Zašto Srbija nije dala više filozofa?

Predosecaj, pretpostavka, predubedjenje, predumisljaj, predrasuda...

Prizeman, primitivan, nekulturan,

Inteligentan, pametan, mudar, glup, budala, pajser,....

Ovo su manjkavosti jezika...

Zatim tumacenje da je ideja nesto nalik percepciji stvarnosti, tj totalno razlicito od ideje kao sistem odredjenih odnosa, znanja i objekata na koje se primenjuje...ili pojmova...

Ima toliko puno primera ofrlje izjednacenih ili uopste ne postojecih pojmova , tj reci za nesto sto bi pojacalo percepcionu mrezu pojmova..

To je sve stvar aktuelnog tumačenja, a ne poimanja niti kulture govora. A kamoli prava slika bogatstva jednog jezika.
 
O filozofiji i folozofima svrsishodnije je raspravljati sa stanovišta kvaliteta nego kvantiteta. Možda i nemamo mnogo filozofa ali imamo vrlo umne i ugledne filozofe sa izvanrednom medjunarodnom reputacijom. Ali valjda je to usud našeg mentaliteta, da uvek cenimo više tudje, a svoje proglašavamo kvazifilozofima, ili u najmanju ruku disidentima i državnim neprijateljima. Npr. prof Mihajlo Djurić, prof. Brana Petronijević, prof. Ksenija Aksentijević, prof.Ljubomir Tadić i mnogi drugi.
 
O filozofiji i folozofima svrsishodnije je raspravljati sa stanovišta kvaliteta nego kvantiteta. Možda i nemamo mnogo filozofa ali imamo vrlo umne i ugledne filozofe sa izvanrednom medjunarodnom reputacijom. Ali valjda je to usud našeg mentaliteta, da uvek cenimo više tudje, a svoje proglašavamo kvazifilozofima, ili u najmanju ruku disidentima i državnim neprijateljima. Npr. prof Mihajlo Djurić, prof. Brana Petronijević, prof. Ksenija Aksentijević, prof.Ljubomir Tadić i mnogi drugi.

Tačno, ali složićemo se da niko od njih nije doživeo slavu jednog Sartra. Barem Sartra. A ne verujem da je i to do nacionalnog marketinga.
 
Tačno, ali složićemo se da niko od njih nije doživeo slavu jednog Sartra. Barem Sartra. A ne verujem da je i to do nacionalnog marketinga.

Sve je to relativno uz veliku dozu subjektivizma. Delimično si u pravu. Nije u pitanju nacionalni marketing, nego nacionalno nipodaštavanje sopstvenih a preuveličavanje tudjih kvaliteta. Nekako ispada da nam je uvek pogača koja je u tudjim rukama lepša i veća od naše.
 
Sve je to relativno uz veliku dozu subjektivizma. Delimično si u pravu. Nije u pitanju nacionalni marketing, nego nacionalno nipodaštavanje sopstvenih a preuveličavanje tudjih kvaliteta. Nekako ispada da nam je uvek pogača koja je u tudjim rukama lepša i veća od naše.

Sta cemo Arhimede sa umetnoscu, knjizevnoscu, naukom ako smo omanuli na polju filozofije? Pogaca u tudjim rukama jeste i lepsa i veca, ne treba zalaziti ovom prilikom u njen ukus ali nema razloga i ne raspravljati o tome. Svet jeste oblikovan prema snazi, volji i umecu jacih ali to nije opravdanje da se ne radi na sebi. Svet jeste imenovao pravce ali su njihovi zacetnici bili pojedinci, umni, posebni, ponekad i ludi, no dovoljno inovativni da pokrenu citave revolucije na pojedinim poljima. Mislim da se ovde ne radi o preuvelicavanju tudjeg, niti pokusaju osporavanja sopstvenog. To smo mi - mnogo manji no sto zelimo da budemo i sto mislimo da jesmo, mnogo veci od onog u sta drugi pokusavaju da nas ubede.
 
Sta cemo Arhimede sa umetnoscu, knjizevnoscu, naukom ako smo omanuli na polju filozofije? Pogaca u tudjim rukama jeste i lepsa i veca, ne treba zalaziti ovom prilikom u njen ukus ali nema razloga i ne raspravljati o tome. Svet jeste oblikovan prema snazi, volji i umecu jacih ali to nije opravdanje da se ne radi na sebi. Svet jeste imenovao pravce ali su njihovi zacetnici bili pojedinci, umni, posebni, ponekad i ludi, no dovoljno inovativni da pokrenu citave revolucije na pojedinim poljima. Mislim da se ovde ne radi o preuvelicavanju tudjeg, niti pokusaju osporavanja sopstvenog. To smo mi - mnogo manji no sto zelimo da budemo i sto mislimo da jesmo, mnogo veci od onog u sta drugi pokusavaju da nas ubede.

