Zašto Srbija nije dala više filozofa?

...pre svega, razvoj filozofije malo kakve veze ima sa time kada i u kojoj meri je bila u ratovima neka nacija, narod, etnichka zajednica itd. i sl.

...evo razloga- u vreme stare Grchke su ratovi vodjeni na dnevnom nivou te bi se ovaj argument "zbog ratova" morao odbiti...

...medjutim, jedna je drga stvar koja se desava zbog ratova a to je shirenje kulture i pismenosti, ili zastoj u shirenju istih...

...ukoliko se uzme u obzir istorija naroda sa ovog podruchja lako se da zakljuchiti da je pismesnost, tachnije velika stopa nepismenog naroda bila pod uticajem Otomanskog carstva u svim mogucim kulturnim i ne-kluturnim nivoima, lako se da zakljuchiti da se nije mogao ni razviti filozofski pojmovni aparat potreban da bi se filozofija razvila a kamoli napredovala...

...drugim problem je taj sto narodi na ovom podneblju dugo nisu imali sopstveni identitet, tacnije, svest o identitetu je dosla prilichno kasno te je i to razlog zbog chega se filozofija kasno razvila...

...reci "zbog ratova" nije dovoljno... jer se ne radi o tome da neko nema vremena da razmislja i da se bori za sopstveno postojanje... itd i sl.
 
Ja, kao osvedoceni pronalazac primitivizma u Srbiji i balkanu, mogu da kazem da prisutnost primitivizma i dominacija istog ne ometa kreiranje filozofa ili mudrijasa, ali itekako ometa njegovo javno predstavljanje i uopste pojavljivanje...

Manjak filozofske skole je jos jedan od velikih razloga, jer nema tekovine, ne postoji sejanje ideje o tome...mozda deo ideje i jeste prisutan, ali niti metode niti ziva prisutnost kao motivacija nisu prisutne...

Uostalom na temi o gluposti je jasno izreceno da vecini odgovara da vecina bude glupa, neupoznata, neznalica i tako lakse zrtve manipulisanja ili potencijalno lakse trziste...
 
S obzirom da su nam kraljevi bili nepismeni, šta da očekuješ..a jeste da smo stalno bili u nekim ratovima koji su potresali čitavu zemlju, a i pod turcima smo bili 500 godina..doduše i Njemačka i Francuska i Engleska su stalno ratovale, ali uvijek su imale dio teritorije nezahvaćen ratom..dio gdje se neproizvodna djelatnost mogla razvijati...Srbija je bila zemlja seljaka sve do 19. vijeka...za vrijeme cara Dušana Srbija i Engleska su imale isti broj stanovnika, danas je Engleza 50 miliona, a Srba oko 8 mil. ...raznorazne okolnosti (prije svega geografski položaj, po meni) su uticali na takav razvoj.....koliko je težak život ovdje bio je obična dedukcija....a zatim manja zemlja sa manje stanovnika, slijedi manji potencijal što se svega tiče.....
 
Naprosto, ovaj region je bio pernamentno tlacen i pod nekom opsadom, pa se ljudi navikli da budu zatvoreni, konzervativni, uskih shvatanja. Filozofija se radja, pre svega, iz slobode, a mi je nikad nismo imali, da li zbog spoljnih, da li zbog unutrasnjih sukoba. Tako smo izgradili jedan ratnicki mentalitet koji je u suprotnosti s filosofijom. Sta da se radi...
 
Pa i kad nije , prosto je prizivao da bude tlacen...

Ne napada napadac onog ko je homogen , pametan , organizovan i jak...nego onog ko je srbin, srbin, srbin , nebeski srbin....
Srbi homogeni na drustvenom planu ?????
srbi pametni na drustvenom planu ?????
srbi organizovani na drustvenom planu ?????
srbi da jacaju drustveni znacaj i plan ??????
 
