив због тога.
А уствари ти си горд. И по томе се виде твоји плодови и због тога и због тебе таквог ја немам намеру да се залуђујем више као и ти, и потрудићу се да ти више не постављам никаква питања јер не умеш ништа друго осим да ме вређаш. До сада сам твоје критике схватао као добронамерну критику али прешао си на вређање. Пуно поздрава од мене духовно закржљалог теби "духовно виталном до небеса". Представљаш овде као да те ја прогоним преко мејла и смс-ова. Што се мени ниси пожалио? Мејлове ти не пишем одавно (чим си рекао да ти више не пишем а после си рекао да могу) а на сваки мој смс брзо си и добронамерно одговарао. Нисам знао да ти толико сметају и моји смс-ови.
Вређа те Истина брате, а то је да сам ти итекако одговарао на сва твоја питања (и по неколико пута) али си опет незадовољан. Понашаш се као неко размажено дериште које стално тражи нову играчку од родитеља (ово је само поређење!). И никад нисам рекао да ме "прогониш преко СМС-а и мејлова" већ да сам ти и на тај начин давао одговоре (а теби опет није јасно). Заиста, ту постоји неки духовни проблем код тебе, опрости.
Јеси сада срећан? Отерао си још једног човека од себе и од своје Цркве. Јеси срећан сада? Видим ја брате да си ти изгледа посвађан и сам са собом. Нисам ја једини кривац што нисам члан твоје Цркве него си и ти крив што не умеш лепо да се понашаш и лепо да објасниш, неколико пута си искривљавао чињенице, а и пун си једа и беса, имаш увредљив језик, и тако одбијаш људе од себе.
Нисам срећан због твоје несреће (што не разумеш) али ти не могу помоћи. Не могу се, уместо тебе, молити Богу јер ти имаш своју слободну вољу. Сам си себе отерао од Истине, брате, а ја ти никад нећу човекоугађати и ласкати. То није "језик хришћана".
И овде отворено искривљујеш Истину.. Где сам то ја "искривљавао чињенице" или "лоше објаснио"? Проблем је у теби, човече, што не схваташ просте ствари.
Иначе, ти ме не познајеш а да си ме лично упознао, сигурно тако не би доносио суд о мени. Ако је то "мој јед и бес" што ти лепо кажем: "среди духовни живот и биће ти боље", онда ти стварно имаш злобу према мени.
Зато ти не можеш увећати број члнаова ваше Цркве иако годинама упорно пишеш сваки дан по разним интернет форумима и можеш и ти још 150 година (ако поживиш) да пишеш по форумима али са таквим увредљивим језиком нећеш никога придобити.
Не пишем да бих продобио неког, већ да изразим свој православни став.
А имам и своје слабости, наравно. Од Христа, Саме Љубави, се саблазнило мноштво људи (неки рођаци и део апостола од првих 70) и многи други, а неће од мене грешног раба Божијег?! Они који се саблазнише од Христа (који је називао јудејце синовима сатане слично као Јован Претеча) нису имали исправно срце да прихвате веру. Значи, били су покварени људи. И свети Апостол Павле каже да "неће сви веру", и то је тако. Ко има љубави према Христу тај ће разумети а ко нема, не вреди му да чита и 150 година разне документе.
Можеш да ме извређаш још више сада, али немам намеру даље да ти одговарам јер си сам покварио тон нашег контакта, али си навикао да ти ја прећуткујем па си се осилио и вређаш ме још више. Представљаш овде лажно да те ја прогањам, да си ти само позван на ову тему, као ти неби писао али ја и други те терамо и молимо, а ти си "јадан" приморан да пишеш овде. Каква гордост. Погледај мало себе пре него што мени у сваком посту држиш придике.
Опет понављам: вређа те истина. Немаш храбрости да се упустиш у духовну борбу већ све хоћеш само рационално да схватиш. А ја по природи ником не човекоугађам (јер је човекоугађање мржња према човеку) па све искрено и отворено кажем. На неки начин ми је драго што овако реагујеш јер је то знак да ти се узбунила савест.
Може то да изађе на добро, знам из личног искуства.
Не кажем да ме прогањаш већ да иста (или слична) питања постављаш.
А када ти не би више одговарао, онда би ти овде то једва дочекао и говорио: "Ето, Сергиан неће да ми више одговара, а то значи да не зна одговоре, а то значи да ја не могу још да расудим ко је православан а ко није!"
Значи, тако би "умирио" своју савест и "оправдао" се, јер ето, није ти све било објашњено до краја. Е видиш, зато ти ја ово пишем да сам спокојан пред Богом и да су ти сви (али, апсолутно сви) одговори дати да правилно расудиш о истинском Православљу. Даље је све твој лични труд у јачању духовног живота а то није мој проблем.

