.. sloboda je .. put vračeva .. staza bogova .. .. sloboda je .. konačno .. pojam .. dostojan imena .. .. to je sudbina čovjeka .. ratnika .. pojedinca .. .. povratak ocu ..
.. možda o njoj i nije pametno mnogo govoriti ..
.. njoj se odlazi snagom .. .. možda se o snazi treba govoriti ..
.. ali do nje je teško .. jer čovjeka koči strah .. .. o strahu se treba govoriti ..
Slobodu ne možeš stvoriti snagom već unutrašnjim mirom. Da bi imao unutrašnji mir moraš biti u harmoniji sa svim postojećim. Snaga, u tom slučaju je isključena. Sloboda i ratništvo... to je priča o već duboko iskrivljenoj percepciji. Onaj koji se bori za slobodu, nema je. Onaj koji misli da je izborio slobodu vara se, jer tad je samo ostvario cilj svoje borbe. Borba, u bilo kom svom obliku i stanju, je pokazatelj tog oblika ili stanja;
NE-Svjesnosti.
Govoriti o slobodi ... zahtijeva govoriti o Svijesti. Totatalna sloboda je jedino postojeća u apsolutu koji kroz sopstvenu Svijest-o-Sebi ima uvid u sve-što-jeste, odjednom. Bivajući prisutan u svemu-što-jeste (što ga čini apsolutnim), tačnije bivajući sve-što-jeste, oslobađa ga napora da spozna bilo koji dio Sebe, jer on to već jeste. Bivajući sve-što-jeste, stoga, znajući sve u Sebi, SADA, znajući Sebe, ima slobodu da dopusti Izbor kojim iz Sebe-koji-jeste (sve), tačnije iz Znanja-o-Sebi-koji-jeste projektuje beskonačnost mogućnosti a bez straha da će tom projekcijom biti ugrožen, uništen.
Dakle, sama Sloboda je apsolutna kao i sam apsolut te stoga, da bi ostvarili slobodu u projekciji, moramo konstantno biti svjesni svega što u apsolutu jesmo, što je moguće ali zahtijeva visok nivo Svjesnosti, nivo Svjesnosti univerzuma, koji je jedini koji u projekciji konstantno ima uvid u sve-što-jeste, u Sebi. Dakle, da bi smo ostvarili slobodu u projekciji moramo svoj nivo Svjesnosti uzdići na nivo Svjesnosti univerzuma. To stanje Svjesnosti mnogi danas nazivaju i 'Hristova Svijest', a tačnije bi trebalo Svjesnost jer se radi o stanju u kome je biće a ne o samom biću, apsolutu (naravno ta Svjesnost nema mnogo veze sa hrišćanstvom, mada je hrišćanstvo organizovano na bazi zabilježenih informacija, prenešenih u domen razuma prosvjetljenjem tog nivoa Znanja).