Mislim da ti je pitanje vrhunac neozbiljnosti pa ću ti i ja dati odgovor u istom smislu.
Možda i jeste samo ti ne znaš. Uostalom šta ti uopšte znaš o Papui i Novoj Gvineji da bi bio u stanju da postaviš takvo pitanje.
sta ti znas o srednjovekovnoj srbiji ili srbiji u 17 ili kom god veku? jako malo, a i to cime nas kljukaju je pitanje da li je tacno, dok je pre svega nedovoljno...

nemamo pojma o istoriji "srpske filosofije", znamo samo da joj sad bas i nije neko zlatno doba, al ko zna mozda je ranije bilo svega i svacega, iako je malo verovatno...

sve u svemu zasto nema filozofa u peruu? ili na malti? primeticete da su ipak dominantni u odredjenim regijama, gde se negovala ta nauka...
 
sta ti znas o srednjovekovnoj srbiji ili srbiji u 17 ili kom god veku? jako malo, a i to cime nas kljukaju je pitanje da li je tacno, dok je pre svega nedovoljno...

nemamo pojma o istoriji "srpske filosofije", znamo samo da joj sad bas i nije neko zlatno doba, al ko zna mozda je ranije bilo svega i svacega, iako je malo verovatno...

sve u svemu zasto nema filozofa u peruu? ili na malti? primeticete da su ipak dominantni u odredjenim regijama, gde se negovala ta nauka...

Mogu se sa tobom složiti kada je upitnju istinitost istorijskih činjenica na ovim našim prostorima. Ja sam bar pokušao na neki način da malo zagrebem po srpskoj istoriji filozofije i nisu mi potrebni primeri Papue, Nove Gvineje i Perua. A ti, jesi li ti pokušao?
 
pa onda je opravdano, filozofija je nepotrebna kad ti krchi tiba... zapravo nepotrebna je i kad ne :D

Onaj "ozloglašeni" Karl Marks tvorac naučnog socijalizma, onaj što je socijalizam umesto da ga isprobava na pacovima isti isprobavao na ljudima, lepo kaže: "Drugačije čovek razmišlja u kolibi a drugačije u palati" ....i još reče: "Neodredjuje svest ljudi njihovo biće, već obrnuto, njihovo društveno biće odredjuje njihovu svest"
 
Poslednja izmena:
Jeste li razmišljali o tome da je filozofija, odnosno sklonost filosofa ka ovoj veštini - da je donekle uslovljena geografskim poreklom, etničkim... i naravno genetskim. Odnosno društevno-ekonomskim. Ovo postavljam isključivo na nivou "ćaskanja", naravno, nisam kompetentna za naučni nivo rasprave na ovu temu. Samo mi se učinilo da Srbi nisu dali znamenite filosofe jer su po prirodi nestrpljivi i skloniji materijalnom načinu posmatranja značenja reči - svrsishodno. Biti filosof najpre znači biti beskrajno strpljjiv, a onda i misleći (misleći kao imenica, ne kao glagol) sa prevashodnim ciljem da se nešto domisli i objasni, ne i da se zaradi. Kod nas su oni koji bi možda bili skloni filosofiji "bežali" u književnost, da ih sunarodnici ne bi proglasili ludim jer "filosofiraju". Taj se pojam i inače kod nas koristi kao uvredljiv (Šta mi tu filosofiraš, kao - šta tu pričaš bez veze). Ili su, pričam o Srbima sklonim filosofiji, odlazili iz Srbije. Šta vi mislite?


Smatram da Srbija nije dala vise filozofa zato sto je narod jako ogranicen.
 
Ničija individualna ograničenost se ne može generalizovati, pogotovo kada je nacija upitanju.

Kad kazem "ogranicen",ne mislim mentalno ogranicen,tipa retardiran, nego ogranicen u smislu toga da nema toliko siroke poglede sto se tice ovakvih stvari.
Pogovoto ako uzmemo cinjenicu kakvo je stanje u zemlji,onda tek mozemo da postavimo pitanje "Da li bi i Srbija mogla da da vise filozofa?".
 

Back
Top