Zamena staro za novo - da li se isplati?

Treba razmišljati i nabavku novog auta preko mađarske pa samostalno platite porez i registrujete auto.
Totalno neisplativo.
Sta mislis zasto niko ne uvozi nova kola?
Zato sto drzava hoce da dere kozu s ledja i trazi da se to radi preko Vince gde treba da se radi homologacija koja kosta mnogo plus ogromna carina.
Zato moze stara 6 meseci tj koja su toliko dugo registrovana i tu je sve normalno.
A sto se tice staro za novo vec sam pisao da je Kum taj koji menja kola na 3-4 godine i kako ga delju tj potcene mu auto pa mu onda ja prodam taj auto za par hiljada vise i onda on kupi taj nov. Ne mogu da mu objasnim da je to cisto bacanje para.
Primer gde je Accorda platio 22000 i posle 4 godine su ga procenili na 12000 a ja sam ga prodao za dva dana za 13000. znaci pukao 9000 a da ga je vozio jos 5 godina dobio bi 10000. Tako je kupio novu Astru i posle 3 godine dobijao 5000 a platio je 12000 dok sam je ja prodao za 6000.
Astra je kupljena 2008 i 2011 su mu davali 5000 a dan danas bi dobio za nju 2500-3000.
 
Zbog skoka cena se ne isplati inače ako je auto za firmu itekako se isplati. Ja sam sada dobio zadatak da prodam c3 koji je nov koštao 10 soma a sada nov košta 13.500 evra. Otići će za iste pare koliko je plaćen ima malo km.

Samo moram da vidim kada puni 5 god. I ako si firma opet dodaš 3 soma i kupiš nov auto ali mi pošto samo robote i robove zapošljavamo poslednjih godina nemamo potrebe za tolikim voznim parkom pd pre korone.
 
Vrlo zanimljiva tema, i veoma različit pristup za svakog od nas. Meni staro za novo zvuci uvek privlačno, tj da uvek vozim noviji auto. Sad, da li ga dati dileru za manje para ili uložiti vreme za privatnu prodaju je lična odluka.
Ako gledamo sa čisto finansijske strane, često menjanje automobila je skup sport. Ali ako pogledamo i druge stvari na koje trošimo pare su ista priča..zašto gledamo Djokovica na Sony 4K kad može na nekom basic tv, zašto imamo novi iPnone 15 kad i stara Nokia završava posao, zašto na moru uzimamo apartman sa pogledom na more kad može i u brdu, sto letimo biznis klasom kad i sa economy stigneš na isto mesto…
Dakle, vrlo subjektivno na šta ko troši pare i da li mu je vredno tog troška.
Meni je bitno da imam siguran auto, da je potpuno funkcionalan i bez kompromisa (ugradjivanj starih delova), sigurnost porodice i lična sigurnost, za mene nema cenu.
Stoga, ako mogu da ga priuštim, uvek bi vozio nov, kao sto ne bi dao duple pare za apartman koji gleda na more u odnosu na onaj sto gleda na dvorište…

Inače oko prodaje starog, mislim da puno ljudi nema ambicije da se “bakce” oko prodaje starog na oglasima, pa ga zato i vrate dileru i istog dana pokupe novi. Drugo, posle jednog ili drugog takvog ciklusa, kvalifikujete se za loyalty discount, čime se delimično kompenzuje razlika u ceni.
Lease automobili i poslovni, apsolutno se finansijski isplati da se vrati i uzme novi.
 
Vecina koja radi može jos kad su dvoje to nije nikakav problem ..potpises se das nesto ucesca plaćaš ratu i posle par godina vratiš auta ako se pokrije dug dobro.. Potpises za novi i tako u krug ..Međutim koliki je gubitak to niko od njih ne računa ..Ja kupujem nova ili demo sa max 10k km i vozim do nekih 200k pa tako evo već 3komada zadnjih 12g ..Gubitak je oko 60k € za tih 12g ili oko 5k € godišnje...Da ne otpisujem auto preko poreza to nikad nebi radio..
 
Evo citroen c3 star 4 godine kupljen nov tada plaćen 10.000 evra a nov u salonu 13.000 evra. Odvezeš na procenu (uvek daju više od tržišne) doplatiš i opet si u novom.

I tako 10 god doplaćuješ soma i stalno si u novom autu.

Ovako da si kupio nov i vozio 10 god baciš i opet daš 13.000e.

Gledaj to kao dugoročan najam rentakar mesečno 50-100 evra rata.
 
Evo citroen c3 star 4 godine kupljen nov tada plaćen 10.000 evra a nov u salonu 13.000 evra. Odvezeš na procenu (uvek daju više od tržišne) doplatiš i opet si u novom.

I tako 10 god doplaćuješ soma i stalno si u novom autu.

Ovako da si kupio nov i vozio 10 god baciš i opet daš 13.000e.

Gledaj to kao dugoročan najam rentakar mesečno 50-100 evra rata.
To je radi skoka cena god ste uhvatili ..Otpis za prvu godinu je 20-25% od cene ..Tako da nikako ne može za 1k €
 
Može još kako idi pogledaj kolika je procena lizinga uvek je jeftiniji auto par hiljada nego tržišna cena. Uvek se dobro prođe nego je to za tebe špansko selo.
Koja procena lizing ...Ne budali ni najjeftinije auto koje postoji otpis nije 1k u prvoj godini ,,, ..Druga je stvar sto ti ne znas koja je trzisna vrednst nekog auta posle godine koristenja
 
Ja lepo napisah da se Kum posle tri godine voznje rastao od 7000€ s Astrom koju je novu platio 12000 sto je 2333€ godisnje.
Drugi primer Honda Accord 2014 i 2018 mu je racunaju 12000 a placena je bila 22000 na nekoj akciji sto je 10000 manje i 2500€ godisnje.
Treci primer je Oktavia 2011 godine placena 18000 a cenili su mu je posle tri godine 9000€ sto znaci da je tu bilo 3000€ godisnje.
Znaci mario ima neku sasvim drugu matematiku koja ne vazi u Srbiji a gde to on sam zna.
Nijedna kuća nije racunala auto vise od trzisne vrednosti nego manje i ja sam sve i jedan taj auto prodao za 1000€ vise na oglasima.
 
Tržišna nema veze sa knjigama i uvek je niža dakle nemaš pojma. Sa time navodno radiš a nemaš blage veze da ukačiš pa kukaš kako si puko.
Kakvim knjigama kakvim procenama .. ..ko upisuje cene u knjige Vučić 🤣🤣..Cena se formira na trzistu a ne u Vucicebom kabinetu .. Auto kosta toliko imaš uplatu imaš ratu I imaš otkupnu cenu na kraju a ako hoćeš da ga vratis das ga za tu cenu nazad ... Ja sam lizao 5auta do sad i nikad ga nisam vratio već samo otkup ..Eto bas iz tog razloga dobre ponude sam ih kesirao po isteku lizinga ..E toliko se isplati da im vratiš auto..
 

Back
Top