Zašto se Isus uopšte ne pominje u celom prvom hrišćanskom veku?

Ne znam kako da vam kazem , a bez da se uvredite ...koliko pravaca u Hriscanstvu , toliko i teologa rasutih po svim tim pravcima. Rece jednom Napoleon ( kad mu je ponestalo para za ratovanje , i trebao je da se ponizi i da zamoli bankare da mu daju kredit) " Ruka koja daje je uvek iznad ruke koja prima" ( tad je nacionalizovao banke , i dao sam sebi kredit). Pretpostavljam i da je tesko naci slobodnog teologa koji nema unapred postavljene okvire unutar kojih mu je slobodno istrazivati , a kad izadje van toga onda mu je posao u pitanju pa i egzistencija. Ja nemam tih limitirajucih barijera , jer moja plata ne ovisi o slobodi duha da trazi odgovore, a i nemam neku potrebu da se nabedjujem. Ponudim sta i kako vidim, ostavim izvor gde se moze dalje istrazivati , razvazem sta mi kazu i idem dalje. Pozdrav
Не знам како да вам кажем а да се не увредите, пишете оно што се каже "општа места". Много тога речено, а ништа конкретно.
Није срамота погрешити.
Ви сте изнели потпуно неистиниту ствар и сада вртите у другом смеру и видим ништа ни о Флавију ни о Христу. То једноставно није у реду и није коректно, најблаже речено.
У овом конкретном случају, потребно је конкретно рећи - ниси у праву због тога и тога.
Пошто је очигледно да се у тему не разумете, најлакше је разводнити причу и скренути тему у другу страну.
 
Poslednja izmena:
jos je 1875 Kersey graves napisala knjigu o 16 razapetih spasitelja :
Šesnaest raspetih Spasitelja svijeta; Ili, Kršćanstvo prije Krista
Knjigu često koriste kao izvor zagovornici teorije mita o Hristu, kao što su Dorothy M. Murdock, [2][3] Tom Harpur i John G. Jackson. Mnoge od istih teorija koje se zastupaju u knjizi ponavljaju se u dokumentarcima The God Who Wasn't There, The Pagan Christ, Zeitgeist: The Movie i Religulous.
Grejvs, često citirajući Anakalipsu i druga dela Godfrija Higinsa (1772–1833) kao svoj izvor, tvrdi u knjizi da su mnogi "spasitelji" nalik na mesije bili razapeti na krstu ili drvetu pre nego što su uzašli na nebo.
"Jedno je jasno - mitovi Hindusa, mitovi Jevreja i mitovi Grka su u osnovi isti; i ono što se naziva njihovim ranim istorijama nisu istorije čovečanstva, već su izmišljotine pod pojavom istorije kako bi se ovekovečile doktrine." (Higins, Anakalipsa)

Evo Gravesove glavne liste, poredane hronološki:

Tulis iz Egipta, 1700. p.n.e.
Krišna iz Indije, 1200. p.n.e.
Krit iz Haldeje, 1200. p.n.e..[5][6]
Atys iz Frigije, 1170. p.n.e.
Thammuz ili Tammuz iz Sirije, 1160. p.n.e.
Hesus ili Eros 834. p.n.e.
Bali iz Orise, 725. p.n.e..[7]
Indra od Tibeta (Tibet), 725. p.n.e.
Iao od Nepaula (Nepal), 622. p.n.e..[8][9]
Buda Sakia (Muni) iz Indije, 600. p.n.e..[10]
Mitra (Mitra) iz Perzije, 600. p.n.e.
Alcest Euripidov, 600. p.n.e.
Quezalcoatl iz Meksika, 587. p.n.e.
Wittoba od Bilingonaca, 552. p.n.e..[11]
Prometej ili Eshil sa Kavkaza, 547. p.n.e.
Kvirin Rimski, 506. p.n.e.
On također navodi niz drugih svetih likova koji su uzeli obličje ljudi i potom uzašli na nebo, uključujući:

