Zasto smo mi Balkanci takve inadzije?

Тако је неки руски плаћеник набедио Краљевића Марка да буде инаџија и
кад га питали за шта би се потурчио, дал' за новац, дал' због жене, вина, коња,
Марко рече ЗА ИНАТ. Мора се тим руском плаћеницима одати почаст за истрајност
и доследност, шест векова производе инаџије на Балкану.
"Pola inata pije, ...pola Šarcu daje":D
 
Imamo primjer Rusa i Cecena koji su u strasnom ratu bili protivnici a sada imamo civilizacijski primjer suzivota krscana i muslimana u Rusiji. Zar nam ta dva naroda nisu pokazali civilizacijsku svijest, nadovezujuci se o odnosima u Bosni tj.dva naroda Bosnjaka i bosanskih Srba.
Čečeni su raspala nacija koji su se prodali za šaku zlata i predimenzioniraniu džamiju. Ali takva kupovina prije ili kasnije dođe na svoje, misliš da su zaboravili Dudajeva?
 
Imamo primjer Rusa i Cecena koji su u strasnom ratu bili protivnici a sada imamo civilizacijski primjer suzivota krscana i muslimana u Rusiji. Zar nam ta dva naroda nisu pokazali civilizacijsku svijest, nadovezujuci se o odnosima u Bosni tj.dva naroda Bosnjaka i bosanskih Srba.
To nam je najbolja pouka i poruka kako imati suživot sa Šiptarima ... Rusima je bilo potrebno više od 250 godina, toliko godina su ratovali sa Čečenima, i nadam se da će nama biti potrebno manje i manje stradanje ...
 
Turska okupacija (nije ni malo,...500 godina pod Turcima), je tu odradila svoje! Najveći istorijski "pečat "su oni udarili.
Odbranili su Srbi Evropu, BG i Vojvodinu,...ali je ostatak Srbije zauvek ostao "pod Turcima". Duhovno, kulturološki, intelektualno,...kako god hoćete!
Jesu Balkanci u geografskom smislu, ali su takođe Evropski narod u svakom dr. smislu, ometen svakakvim nepravdama, ucenama i pošastima.

Uglavnom jer Srbijanci nikad nijesu imali renesansa, prosvjecenosti, organizacije niti nacionalnog programa. Vec su oslanjali na vladavinu rulje, mitomaniju i slijepi inat prema svima.
 
Uglavnom jer Srbijanci nikad nijesu imali renesansa, prosvjecenosti, organizacije niti nacionalnog programa. Vec su oslanjali na vladavinu rulje, mitomaniju i slijepi inat prema svima.
Kao što i danas mnoge civilizovane zemlje (pretežno protestantske) nemaju Antičku kulturu, nisu ni bili dugo pod uticajem Pape i Zapadnog Rimskog carstva, Napoleonovih osvajanja, e.t.c ... pa to ne znači da zbog toga, nisu civilizovani narod.
Gde li su to Balkanci i šta "zakačili" od renesanse? Dubrovnik i malo Hrvatskog primorja (Rijeka, Pula, Makarska,...taj pojas sve do Trsta).
Ovaj pojas gore su ostali "Dinarski brđani", ko i svi ostali. Što zapravo i jeste za ponos,...budući da su genetska istraživanja upravo na tim "brđanima -Dinaroidima" dokazala Evropski kontinuitet Balkanskih naroda i vrlo sličnu genetiku.
 
Poslednja izmena:
Kao što i danas mnoge civilizovane zemlje (pretežno protestantske) nemaju Antičku kulturu, nisu ni bili dugo pod uticajem Pape i Zapadnog Rimskog carstva, Napoleonovih osvajanja, e.t.c ... pa to ne znači da nisu civilizovani narod.

Ne moraju da imaju anticku kulturu, da bi imali renesansa/prosvjecenosti.

Kljucni element srbijanskog drustva je nedostatak hijerarhije i reda, od vremena Karadjordja Srbijom se vladao zakonom rulje - ko je najglasniji/najludji on vodi horde. Ovaj nedostatak heirarhije stvara nedostatak plana/programa - vizije, i svodi nacionalnu strategiju na ,,inat" odnosno kontriranje drugima umjesto samostalnog djelovanja.

Dakle Srbija se vrti u krug i samo kontrira svima, bez ikakve proaktivnosti. Srbija je objekat a ne akter.
 
