Zašto ste na forumu

Zato što imam šta da iznesem u nadi da će se naći neko ko će hteti da čuje.

Dodao bih da naša odgovornost prema sagovornicima nesme nikada da zataji.
Opuštanje ne znači neodgovbornost već veću obazrivost i prema sebi i prema drugima.

Život, bez sumnje, ima svoj cilj, put i način i on postaje mnogo interesantniji i podnošljiviji
ako ne držimo zatvorene oči.
 
Ima mnogo razloga.

Ali, cini mi se da je Betoven u jednom svom pismu to lepo objasnio, kada je napisao :

" Zasto pisem ?

Sto mi je na srcu, treba da mi odlane ! Zato pisem . "

Zato i ja ovde...:( & :)

Kako vec...
 
Ovi naši virtuelni forumi su moderna varijanta drevnih foruma. Samo što ovde ne može niko da nas isprebija ako smo bezobrazni kao Diogen ili sarkastični kao Sokrat. A znate kako se kaže: "Sticks and stones can break my bones, but words will never hurt me".

Ljudi obično počnu da se izučavanjem retorike kako bi naučili da menjaju ljudima mišljenje, ali obično shvate da je to /skoro/nemoguće. Tako da nisam zbog toga ovde.

Forum doživaljavam kao vežbu u izražavanju. Obično su mi ograničene teme sa ljudima sa kojima se viđam, dok na forumu mogu da pišem fristajlo o svim temama.

Forum je i dnevnik misli. Često čitam pisanija od pre par godina i bude mi vrlo neprijatno, a to mi pomaže da ne doživljavam, sebe, život, i svoje mišljenje previše ozbiljno.

Poslednje, ali ne i najmanje bitno. Isplivaju kul ljudi u toj masi poruka. Nauči se nešto od njih. Bude se u toku sa dešavanjima.

Tako da forumi su kul iz više razloga i zato sam tu.
 
Форум може бити користан због дијалога. Јер нема бољег начина који „коригује, потврђује и буди нове мисли“.

Без обзира што се на форуму у већини расправе своде на разговор глувим телефонима. Јер, да би дискусија била корисна саговорници морају испунити неке услове о којима сам писао на теми о еристичкој дијалектици. Да их поновим.

Идеалне расправе захтевају равноправне саговорнике у трима врлинама: знању, интелигенцији, и вештини вођења дијалога.
Ако неком учеснику расправе нешто од овога недостаје, она губи све своје предности и претвара се у обично надметање, свађу и препирку; одатле то „еристичка“ по грчкој богињи свађе и раздора „Ерис“.

Тако, ако саговорнику недостаје прва врлина тј. „знање“ он неће разумети шта му говоримо и расправа је бесмислена а он недодирљив у препирци.

Ако му недостаје ово друго тј. интелект ни он неће разумети шта му говоримо али итекако ће разумети да је интелектуално инфериоран а пред тиме су људи веома осетљиви. Тако да ће дотични покушати да расправу из области интелекта, у којој је слаб, спусти у област воље, а где смо сви исти. И ето нама „еристичке дијалектике“ где је важно испасти паметан свим средствима …док је интелект у таквој расправи заправо препустило место вољи.

Шопенхауер због тога закључује и поручује да не треба водити еристичку дијалектику. Не треба губити време и играти такве бесмислене игре сујете.

Zato, kao što su na turnir puštali samo međusobno ravne, učen čovek ne treba da raspravlja sa neznalicom, jer protiv njega ne može da upotrebi svoje najbolje argumente, pošto ovom nedostaje znanje da ih razume i proceni. Ako u toj bezizlaznoj situaciji ipak pokuša da ih ovom drugom objasni, to će najčešce ostati bez uspeha. Oni će, štaviše, uz upotrebu nekog lošeg i glupog protivargumenta, ostati u pravu u očima isto tako neukih slušalaca.

Zato Gete kaže:
Ако чујеш глупост када, не противуречи, не збори
Мудрац у незнање пада кад се с незналицом спори.
 