Salivahana sa Bermuda
Zuli ili Zhule iz Egipta[12]
Oziris Egipatski
Oru iz Egipta
Odin od Skandinavaca
Zoroaster iz Perzije
Baal od Fenikije
Taut, "jedinorođeni od Boga" iz Fenikije, izumitelj pisma[13]
Bali u Afganistanu
Xamolxis (Zalmoxis) iz Trakije
Zoar od Bonza
Adad iz Asirije
Deva Tat iz Siama (Tajland)
Sammonokadam (Sommona-Codom) iz Sijama (Tajland)[14]
Alcides iz Tebe
Mikado od Sintoosa
Beddru iz Japana
Bremrillah od Druida[15]
Thor, sin Odina od Gala/Nordjanaca
Kadmo iz Grčke
Hil/Feta Mandaita[16]
Gentaut iz Meksika[17]
Univerzalni monarh Sibila
Ischy of Formosa (Tajvan)[18]
Božanski učitelj Platona
Svetac od Xaca[19]
(Fohi) Kine
Tien of China
Adonis sin djevice Io od Grčke
Iksion iz Rima
Mohamud ili Mahomet od Arabije
Knjiga tvrdi da određen broj ovih božanstava ili bogo-ljudi dijele barem neke Isusove osobine kako je opisano u Novom zavjetu, povlačeći najsnažnije sličnosti s Krišnom. Na primjer, neke figure su imale čudesna ili djevičanska rođenja, bili su sinovi vrhovnih bogova, rođeni su 25. decembra, imali su zvijezde uperene na njihova mjesta rođenja, posjećivali su ih pastiri i magi kao dojenčad, bježali su od smrti kao djeca, pokazivali su crte božanstva u djetinjstva, provodili vrijeme u pustinji, putovali dok su poučavali, imali učenike, činili čuda, bili proganjani, bili razapeti, sišli u pakao nakon smrti, pojavljivali se kao vaskrsenja ili ukazanja ili su se uzdigli na nebo. Kraj citata.
 
Ako su tre priče izmišljene onda ti takodje verujes u poslednju
Dobra logika , kratko i jasno. Radi u oba pravca , ako su price istinite , onda i nema razlike , u smislu da je Hrist samo jos jedan u nizu Bozanstava (ili Sinova Bozjih)....a ako su prethodne izmisljene , nema logike da je poslednja ispravna. Cestitam!
 
Dobra logika , kratko i jasno. Radi u oba pravca , ako su price istinite , onda i nema razlike , u smislu da je Hrist samo jos jedan u nizu Bozanstava (ili Sinova Bozjih)....a ako su prethodne izmisljene , nema logike da je poslednja ispravna. Cestitam!
Realno. Danas svako ima pravo na svoje mišljenje i verovanje ali se ljudi ljute kada im kažeš da ti ovakve priče ne piju vodu i da imaš potpuno drugo mišljenje, bukvalno nam je sve nametnutno od malih nogu i naterani smo da verujemo u nešto što apsolutno nema dokaza.
 
Realno. Danas svako ima pravo na svoje mišljenje i verovanje ali se ljudi ljute kada im kažeš da ti ovakve priče ne piju vodu i da imaš potpuno drugo mišljenje, bukvalno nam je sve nametnutno od malih nogu i naterani smo da verujemo u nešto što apsolutno nema dokaza.
Teологија је егзактна наука, нема ту сад нешто коме је шта наметнуто.
Погледај на јутјубу, имаш чак и дуеле са атеистима, да ли је Христос васкрсао и сл.
Дакле свако веровање се образлаже и увек постоји дијалог.
Људи мисле да зато што умеју да користе претрагу на итернету да имају сва знања овог света и љуте се кад им кажеш да је неко тамо погрешио. Јер онај који је преписивао није знао да је грешка, а онај који је писао такође.
И тако људи убеђују друге у оно у шта ни сами нису сигурни да ли је истина.
 
Teологија је егзактна наука, нема ту сад нешто коме је шта наметнуто.
Погледај на јутјубу, имаш чак и дуеле са атеистима, да ли је Христос васкрсао и сл.
Дакле свако веровање се образлаже и увек постоји дијалог.
Људи мисле да зато што умеју да користе претрагу на итернету да имају сва знања овог света и љуте се кад им кажеш да је неко тамо погрешио. Јер онај који је преписивао није знао да је грешка, а онај који је писао такође.
И тако људи убеђују друге у оно у шта ни сами нису сигурни да ли је истина.
Da, svima nam je nametnuto. Zašto ti nisi Islamske veroispovesti? Ajde teologuj mi sad.
 
Oтишао си у потпуно другу тему. Знаш ли да људи не могу да мењају веру кад једном постану исламске вероисповести ?
Pa opet ti kažem nametnuto ti je po veroispovesti u mestu u kojem si rodjen, sve je do toga gde si rodje u to ćeš verovati. Čista logika i zdrav razum.
 
Pa opet ti kažem nametnuto ti je po veroispovesti u mestu u kojem si rodjen, sve je do toga gde si rodje u to ćeš verovati. Čista logika i zdrav razum.
Није мени ништа наметнуто.
Нема ту никакве логике.
Људи су рођени као хришћани, крштени па се изјашњавају као атеисти.
Чиста логика и право избора. Ти си нешто помешао векове и континенте. У Европи у 21 веку не видим разлога да хришћани осећају неко наметање. Нити има потребе за тим.
Ко сматра да му хришћанство не одговара, слободан је да га напусти. И то је то.
Не постаје неко хришћанин присилом и морањем. То теби који ниси у вери тако изгледа.
Вера је начин живота а не присила. Ко не заволи Бога и сматра да ће му бити боље на другом месту слободан је да оде.
 
