Quantcast

Zasto nema zena u filozofiji?

coviax

Primećen član
Poruka
671
Osim sto nema zena u filozofiji,nema ih ni u religiji osim u "epizodnim ulogama"majki bogova,supruga vladara ,konkubina i sl.
Ovo jasno govori da bradate i s testisima filozofije i religije nisu samo monoteisticke vec i monopolne!Taj uzas ljudske civilizacije u kojoj dominiraju borci i lovci,a zene s varjacama jos uvek nisu pustene iz pecina ili tek proviruju cini da nam drustvo nije zajednica pitomih bica,vec mnostvo poludivljih copora-drzava s grabljivim monetarnim sistemima neoliberalnog secikesicizma.
O ovoj temi ocekujem i vrsne muske umologe poput Ozija i Patka da se bez posipanja pepelom,afirmativno izjasne,ali pre svih zelim prva prezentiranja zenskih filozofskih doktrina!!!
Licno ne ocekujem metafiziku,a i to je smesna umotvorina dejstva sezona na fazon,vec stoicku(pazi:po ukusu Ozija...)filozofiju veoma prakticnih implikacija...
Indira,Sirimavo,Tacerova,Melherova,Kosorova,pa nase Milke,Natase,Kori,Margite,Maje i mnostvo Mira Trailovic su zene koje su imale i sta da urade,ali i mudro da kazu...Ubedjen sam da bas imaju prilicno toga da kazu...Pa nepred...

Poruka
51.006
Imamo ovde jednu staru, neaktivnu temu o ženama u filozofiji.
Nije bila uspešna. Nadam se da će ova biti.
Za početak, sa te teme jedan informativni post, made by ZloTvor:
"problem zena u filozofiji" vise ne postoji...

zapadno je drustvo dugo sputavalo zenu - od cinjenice da nismo zaista imale osnovna ljudska prava pa sve do toga da su nam vrata mnogih profesija,
narocito u domenu umjetnosti, znanosti..., bila u principu zatvorena...isto vrijedi i za filozofiju, mada je iznimki uvijek i u svemu bilo...
pravi "problem" nije u tome sto zene nisu smjele prakticirati razne profesije vec u cinjenici da od njih, uglavnom, nisu mogle, poput svojih muskih kolega, sebi obezbijediti egzistenciju...

kako stvari stoje (ili su stajale...) npr. u Kini, Idiji, Bliskom Istoku...nemamo pojma?
naravno, to nije jedino o cemu nemamo pojma...

nema problema...
evo ja cu sad prenijeti jedan tekst, u cjelini, na engleskom
(gospodo, ako bude kakvih poteskoca s...prijevodom, slobodno se javite...)
nije to neki narocito "pametan" tekst, ali je prilicno...informativan
kao i blog sa kojeg je preuzet...

"Women Philosophers have been at work since ancient times. My hope is that the information on this web site will be useful to all persons interested in this topic. There are not too many schools that offer courses about women philosophers. Certainly there are few textbooks on the subject. And yet I think you will find this a fascinating subject.

Did you know that: ?

* A few thousand years before Pythagoras (the Father of Philosophy), a woman known as En Hedu'Anna was doing philosophy? She lived in the Middle East, in the area now designated as Syria and/or Iraq.
* A woman who became Empress of the Roman Empire restored philosophy to Rome after all the active philosophers had been killed or exiled by Nero.
* Women's monasteries in Europe were home to many women philosophers. The Abbess Hroswitha , for example, not only practiced philosophy but wrote a number of philosophical plays.
* A woman philosopher is one of Japan's great epic authors.
* The work of a female British philosopher established the distinction between philosophy and the empirical sciences that is generally accepted in Western universities. (Remember that Newton, Galileo and others published their works as Natural Philosophy, not science) "

http://www.women-philosophers.com/index.html
http://forum.krstarica.com/showthread.php/220291-Žene-u-filozofiji?p=6841287&viewfull=1#post6841287

faraonn

Elita
Poruka
16.186
...ako Sokrat-a upitaju , ko je vrednovao njegovu mudrost ...ako ga upitaju, za Heteru i njene 'savjete' tj. upućivanje i iniciranje....moram brzo napisati jer ću zaboraviti ,- Simon Vej, otišla sa 34. godine i napisala toliko a još više zadivljuje njena mudrost i preživljavanje svojih misli i pisanja...od intelektualca koji se sa radnicima u rudarska okna spustala pa do izgonu u Englesku , koju je De Gol k u č k o m nazivao...ona je svojim djelovanjem i misaono -mističnim spisima poništila antički mit o ' početku filosofskog razmisljanja tek od 30. godine' . Simon je u 34. od iscpljenosti ,- otisla i ostavila toliko koliko će vidjeti i osjetiti svako ko traži iskreno ,- Sta su žene dale filosofiji ali, često su prolazile kao u fizici Mileva Ajnstajn....