Ne moraju da imaju anticku kulturu, da bi imali renesansa/prosvjecenosti.

Kljucni element srbijanskog drustva je nedostatak hijerarhije i reda, od vremena Karadjordja Srbijom se vladao zakonom rulje - ko je najglasniji/najludji on vodi horde. Ovaj nedostatak heirarhije stvara nedostatak plana/programa - vizije, i svodi nacionalnu strategiju na ,,inat" odnosno kontriranje drugima umjesto samostalnog djelovanja.

Dakle Srbija se vrti u krug i samo kontrira svima, bez ikakve proaktivnosti. Srbija je objekat a ne akter.
Ahha,...dok Evropa vidim jasno ima plan kuda ide i kako dalje,...! :roll:
Bilo nekad! Sve dok nije postala US "vazal" na starom kontinentu.
 
On je još i "bajan", kakvi su ovi Evropski. 😆
Jedini Evropski narod koji se još uvek nešto buni i "mrda" sa mrtve tačke su Francuzi.
Svi ostali su davno već potonuli u apsurd.

Apsurd da ti iz Srbije, kritikujes Evropske narode da ne ,,mrdaju'' ;) Oni upravljaju ekonomijom Srbije, sto uvoza iz Njemacke, banke iz Italije, Austrije, Marketi iz Holandije, Danske, TV kanali (N1-NovaS-Fox) iz SAD, itd. Tesko bi bilo odgovoriti sta tacno u Srbiji je u vlasnistvu nekog Srbina :D:D

Ali,...udaljismo se mnogo od Balkanskog inata i mentaliteta.

To je sve povezano.
 
U pravu si,...Vojvodina je bila "ratnički plen", poklon carice Marije Terezije (ako se ne varam).

Upitno je sve to čije je i kako je ko došao. Ono što mi nazivamo Vojvodinom pa i deo Slavonije nekada je bila močvara, poprilično loša za život , a onda kada su Turci pregazili sve narode i došli do Osterrajha i sudarili se na kopnu (znam da zvuči neverovatno ali tu se vodila i bitka za prevlast na Sredozemljem, nisu oni kretali an Beč što je ta zemlja nudila neko bogastvo , sem onoga dovučenog, već da bi ih sprečili da dovlače bogatsvo koje su oni hteli)

Dakle kada je OsterRajh preuzeo ulugu "odbaren" od Turaka tako je i zvanično dobijao/osvajao teritorije koje istorijski nisu bile njihove a time su dobijali i valst nad stanovništvom koje je od njih dobijalo privilegije

Bitna je istorija, jer OsterRajh još nije odustao od kontrole ovih prostora i bitno je da mi znamo da su oni spletom istorijskih okolnosti bili suvereni da njihovo pravo nije ispred našeg , a to je irazlog svih sukoba i teme koja je postavljena
Zahvalnost što su Srbi odbranili sever Evrope od najezde Turaka.
Kako god, ...to je sada istorija.
Danas je dovoljno je da zađeš južno od Save i Dunava i vidiš potpuno drugačiji mentalitet ljudi. Što znači,...500 godina možda nije bilo dovoljno da se Turci upišu u DNK Srba, ali dovoljno da učestvuju u stvaranju mentaliteta ljudi na ovim prostorima (Balkanskim).

Nema tu razlike mnogo, dosta tog naroda i vodi poreklo sa teritorija koje ti smatraš da imaju orijentalni mentalitet samo su se prilagodoli uslovima opstanka pod novim vladarima, što može biti prednost ali i mana

Ako si naučen da služiš jednom gospodaru da li ikada možeš postati sam svoj gazda ili ćeš uvek trčati kod nekadašnjeg gospodara da njemu gradiš kuču?


Pritom ne mislim o Turcima ništa loše kao o narodu, samo da neke činjenice uzročno-posledično govore same za sebe.
Večna slava voždu Karađorđu,...čoveku iznad svog vremena, koji je učestvovao u oslobođenju Srbije od Turaka i udario temelj modernoj Srbiji.
Tako da ništa Srbiji nije bilo poklonjeno ili dati za "dž". Narod je svaku njihovu valutu, otplatio krvlju. Prema tome,...istok ili Zapad, ne dugujemo mi njima više ništa!