Jel ti smatraš da mi nemamo umetnika, književnika i naučnika svetskog kalibra, mislim da ni naši filozofi nisu u zaostatku od drugih. Samo se često prenebregava činjenica da su ovi naši prostori i generacije tavorili pet vekova pod ropstvom i to onih koji nisu ni tada a ni sada ni za mali prst Evropskim narodima i njihovim kulturama.
 
Poslednja izmena:
Jesi u pravu kada pominjes petovekovno ropstvo pod azijatima koji nisu videli dalje od glogovog kolca i poturcivanja, a time i uslovljenu, nasu zaostalost. Medjutim, ako bi se malo proucilo, istorija nekih drugih evropskih naroda (koji naravno ne bi bili tu gde jesu da nisu bili osvajaci i konzumenti tudjih bogatstava), moze se videti da je i tu sirotinja gladovala, bolovala, crkavala od nemastine a da je postojao samo mali krug ljudi koji je bivao i znacio i ziveo normalno. I sve to jeste nas hendikep ali nije razlog da u ova vremena, kada vise nismo pod ropstvom (a nije ni da nismo), kada je razmena informacija i kretanje ljudi neograniceno, ispliva neko pametan i kvalitetan. Postoji tu jos jedna stvar - jezicka barijera, nepripadanje kulturama koje imaju vladajuce jezike koji su prodorniji, nametljiviji.

U ostalim oblastima...Hemingvej - njegove knjige su po mom misljenju jako lose; Bukovski pijandura i pohotnik koji zaradjuje novac na besmislicama; kubizam i njegovi sledbenici cista besmislica; vrste muzike koje ce kod prosecnih uvek biti u prednosti nad bilo kojim delom neprevazidjene klasicne muzike ali to uvek biva odredjeno misljenjem vecine.
Pravila jednostavno ne postoje i kao sto se neke moralne norme namecu kao ispravne tako se i pravci u umetnosti i filozofiji smatraju presudnim, dobrim, blagotvornim.

Mi jednostavno nismo genijalci, kao sto to ne vidim zapisano ni u jednom genetskom kodu nijednog naroda...to je stvar pojedinca i trenutka koji ga ispali u vecnost. Ja sam samo malo vise gorka jer su mi mane jednog prosecnog Srbina mnogo upecatljivije no njegove pozitivne strane...on ne dozvoljava da bude bolje drugacije...Iz inata, nesposobnosti, odbacenosti, nerazumevanja?

Filozofijom se bave siti, od proseka umorni, u sustinu a ne povrsh zagledani, potrebom za razotkrivanjem obujmljeni. I ne moraju da budu shvaceni. U tome vide izazov i cilj koji mozda uspe.
 
Interesantna vam je ova teza o ropstvu i filozofiji, čovek, da bi do nečega važnog došao, mora biti slobodan. Evo pogledajte same začetke filozofije, gotovo da nema Grčke "robovske filozofije" (možda je i bilo, ali je iz nekog razloga eliminisana), za Rim nisam siguran, ali mislim da je situacija slična...
 
Prenebregavamo pojam "škola". Setite se, Grci su osnivali filosofske škole, Nemci su takođe dali dosta filosofa zahvaljujući "školama", odnosno čitavim društveno-ekonomskim pokretima... u nekako slično vreme i Francuzi... Mi smo se nekako - kao narod - rađe bavili politikom i revolucijama i oduvek smo se gadili učenih i pismenih koje smo zvali elitistima. Setite se Obrenovića. Miloša. Nepismen. Malo je falilo da zabrani opismenjavanje. Čim smo imali nekog učenog, ucmekali bi ga. Od Obrenovića, to je bio Mihailo. Pa i dan danas. Đinđić je bio veoma obrazovan - ubiše ga. Zato će Velja mirno duboku staros' da dočeka z:poz:
 
Imamo i mi skole....

Bosanska skola tuca, crnogorska skola tuca, vranjanska skola o ugovornim odnosima, vlaska skola nataliteta,moravska teorija slucajnosti lipsavanja krava,sumadijska skola ostrenja sekira vratovima vozdova.....
Srpska skola svalerisanja i igranja karata je jedino po cemu smo bili dobri, u mnozenju...

Ocigledno da smo praktican narod, mi cak ne pravimo planove ni strategije ni kod zamrsenih objekata i projekata....kasnije cemo usput....
 
Зато што имамо православље.

Шта ће нам боља филозофија. И Никола Тесла је био православац а не филозоф, и треба Богу на томе да захвалимо.
Ето ја бих Владику Николаја сврстао у православне филозофе. Имају његова дјела мало филозофског у себи. Шта ви мислите?
 
Мислим да Срби нису имали кад да философирају.
Вечито у неком рату, људи су се борили пре свега за голи живот.
Таман нешто стекну, скуће се, кад ето га неки рат, нека криза, нека болест...
Зато су се окренули "животнијим" стварима.
Не философирај, него гледај од чега се живи.

Nikad nisam razmišljala o srpskim filozofima, da li ih ima i zašto ih nema. Mada sad na prvu loptu mislim da si ti u pravu.
 
