Zagonetka Četiri Jahača Apokalipse

"I iziđe drugi konj - konj riđan: krv. Dođi! – i iziđe smrt. Zazivanje Krista znači također dozivanje uništenja grešnog svijeta, znači zazivanje i promicanje dokončanja svih stvari ukoliko su u službi zla.

I iziđe drugi konj, riđan. I njegovu je konjaniku dano dignuti mir sa zemlje, lažni mir. Zemlja ne označuje Crkvu, zemlja je ovaj svijet, svijet grijeha.

Konj djeluje iscjeliteljski dižući mir, jer mir svijeta uspavljuje savjesti, to je smrtni san. Rat, zator, zatim glad, smrt u Kristovoj su službi, ne samo jer promiču konačnu osudu, nego jer je promiču upravo ukoliko su lijek; služe Kristu koji je Spasitelj. Dok ne dođe u posljednji dan radi suđenja, u vremenu koje prolazi od uskrsnuća do drugog dolaska, on je nazočan kao onaj koji spašava. Udarci, rat, glad, smrt, u Kristovoj su službi.

I njegovu je konjaniku dano dignuti mir sa zemlje da se ljudi među sobom pokolju. I dan mu je mač velik. Ne slavodobitna kruna nego osvetni mač, kako reče sv. Pavao, znak odmazde, tj. pravda koja treba da bude osvećena.

Kad Jaganjac otvori treći pečat, začujem treće biće gdje govori: "Dođi!" Pogledam, a ono konj vranac i njegovu konjaniku u ruci tezulja. Oskudica! Svojim radom ljudi mogu pribaviti jedva koliko je dovoljno za život. Ako mislimo uistinu kako danas dvije trećine ljudi žive neprekidno u gladi, kako nemaju koliko je nužno za njihovo uzdržavanje, uznemirujemo se i kušamo duboku zbunjenost. Nikada svijet ne će imati mira. Jednako glad ostaje ljudsko nasljedstvo. I oni koji ne žive u gladi, imaju koliko imaju, na štetu onoga koji ne posjeduje. Strašno stanje sadašnjega vremena! Nitko nije možda osobno krivac, i cijelo je društvo krivac, ovaj svijet koji je svijet grijeha. Kako mogu jesti dok ima ljudi koji umiru od gladi? Njima oduzimam koliko posjedujem ako oni, zbog moga (iz)obilja, trpe. Kakvi problemi ostaju do kraja! Ova kazna također, ovaj udarac, promiče drugi dolazak, to je osuda svijeta, ne toliko pojedinaca, koliko svijeta, zemlje. To je osuda svijeta u kojemu prevladava zlo. I kao što će nad svijetom do drugog dolaska uvijek prevladavati zlo, tako će glad ostati. Siromaha ćete uvijek imati, rekao je Isus. Kršćanin će trebati da do iscrpljenja svojih snaga nastoji tu osudu udaljiti od čovjeka i nikada je ne će moći konačno i posve udaljiti.

Rat, glad, smrt! Konj riđan, konj vranac i konačno konj sivac: smrt, kuga, bolest koja zatire.

Rad proizvodi jedva da preživiš. Ali naprotiv: Ulju i vinu ne udi! Ono što nije nužno, obilje je. Zašto je obilje ono što nije nužno, dok je tako oskudno nužno? Raskoš, ispraznost, kad manjka kruh tako velikom dijelu čovječanstva? Ne udi; ova osuda također: imati višak u širokoj mjeri i prisustvovati zatim nedostatku nužnoga. Preobiluju suvišne stvari i nedostaju nužne. „Choenix“ brašna cijena je radne dnevnice jednog radnika.

Kad Jaganjac otvori četvrti pečat, začujem glas četvrtoga bića gdje govori: "Dođi!" Pogledam, a ono konj sivac; konjaniku njegovu ime je "Smrt" i prati ga Podzemlje. Dana im je vlast nad četvrtinom zemlje: ubijati mačem i glađu i smrću i zvijerima zemaljskim. Posljednji se konj nikada ne odjeljuje od drugih, sakuplja druge, vodi ih sa sobom: konja riđana s mačem, konja vranca s glađu, i sa smrću konja sivca.

To je povijest svijeta. Zatim posljednji događaji. Čitava je povijest također posljednji događaj: već smo u eshatološkom vremenu. Ipak ono što je uistinu skori znak drugog dolaska, bit će poremećaj cijeloga svijeta, čitava stvorenja." - Apokalipsa Dive Barsottija

Što mislite o ovim interpretacijama?
 