....ovde su sve sami veštačko stvoreni dokoličari....društveno odbačene argatorske mazge ( nađe se i poneka buridanska ) , koje je društveni dolapski sistem iscedio i posle upotrebe odbacio....hoću da kažem , tu su svi koji imaju vremena na pretek , a dovoljno su matrijalno obezbeđeni da se vremenski razbacuju , nastojeći da se zabave - lečimo se od nesvrsishodnosti....tu . ovde , ruku na srce , ima svakakvih argatorskih fela...malo će njih od nas da prizna , da je ovo nekakva čekaonica za smrt , iz koje nema bežanja...tu i tamo po koji mladi forumaš biva argatorski ponovo upregnut u dolap , ali s'vremenom , nije mu to javljeno , biće vraćen....
...lepo kaže Timosten...treba biti pošten....
...svi mi ovde prisutni , nastojimo da povratimo društvenu svrsishodnost i utvrdimo svoje nekakve vrednosti - da bar sebi dokažemo da nešto vredimo , a sa tim vrednostima zaslužujemo i da živimo !...otuda svaka ovdašnja rasprava je kako to neko reče , kao gluvi telefoni ....vozi Miško !
 
....ovde su sve sami veštačko stvoreni dokoličari....društveno odbačene argatorske mazge ( nađe se i poneka buridanska ) , koje je društveni dolapski sistem iscedio i posle upotrebe odbacio....hoću da kažem , tu su svi koji imaju vremena na pretek , a dovoljno su matrijalno obezbeđeni da se vremenski razbacuju , nastojeći da se zabave - lečimo se od nesvrsishodnosti....tu . ovde , ruku na srce , ima svakakvih argatorskih fela...malo će njih od nas da prizna , da je ovo nekakva čekaonica za smrt , iz koje nema bežanja...tu i tamo po koji mladi forumaš biva argatorski ponovo upregnut u dolap , ali s'vremenom , nije mu to javljeno , biće vraćen....
...lepo kaže Timosten...treba biti pošten....
...svi mi ovde prisutni , nastojimo da povratimo društvenu svrsishodnost i utvrdimo svoje nekakve vrednosti - da bar sebi dokažemo da nešto vredimo , a sa tim vrednostima zaslužujemo i da živimo !...otuda svaka ovdašnja rasprava je kako to neko reče , kao gluvi telefoni ....vozi Miško !
Ja se ne smatram nekim ko je ovdje bez razloga: prijateljstva sa pisanjem su mnogo ljepsa nego ono na sto nijedna cura i prijateljica i nijedan drug ne bi pristali uzivo: prijateljstvo sa pismima iako se vidjamo iducu i kuce jedni drugima na kafu... Jer pisanje daje neki cvrsci odnos ljudima nego "realnost" kako to zovu ovi sto misle da je forum nestvaran...Tako je nestvarn da sam imao par prilika da budem ubijen STVARNO zbog tog "nestvarnog" foruma..
 
....ovde su sve sami veštačko stvoreni dokoličari....društveno odbačene argatorske mazge ( nađe se i poneka buridanska ) , koje je društveni dolapski sistem iscedio i posle upotrebe odbacio....hoću da kažem , tu su svi koji imaju vremena na pretek , a dovoljno su matrijalno obezbeđeni da se vremenski razbacuju , nastojeći da se zabave - lečimo se od nesvrsishodnosti....tu . ovde , ruku na srce , ima svakakvih argatorskih fela...malo će njih od nas da prizna , da je ovo nekakva čekaonica za smrt , iz koje nema bežanja...tu i tamo po koji mladi forumaš biva argatorski ponovo upregnut u dolap , ali s'vremenom , nije mu to javljeno , biće vraćen....
...lepo kaže Timosten...treba biti pošten....
...svi mi ovde prisutni , nastojimo da povratimo društvenu svrsishodnost i utvrdimo svoje nekakve vrednosti - da bar sebi dokažemo da nešto vredimo , a sa tim vrednostima zaslužujemo i da živimo !...otuda svaka ovdašnja rasprava je kako to neko reče , kao gluvi telefoni ....vozi Miško !
A Lončar me i sahranio...Ybg...:sad2:

