Zašto muškarac postane cuckold?

oui_mon_commandant

Zainteresovan član
Poruka
197
Poštovani forumaši :D,

Ova tema mi je jako zanimljiva. Čitao sam o njoj na internetu, ali nigde nisam našao zadovoljavajuće odgovore. Unapred se izvinjavam ako ova tema nekoga vredja, ili ako sam promašio deo foruma. Razmišljao sam da li da je smestim u Ljubav i seks (18+), ili u Muškarci. Tamo sam čak našao i neke teme gde bi ovaj tekst mogao da se smesti. Medjutim, odabrao sam da otvorim ovu temu u Psihologiji, jer me zanima mišljenje kako muške, tako i ženske populacije, i to pre svega sa psihološkog stanovišta, tj. šta je uzrok ovakvom ponašanju muškarca, cuckold.

Za reč cuckold nisam mogao da nadjem odgovarajući prevod. Mislim da ju je Šekspir skovao i da je njeno značenje bilo muškarac koji ima nevernu ženu. Danas je cuckold više od toga, a manje od svingera. Cuckold je muškarac čija žena ima seksualne odnose sa drugim muškarcem uz njegovo znanje i često u njegovom prisustvu, ali on nikako ne učestvuje u seksualnom odnosu, već je najčešće posmatrač.

Ja sam prema ovoj temi uglavnom bio u najmanju ruku ravnodušan. Kada sam kao mali u jednom filmu, zaista ne znam kom, video scenu gde muškarac posmatra svoju suprugu u zagrljaju drugog muškarca, nije mi bilo jasno šta se zaista dešava i da li je to moguće. Nisam verovao da bi to neko dozvolio. Čitanje erotske priče sa cuckold sadržajem bih uglavnom prekinuo na pola, ili zbog dosade, ili čak i zbog toga što bi mi delovala jako nebulozno, ili nastrano, iako bi ta priča imala najviše ocene i pohvale u komentarima.
Medjutim, postojali su periodi kada mi je ova tema bila itekako privlačna. I ti periodi nisu bili nasumični, spontani. Javili su se samo onda kada sam bio istinski zaljubljen u neku devojku. Isto kao što nju nisam mogao da izbacim iz glave, tako nisam mogao da izbacim ni fantazije u kojima smo nas dvoje zajedno i ona u mom prisustvu ima seksualni odnos sa drugim muškarcem. Osećao bih tada ljubomoru, možda bes i to da se moram pomiriti sa činjenicom da ona želi da bude sa drugim, ne želi da bude sa mnom i da ja tu ništa ne mogu da uradim. Kao što sigurno možete pretpostaviti, ove bi fantazije bile jače ukoliko i u stvarnosti ta devojka ne bi obraćala pažnju na mene. Nisam zaljubljive prirode, ali kada volim, volim do kraja, bez obzira šta druga strana oseća.

Zaista bih voleo da čujem vaše mišljenje o ovoj temi. Koji bi mogli biti uzroci, ali i posledice ovakvih fantazija, ali i ovakvog ponašanja? Kako bi ste okarakterisali ovakvo ponašanje? Apsolutno svaki odgovor je dobrodošao. Ne želim da tema zamre, i hteo bih da steknem što širu sliku o ovoj pojavi. Pretpostavljam da sam bar delimično dao odgovor šta bi mogao biti uzrok ovakvog ponašanja, ali iz mog ugla. Možda svako ima drugi motiv?
 
i mene zanima odgovor, pretpostavljam da je u pitanju mazohizam koji se manifestuje na razne nacine, pa tako i na ovaj

Da, slažem se sa tobom. Ali zašto ja želim sebi to da učinim? Zašto mi nanošenje duševnog bola pretstavlja zadovoljstvo? Isto kao što ne razumem kako bi nekome seksualno zadovoljstvo predstavljao fizički bol, tako ne razumem ni zašto bi zadovoljstvo pretstavljao duševni bol. I kako na sve to gleda partner, tj. devojka, ili supruga?
 
verovatno da zavisi od devojke. postoje devojke koje su sadisti i takvima ce se verovatno svideti, postoje one koji su mazohisti i verovatno nece zeleti da se upuste u (seksualnu) vezu sa tobom, mada su sadizam i mazohizam vrlo cesto isprepletani... to je dosta slozeno, postoje ljudi kod kojih se sadizam i mazohizam ispoljavaju samo u seksu tj. kao seksualne fantazije, a verovatno postoje i oni koji su takvi i u svakodnevnom situacijama (postoje ljudi koji zive u takvom odnosu kao bracni partneri, gde je jedan sadista, a drugi mazohista)...
a zasto se to javlja kod ljudi, http://en.wikipedia.org/wiki/Sadomasochism#Modern_psychology
 
