Zasto ljudi ne koriste svoje zakonsko pravo?

Cekamo kapetanamarka na temi, da nam kaze kako u srpskoj policiji rade sve ti umni i sposobni ljudi, i da je Pemblton za njih mala beba.
:rotf:

Baš sam prije neki dan googlao seriju, zbog toga što je Straks stavio scenu čistilišta iz Sopranos, pa se sjetio kako je Al Giardello završio.

Inače, turbulentna serija, a fantastičnim, ali isto tako očajnim epizodama.
Kako god okreneš, utrla je put za "The Wire", a koliko god ne podnosio odobe tamnije boje kože, serija je dobra zbog toga što je praktički dokumentarac.
 
:rotf:

Baš sam prije neki dan googlao seriju, zbog toga što je Straks stavio scenu čistilišta iz Sopranos, pa se sjetio kako je Al Giardello završio.

Inače, turbulentna serija, a fantastičnim, ali isto tako očajnim epizodama.
Kako god okreneš, utrla je put za "The Wire", a koliko god ne podnosio odobe tamnije boje kože, serija je dobra zbog toga što je praktički dokumentarac.
Meni je mozda i omiljenija od The Wire.

Mislim, ima slabiju produkciju, i uglavnom je psiholoska, dok je The Wire socioloska i sveobuhvatna, ali da, to je ta ekipa koja je pravila to, fenomenalne serije.
 
Нзм...ако си крив и то је очигледно...боље ти је да ћутиш...

Они ће свакако кренути агресивно јер их траг води и до тебе (хипотетички).

Сиже...добијеш порцију, причао не причао...
E mislim da ne krecu agresivno uvek, bar kad sam ja bio u pitanju uvek krecu daj nam informacije da te skinemo sa liste osumnjicenih ...ja to uradim u 3 recenice i tako se to zavrsi obicno...
Za provale, za tuce,treba 10 minuta, ebiga 2m i 2m im ako nisu izverzirani nego pozornici ipak unosi sumnju ...
Za ubode nozem to isto kratko traje, valjda nemam takvu facu ili telo ...
Za saobracajne sumnje to kratko traje...
Tako da ja licno mislim da je procena psiholoskog profila osobe ipak najbitnija kod njih...
Osim ako su losi , dobili posao preko cucanja i klecdanja, kao neke zene cajke...ali nisu sve u tom maniru...ima onih koje krenu da se igraju pa im ja kazem nemoj da trosis vreme na mene i to podrazumevano igranje...pa prestanu..
Secam se jednom je bilo tesko da ubedim policiju u nesto , ne secam se sta je bilo ali neki apsurd...ja probao da ih ubedim oni no no no ,ja onda rekoh vi radite kako je po protokolu , nemoj i to sve sta vam padne na pamet...ali po protokolu...
I onda je to duze trajalo bas je bilo sve po protokolu , ali onda ne saradjujem..
Meni se cini da je to logicno , ako ne mogu da ti dokazem sta ja mislim da jeste bitno , onda prestanem da ti dokazujem...ali se ne okrivljujem nesmotrenim izjavama koje nisu istina ali se ipak ne okrivljujem ni opciono...
 
Ne postoji srpski sud, pa ni srpsko zakonodavstvo, a svi ste videli kako izgleda evropsko zakonodavstvo u praksi, ako se braniš ćutanjem dopišu ti reči.
Iscepaju deo spisa da ne možeš da se žališ, promene proceduru na koju ne možeš da se žališ. Zbog toga je skupština srbije uvela ustavnu žalbu i za godinu dana ima petnaest hiljada poništenih presuda....
 
Meni je mozda i omiljenija od The Wire.

Mislim, ima slabiju produkciju, i uglavnom je psiholoska, dok je The Wire socioloska i sveobuhvatna, ali da, to je ta ekipa koja je pravila to, fenomenalne serije.
The Wire je jedna od najjacih serija sad ne znam kog formata, tj kategorije, ali krimi recimo...
ima jos par serijica koje rade nesto drugo ali wire je high standard...
 