coviax

Primećen član
Poruka
671
Ali ni u jednoj istoriji filozofije ne nadjoh zensko ime...
Jer zapadna filozofija ima svoj srednji vek,inkviziciju i lov na vestice...Jer su Bogovi macho meni,jer...Jer jos uvek i u 21.veku ni sigurne kuce ne mogu zene sacuvati od jarosti lovca i ratnika,te valja citavu kozu sacuvati...kakva filozofija...Onaj bi je celavac obicni balkanski razbio ko zvecku kad bi jos i nesto pocela da mu filozofira...Jura raptor je mali gustika za njega...Nisu samo u Srbiji primitivci...Nase religije su prve koje sire primitivizam machoizma...I hriscanstvo i islam i budizam...Nordijci malo popravljaju pravno odnose,ali ni njima zene ne pisu o slobodi,o dobru,o zlu ,o smisljanju smisla...

gost 216949

Buduća legenda
Poruka
31.932
Ali ni u jednoj istoriji filozofije ne nadjoh zensko ime...
Jer zapadna filozofija ima svoj srednji vek,inkviziciju i lov na vestice...Jer su Bogovi macho meni,jer...Jer jos uvek i u 21.veku ni sigurne kuce ne mogu zene sacuvati od jarosti lovca i ratnika,te valja citavu kozu sacuvati...kakva filozofija...Onaj bi je celavac obicni balkanski razbio ko zvecku kad bi jos i nesto pocela da mu filozofira...Jura raptor je mali gustika za njega...Nisu samo u Srbiji primitivci...Nase religije su prve koje sire primitivizam machoizma...I hriscanstvo i islam i budizam...Nordijci malo popravljaju pravno odnose,ali ni njima zene ne pisu o slobodi,o dobru,o zlu ,o smisljanju smisla...
Varas se decko, imas dosta ravnopravni odnos musko-zenski u knjizevnosti. Zar i knjizevnost nije filozofija, ona...prava. Najveca filozofija je ona...koju zivimo, svakim danom, svakog trenutka....

coviax

Primećen član
Poruka
671
Varas se decko, imas dosta ravnopravni odnos musko-zenski u knjizevnosti. Zar i knjizevnost nije filozofija, ona...prava. Najveca filozofija je ona...koju zivimo, svakim danom, svakog trenutka....
Hvala za decko...Lepo si ovo rekao o filozofiji! Da ti uzvratim paznju:Nista stvarnije od stvarnosti...
Ali ne brine me pravna implatacija...Brine me i izjeda intelektualni status zenski u kojoj "situaciji"bivamo zakinuti za sve ono cime bi zene mogle obogatiti filozofska saznanja...

coviax

Primećen član
Poruka
671
i mene to cudi jer kod zena po pravilu uvek trijumfuje iracionalno
naravno..... onih pravih zena
Mozda si hteo reci:intuitivno?
Da podsetim na osam glavnih psiholoskih tipova:Introvert i ekstrovert kao dve grupe i u njima:racionalni,osetilni,imaginativni i emotivni tip... No ne moraju biti ljudi svrstani-to je atomiziranje ne bas korektno kao ni svaki racionalni-intelektualni postupak...
Uglavnom,temu sam pokrenuo vise kao podsticaj,a manje kao trazenje geneze loseg statusa zena u filozofiji,a da ne pricamo u religijama,ideologijama...

gost 304860

Buduća legenda
Poruka
44.435
Mozda si hteo reci:intuitivno?
Da podsetim na osam glavnih psiholoskih tipova:Introvert i ekstrovert kao dve grupe i u njima:racionalni,osetilni,imaginativni i emotivni tip... No ne moraju biti ljudi svrstani-to je atomiziranje ne bas korektno kao ni svaki racionalni-intelektualni postupak...
Uglavnom,temu sam pokrenuo vise kao podsticaj,a manje kao trazenje geneze loseg statusa zena u filozofiji,a da ne pricamo u religijama,ideologijama...
mislio sam bas na iracionalno jer intutivno nas cini na neki nacin zverima u ljudskom obliku a apstraktnost filozofskog pogleda na svet mozes doziveti samo kroz dominaciju iracija a zene su u tome nenadmasne

coviax

Primećen član
Poruka
671
Iracionalnost moze biti namerna,greska ili nevoljna u neurozi ili psihozi...Ja imam u vidu mnostvo mudrih normalnih zena koje retko grese i nisu sklone dovodjenja drugih u zablude...Radi se o tome da ima mnostvo genijalnih zena (IQ 140 i vise...mereno u MENSA),a u filozofiji ih nema!
Moje pitanje moze da glasi i ;Da nije bavljenje filozofijom muskaraca gubljenje vremena?

