Zašto bosanski Muslimani i Hrvati vise po srpskim medijima?

Autorska

Ono što se da primetiti ispod svakog videa na jutjubu antisrpskog narativa / kritikovanja srpskog društva jeste komentari profila sa imenima Bosanskih Muslimana i Hrvata, koji kritikuju neke situacije iz srpskog društva.

Očit primer ovoga je Kesićev tolk šou, Insajder Video o mafijaškim obračunima i BN Televizija koja oštro kritikuje režim u Republici Srpskoj.

Evo, takođe i na forumu vidimo primer raznih forumaša tih nacionalnosti koji takođe potvrđuju datu tezu.

Koja je pozadina ovolike opsednutosti naših komšijama ljudima protiv kojih su se borili da se otcepe? Da li je u pitanje Stokholmski sindrom ili nekontrolisani PTSP?
А херцеговачки Хрвати и муслимани ти не сметају ?
И како провалиш, који су Босанци, а који Херцеговци ? Осим по глупости, јер знамо ко је у свакој причи глуп.

Opet iracionalno skretanje s teme.

Nije u pitanju tko je bolji u ovom ili onom, nego u tom jesu li Hrvati (za BH Muslimane ne znam) bitno nazočniji kao komentatori u srpskim medijima gdje se to može komentirati.
Racionalnoga odgovora nema jer nema pouzdanih statističkih istraživanja, za koje nema ni potrebe, a nisu ni moguća (zbog pseudonima).

Tko ima iole razvijeniju moć razlučivanja, može vidjeti da ima dosta jednih i drugih na "drugim mjestima", iako ne neki bitno veliki broj.

No, to je samo vrh sante glede cijeloga društva, gdje srpska "elita"- mentalna, medijska- daleko više vremena i energije posvećuje svemu hrvatskom, dok obrato ne vrijedi. Jedino hrvatski Jugoslaveni, koju su umrli ili izumiru, imaju fokus na srpsku priču, dok je većina hrvatske "elite" iz društvenih i humanističkih znanosti, te umjetnosti (ne govorim o prirodnim znanostima) slabo informirana i zainteresirana. Većina ni ne zna što se zbiva sa Srbima, a tu je i slabost jer se nerijetko ne reagira pravodobno.

Hrvati imaju sa Srbima, ka cjelinom, dosta nerasčišćenih računa, no troma politika ih zaobilazi i drži javnst u medijskom mraku, pa većina i nije "zainteresirana" koliko bi trebala biti. Npr. sve točke u traženju HAZU su opravdane, no hrvatska vlada i javnost o većini šuti i nema javnoga diskursa: https://www.vecernji.hr/vijesti/haz...e-i-bih-u-eu-evo-sto-moraju-napraviti-1588165

Jednostavno, u većini je hrvatske javnosti osjećaj da je vlada od 2000. do danas previše kunktatorska i da je trebala jasnije i oštrije postaviti politiku prema istočnim susjedima iz ex-Yu. To je stajalište većine.

Postoji takvno mišljenje i o Sloveniji, no zbog slovenske relativne racionalnosti to nije tako izraženo.

Što se pak tiče interesa za srpsku popularnu kulturu, to ovisi o stupnju nabrazbe. Bilo kakva analiza bi pokazala da je srpska popularna kultura, i to nižega ranga, prisutnija nego 1980. ili 1990., no zbog više činitelja, a vjerojatno su najjači primitivizacija kulture u Hrvata na tehničko-operativnoj razini (3 puta više nepismenih), kao i potiskivanje masovne kulture od strane političkih kukavica u vladi- fenomen Thompson.

U doba SFRJ, popularna kultura, hrvatska- osim narodnjaka- bila je u Hrvata izrazito nadmoćna u glazbi (od šlagera do pop-rocka), slabija u filmu, podjednaka u TV serijama, a bolja u TV emisijama. Za popularnu pisanu kulturu ne znam jer je nije nešo ni bilo, a srpska je dominirala u prijevodima stranih izdavača stripa, dok je hrvatska bila potisnuta u autorskom stripu, komu kod Srba nije bilo pandana (Neugebauer, Maurović, Radilović, Bednjanec,...).

O "visokoj" kulturi ne bih govorio, jedino je srpska, od oka, bila očito bolja u književnosti od oko 1960. do 1985., a hrvatska u plastičnim umjetnostima (kiparstvo i slikarstvo), dok je ozbiljna glazba ionao već bila postala obična buka.

Glede pak interesa za "one druge"- Srbi su onda, kao isada, stalno gurali nos u hrvatske poslove, od povijesti do kulture, dok obrnutoga nije bilo.