Ne postoji srpski sud, pa ni srpsko zakonodavstvo, a svi ste videli kako izgleda evropsko zakonodavstvo u praksi, ako se braniš ćutanjem dopišu ti reči.
Iscepaju deo spisa da ne možeš da se žališ, promene proceduru na koju ne možeš da se žališ. Zbog toga je skupština srbije uvela ustavnu žalbu i za godinu dana ima petnaest hiljada poništenih presuda....
To zvuci kao provincija...sto veca provincija to je podrazumevano losije, npr kakvi su ljudi u Bojniku nasilni i blentavi , nekulturni i samonabedjeni , takav je i policajac....i onda moras da racunas na ono sto je on navikao kao mimika....prodaje ti fore prethodnog krimosa koga je imao a taj neki nasilnik i prevarant kao vecina iz sela...
Dok npr Aleksinac ili Aleksandrovac , ono sve mahom seljaci , ako nisi pijan nece te tretirati kao krimosa nego kao priprostog coveka...i onda se sporazumevas tako...nisu navikli na krimose i onda se tako postave i prema tebi..
Naravno uvek postoji opcija kradje, pricamo o Srbiji..
 
Полиграф није примаран ни у једном законодавству у свету.
Ne primaran. On se ne koristi ni u jednom kako ti kažeš "zakonodavstvu" tj. pravosudnom sistemu. Koristi se samo u policijskoj istrazi i to vrlo oprezno. I bez da se toga prvog hvataju kao u srpskoj policiji.
Доказано можеш да га прођеш контролом пулса.
Меродаван ипак јесте због чињенице да није свако способан да контролише свој пулс
:hahaha: Koja glupost. Pa upravo zbog toga nije merodavan.
 
Kako vreme prolazi sve vise ce ljudi biti pred policijom ispitivani. I sad vecina osudjenih u Srbiji dozive zatvorsku kaznu samo zato sto kada odu na saslusanje ne koriste svoje zakonsko pravo da se brane cutanjem? Kada se branis cutanjem, sto imas prava po zankonu, mozes samo biti osudjen ako se nadju materjalni dokazi. Do duse Srbija spada u red drzava gde rec svedoka bez materjalnih dokaza moze da te otera u zatvor ali ipak ako treba svako da koristi svoje pravo da se brani cutanjem. Na zapadu svedoci tuzilastva mogu da te terete iskazima ali samo akosu ti isazi potkrepljeni materjalnim dokazima. Dakle na zapadu ides u zatvor samo na osnovu dokaza cak i ako priznas i ako nema nema materjalnih dokaza ne mozes u zatvor.

Nikad nisam razumeo ljude koji pred policijom na razgovoru govore stvari koje ih terete.

Na zapadu ti sama policija kaze da sve sta kazes moze da se upotrebi na tvoju stetu tako da su posteni a kod nas policija to nikad ne kaze cak ti i preti da ako ne kazes bice ovo bice ono sto po zakonu mislim da nesmeju da prete i da nasilnim verbalnim nastupom nemaju pravo da izvlace informacija iz osumnjicenog.

Ja mislim da u osnovnim i srednjim skolama deca mora da uce koja su im prava pred policijom sta smeju sta ne sta vi mislite o tome? Deca u skolama uce biologiju istoriju itd sve ali nista ne uce o pravu i pravdi. Mislim da je to namerno izostavljeno iz gradiva za decu kako ne bi znala da se stite od drzave

Takodje ako i hoces da govoris policiji onda to nikad ali nikad ne govori bez advokata i to tako da prethodno sa njim razgovaras i da mu sve objasnis kako bi ti reko sta je dobro za tebe da kazes a sta nije dobro, pa tek onda sa policijom
na zapadu policija pravi dokaze, tako da dzaba cutis. Ne gine ti corka, pogotovo ako si nesto ispljuvao protiv NATO, amerike, jevreja...........smestice ti i ubistvo u tom slucaju.
 
Ne znam.Nije nemoguće ali verovatnije izgleda da je u tom slučaju potreban još jedan ili više kumulativno postavljenih uslova.Moguće da su za ljudi da telesnim henidkepima kao što su slepi i dr. i za duševno bolesna lica advokati u postupku obavezni ali sama izjava da okrivljeni traži advokata na trošak države sigurno nije dovoljna .
За кривична дела за која је запрећена казна преко 5 година обавезан је адвокат.Такође и за свако саслушање окривљеног пред полицијом и када је окривљени у притвору или задржан.Ако окривљени сам не именује браниоца, поставиће му га тужилаштво или полиција.
 