- - - - - - - - - -

Ja se ne smatram nekim ko je ovdje bez razloga: prijateljstva sa pisanjem su mnogo ljepsa nego ono na sto nijedna cura i prijateljica i nijedan drug ne bi pristali uzivo: prijateljstvo sa pismima iako se vidjamo iducu i kuce jedni drugima na kafu... Jer pisanje daje neki cvrsci odnos ljudima nego "realnost" kako to zovu ovi sto misle da je forum nestvaran...Tako je nestvarn da sam imao par prilika da budem ubijen STVARNO zbog tog "nestvarnog" foruma..

Ne preteruj-ovde sve fini ljudi...;)
 
A Lončar me i sahranio...Ybg...:sad2:

...ja hteo da te turam tamo u ona čuvena sokolska društva , koja su se osnivala u vreme velikih buržoaskih vremena karađorđevićska ( znaš ova komunjarska atletska društva , zvana partizan , sad posle ovih učestalih rehabilitacija antifašističkih pokreta i velikih boraca za ljudska prava - ona mogu biti opasna , jer reziklirani oznaši sve doznaju , a onda nastane belaj - samo čitaš u novinama posle , alas pasionirani , upleo se u svoje strune i udavi u tamiške bedrike....kako tamiške , kad čovek nije izlazio sa dunavskih mrtvaja - e govedo nepismeno , tajni su božiji putevi ) , dakle , ovi iz sokolski društava rekoše da nemaš godine za učlanjenje , pa ti sad vidi ...ćuti , ovde u čekaonici i nije tako loše...čeka ko svaka čeka....

...nego ima ovde još jedan aspekt našeg mnogosatnog vijanja po netu ...pored toga što je ovde privid svega u vezi realnog života , ovde vreme kao da ne postoji....i pored toliko štoperica , onaj koji se sav preda ovom sajber svetu izgubi osećaj za realno vreme , pa i nema onaj osećaj starenja....ima se privid da se realan svet zaledio , zaustavio , a sajber vreme tako je sporo , da gotovo ga i nema....u takvim okolnostima čovek doseže neku dimenziju prividne lične beskonačnosti , večnosti....ta predstava , mnogo je dobra za one kojima su dani gotovo odbrojani....tebi je to Dragoljupče dobro poznato , kao alasu....ista stvar je i sa pecanjem...dok piljiš u plovak satima u mrtvaji , vreme stoji....ništa se ne kreće , pa nema promena , te kao da se život usporio , postao dremljiv , oteže se....sve stoji u iščekivanju ribe ....nekad je mogla makar i mala ribica - što manja to bolja...danas se sanja ribetina , što veća , to balavija - pa je i ribarovo zadovoljstvo veće ( dal zbog veličine , ili bala - tek presrećan je pa živne)....
...sa druge strane čovek je i lovac , pa u svom lovištu kao i svi predatori ostavlja svoje tragove...obeležava teritoriju.....tako i forumaši obeležavaju svoje teritorijalno postojanje....sa obeležavanjem svog postojanja kao umnog bića mi ističemo svoju svrsishodnost...a ona , svrha našeg postojanja je naše znanje , veštine i umeće.....hoću da kažem , čukanjem po tastaturi ostavljamo tragove naših saznanja , za koje smo ubeđeni da su gotovo iznad svih učesnika u ovom sajber svetu , pa stoga naše društveno marginalizovanje je velika , velika greška....
...neki se ovde baš trude , svojski , ponekad i nasilno , da ostave svoje tragove i obeleže svoje postojanje i njegovu svrsishodnost - onoliko....
...na ovom forumu ima ljudi koji su prevalili celu jednu deceniju , a opet sa onolikim žarom i energijama gotovo uvek nastupaju...teme se ponavljaju , menjaju , a oni jok - uvek isti u svemu ...čak i iste citate citiraju...za njih je vreme stalo ,a njihovi tragovi teritorijalnih obeležavanja uvek na istom mestu , i uvek sveže obnovljeni....
...a ima i mlađih forumaša , koji kao stihija ruše sve pred sobom , zapišavaju sve već zapišane teme , vrše premarkiravanje tema i prisvajaju tuđe teritorije...otimaju tuđ sajber život....
...oni malo vispreniji , političkim gmizanjem stavljaju se nedodirljive pozicije...tu uz malo ćara , imaju nebesku poziciju presuditelja...ta upravljačka uloga njihove teritorije čini nedodirljivima...svaka njihova je nekako zlatna i neprikosnovena...to su svete forumske krave....no , kao i sve stvari , pa i svete su truležne....možda te svete stvari su i mnogo više truležne , jer u njih niko ne dira - pa ni higijeničari....svete stvari dugo umiru , pa se zbog svoje svetosti i dugo raspadaju , za razliku od zemaljskih smrtnika - oni kratko žive , brzo se raspadnu , ma malo i kratko za njima traje smrad njihovog raspadanja...
....bilo kako bilo , htedoh da kažem , da smo ovde i zbog ovih i ovakvih mogućnosti....kako se ono kaže , da ostavimo iza sebe štogod večno , da nam se ime pamti !
 