Опрости, само сам ти искрено ово написао, а ти схвати како хоћеш. Не заборави: Бог све види!
 
Није ни чудо што не разумем (ни ја ни многи други) Сергиана шта прича кад прича офрље и напамет, на брзину.

Например, сетимо се само Сергианове кованице од пре неки дан "хришћански нацизам" и уместо да призна да је погрешио он је још напао мене и оправдавао се за ту кованицу коју је ето само он на свету (изгледа) успео да смисли. Хришћанство и нацизам никако не могу да иду заједно, али код Сергиана очигледно све може, јер он је човек који не уме да призна грешку.

Онда каже да је свака власт од Бога и да је треба безпоговорно слушати, а то није тачно. Да је свака власт од Бога онда би то значило да је Сергиан сергианац као и руски патријарх Сергије који је исповедао да је и безбожничка (бољшевичка, комунистичка) власт од Бога, а није, него је по допуштењу Божијем због грехова народних и хришћани нису дужни да слушају такву власт. Зна то Сергиан, вероватно, али се врљаво изражава, а и шта ће човек када сваки дан пише на неколико форума па не може све да стигне, онда брзо пише по принципу "што на ум то на друм" па зато и просипа овакве бисере: "хришћански нацизам", "свака власт је од Бога", итд. И онда кад му неко затражи додатно објашњење он га вређа и назива глупим, не смиреним, духовно закржљалим и слично (што се тиче увреда ту му не понестаје маште). Пробајте нешто да га питате па ћете видети.
 
Нисам ову тему отворио да би се препуцавали на личној бази. Такође, и Сергиан није коректан јер износи личне податке из приватног живота како би мене (раније и друге) понизио а себе узвисио. Друго, Сергиане да ти кажем да ме сада више баш брига за тебе, јер сам видео колико си горд и немам више потребу било шта да те питам. Доста си ме вређао, сада је доста. Хвала Богу, у Србији и на овом форуму постоји још матејеваца (и флоринаца) са којима сам у контакту и преко мејла и приватно па и од њих могу да сазнам шта ме занима, ниси ми ти једини извор информација па ћу да умрем ако ми ти не одговориш на питање, и ниси ти једини зилот на планети. Предлажем ти да ме више не узимаш у уста по питању твојих личних одбојности које гајиш према мени, већ се сконцентриши на ову тему "Зилоти".

Тему сам отворио да би се зилоти и њихови симпатизери дружили и полемисали о вери а не свађали на личном плану што ти потежеш, а ти ниси једини зилот који је писао и пише на овој теми. Било је и других које си брзо отерао. Тачно је, сећам се, да када сам отворио тему да сам ти јавио, али јавио сам и Стефану и другим зилотима, а и да ти нисам јавио ти би свакако на теми писао сам јер си пре тога већ писао на сличним темама о зилотима на овом форуму. То што сам ти само јавио да сам отворио ову тему то не значи да те терам нити молим да заувек пишеш на њој. Слободан си човече да не пишеш ништа. И ако ти то кажем не значи да те терам са форума, како сад опет умишљаш, него значи да си слободан човек са слободном вољом да пишеш или не пишеш овде или било где. И те твоје небулозе да је тема отворена само због мене су смешне. Тему сам отворио и ради себе и ради других. Не видим у томе ништа лоше што хоћу да научим нешто о зилотима већ је то похвално, а ти ме чак и за то критикујеш. Свашта од тебе. Ову тему читају и на њој су писали многи, и не знам што умишљаш да је тема отворена само ради мене. Овде си ти полемисао и полемишеш са многим другима а ниси само одговарао на моја питања. Нисам ја толико важан како ми ти приписујеш и никога нисам приморавао нити терам да пише на овој теми.

Предлажем да се манемо (оставимо) личних препирки и несугласица него да се сконцентришемо на тему, на зилотско исповедање и слично што се тога тиче. Ако хоћеш да ми одговориш на евентуална моја будућа питања у вези теме (зилота) одговори без вређања (без да ме вређаш) или немој уопште да ми одговараш.
 

Back
Top