Окривљеног је орган поступка дужан да поучи да није дужан да износи одбрану.Окривљени се углавном не користе овим правом из два разлога.Први је зато што је признање увек олакшавајућа околност, па ако се брани ћутањем онда нема ове олакшавајуће околности.Други разлог је што се ћутањеем, окривљени лишава могућности да изнесе своју верзију догађаја.
 
Окривљеног је орган поступка дужан да поучи да није дужан да износи одбрану.Окривљени се углавном не користе овим правом из два разлога.Први је зато што је признање увек олакшавајућа околност, па ако се брани ћутањем онда нема ове олакшавајуће околности.Други разлог је што се ћутањеем, окривљени лишава могућности да изнесе своју верзију догађаја.
priznaj manja ce kazna biti je manipulacija i laz. To ako cutis u istrazi kod policije i kod tuzioca ne znaci da ne mozes ti ili tvoj advokati da te brane na sudu. Tako da opet lazes
 
Ne primaran. On se ne koristi ni u jednom kako ti kažeš "zakonodavstvu" tj. pravosudnom sistemu. Koristi se samo u policijskoj istrazi i to vrlo oprezno. I bez da se toga prvog hvataju kao u srpskoj policiji.

:hahaha: Koja glupost. Pa upravo zbog toga nije merodavan.
Ако не прођеш полиграф, који је глупост жива,инспектор који је на твом случају ће ти се попети на главу,идеш на врх листе осумњичених и сатима ће те испитивати...јер...ниси прошао полиграф.
Имаш право да га одбијеш.
Онда се понашају као да си "пао".
Глупост или не...користе га.
Највише га воли вољени,има кући један...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ако не прођеш полиграф, који је глупост жива,инспектор који је на твом случају ће ти се попети на главу,идеш на врх листе осумњичених и сатима ће те испитивати...јер...ниси прошао полиграф.
Имаш право да га одбијеш.
Онда се понашају као да си "пао".
Глупост или не...користе га.
Највише га воли вољени,има кући један...
Ovo jeste donekle tacno, ja nisam pisao o tome sta radi nasa policija
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ovo jeste donekle tacno, ja nisam pisao o tome sta radi nasa policija
Неће инспектор који те испитивао ( не тебе,ти си глуп) у својству сведока, пропустити прилику да истакне да ниси прошао полиграфско испитивање.
То не иде у прилог оптуженом.

Истина је,ако си то хтео да докажеш, да те полиграф не може послати у затвор.
Или те затвора спасити.
Није валидан доказ,али и те како може да утиче на пресуду.
 
Неће инспектор који те испитивао ( не тебе,ти си глуп) у својству сведока, пропустити прилику да истакне да ниси прошао полиграфско испитивање.
Ti si jedan od onih koji ne mogu da se testiraju, nemaš mozak.
То не иде у прилог оптуженом.

Истина је,ако си то хтео да докажеш, да те полиграф не може послати у затвор.
Или те затвора спасити.
Није валидан доказ,али и те како може да утиче на пресуду.
Jel vidiš koliko si kontradiktoran? Mada, ruku na srce i sve to oko upotrebe poligrafa je kontradiktorno.

"Nije validan dokaz ali i te kako može da utiče na presudu" ?????

Ajde ti nama objasni kako nešto što nije dokaz, može da utiče na presudu? Znaš li ti uopšte kakvi se dokazi mogu uzeti na Sudu?
Kako se može nešto, što je vrlo lako obmanuti, uzeti za bilo kakav dokaz?
Drugo je to što inspektori predkrivičnom postupku (ako si čuo za taj izraz), zloupotrebljavaju poligraf za iznudu priznanja i pritisak na okrivljenog.
Ovo vrlo lako može da se obori na Sudu za ljudska prava u Strazburu.
 
Ti si jedan od onih koji ne mogu da se testiraju, nemaš mozak.
Добро
Jel vidiš koliko si kontradiktoran? Mada, ruku na srce i sve to oko upotrebe poligrafa je kontradiktorno.