...ja hteo da te turam tamo u ona čuvena sokolska društva , koja su se osnivala u vreme velikih buržoaskih vremena karađorđevićska ( znaš ova komunjarska atletska društva , zvana partizan , sad posle ovih učestalih rehabilitacija antifašističkih pokreta i velikih boraca za ljudska prava - ona mogu biti opasna , jer reziklirani oznaši sve doznaju , a onda nastane belaj - samo čitaš u novinama posle , alas pasionirani , upleo se u svoje strune i udavi u tamiške bedrike....kako tamiške , kad čovek nije izlazio sa dunavskih mrtvaja - e govedo nepismeno , tajni su božiji putevi ) , dakle , ovi iz sokolski društava rekoše da nemaš godine za učlanjenje , pa ti sad vidi ...ćuti , ovde u čekaonici i nije tako loše...čeka ko svaka čeka....

...nego ima ovde još jedan aspekt našeg mnogosatnog vijanja po netu ...pored toga što je ovde privid svega u vezi realnog života , ovde vreme kao da ne postoji....i pored toliko štoperica , onaj koji se sav preda ovom sajber svetu izgubi osećaj za realno vreme , pa i nema onaj osećaj starenja....ima se privid da se realan svet zaledio , zaustavio , a sajber vreme tako je sporo , da gotovo ga i nema....u takvim okolnostima čovek doseže neku dimenziju prividne lične beskonačnosti , večnosti....ta predstava , mnogo je dobra za one kojima su dani gotovo odbrojani....tebi je to Dragoljupče dobro poznato , kao alasu....ista stvar je i sa pecanjem...dok piljiš u plovak satima u mrtvaji , vreme stoji....ništa se ne kreće , pa nema promena , te kao da se život usporio , postao dremljiv , oteže se....sve stoji u iščekivanju ribe ....nekad je mogla makar i mala ribica - što manja to bolja...danas se sanja ribetina , što veća , to balavija - pa je i ribarovo zadovoljstvo veće ( dal zbog veličine , ili bala - tek presrećan je pa živne)....
...sa druge strane čovek je i lovac , pa u svom lovištu kao i svi predatori ostavlja svoje tragove...obeležava teritoriju.....tako i forumaši obeležavaju svoje teritorijalno postojanje....sa obeležavanjem svog postojanja kao umnog bića mi ističemo svoju svrsishodnost...a ona , svrha našeg postojanja je naše znanje , veštine i umeće.....hoću da kažem , čukanjem po tastaturi ostavljamo tragove naših saznanja , za koje smo ubeđeni da su gotovo iznad svih učesnika u ovom sajber svetu , pa stoga naše društveno marginalizovanje je velika , velika greška....
...neki se ovde baš trude , svojski , ponekad i nasilno , da ostave svoje tragove i obeleže svoje postojanje i njegovu svrsishodnost - onoliko....
...na ovom forumu ima ljudi koji su prevalili celu jednu deceniju , a opet sa onolikim žarom i energijama gotovo uvek nastupaju...teme se ponavljaju , menjaju , a oni jok - uvek isti u svemu ...čak i iste citate citiraju...za njih je vreme stalo ,a njihovi tragovi teritorijalnih obeležavanja uvek na istom mestu , i uvek sveže obnovljeni....