coviax

Primećen član
Poruka
671
iq, mensa, inteligencija i genijalnost nemaju blage veze jedno sa drugim
da bi se bavio filozofijom moras da razumes konceptualisticki pristup svetu kojim si okruzen
Ko ti je rekao da samo konceptualizam omogucava bavljenje filozofijom? Gde si to nasao...
Mene,recimo interesuje aktivni strukturalizam...Forme stvaranja kroz mnogoznacne "zakonitosti"...
Drugo je ako ti usvajas takav nacin racionalnog promisljanja!
Sta bi tek Patak rekao koji zagovara emotivan pristup i razmatranje?Mada bas i nije dosledan...:bye:

gost 304860

Buduća legenda
Poruka
44.435
pa pazi ja nisam doksografski istoricar filozfije da znam sve pravce vec sve sto ovde pisem pisem iz licne vizure kako ja sagledavam svet oko sebe i promene u njemu bas kao i totem ljudske gluposti kojom se neki samodopadljivo dive do sopstvenog uskrsnuca...znaci nit sam filozof nit sam istoricar nit sam emotivno nastrojen u meri da sipam ko iz rukava nauceno gradivo...znam toliko da ne moze neka skolovana dileja da napravi od mene bedaka samo zato sto ima papir da je neko.

kao i svemu i u filozofiji je presudno iskustvo... ne moze da pravi npr film o fudbalu neko ko nije nikad bio na utakmici ili da pise o zenskom konceptu neko ko je nevin...znaci moj princip je konceptualistki i provejan apstraktnom disharmonijom mojih unutarnjih previranja kojima nastojim da sebe dovedem u stanje stvarnog ili laznog zena gde mogu dokuciti deo sfere bozanskog. prvo u sebi a onda u drugome.... neki to zovu katarzom...

coviax

Primećen član
Poruka
671
pa pazi ja nisam doksografski istoricar filozfije da znam sve pravce vec sve sto ovde pisem pisem iz licne vizure kako ja sagledavam svet oko sebe i promene u njemu bas kao i totem ljudske gluposti kojom se neki samodopadljivo dive do sopstvenog uskrsnuca...znaci nit sam filozof nit sam istoricar nit sam emotivno nastrojen u meri da sipam ko iz rukava nauceno gradivo...znam toliko da ne moze neka skolovana dileja da napravi od mene bedaka samo zato sto ima papir da je neko.

kao i svemu i u filozofiji je presudno iskustvo... ne moze da pravi npr film o fudbalu neko ko nije nikad bio na utakmici ili da pise o zenskom konceptu neko ko je nevin...znaci moj princip je konceptualistki i provejan apstraktnom disharmonijom mojih unutarnjih previranja kojima nastojim da sebe dovedem u stanje stvarnog ili laznog zena gde mogu dokuciti deo sfere bozanskog. prvo u sebi a onda u drugome.... neki to zovu katarzom...
Ako su ti Zen i katarza cilj-mani se konceptualizma jer je u pitanju veoma racionalno sredstvo s racionalnim alatima...Valja ti dostici Nirvanu...Meni licno to ne treba...
Nije skola obavezna,kao sto znas,ali akademsko gledanje sveta je ipak malo sire od neukog.Mada ima vunderkinda bez razreda skole i zamisli-kapiraju,samo pod drugim,svojim,nazivima cak i kvantnu mehaniku!!! Ipak,sto si gluplji-treba ti vise skole!!!Meni ne vrede ni tri doktorata:rotf:

louiskrstic

Ističe se
Poruka
2.553
Zašto nema, odnosno zašto nema žena u većem broju medju muškim zanimanjima - filozofiji - kao i zašto muškaraca nema, odnosno zašto ih malo ima medju onim ženskim iracionalnim gledanjima i pristupima životu treba tražiti u njihovom ranom odgoju.
Osvrnimo se na detinjstvo koje traje do doba puberteta. Dotle su i dečaci i devojčice prilično ujednačeni i jednako se interesuju za sve grane i oblasti saznanja. U doba puberteta nastaje razdvajanje. Tada se devojčice priklanjaju pasivnijem načinu življenja sa prihvatanjem intuitivnosti i nastojanja da se dopadnu, dodvore i ugadjaju drugima. Zato se to i naziva pasivnim ili negativnim pristupom životu iako on to nije. Sa druge strane, dečaci odbacuju intuitivnost a prihvataju kreativnost, inventivnost, preduzimljivost što su čisto umne karkteristike... Ovo se naziva pozitivnom stranom iako nije uvek, budući da um zna biti jako destruktivan.
Zapitajmo se ko pomaže, podstiče i usmerava ovakva razdvajanja kod mladih te njihovog odricanja jedne polovine (koja im pripada) a prihvataju samo onu drugu, žensku odnosno mušku? To je samo društvo koje je zauzelo pogrešan i nekompletan odnos prema životu. Sa time su i devojčice (kasnije žene) ali i dečaci (kasnije muškarci) na izvestan način osakaćeni u ispravnom duhovnom razvitku. Nijedno od njih ne poseduje celinu.
Neki pojedinci kasnije uspeju da nadju i ostvare potrebni balans pa tako muškarci postanu veliki pronalazači, inovatori i geniji zahvaljujući intuiciji (koju ljudi pripisuju samo ženama). Istovremeno, pojedine žene razviju ili povrate potrebnu kreativnost, preduzimljivost i samopouzdanje da bi ostvarile značajnija dela ili preuzele uloge u porodici i društvu.
Da bi bilo više takvih primera neophodno je da društvo sagleda svoje zablude te svoju patrijarhalnost polako zamenjuje novim balansom. Time će omogućiti ne samo ženama da se iskazuju u pravom svetlu već i muškarcima koji sada jesu kastrirani bez prihvatanja intuitivnosti i svoje pasivne strane života.
Tada i tek tada će početi novi duhovni ali i novi ekonomski razvitak čovečanstva.
Da, pitamo se često zašto ne napredujemo ali se ne odričemo svoje pozicije i ne želimo ništa menjati u svom ličnom životu.
Društvo se menja počevši od "MENE" - što treba da sagleda i prihvati svako ljudsko biće, nikako od mdrugih.

Pojedini pokreti koji se bore za žensko-mušku jednakost ćesto su rezultirali iz neke frustriranosti nego li zbog ispravnog razumevanja i pristupa životu.
Umeti utkati ova saznanja u mlade osobe bio bi pravi duhovni odgoj i priprema novog svesnijeg društva. To bi u pravom smislu trebao biti zadatak veronauke ili kako god da se zove predmet u škoama.

Tu treba sagledati razlog zašto su žene izopštene iz liderstva u religijama ili zašto im je zabranjen pristup pojedinim "svetilištima." Ne zato što je to Bog tražio ili naredio već zato što su ljudi (muškarci) tako skliznuli sa srednjeg puta.

Čak i u Bibliji stih koji kaže da neko može ući u Carstvo Nebesko tek kada bude poput malog deteta govori o neophodnosti izbalansiranosti osobe i to onakvom kakvom je imao kada je bio dete - kada se osoba nije odrekla muških odnosno ženskih principa.
Nažalost, žene će morati malo više da se angažuju i povrate ovu izbalansiranost koja će jednako dobro doneti i samim muškarcima. Šta više oni su ispod fizičkog oklopa potpuno jednaki i sa jednakim untarnjim snagama i moćima (vrlinama).

Poslednja izmena:

coviax

Primećen član
Poruka
671
Mani Bibliju Luis-to ti je prava parada ponosa-zenskih samo u epizodnim ulogama,a muski radjaju muske...Samo mi nije jasno sta SPC ima protiv pedera,kad im je glavna knjiga prepuna toga...Kao onaj Ciga koji place sto nece ni kako on hoce! Inace,briga me za gejeve ili derepe...

faraonn

Elita
Poruka
16.186
...kako se to primijeti.Ko to vrednuje na takav način, bilo što...čudi me kako ne postave temu , da li je više filosofskih textova napisano,- latinicom ili ćirilicom...
Čudi me kakvim to očima gledaju pojedini i imaju znatiželje da vrednuju vrijednosti onako ,- kako bi ih obezvrijedjeli !

P.S.
-čudi me ljudi koje nerviraju rijeke , zašto teku nizvodno...

Dr.Art

Zainteresovan član
Poruka
397
ne moze biti zena folozofa jel su one naktivna bica ...ja iskreno volim da filozofiram i to nisam mogao ni sa jednom zenom ....jednostavno ne kreativna bica ....cast izuzecima ......jednostavno snjima ne mozes da udejs u pricu ako ih ne uvedes ....zlo i naopako ....

Slične teme

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.