Hvala za link. Odmah ću ga pročitati. Nisam posmatrao iz tog ugla, da nije samo stvar u meni, već i u devojci. Nikada nisam video tu zajedničku osobinu za devojke koje su mi se dopadale. Postavlja se sada pitanje, da li su takve devojke magnet za mene, ili su one magnet za ovakve kao što sam ja?
 
nisam rekao da tebe privlace takve devojke, nego da je veca verovatnoca da ce doci do veze, a pogotovo da ce veza biti stabilnija ako je jedan sadista, a drugi mazohista... cisto zbog ispunjavanja nekih fantazija i zelja, kao sto rekoh seksualnih pre svega. ali bi svakako najbolje bilo da ovo objasni neki psiholog. :D
 
možda očekuješ da čuješ čudesno objašnjenje nauke i plebiscita
no u suštini, ne što je nebitno nego ni nema pouzdanog nalaza
uglavnom kad čoveka smori jedna stavr prelazi na prvu sledeću koja u
se učini zanimljivom
i il mu se osladi il mu se ogadi
a naravno uzrok lajk ili hejt stava je izmedju statusa fetusa i deteta od 7 god, uglavnom
često i u slučaju osobe od 7 do 14 godina
 
Pročitao sam tekst. Hvala još jednom, veoma je zanimljiv i poučan. Ali, koliko sam mogao da vidim, iz lošeg osećaja proističe neko pozitivno, koje je uzrok zadovoljstva. Npr. u jednom delu teksta piše da za neke mazohiste bezpomoćnost predstavlja beg iz stvarnog života, od obaveza, krivice. Zatim, neki mazohisti osećaju sigurnost kada su sa dominantnom osobom. Dakle, iz činjenice da si pod nečijom kontrolom proističe činjenica da si zaštićen i to je ono čemu se teži.

"... For some, taking on a role of compliance or helplessness offers a form of therapeutic escape; from the stresses of life, from responsibility, or from guilt. For others, being under the power of a strong, controlling presence may evoke the feelings of safety and protection associated with childhood. ..."

U mom slučaju iz loših osećanja, kao što sam naveo bes, bespomoćnost, ne proističu nikakva pozitivna osećanja koja bi donela zadovoljstvo. Sama ta negativna osećanja su izvor zadovoljstva.

Još jednom se izvinjavam što ovo sada deluje kao da sam na seansi, kod psihologa, ali želim otvoreno da pišem, jer mi je namera da što više saznam.
 
nije to nista strasno. to je kompenzacija za osecaj manje vrednosti pored devojke s kojom si...ne zelis sebi da priznas da se tako osecas,pa podsvesno smisljas fantazije koje u `pravednickom stilu`
ruse ishitrenu, nedovrsenu, a za tebe gotovu, unapred datu sliku o tvom primarnom znacaju u vezi, sto ti laska i pali te jer ti otkriva jednu skrivenu stranu istine od koje uzaludno bezis spram tvog polozaja prema zeni, ali naravno i da te zivcira, jer logicno tako nesto ne bi pozeleo ni sebi ni drugome.ljubomora je tu zdrav znak i kocnica na mestu...mozda negde gresis. mozda impresioniras zenu svojim `davanjem do kraja`. mozda treba malo da uzivas..da se ustalis, vezes za osecaj s nekim i kroz postepenost dodjes na svoje mesto...moje misljenje.
 
Poslednja izmena:
nisam rekao da tebe privlace takve devojke, nego da je veca verovatnoca da ce doci do veze, a pogotovo da ce veza biti stabilnija ako je jedan sadista, a drugi mazohista... cisto zbog ispunjavanja nekih fantazija i zelja, kao sto rekoh seksualnih pre svega. ali bi svakako najbolje bilo da ovo objasni neki psiholog. :D

U redu, vidim i logično je. Baš je u ovom tekstu što si mi poslao dr. Džozef Merlino rekao da sadomazohistička veza nije psihološki problem, sve dok su oba partnera saglasna da budu u takvoj vezi. Samo želim da napomenem da je kod mene sve ovo ostalo u domenu fantazije.
Da, znam da je najbolje potražiti pomoć stručnjaka, ali na ovaj način ostajem anoniman i razmenjujem mišljenje sa ostalim, hajde da kažem "nestručnim" (ništa loše :D ) ljudima, kao što sam i ja.

možda očekuješ da čuješ čudesno objašnjenje nauke i plebiscita
no u suštini, ne što je nebitno nego ni nema pouzdanog nalaza
uglavnom kad čoveka smori jedna stavr prelazi na prvu sledeću koja u
se učini zanimljivom
i il mu se osladi il mu se ogadi
a naravno uzrok lajk ili hejt stava je izmedju statusa fetusa i deteta od 7 god, uglavnom
često i u slučaju osobe od 7 do 14 godina

