Zene u Srbiji ili da li nam je mesto u kuci

...ja nekako mislim da slican slicnoj ide...zapravo to bi bilo idealno. Imam prijateljicu koja je sa 23 resila da bude majka, ne ide skola, ne zeli da se zabavi, provodi, putuje zeli da bude majka...u redu, dobije prvo dete i sva usplahirena dobije drugo u razmaku od godinu i po dana. Ne znam da li je srecna, deluje srecno...ona nema ni sansu da nekada radi jer je zavrsila gimnaziju samo...medjutim, kuva, priprema, cuva decu i dojmi se zadovoljno...

Sa druge strane znam da ja ne bih mogla tako...mene bi grizlo jer zelim drugaciji zivot i sebi i svojoj nerodjenoj deci. Nisam sigurna da li bih mogla sve sama...verovatno bih mogla jer sam sustinski individualac, za sada znam samo da decu zelim u vecem broju ako moze dok bih sa drugom stranom volela da fukcnionisem po principu lopovskih merdevina, znate ono kada smo se igrale tzv. "klecke"...ako je njemu potreban mir ja preuzmem na sebe, ako je meni potrebano vreme za rad on preuzme...poznajem masu takvih brakova koji funkcionisu po principima prijateljstva i deluju vrlo skladno i privrzeno. Zao bi mi bilo da provedem zivot kao domacica ali bi mi bilo zao i da on, dajem primer, ne specijalizira, doktorira sta vec...duboko verujem da se posao moze lepo podeliti i deca lepo vaspitati samo ukoliko su partneri zreli i tolerantni...
 
Juce sam citala da je „istraživanje sprovedeno u Srbiji, pokazalo je da 12 odsto ispitanih smatra da je ženama mesto u kući. Isto istraživanje pokazalo je da je, u shvatanju položaja žena u društvu, Srbija liberalnija od Crne Gore i Turske, ali manje napredna od Hrvatske i Slovenije.“ Pre nekog vremena takodje se u kancelariji (u kojoj je vecina zena) povela diskusija o stavu zene koja radi, odgaja dete i ima sasvim ok drustveni zivot a koja je uverena da bi drustvo bilo bolje, humanije i kvalitetnije kada bi samo muskarci radili i zaradjivali, a zene ostajale kod kuce; takvo ustrojstvo imalo bi po doticnoj gospodji vise prednosti, recimo deca bi bila vise mazena, pazena i bolje cuvana i voljena jer bi im mama celi dan bila na raspolaganju, raspolozena i bez stresa koje sa sobom nosi posao, a nezaposlenost bi bila manja jer bi svi muskarci radili. S jedne strane, meni se dopao taj „neradnicki“ koncept zbog cinjenice da mrzim da ustajem rano ujutru...ali mislim da bih se sigurno zesce smorila u kuci jer nisam hausfrau tip. A i cela prica mi opasno vuce na sovinizam.

Sta vi mislite?

ma mnogo vam je teshko u srbistanu
jadne vi
 
Kakva glupost!
Ja bih volela da vidim te koji trde da je zeni mesto u kuci da lepo zapnu preko kicme pa prvo da omoguce zenama da stvarno ne moraju da rade. Posle bi ih pitala da li misle isto i dalje.
Zene u danasnje vreme ne rade da bi nesto dokazivale i da bi trosile na maikira i pedikira, vec da bi prezivele.
 
Nema veze, bitno da su odgajile generacije i generacije muskaraca, to se ceni, i zena koje ce isto to da rade, da gaje...dok su muskarci radili sta god su zeleli.

Zene danas jesu prihvatile na sebe vise nego sto mogu da podnesu. Da i dalje budu domacice, majke, sto im je bila " primarna i jedina uloga ",a danas su i zaposlene i imaju drustveni zivot i nakon udaje, ne prestaju da zive.
Ali polako, nesto od tog tereta se polako prebacuje i na muskarce, bar ih ja vidjam danas kako i oni konacno usisavaju, ukljucuju ves masinu i kuvaju. :D
Dolaze stvari na svoje mesto.
konacno imaju bar obaveze koje imaju djeca... al 'ebiga, mora se od neceg pocet :D
 

Back
Top