Pa dobro nije ako se prihvati da se svedočenja o Hristu pojavljuju 20 godina posle njegove navodne smrti ali to je jedan vrlo sumnjiv podatak.
U svakom slučaju postoji drastičan nesklad između navodne pojave duhovnog bića istina u ljudskom obliku među ljudima i onoga što je o postojanju istog zabeleženo.
Pre će biti da hrišćanstvo nastaje mnogo posle Hrista.
Ђуро, сведочења о Христу се појављују 2000 година пре Његовог Рођења...

Најављен је УНАПРЕД Бог Христос двадесет векова устима и писанијем пророка у СЗ, тако да није проблем и писању и најављивању Бога 20 векова пре његовог Доласка, већ слепило невреника, који не виде пророчки доказ ни данас, ни да га бијеш њиме по глави и певаш му на уво
 
Zašto se Isus uopšte ne pominje u celom prvom hrišćanskom veku?
Поменут је светим пророцима много пре Свог рођења...

Не најављује се Цар Универзума закаснело, већ вековима унапред, да се раја спреми на време
 
Није мени ништа наметнуто.
Нема ту никакве логике.
Људи су рођени као хришћани, крштени па се изјашњавају као атеисти.
Чиста логика и право избора. Ти си нешто помешао векове и континенте. У Европи у 21 веку не видим разлога да хришћани осећају неко наметање. Нити има потребе за тим.
Ко сматра да му хришћанство не одговара, слободан је да га напусти. И то је то.
Не постаје неко хришћанин присилом и морањем. То теби који ниси у вери тако изгледа.
Вера је начин живота а не присила. Ко не заволи Бога и сматра да ће му бити боље на другом месту слободан је да оде.
Ne, nametnuto ti je jer nisi ti to birao, ili jesi od svoje druge-treće godine si sam izabrao religiju i shvatio šta je ona? Ako je ovo slučaj onda ti ništa nametnuto nije. Jednostavno ti je ispran mozak i primoran si da budeš hrišćanin bez svoje volje. Ubedi me u suprotno i daću ti kilo pršute. Ja sam kršten bez svog pristanka i volje, kroz ceo život mi je nametana srpska vera i pravoslavlje. Ljudi su rođeni bez ikakve vere, čisti od svega. Niko ne može biti rodjen kao hrišćanin ili kriminalac.
 
Ne, nametnuto ti je jer nisi ti to birao, ili jesi od svoje druge-treće godine si sam izabrao religiju i shvatio šta je ona?
Није ми наметнуто ништа, нико ме није водио у цркву, веронауке није било у школама, пробај да схватиш да ми нико није никада ништа наметао.
Ako je ovo slučaj onda ti ništa nametnuto nije. Jednostavno ti je ispran mozak i primoran si da budeš hrišćanin bez svoje volje.
То што ти не волиш хришћане, то је нешто друго. Помешао си ислам и хришћанство.
С обзиром да ми нико није ништа наметао, сам сам бирао.
Логика ти не стоји никако. Не може да нешто буде наметнуто ономе ко сам бира.
Ubedi me u suprotno i daću ti kilo pršute.
Не убеђујем се по форумима, хвала на понуди.
 
Није ми наметнуто ништа, нико ме није водио у цркву, веронауке није било у школама, пробај да схватиш да ми нико није никада ништа наметао

Kako nije, kako si onda saznao da treba da veruješ u to što verujes? Ko te usmerio ka tome, nisi ti mogao ni iz čega da izmisliš nešto sto već postoji i što je uveliko u narodu. Da si rođen u pazaru išao bi u dzamiju verovatno i ja bih, ali idem u crkvu jer u mom gradu džamije nema.

То што ти не волиш хришћане, то је нешто друго. Помешао си ислам и хришћанство.
С обзиром да ми нико није ништа наметао, сам сам бирао.
Логика ти не стоји никако. Не може да нешто буде наметнуто ономе ко сам бира.
Zašto nisi izabrao recimo Islam? Kako si sam izabrao hrišćanstvo a kažeš nije ti nametnuto...što brate ne izabra nekog drugog boga od više hiljada istih. Ah da, javila ti se u snu ova religija i bog, našli su oni tebe a ne ti njih. Što si izabrao veru koju deli ceo tvoj narod iz mesta u kom si rodjen, kako si izabrao baš nju ako ti niko nije rekao da ista postoji...ako uspeš da objasnih vodim te na ćevape svinjske jer smeš da jedes meso.
 