"Nije validan dokaz ali i te kako može da utiče na presudu" ?????
Није пресудан.
Али се увек помене.
Има своју тежину,ако је оптужени "пао" на полиграфу.
Узима се у обзир,али није еоборив доказ.
Не умем пластичније да ти објасним.
Ajde ti nama objasni kako nešto što nije dokaz, može da utiče na presudu? Znaš li ti uopšte kakvi se dokazi mogu uzeti na Sudu?
Kako se može nešto, što je vrlo lako obmanuti, uzeti za bilo kakav dokaz?
Drugo je to što inspektori predkrivičnom postupku (ako si čuo za taj izraz), zloupotrebljavaju poligraf za iznudu priznanja i pritisak na okrivljenog.
Ovo vrlo lako može da se obori na Sudu za ljudska prava u Strazburu.
Инспектори ништа не злоупотребљавају, већ користе своје право.
Одлично знају да суд не признаје резултате таквог испитивања, али такође,одлично знају како у судници зазвучи да си имао та и та дела,те и те прекршаје, затим да си "пао" на полиграфу...све чине да судију убеде да ниси узоран и савестан грађанин...
Тек затим извлаче најјаче доказе против окривљеног.
Да би на крају,завршили оптужбу са мало измученог из контекста, преувеличаног,са предрасудама(досељеног)...крив је.

Нема ничег контрадикторног.
Обе стране убеђују судију (или пороту), у своју верзију...
 
👍
Није пресудан.
Али се увек помене.
Има своју тежину,ако је оптужени "пао" на полиграфу.
Узима се у обзир,али није еоборив доказ.
Не умем пластичније да ти објасним.
Znam da se pomene! Ne kažem ja da ti nisi ovde u vezi toga u pravu.
Samo dajem zapažanje da nešto što se ne priznaje na Sudu, ne sme da ima bilo kakvu težinu pri donošenju presude!
Ne kažem da se to ne radi, kažem da je to protivpravno.
Pazi ovako, branilac onog Marjanovića u slučaju ubijene pevačice je pravnom analogijom mogao da se pozove na to kako je on prošao poligraf, iako je jasno da upotreba lekova i dobar trening (Razmišljanje o stresnim situacijama u životu kad imaš neko potvrdno pitanje, itd) mogu da obmanu ili zbune poligraf.
Инспектори ништа не злоупотребљавају, већ користе своје право.
Одлично знају да суд не признаје резултате таквог испитивања, али такође,одлично знају како у судници зазвучи да си имао та и та дела,те и те прекршаје, затим да си "пао" на полиграфу...све чине да судију убеде да ниси узоран и савестан грађанин...
Тек затим извлаче најјаче доказе против окривљеног.
Да би на крају,завршили оптужбу са мало измученог из контекста, преувеличаног,са предрасудама(досељеног)...крив је.
Sud mora da sudi na osnovu činjenica a ne na osnovu utiska sa poligrafa. Tačka. Ovo će ti reći svaki pravnik. Sve ostalo se obori na Sudu u Strazburu, pomenuo sam već.
Нема ничег контрадикторног.
Обе стране убеђују судију (или пороту), у своју верзију...
Nema kod nas prave porote kao u USA. Kod nas ima dva porotnika a to su po pravilu policijski doušnici koje policija i bira za tu funkciju. U istoriji pravosudja Srbije se nije desilo da se porotnik ne složi sa odlukom sudije.
 
👍

Znam da se pomene! Ne kažem ja da ti nisi ovde u vezi toga u pravu.
Samo dajem zapažanje da nešto što se ne priznaje na Sudu, ne sme da ima bilo kakvu težinu pri donošenju presude!
Ne kažem da se to ne radi, kažem da je to protivpravno.
Да је противправно суд не би дозвољавао.
Имају механизме да забране,са све последицама.
Дакле,није противправно.
Pazi ovako, branilac onog Marjanovića u slučaju ubijene pevačice je pravnom analogijom mogao da se pozove na to kako je on prošao poligraf, iako je jasno da upotreba lekova i dobar trening (Razmišljanje o stresnim situacijama u životu kad imaš neko potvrdno pitanje, itd) mogu da obmanu ili zbune poligraf.
Тачно.
Sud mora da sudi na osnovu činjenica a ne na osnovu utiska sa poligrafa. Tačka. Ovo će ti reći svaki pravnik. Sve ostalo se obori na Sudu u Strazburu, pomenuo sam već.
Он,полиграф, се помиње у возићу са ранијим прекршајима и пресудама(ако их има).
На тај начин добија на тежини.
Nema kod nas prave porote kao u USA. Kod nas ima dva porotnika a to su po pravilu policijski doušnici koje policija i bira za tu funkciju. U istoriji pravosudja Srbije se nije desilo da se porotnik ne složi sa odlukom sudije.
Истина.
 