I da zapečatim- jednostavno, dva svijeta. Kao što sam napisao na drugom forumu, i drugi dodavali svoja mišljenja, to su razne stvari. I razina je drugačija, što se vidi u tipu argumenata na hercegbosanskom forumu i onih ovdje: https://hercegbosna.org/forum/kultu...-srpska-kultura-bolja-od-hrvatske-t23515.html

Ukratko- Srbi u medijskom prostoru manje znaju, više viču i nemaju snage ni volje obrazložiti svoje teze. Sve se pretvara u cirkus jer je valjda takav nacionalni duh. Kod Srba kao nacije postoji ADD.

Autorska

Ono što se da primetiti ispod svakog videa na jutjubu antisrpskog narativa / kritikovanja srpskog društva jeste komentari profila sa imenima Bosanskih Muslimana i Hrvata, koji kritikuju neke situacije iz srpskog društva.

Očit primer ovoga je Kesićev tolk šou, Insajder Video o mafijaškim obračunima i BN Televizija koja oštro kritikuje režim u Republici Srpskoj.

Evo, takođe i na forumu vidimo primer raznih forumaša tih nacionalnosti koji takođe potvrđuju datu tezu.

Koja je pozadina ovolike opsednutosti naših komšijama ljudima protiv kojih su se borili da se otcepe? Da li je u pitanje Stokholmski sindrom ili nekontrolisani PTSP?
Pratimo svetosavski nacionalizam koji raste u Srbiji i vraca nas u 90te, problem je sto se bosanski pravoslavci dokazuju da su veci Srbi od Srba u Srbiji pa je taj nacionalizam odma duplo veci u BIH nego u Srbiji i stvara nama probleme.

Nazalost delimo isti jezik. Koliko bi srecniji region bio da se ne razumemo, pa 10x manje bi se mrzeli :D Uvek mi je smesno bilo sto su u SFRJ svi sluzili vojsku u drugim republikama. Valjda su isli logikom da sto se vise upoznajemo to ce razlike biti manje, a ono ne moze biti vise obrnuto. Nase drage komsije moze da voli samo neko ko ih ne poznaje :D Eno Sergej Trifunovic postao cetnik od kada se vratio iz Splita hahahaah

Isto zbog čega i Srbi vise na hrvatskim i bosanskim. Idu na forume jer vole polemiku, radi učenja, zabave itd. lokacija foruma je sekundarna stvar. Jezik i zajednički interesi (posebno teme o politici, istoriiji genetici i kulturi) tu igraju veliku ulogu.
Ima jedan sajt zvani 'Ispovesti', na njemu o često ozbiljnim životnim temama raspravljaju Srbi, Hrvati, Bošnjaci, Crnogorci i drugi koji se služe tzv. srpskohrvatskim jezikom premda je lokacija sajta u Srbiji. Što će reći da je zajednički jezik snažan faktor povezivanja naroda koji su podjeljeni etnički i vjerski i ratovali su međusobno u nedavnoj prošlosti.
.

Evo ja sam Bosanka, muslimanka ili Bošnjakinja, kako kome drago i na Krstarici sam aktivno još od 2009. i još me nikad nije niko pitao šta radim ovdje, naprotiv.
Nisam puno po temama baš, dugo sam pisala blog, al kako u zadnje vrijeme tu i tamo zavirim i na neku od tema, pa nešto i napišem, ja imam jedno pitanje. Zašto je srpskim medijima toliko interesantno šta se dogadja u BiH, pa je maltene svaka treća tema na Krstarici vezana za nju.
Ovo ne pitam ni sa kakvim negativnim konotacijama, nego eto, nako, iz čiste radoznalosti :)

Evo ja sam Bosanka, muslimanka ili Bošnjakinja, kako kome drago i na Krstarici sam aktivno još od 2009. i još me nikad nije niko pitao šta radim ovdje, naprotiv.
Nisam puno po temama baš, dugo sam pisala blog, al kako u zadnje vrijeme tu i tamo zavirim i na neku od tema, pa nešto i napišem, ja imam jedno pitanje. Zašto je srpskim medijima toliko interesantno šta se dogadja u BiH, pa je maltene svaka treća tema na Krstarici vezana za nju.
Ovo ne pitam ni sa kakvim negativnim konotacijama, nego eto, nako, iz čiste radoznalosti :)
Jel ti to ozbiljno pitaš?

Jel ti to ozbiljno pitaš?

Vidi ja tebe jako cenim i volim da čitam šta pišeš.
Evo najkraći odgovor.
Zato što je prostor današnje BiH životni prostor Srba.
Gavrilo Princip nije ubio austrijskog prestolonaslednika za džabe.
U sadašnjem vremenu skoro pola stanovništva te BiH čini srpski narod na 49% teritorije i taj narod i ta teritorija su konstantno ugroženi velikomuslimanskom politikom koja se krije iza maske građanstva.

Back