Konj djeluje iscjeliteljski dižući mir, jer mir svijeta uspavljuje savjesti, to je smrtni san.
Što mislite o ovim interpretacijama?
mislimo da vas treba smestiti u ludnicu, da neko zagovara rat i klanje, jer mir i suzivot uspavljuje savest? - ja licno mislim da je to gora ideologija od fasisticke, cist satanizam, djavo covekouvica vas je obrlatio da zagovarate UBIJANJE

i pitam opet: a kome Hristos rece: "blazeni mirotvorci"?
I njegovu je konjaniku dano dignuti mir sa zemlje da se ljudi među sobom pokolju. I dan mu je mač velik. Ne slavodobitna kruna nego osvetni mač, kako reče sv. Pavao, znak odmazde, tj. pravda koja treba da bude osvećena.
klanjem? e, pa mozda zivotinje, ali ljude? sta da radimo sa zaklanima, da ih pojedemo, jel ti zagovaras kanibalizam, ili samo volis da koljes kao ustase? ja se secam kada smo jednu svinju morali maljem u glavu, nije se dala zaklati, skoro pun zamrzivac bio, ja dete sve gledao...

ja bih tebe po kratkom postupku, oterao sa foruma, ali neka da se razotkrijes da vide ljudi koji su sve plodovi laznog otkrivenja.
Dođi!" Pogledam, a ono konj sivac; konjaniku njegovu ime je "Smrt" i prati ga Podzemlje. Dana im je vlast nad četvrtinom zemlje: ubijati mačem i glađu i smrću
smf-er
 
Poslednja izmena:
mislimo da vas treba smestiti u ludnicu, da neko zagovara rat i klanje, jer mir i suzivot uspavljuje savest? - ja licno mislim da je to gora ideologija od fasisticke, cist satanizam, djavo covekouvica vas je obrlatio da zagovarate UBIJANJE
A tko zagovara rat i klanje?
i pitam opet: a kome Hristos rece: "blazeni mirotvorci"?

klanjem? e, pa mozda zivotinje, ali ljude? sta da radimo sa zaklanima, da ih pojedemo, jel ti zagovaras kanibalizam, ili samo volis da koljes kao ustase? ja se secam kada smo jednu svinju morali maljem u glavu, nije se dala zaklati, skoro pun zamrzivac bio, ja dete sve gledao...
Citiraj gdje se to zagovara ili prestani trolovati temu...
ja bih tebe po kratkom postupku, oterao sa foruma, ali neka da se razotkrijes da vide ljudi koji su sve plodovi laznog otkrivenja.
Dobri argumenti...
 
Da dodam od 1914 godine kada pocinje poslednji dani
ispunjava se to prorocanstvo
imamo i rat i glad i smrt
a predstoji Bozji Rat Armagedon
sad ste srecni, opijeni tudjom krvlju u 2 svetska rata pocev od 1914, i bolescu drugih, ali da sacekamo jos malo :mrgreen: - treca sreca, videcemo ko ce zvakati svoje jezike od muke, grizuci ih do svoje krvi, opijeni cete sada biti svojom vlastitom krvlju, pa ziveli u to ime
 
Poslednja izmena:
A tko zagovara rat i klanje?
pa, kako ko? opet se pravis lud? ne,.ipak si zaista poludeo

Gajo ex:
I njegovu je konjaniku dano dignuti mir sa zemlje da se ljudi među sobom pokolju. I dan mu je mač velik. Ne slavodobitna kruna nego osvetni mač, kako reče sv. Pavao, znak odmazde, tj. pravda koja treba da bude osvećena.
sveti pokolj? za vas "U" - zapadnjake, koji se nasladjujete Hristovim klanjem, malo je jedna zrtva, vec ceo svet, trecina, ili bar cetvrtina da se pokolje kako pise iznad, citirano sve vec - nije li djavo covekoubica od iskoni?
Citiraj gdje se to zagovara ili prestani trolovati temu...
ti zagovaras tumaceci lazno otkrivenje, svaki put ili ti ili ja citiram, te stoga: svaki moj post prolazi zasebno kao argumentariran
 