Svaki narod ima svoju epiku i mitove, ali i tada kao i sada za sve treba novac, dakle neko je trebao da finansira , a finasirali su Srbi iz svih karjeva i vrlo mudro iskoristili priliku da na strateškom mestu počnu da grade državu, baš kao što su nekad državotvornu ideju teokratije imali u gorštačkom kraju srpskog etničkog prostora koga poznajemo pod imenim Crna Gora

Mani mo se zapadnjačkih verzija naše istorije, gde su uvek oni glavni u pričama
 
Svaki narod ima svoju epiku i mitove, ali i tada kao i sada za sve treba novac, dakle neko je trebao da finansira , a finasirali su Srbi iz svih karjeva i vrlo mudro iskoristili priliku da na strateškom mestu počnu da grade državu, baš kao što su nekad državotvornu ideju teokratije imali u gorštačkom kraju srpskog etničkog prostora koga poznajemo pod imenim Crna Gora

Mani mo se zapadnjačkih verzija naše istorije, gde su uvek oni glavni u pričama
Jeste,...Srbi imaju Kraljevića Marka za epskog heroja, dok drugi imaju renesansu. 😁
Sve u svemu,...ništa se na tlu Evrope istorijski kroz vekove, nije fundamentalno promenilo.
Večita strepnja Zapadne Evrope od velike i resursima bogate Rusije i kako joj "doskočiti" (o tome je pisao još Oto Bizmark). Nemci su izumitelji svega toga, ofc ne bez razloga.
 
Марко рече ЗА ИНАТ
a moš ti to da dokažeš ili ja mogu da kažem da je to neko lagao po knjigama?
(a najverovatnije da je tako, da bi se raja ubedila u ciljano nešto!, tipa da prkosi turcima, nemcima, amerima.. samo ne rusima!!
tj. da se sukobljava sa drugima, da pruža otpor a da ni ne zna zbog čega.. a u stvari da taj drugi ne dođe do moskve!)

ovo što ja pričam se radi sada i može dase dokaže!
 
a moš ti to da dokažeš ili ja mogu da kažem da je to neko lagao po knjigama?
(a najverovatnije da je tako, da bi se raja ubedila u ciljano nešto!, tipa da prkosi turcima, nemcima, amerima.. samo ne rusima!!)

ovo što ja pričam se radi sada i može dase dokaže!

Nije bitno da li je Marko ovo stvarno rekao, nego su pjesme tako pjevane kroz 18. vijek i narod je tako razmislio i vjerovao.
 
misliš vekovima ispiraju mozak (država, kralj, crkva, vojska...)?

nipošto da dozvole pojedincu da razmišlja čisto i sam!

lično sam se izolovao na par godina i probudio se.. e to ne sme da se dozvoli širokim narodnim masama!!
Ne.Ja sto mislim to i kazem/napisem.
Stojimo na vetrometini i uvek su preko nase teritorije isli kojekakvi,da nismo tvrdi kao sto jesmo,odavno bi nestali kao narod.
 
Ne.Ja sto mislim to i kazem/napisem.
nisi ni svestan da neko drugi utiče na to što misliš
to ti je okov.. da ni slučajno ne misliš da te drugi manipuliše.

Evropom vladaju daleko gori nego ovaj nas.
isti vladaju i evropom i nama
Veoma je bitno. Jedno predstavlja karakter cjelokupnog naroda, a drugo je predstavlja karakter autora i manji dio stanovnistva.
"narod" (nacija, nacionalnost...) su izmišljene stvari da obmanu narod.
i sve ostalo što se izvodi na osnovu te činjenice je laž i prevara (u tvom slučaju "karakter naroda")
Stojimo na vetrometini i uvek su preko nase teritorije isli kojekakvi,da nismo tvrdi kao sto jesmo,odavno bi nestali kao narod.
da ne pružamo otpor tima koji prolaze bolje bi i mi prošli! (primer švajcarska.. i oni su na vetrometini vidi šta su napravili od svoje države!)
a ne! ubede raju da je ona potomak herojskog nekog tamo (đorđa, lazara, murata, bajazita.. šta već), i da zbog toga treba da gine!
pa ko naseda na te prevare i treba da gine!
(te školske prevare rade i ostalim narodima, ne samo srbima.. proputuj malo svetom pa će da vidiš)
 

Back
Top