Zabrana korišćenja svinjskog mesa u monoteističkim-avramovskim religijama

Ma super je to kad novac radi za mene, ne branim. Ali, ako cemo iskreno, ja ne bih mogao da zaposljavam ljude koje cu placati bednim minimalcem (koji je, gle cuda, iznenadjujuce istovetan kod svih lokalnih "gazda", ali u dinar! :think: ) samo zato sto MORAJU da rade za mene iako bi zaradili duplo vise da kopaju kanal, ali ne mogu to da rade jer nemaju zdravstveno i penziono, a za to vreme ja sam multimilioner - ja to ne bih mogao. Ali moze biti da je to zato sto ja nisam "kulturan" u smislu finansuja.... :roll:
Minimalac je jednak kod svih, naravno. Zato i jeste minimalac. :eek:
Propisuje ga država u dogovoru sa privrednicima i sindikatima. Upravo da bi se zaštitili radnici od eksploatacije.

Što se tiče ekonomske kulture, treba gledati krajnji rezultat.
Recimo, imaš mogućnost da otvoriš fabriku sa 1000 radnih mesta. I tu sad imaš opcije da radnike plaćaš koliko moraš ili da ih plaćaš koliko možeš. U drugom slučaju sve će da ide vrlo lepo i humano do prve krize, a onda će propasti i fabrika i ti, a radnici će biti otpušteni.
Ako radnicima plaćaš minimalac, možda ćeš prebroditi krizu, a radnici neće ostati bez posla. A ti ćeš zaraditi mnogo više. E, ekonomska kultura je da taj lafovski višak uložiš u još jednu takvu fabriku, a ne u zgradurinu sa bazenom na krovu. Na taj način tvoja imovina će rasti eksponencijalno, kao i broj radnika. Ovo će dovesti do porasta stope zaposlenosti i automatski do rasta minimalnih zarada.
Pa jeste! Covek izgubio silne ulozene pare, izgubio posao, zene ga napustila, deca mu postala narkomani :eek:
Dobro, dramatizujem, ali nije ni daleko od istine. :cool:
Kad ne bi postojao rizik da firma propadne, niko ne bi bio zaposlen. Svi bi bili biznismeni. :D
Pa, kod nas i ne moze, sto ne znaci da je nemoguce. Daj bre Zazijavalo, pokazi mi postenog punisica u Srbiji, a ja cu ti naci krilatu kravu.
Nisam u toku sa ličnostima u Srbiji. Moj izbor je bio da u određenom trenutku odem iz Srbije. (Što usput dokazuje daizbora uvek ima).
Ali predlažem drugi sporazum. Nađi štedljivog čoveka u Srbiji, a da nije Pirotjanac, a ja ću ti pokazati potencijalnog poštenog bogataša. :)
 
Poslednja izmena:
Minimalac je jednak kod svih, naravno. Zato i jeste minimalac. :eek:Propisuje ga država u dogovoru sa privrednicima i sindikatima. Upravo da bi se zaštitili radnici od eksploatacije.


Ocigledno je da sam bio nejasan. Kad kazem minimalac, ne mislim na zakonom propisani minimum koji je vise nego bedan. Mislim na sumu koju su se ocigledno jajare dogovorile da ne predju. Apsurd je da totalno razliciti poslovi sa citavim dijapazonom satnica radnog vremena budu placeni isto!

A kad smo kod eksploatacije - vidim koliko im je namera uspela.



Što se tiče ekonomske kulture, treba gledati krajnji rezultat.
Recimo, imaš mogućnost da otvoriš fabriku sa 1000 radnih mesta. I tu sad imaš opcije da radnike plaćaš koliko moraš ili da ih plaćaš koliko možeš. U drugom slučaju sve će da ide vrlo lepo i humano do prve krize, a onda će propasti i fabrika i ti, a radnici će biti otpušteni


Sto mora da bude da ce biti krize, i sto bi malo veca plata radnika predstavljala glavnu opasnost za propast?



Ako radnicima plaćaš minimalac, možda ćeš prebroditi krizu, a radnici neće ostati bez posla. A ti ćeš zaraditi mnogo više. E, ekonomska kultura je da taj lafovski višak uložiš u još jednu takvu fabriku, a ne u zgradurinu sa bazenom na krovu. Na taj način tvoja imovina će rasti eksponencijalno, kao i broj radnika. Ovo će dovesti do porasta stope zaposlenosti i automatski do rasta minimalnih zarada.