Да је противправно суд не би дозвољавао.
Имају механизме да забране,са све последицама.
Дакле,није противправно.
Već sam rekao, ako se nešto ne prihvata na Sudu (poligrafsko ispitivanje), onda to ne može ni biti uzeto u razmatranje pri donošenju presude.
To ima istu težinu kao kad bi policajac rekao da optuženi ima plave oči.
Policija može da pomene ali ne može (ne sme) da ima bilo kakav uticaj na sudsku odluku.
A pitaćeš zašto se onda pominje? Pritisak policije. Protivpravan ali u Srbiji je sve moguće
Он,полиграф, се помиње у возићу са ранијим прекршајима и пресудама(ако их има).
На тај начин добија на тежини.
Pominjanje ranijih prestupa i presuda je relevantno.
 
Već sam rekao, ako se nešto ne prihvata na Sudu (poligrafsko ispitivanje), onda to ne može ni biti uzeto u razmatranje pri donošenju presude.
To ima istu težinu kao kad bi policajac rekao da optuženi ima plave oči.
Policija može da pomene ali ne može (ne sme) da ima bilo kakav uticaj na sudsku odluku.
A pitaćeš zašto se onda pominje? Pritisak policije. Protivpravan ali u Srbiji je sve moguće
Свуда у свету се користе свакакве дозвољене и не дозвољене методе оптужбе и одбране.
Рецимо,адвокат туженог завршава излагање са доскочицом за коју зна да ће адвокат супротне стране уложити приговор,који ће, зна се, бити усвојен.
Али је он...фоскочицу...ипак изнесе...
Свако суђење је прича за себе,али ово су општа места.
Помињеш Стразбур...до Стразбура мораш испуцати све домаће варијанте,жалбе,молбе,указе...да би те Стразбур уопште узео у разматрање.
У пракси...ретко ко до њега стигне
А и траје довека...

Pominjanje ranijih prestupa i presuda je relevantno.
Ајмо опет.

Није релевантно,чак је добар дан на сваком почетку суђења.
На тај начин се оптуженом одузима кредибилитет поштеног грађанина.
Самим тим доводе у сумњу његове моралне норме.
Рецимо,суде ти за саобраћајну несрећу и на почетку парнице се укаже судији да ти је ово већ трећи удес са судским исходом...
И те како ће судија такав податак примити к' знању и поменути ти то на читању пресуде.
Илити..нахебо си.

Знаш понешто о праву,али ценим да се ниси судио никада...
Ја нисам,али из ближе фамилије јесу,па сам зато био радознао.
 
Dok god si na pravom mestu i u pravo vreme, ne treba ti znanje o zakonskim pravima. Ljudima se dešava da doguraju i preguraju stotu, a nikad nisu imali posla sa policijom i sudovima, osim onog "Dobar dan!", ili "pravim se da te uopšte ne vidim".
Nikad niko sa tim autoritetom nije imao razlog da se zagleda baš u njih.
Imam Božiji zakon, drugi mi ne treba.
Halt! Halt svemu, ali Božjem zakonu se daje uvek pun prolaz. Samo intezivno uživanje neke Božije zabrane može da dovede do toga da država pokuca na vrata i ima neka pitanja za nas.
To su moja razmišljanja, a ne neka nova pravila. Šta ja znam o pravilima???
Znam nešto o Božijim pravilima... ali to već mislim da mi je dovoljno da proživim život bez kontakta sa zakonima države.
Постоје људи који цео живот поштују закон и на крају страдају од стране тог истог закона.
 

Back
Top