...a ima i mlađih forumaša , koji kao stihija ruše sve pred sobom , zapišavaju sve već zapišane teme , vrše premarkiravanje tema i prisvajaju tuđe teritorije...otimaju tuđ sajber život....
...oni malo vispreniji , političkim gmizanjem stavljaju se nedodirljive pozicije...tu uz malo ćara , imaju nebesku poziciju presuditelja...ta upravljačka uloga njihove teritorije čini nedodirljivima...svaka njihova je nekako zlatna i neprikosnovena...to su svete forumske krave....no , kao i sve stvari , pa i svete su truležne....možda te svete stvari su i mnogo više truležne , jer u njih niko ne dira - pa ni higijeničari....svete stvari dugo umiru , pa se zbog svoje svetosti i dugo raspadaju , za razliku od zemaljskih smrtnika - oni kratko žive , brzo se raspadnu , ma malo i kratko za njima traje smrad njihovog raspadanja...
....bilo kako bilo , htedoh da kažem , da smo ovde i zbog ovih i ovakvih mogućnosti....kako se ono kaže , da ostavimo iza sebe štogod večno , da nam se ime pamti !

Zato meni gadno vonja u svakoj cvrki...To mošti se secikesa popovskih predugo raspadaju...
Ne spadam ja nigde,Lončaru...Begunac sam i disident od ljudskih đubrišta,a vidim da bi i ti mogao otklon od srpštine...
 
...malo znam ali osjecam
Ovdje obitava lijepa Druzina
samo sto se ispoljavaju nesvojstveno
onako da bi samo ijed iz sebe izbacili
a duse su im raznovrstno lijepe i znalacke...
...rijetko osjetim zlobu i pakost...
...zalim samo da postoji velika doza rezerve jer ciste duse
na nesrecu, nalete na pogresno i onda
generalizuju...
Faraonn
 
....pored straha o smrti , ne rekoh da nas strah od samoće i strah od života , primorava da se družimo virtuelno...imamo privid virtuelne plemenske bezbednosti - šta li !?

....za lečenje ovih strahpva , nekad je bila plemenska soba , a kasnije je mojsijevska doktrina formulisala debatu - plemensku u takozvano oko ( krug na plemenskom skupu - oko vatre )....
...virtuelni svet ima debatni krug - takozvano plemensko oko !

... glaven karakteristike takvog kruga , te svojstva i nužna viđenja koja njime vladaju , a koja su prenešena i u ovaj virtuelni svet - što je nužno da jedinka opstane i bitiše u njemu kao njegov gradivni element :


  • ljudskost podešena prema drugima , koji grade krug zajedništva
  • ja sam ono što jesmo
  • postojim samo u postojanju drugih , koji grade krug zajedništva
  • postojim samo zbog drugih koji čine zajednički krug
  • sve moje , sve je svačije u krugu zajednice
  • ja sam ono što jesam u smislu onoga što smo svi u krugu zajednice
  • svi smo u krugu zajednice povezani biološki pa i duhovno , te smo samo kao takvi jedinstveno živo biće
  • poniznost svakog u krugu zajednice čini zajednicu moćnom
  • svi smo saosećajni , želje su nam zajedničke kao i sve druge potrebe
 

Back
Top