Ne, nametnuto ti je jer nisi ti to birao, ili jesi od svoje druge-treće godine si sam izabrao religiju i shvatio šta je ona? Ako je ovo slučaj onda ti ništa nametnuto nije. Jednostavno ti je ispran mozak i primoran si da budeš hrišćanin bez svoje volje. Ubedi me u suprotno i daću ti kilo pršute. Ja sam kršten bez svog pristanka i volje, kroz ceo život mi je nametana srpska vera i pravoslavlje. Ljudi su rođeni bez ikakve vere, čisti od svega. Niko ne može biti rodjen kao hrišćanin ili kriminalac.
moji roditelji su me stvorili i dali život i oni imaju pravo da me krste.. kasnije, kada odrastem ja mogu da promenim veru
 
moji roditelji su me stvorili i dali život i oni imaju pravo da me krste.. kasnije, kada odrastem ja mogu da promenim veru
Takođe imaju pravo da te kastriraju, da ti promene pol, da te nauče da budeš varalica i lopov. Tvoji roditelji rade takve stvari kao što je krštenje jer prenose nešto što je njima nametnuto i misle da je ispravno. Večiti izgovor ljudi "pa eto, to tako treba, valja se, tako kažu...". Tvoji roditelji mogu da ti daju samo fizičko telo i vaspitanje. Oni su i preneli sve na tebe, takodje i veru njihovu jer misle da je to ispravno, kao što su na malog ciganina preneli da ide da prosi od malih nogu, a ako mu prenesu hrišćanstvo i ako mu kažu da treba da veruje u boga, ciga mali će verovati jer mu je tako rečeno i jer misli da je ispravno.
 
Takođe imaju pravo da te kastriraju, da ti promene pol, da te nauče da budeš varalica i lopov. Tvoji roditelji rade takve stvari kao što je krštenje jer prenose nešto što je njima nametnuto i misle da je ispravno. Večiti izgovor ljudi "pa eto, to tako treba, valja se, tako kažu...". Tvoji roditelji mogu da ti daju samo fizičko telo i vaspitanje. Oni su i preneli sve na tebe, takodje i veru njihovu jer misle da je to ispravno, kao što su na malog ciganina preneli da ide da prosi od malih nogu, a ako mu prenesu hrišćanstvo i ako mu kažu da treba da veruje u boga, ciga mali će verovati jer mu je tako rečeno i jer misli da je ispravno.
msm da nemaju pravo da mi promene pol ni da me kastriraju.. a da budem varalica i lopov.. jbg to je ipak stvar vaspitanja.. mogu to
mali Ciga prosi zato što na taj način zaradi koji dinar za hleb i to je ok..

roditelji su ti dali život i sasvim je normalno da dok ne sazriš oni upravljaju tvojim životom i rade ono što misle da je najbolje za tebe..
 
msm da nemaju pravo da mi promene pol ni da me kastriraju.. a da budem varalica i lopov.. jbg to je ipak stvar vaspitanja.. mogu to
mali Ciga prosi zato što na taj način zaradi koji dinar za hleb i to je ok..

roditelji su ti dali život i sasvim je normalno da dok ne sazriš oni upravljaju tvojim životom i rade ono što misle da je najbolje za tebe..
Ja samo kažem da ti u tom vaspitanju nametnu i religiju i sve sto misle da je dobro za tebe, ti to prihvatiš ili ne. Da su Islamske veroispovesti i ti bi bio.
 
Kako nije, kako si onda saznao da treba da veruješ u to što verujes? Ko te usmerio ka tome, nisi ti mogao ni iz čega da izmisliš nešto sto već postoji i što je uveliko u narodu. Da si rođen u pazaru išao bi u dzamiju verovatno i ja bih, ali idem u crkvu jer u mom gradu džamije nema.


Zašto nisi izabrao recimo Islam?
Aјмо опет од почетка.
Да ли можеш да разликујеш право избора ?
Да ли уопште знаш шта је ислам и да је излазак из ислама равно смртној пресуди ? Рођен сам у месту са 20% Срба и живео првих 15 година међу људима исламске вероисповести, 80% мојих другова нису били хришћани већ верници исламске вероисповести.
И ето, нисам изабрао ислам.
Веронауке није било, на телевизији су тада имали само два канала и верског садржаја ту скоро да и није било.
Верских часописа је било, али у мала места већина њих није ни долазило. У цркву ме нису водили а ја ето нисам осетио ништа према исламу.
Не видим ту ништа чудно.
Kako si sam izabrao hrišćanstvo a kažeš nije ti nametnuto...što brate ne izabra nekog drugog boga od više hiljada istih. Ah da, javila ti se u snu ova religija i bog, našli su oni tebe a ne ti njih.
Ти имаш неке предрасуде према хришћанству, то што теби хришћанство смета то је твој избор, али ти твој избор намећеш осталима, да сада и осталима треба да смета као што смета теби.
Ти изгледа не можеш да схватиш да крштена особа која је одрасла у хришћанској породици постане атеиста јер је веровати ствар личног избора а не наметања.
 
Poslednja izmena:

Back
Top