Iskreno, više ne očekujem neko čudesno objašnjenje. Verovatno ništa to nije spektakularno, niti posebno, ali ipak me i dalje interesuje.
Da, verujem da nema pouzdanog nalaza. Ne možemo ni da zamislimo koliko još imamo da istražujemo nas same, ljudski um i psihu.
Ne bih baš rekao da sam na ovo prešao zato što me je nešto drugo smorilo, ili da ga napustim zato što me smori. Samo se aktivira isto kada i izuzetno jaka osećanja prema nekoj devojci.
Da, to sam se često pitao, u kom peroidu mog života i zašto je razvijena ova sklonost.

Hvala vam što se javljate, što odgovarate i učestvujete u ovoj temi.
 
Pročitao sam tekst. Hvala još jednom, veoma je zanimljiv i poučan. Ali, koliko sam mogao da vidim, iz lošeg osećaja proističe neko pozitivno, koje je uzrok zadovoljstva. Npr. u jednom delu teksta piše da za neke mazohiste bezpomoćnost predstavlja beg iz stvarnog života, od obaveza, krivice. Zatim, neki mazohisti osećaju sigurnost kada su sa dominantnom osobom. Dakle, iz činjenice da si pod nečijom kontrolom proističe činjenica da si zaštićen i to je ono čemu se teži.

"... For some, taking on a role of compliance or helplessness offers a form of therapeutic escape; from the stresses of life, from responsibility, or from guilt. For others, being under the power of a strong, controlling presence may evoke the feelings of safety and protection associated with childhood. ..."

U mom slučaju iz loših osećanja, kao što sam naveo bes, bespomoćnost, ne proističu nikakva pozitivna osećanja koja bi donela zadovoljstvo. Sama ta negativna osećanja su izvor zadovoljstva.

Još jednom se izvinjavam što ovo sada deluje kao da sam na seansi, kod psihologa, ali želim otvoreno da pišem, jer mi je namera da što više saznam.
mislim da ti mozes mnogo vise da objasnis nama :ceka:
 
nije to nista strasno. to je kompenzacija za osecaj manje vrednosti pored devojke s kojom si...ne zelis sebi da priznas da se tako osecas,pa podsvesno smisljas fantazije koje u `pravednickom stilu`
ruse ishitrenu, nedovrsenu, a za tebe gotovu, unapred datu sliku o tvom primarnom znacaju u vezi, sto ti laska i pali te jer ti otkriva jednu skrivenu stranu istine od koje uzaludno bezis spram tvog polozaja prema zeni, ali naravno i da te zivcira, jer logicno tako nesto ne bi pozeleo ni sebi ni drugome.ljubomora je tu zdrav znak i kocnica na mestu...mozda negde gresis. mozda impresioniras zenu svojim `davanjem do kraja`. mozda treba malo da uzivas..da se ustalis, vezes za osecaj s nekim i kroz postepenost dodjes na svoje mesto...moje misljenje.

I hvala ti što si sa podelio svoje mišljenje. Velika većina stvari koje ste do sada rekli mi nije ni u jednom jedinom trenutku pala na pamet, a verujte da sam puno razmišljao o ovome. Black_star, rekao si mi ono što sam sebi nikako ne bih mogao, jednostavno malo ko ima hrabrosti da sebi prizna neke stvari.
Voleo bih i kada bi dame dale svoj doprinos ovoj temi.
Edit: A, evo Salveta se javila. :)
 
I hvala ti što si sa podelio svoje mišljenje. Velika većina stvari koje ste do sada rekli mi nije ni u jednom jedinom trenutku pala na pamet, a verujte da sam puno razmišljao o ovome. Black_star, rekao si mi ono što sam sebi nikako ne bih mogao, jednostavno malo ko ima hrabrosti da sebi prizna neke stvari.
Voleo bih i kada bi dame dale svoj doprinos ovoj temi.
Edit: A, evo Salveta se javila. :)

doprinosim temi :ceka:
 
ovo mi je prilicno neverovatno :)
odrasla si osoba (pretpostavljam), a nisi cula za ovo, niti pomislila na to "ni u najludjim snovima" :)
ili se samo pravis fina :)


dobro de, mozda gledala u nekim filmovima :fdlan:

Haha, pa dobro. Samo mi se čini da žene slabo maštaju. Jer kada god se spomene neka fantazija, nisu o njoj razmišljale. Šta bi rekla ovako, na prvu ruku?

al nisam razmisljala :D

a zamisljanje se u to ne racuna, jel tako :think:
 

Back
Top