@Tuzni_patak

А шта је по теби примитивна средина? Село?
Шта фали Србији што има доста сељака?
Миланковић је рођен у мањем мјесту, а Тесла и Пупин на селу.
Баш сам причао са својим ујаком прије 2 дана, о томе како су дјеца са села БИЛИ бољи ученици и вриједнији.
Мој ујак је иначе пензионисани професор биологије и хемије (и сам са села).
Дошли смо до закључка да данас село нем а неки капацитет као раније, јер су на селу остали само они који нису довољно способни да би се запослили и живјели у граду. А они код којих то није случај обично немају дјеце. Тако да данас село и нема неки људски потенцијал. Међутим, као мој ујак, тако и ја, сматрам да дјетињство проведено на селу има веће шансе да изроди "већег" човјека.
 
Prenebregavamo pojam "škola". Setite se, Grci su osnivali filosofske škole, Nemci su takođe dali dosta filosofa zahvaljujući "školama", odnosno čitavim društveno-ekonomskim pokretima... u nekako slično vreme i Francuzi... Mi smo se nekako - kao narod - rađe bavili politikom i revolucijama i oduvek smo se gadili učenih i pismenih koje smo zvali elitistima. Setite se Obrenovića. Miloša. Nepismen. Malo je falilo da zabrani opismenjavanje. Čim smo imali nekog učenog, ucmekali bi ga. Od Obrenovića, to je bio Mihailo. Pa i dan danas. Đinđić je bio veoma obrazovan - ubiše ga. Zato će Velja mirno duboku staros' da dočeka z:poz:

А ни Шешеља како видим не воле Срби, барем не као неке друге.
 
@Tuzni_patak

А шта је по теби примитивна средина? Село?
Шта фали Србији што има доста сељака?
Миланковић је рођен у мањем мјесту, а Тесла и Пупин на селу.
Баш сам причао са својим ујаком прије 2 дана, о томе како су дјеца са села БИЛИ бољи ученици и вриједнији.
Мој ујак је иначе пензионисани професор биологије и хемије (и сам са села).
Дошли смо до закључка да данас село нем а неки капацитет као раније, јер су на селу остали само они који нису довољно способни да би се запослили и живјели у граду. А они код којих то није случај обично немају дјеце. Тако да данас село и нема неки људски потенцијал. Међутим, као мој ујак, тако и ја, сматрам да дјетињство проведено на селу има веће шансе да изроди "већег" човјека.

Ne znam sto se meni obracas, osim ako ti nisi jos jedan od tih "neprimitivnih" a za koje ja mislim da su primitivni....
Zbog takvih kao sto si ti nemamo filozofe...
Zato sto oni ostavljaju i sebi i drugima utisak i ideju da je to , TO sto oni cine upravo sve sto je potrebno i dovoljno , da je TO ono sto je najveci domet...
Jedino sto ostaje , tj polje na kome ostaje da se nesto moze uciniti je stvarno pravoslavlje, jer tu je filozof zasticen nedodirivoscu pravoslavlja...
E upravo zato se moze reci da imamo pravoslavne filozofe svetskog glasa....
I imamo i imali smo..

Samo pokazujem kako se kod nas institut pametnog i mudrog uprljao raznih stavovima koji onemogucuju da bilo kakva nova i direktna misao bude ispoljena, vec je metoda ona cuvena kao i kod uspeha, tiha voda breg roni, tj moras izokola, da se ne primeti sta se radi dosta dugo vremena...

Zbog sujeverja se priznaje autoritet pravoslavlja,ne zbog samog verovanja, jer verovanje i ne zahteva da se pravoslavlje osim vere uzima kao autoritet....
 
Imamo i mi skole....

Bosanska skola tuca, crnogorska skola tuca, vranjanska skola o ugovornim odnosima, vlaska skola nataliteta,moravska teorija slucajnosti lipsavanja krava,sumadijska skola ostrenja sekira vratovima vozdova.....
Srpska skola svalerisanja i igranja karata je jedino po cemu smo bili dobri, u mnozenju...

Ocigledno da smo praktican narod, mi cak ne pravimo planove ni strategije ni kod zamrsenih objekata i projekata....kasnije cemo usput....

z:girl:
E nasmeja me, vala. Pa mislim da smo odgovorili. Mogli bi da objavimo knjigu sa ovim naslovom i postovima. Rekli smo ovde više nego mnogi srpski doktori nauka u svojim "radovima".
 
Imam ja jedno vrlo vazno pitanje za moju buducnost.

Da li stvarno nemci u nemackoj imaju utisak da je njihova politika pod dejstvom i jakim uticajem filozofije?
Citao sam slucajno neke filozofske radove i zgadise mi se, ali ne zbog ovoga, vec zbog nekih drugih stvari, ali me je zacudilo koliko nemci podrazumevaju veliku upravljacku i usmerivacku ulogu filozofije.
 

Back
Top