pa, kako ko? opet se pravis lud? ne,.ipak si zaista poludeo
Svaku temu ti i nekolicina morate do te mjere začinjati svojim psihoanalizama, konstrukcijama, da se rasprava uvjerljivo odmakne od zadane teme.
sveti pokolj? za vas "U" - zapadnjake, koji se nasladjujete Hristovim klanjem, malo je jedna zrtva, vec ceo svet, trecina, ili bar cetvrtina da se pokolje kako pise iznad, citirano sve vec - nije li djavo covekoubica od iskoni?
Citiraš poruku bez da razumiješ smisao, to nije promocija destrukcije, pokolja, već sam to objasnio.
ti zagovaras tumaceci lazno otkrivenje, svaki put ili ti ili ja citiram, te stoga: svaki moj post prolazi zasebno kao argumentariran
Naravno da citiram, to je dio zadane teme. A za ove tvoje argumente nemam komentara.
 
preterala je u zlu zena je izdemonizirana ili prirodno zla
ali srecom brzo ce Armagedon
ne znam, mozda je, kao i moja zena, ali ti si u lazi - to moram da ti kazem, a ne mislim da si zla
da vidimo ovoga gaju, sta nam jos moze otkriti, ja sam propustio njegov prevod KLANJE, jel znas ti odakle mu, NDH bese prevodila bibliju, kako pise u vasem prevodu?
I njegovu je konjaniku dano dignuti mir sa zemlje da se ljudi među sobom pokolju
Citiraš poruku bez da razumiješ smisao, to nije promocija destrukcije, pokolja, već sam to objasnio.
jel si nam dao ciji prevod korists? aha, ne treba nasao sam Jeruzalemska Biblija https://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?knjiga=Otkrivenje&prijevod=sve&glava=6 samo u nnoj je KLANJE, drugi prevodi ne pominju klanje, vec samo ubijanje
 
ja sam u istini a ti u lazi :)
ja branim covecanstvo da ne izgine trecina ili cetvrtina,a ti se radujes smrti milijardama
Hristos Gospod moj dodje da mi imamo zivot, a ne smrt, pa zasto trazite krv, i ciju krv trazite dok vasa vri i samo sto nije prolivena?

Teci ce vasa, u potocima, pa zasto to trazite? Jel ce vam biti lakse ako se pokolje trecina, pobije cetvrtina svih zemljana?
 
ja branim covecanstvo da ne izgine trecina ili cetvrtina,a ti se radujes smrti milijardama
Hristos Gospod moj dodje da mi imamo zivot, a ne smrt, pa zasto trazite krv, i ciju krv trazite dok vasa vri i samo sto nije prolivena?
gdese ja radujem? pises nebuloze
mozda se ti radujes zlu?
samo zlima smeta unistenje zla
Bog ce ostvariti svoju nemaru verovali mi ili ne

Psalam 37
9 Jer će se istrebiti koji čine zlo, a koji čekaju Gospoda naslediće zemlju.


Psalam 37
29 Pravednici će naslediti zemlju, i živeće na njoj doveka.
 
Poslednja izmena:
Ako se referiraš na citat iz knjige koji potječe iz Otkrivenja, na prvi pogled izgleda da je korišten prijevod iz Jeruzalemske Biblije.
DA.
No, to bi trebalo provjeriti u bilješkama...
a cije su beleske? nisu tvoje?
ja sam na brzinu proverio, ostavih link, i samo je KLANJE u jerusalimskoj bibliji, ostala 3 prevoda pise samo UBIJANJE
jel si nam dao ciji prevod korists? aha, ne treba nasao sam Jeruzalemska Biblija https://biblija.biblija-govori.hr/glava.php?knjiga=Otkrivenje&prijevod=sve&glava=6 samo u nnoj je KLANJE, drugi prevodi ne pominju klanje, vec samo ubijanje
 
Što mislite o ovim interpretacijama?
Meni ovaj deo najviše povlači pažnju:

Реч је о томе како Бог у десну руку узима свитак и затвара га са седам печата. Њихово отварање завршава се крајем света и другим доласком Исуса Христа на земљу. Сваки од печата значи одређени аспект апокалипсе. Прва четири печата су се односила на јахаче, пети је откривао позиве мученика Божјег гнева, шести је објављивао низ катастрофа међу којима и природних, а седми је позивао седам анђела са трубама. Носили су седам чаша Божјег гнева, које је требало да пролију на грешне и зле. У пророчанству Јована Богослова јагње Божије уклања прва четири печата и појављују се један за другим четири јахача Апокалипсе, покрећући механизам очишћења земље.
 
samo zlima smeta unistenje zla
ma, ne siri pricu, ako lepo pise trecina ili cetvrtina, i rat; pa u ratu svi ginu, cak pise sve zivo, a ne samo ljudi, zene, deca - pa zar ne vidis koliko je dece samo stradalo u palestini? rat ne bira samo zle, nego svi ginu, i civili, jednako kao vojnici, nuklearna bomba kada se baci ginu i zivotinje, sve zivo, sva STVORENJA, kako i pise
Dana im je vlast nad četvrtinom zemlje: ubijati mačem i glađu i smrću
samo se nadas da ne zivis na toj teritoriji te cetvrtine, ali, kako znas da se neces naci u ovoj TRECINI
трећина свих створења која тада буду живела на земљи
https://svetosavlje.org/tumacenje-otkrivenja/24/
8; 7 – И први затруби и наста град и огањ, помешани са крвљу, и то би бачено на земљу, и трећина земље изгоре, и трећина дрвећа изгоре, и сва трава зелена изгоре.

Неки мисле да се овде указује на паклена мучења грешника, која се често изображавају у виду телесних страдања. Ми међутим мислимо да се у будућем веку неће мучити само једна трећина васцелог људског мноштва, него да ће их бити далеко више, јер је речено да је широк пут што води у пропаст (Мт. 7; 13), и да се овде тим речима указује на несреће које ће се збити при свршетку света. Град указује да ће, по праведном Суду, те несреће бити послате са неба. “Огањ помешан са крвљу” – то су спаљивања градова, која се у свим временима узроковале руке варвара, због пожара и узајамних размирица. Током њих ће, као што видимо, изгинути ништа мање него трећина свих створења која тада буду живела на земљи, јер у ратовима не страдају само људи, него и плодови земље.
да побију трећину људи. И број војске на коњима беше две стотине милиона; и чух њихов број. https://svetosavlje.org/tumacenje-otkrivenja/29/?pismo=lat
 
Poslednja izmena:
ma, ne siri pricu, ako lepo pise trecina ili cetvrtina, i rat; pa u ratu svi ginu, cak pise sve zivo, a ne samo ljudi, zene, deca - pa zar ne vidis koliko je dece samo stradalo u palestini? rat ne bira samo zle, nego svi ginu, civili
Najjače je što ti što ubijaju decu i ratuju su navodno vernici i veruju u isusa i bilbiju i religiozni su. A deca zaslužuju da umru jer to je bio njihov plan i bog im je sada oduzeo živote koje su tek počeli da žive.
 
ma, ne siri pricu, ako lepo pise trecina ili cetvrtina, i rat; pa u ratu svi ginu, cak pise sve zivo, a ne samo ljudi, zene, deca - pa zar ne vidis koliko je dece samo stradalo u palestini? rat ne bira samo zle, nego svi ginu, civili

samo se nadas da ne zivis na toj teritoriji te cetvrtine, ali:
ti govoris o ljudskom ratu a ja o Bozjem
u Bozjem ratu Bog selektivno unistava samo zle
 
Najjače je što ti što ubijaju decu i ratuju su navodno vernici i veruju u isusa i bilbiju i religiozni su. A deca zaslužuju da umru jer to je bio njihov plan i bog im je sada oduzeo živote koje su tek počeli da žive.
Pa to je problem sto Bog kaze jasno ne ubij i sto u ime Boga cine zlodela
Zato Jehovini Svedoci ne ratuju nikada ne uzimaju oruzje u ruke
a Bog ce presuditi zlima
 
Znači i ti bi mene čekićem po glavi, ko onaj tvoj kolega. :(
maljem, k'o svinju sto smo morali, jer se nije dala zaklati, secam se bio sam dete, sve sam gledao
Zato Jehovini Svedoci ne ratuju nikada ne uzimaju oruzje u ruke
a Bog ce presuditi zlima
vi cete snositi komandnu odgovornost, jer ste zagovarali od 1914 svetske ratove, a drugi su krvavili ruke za vasa ubedjenja

ej, vi se jos hvalite sa 1914, sami protiv sebe ste svedoci.
svi znamo da su tada zapoceli svetski ratovi u ime djavola, covekoubice i sada idemo u ww3
tu 1914 vi hvalite i slavite! djavolsku!
 

Back
Top