Pa cekaj, vidis li sta napisa? Dakle, ako ja iz krize izadjem sa profitom dovoljno velikim da mogu da otvorim novu fabriku :eek: postavlja se pitanje da li je tu uopste i bilo krize i po cijim je ledjima "kriziralo", ako je kriziralo, odnosno da li je posteno da teret krize snose radnici koji sa mojom fabrikom nista nemaju, ili ja, koji sam u vlasnistvu? Ja mislim da bi to trebalo da budem ja, jer to je moj poduhvat, moja zamisao, radnici s tim nemaju nista, oni svoj posao rade bilo krize ili ne. Ne mogu ja da trazim od nekoga da steze kajis samo da meni fabrika ne bi propala, ili jos gore, da bih profitirao. Ovo je, u stvari, glavni problem kod privatnika kod nas (u svetu kako je, ne znam) sto oni mangasi misle da su im radnici sluge koje bi trebalo da se zrtvuju za njihovo dobro i dobro njihove imovine, a za uzvrat da dobiju neku bedu. Jad je to, jad. I to nije kapitalizam, mi smo jos uvek u yebenom feudalizmu, eto gde smo!




Kad ne bi postojao rizik da firma propadne, niko ne bi bio zaposlen. Svi bi bili biznismeni. :D


Rizik je u redu, ali ono sto pomenuh nije. Sprega izmedju pretendenata na monopol i vladajuce vrhuske apsolutno unistava bilo kakvu mogucnost da se uspe u privatnom poduhvatu. Ja ne znam gde ti sada zivis, ali ocigledno je da nisi upoznat sa prilikama u Srbiji i da je to o cemu ti pricas puka teorija i san.


Nisam u toku sa ličnostima u Srbiji. Moj izbor je bio da u određenom trenutku odem iz Srbije. (Što usput dokazuje daizbora uvek ima).

A ha, pa evo objasnjenja. Ti pojma nemas sta se ovde desava. :)

Ne znam kako mi je uopste promaklo da primetim da zvucis kao onaj gastarbajter iz filma "peta brzina" koji dolazi iz Nemacke i propoveda kako treba razvijati biznis u zemlji u kojoj se (tada) svaka privatna inicijativa najstroze gusila.


Ali predlažem drugi sporazum. Nađi štedljivog čoveka u Srbiji, a da nije Pirotjanac, a ja ću ti pokazati potencijalnog poštenog bogataša. :)

Ma naci cu ti stedljivih kolko oces, samo, cim krene u poduhvat bogacenja automatski gubi properti "posten". Jednostavno, tako ovde mora.
 
Ocigledno je da sam bio nejasan. Kad kazem minimalac, ne mislim na zakonom propisani minimum koji je vise nego bedan. Mislim na sumu koju su se ocigledno jajare dogovorile da ne predju. Apsurd je da totalno razliciti poslovi sa citavim dijapazonom satnica radnog vremena budu placeni isto!
Nije to toliko apsurdno koliko izgleda. To ti je nešto kao cena McDonaldsu. To je važan pokazatelj uspešnosti privrede jedne zemlje.
Sto mora da bude da ce biti krize, i sto bi malo veca plata radnika predstavljala glavnu opasnost za propast?
Mora da će biti krize. To je suština kapitalizma. Privreda, standard i šta oćeš kreću se u ciklusima između ekonomskog poleta i krize.
A što se tiče plata radnika, tu je u igri teorija velikih brojeva. Krenuo si udobar posao koji ti donosi veliki profit. Imaš samo malkice vremena da u njemu uživaš. Jer čim i drugi uoče pogodnosti koje su u osnovi tvog uspeha, bićeš preplavljen konkurencijom. I onda svaki cent/para/filer može biti odlučujući.
Pa cekaj, vidis li sta napisa? Dakle, ako ja iz krize izadjem sa profitom dovoljno velikim da mogu da otvorim novu fabriku :eek: postavlja se pitanje da li je tu uopste i bilo krize i po cijim je ledjima "kriziralo", ako je kriziralo,
Kada je kriza, dovoljno je da izađeš iz krize. Kada su povoljna vremena, proširuješ delatnost. Nisam rekao da su ulaganja obavezno i direktno vezana za krizu, ali može ponekad i tako. U kriznim vremenima padaju vrednosti nekretnina i nadnica, a mnoge firme propadaju tako da ih možeš dobiti znatno ispod cene. Ako imaš gotovinu.

odnosno da li je posteno da teret krize snose radnici koji sa mojom fabrikom nista nemaju, ili ja, koji sam u vlasnistvu? Ja mislim da bi to trebalo da budem ja, jer to je moj poduhvat, moja zamisao, radnici s tim nemaju nista, oni svoj posao rade bilo krize ili ne.
Kada ti... sneseš rizik, firma ti propadne, a radnici ostanu bez posla. Si se razmuzo sad? :lol:

Ne mogu ja da trazim od nekoga da steze kajis samo da meni fabrika ne bi propala, ili jos gore, da bih profitirao. Ovo je, u stvari, glavni problem kod privatnika kod nas (u svetu kako je, ne znam) sto oni mangasi misle da su im radnici sluge koje bi trebalo da se zrtvuju za njihovo dobro i dobro njihove imovine, a za uzvrat da dobiju neku bedu. Jad je to, jad.
Pa sad... Ima jedan nemački vic...
Razgovaraju dva biznismena
- Ne znam šta da radim, poslovi mi uopšte ne idu. Imam i previše radnika. :(
- Pa otpusti višak. :eek:
- Ne mogu. Nemam para ni za otpremnine. :(
- Gle, a ti prestani da im plaćaš, pa će otići sami. :D
- Nisam isplaćivao plate već dva meseca i svi su još uvek tu. z:shock:
- E, onda imam rešenje za sve tvoje probleme. Počni da im naplaćuješ ulaznice u firmu. Tu bar imaš monopol. :mrgreen:

I to nije kapitalizam, mi smo jos uvek u yebenom feudalizmu, eto gde smo!
Ti ti je liberalni kapitalizam, da prostiš. :)

Rizik je u redu, ali ono sto pomenuh nije. Sprega izmedju pretendenata na monopol i vladajuce vrhuske apsolutno unistava bilo kakvu mogucnost da se uspe u privatnom poduhvatu.
Nije svaki unosan posao takav da podrazumeva napade na monopol.
A ha, pa evo objasnjenja. Ti pojma nemas sta se ovde desava. :)
Ne znam kako mi je uopste promaklo da primetim da zvucis kao onaj gastarbajter iz filma "peta brzina" koji dolazi iz Nemacke i propoveda kako treba razvijati biznis u zemlji u kojoj se (tada) svaka privatna inicijativa najstroze gusila.
Ne živim ja ni tako daleko, ni tako dugo izvan Srbije. :)
A koliko se sećam, nikada se nije nastrože gušila svaka privatna inicijativa. Zapravo, u bravarska vremena bilo je pokušaja da se osnuju privatna preduzeća (takozvana Grupa Građana). I kad je to krenulo, odmah su isplivali šljamovi koji su ozloglasili čitav koncept, pa su naravski razjureni.
Ma naci cu ti stedljivih kolko oces, samo, cim krene u poduhvat bogacenja automatski gubi properti "posten". Jednostavno, tako ovde mora.
Ja bih bio oprezniji sa tim "automatski". Evo, imaš (prvo ime koje mi pade na pamet) Peštana. Uspešno se nosi sa ozbiljnom konkurencijom na evropskom tržištu. Šta je to on, recimo, nepošteno uradio? Izuzev što je ugoozio konkurenciju nižim cenama i višim kvalitetom? :)
 
Poslednja izmena:
Jevrejima je nedvosmisleno zabranjeno konzumiranje svinjskog mesa, što je podržavao i Apostol Petar. Međutim, ta odluka delovanjem Sv. Apostola Pavla biva promenjena i hrišćani počinju sa konzumiranjem svinjskog mesa :sad2:
Islam, ponovo, u još rigoroznijoj meri od Židova uvodi zabranu korišćenja svinjskog mesa.:ok:
Nije mi jasno KOJI SU, zapravo razlozi zabrane korišćenja svinjskog mesa kod Židova i muslimana i zašto su hrišćani odstupili od ove Mojsijeve zabrane? :sad2:
Da li je u judaizmu i islamu zabranjeno korišćenje i mesa divljih svinja ili se radi samo o ovim domaćim? :think:
Ja mislim da je to povezano sa geografskim polozajem. Te religije poticu sa bliskog istoka koji je poznat po visokim temperaturama. Poznata je i zabrana alkohola. To je nastalo iz cisto prakticnog razloga. Najedes se slanincine i popijes rakijicu, pa se tako gojazan i rumen slogiras bez problema.
 
Ja mislim da je to povezano sa geografskim polozajem. Te religije poticu sa bliskog istoka koji je poznat po visokim temperaturama. Poznata je i zabrana alkohola. To je nastalo iz cisto prakticnog razloga. Najedes se slanincine i popijes rakijicu, pa se tako gojazan i rumen slogiras bez problema.

Taman tako. Zamisli klasican slavski rucak iz ovih krajeva na 50 stepeni u nekoj pustnji bliskog istoka
 
Svidja mi se onaj vic koji je ujedno vrlo dobra potvrda svih mojih tvrdnji a ostalo cu dobro upamtiti i imati na umu za slucaj da budem hteo reci zbogom dusi i zaposliti jeftinu radnu snagu.
Nemoj da si tolko ... ortoglav. :lol:

"Jedan je gospodar, a drugi rob, a na posletku isto bude svima.
Nema računovođe u grobu kojem ideš.
Taštino, sve je taštino"

(Propovednik, neobjavljeni radovi)
 
Ja mislim da je to povezano sa geografskim polozajem. Te religije poticu sa bliskog istoka koji je poznat po visokim temperaturama. Poznata je i zabrana alkohola. To je nastalo iz cisto prakticnog razloga. Najedes se slanincine i popijes rakijicu, pa se tako gojazan i rumen slogiras bez problema.
Nije tako velika razlika između mesa jagnjeta, govečeta i svinje. Treba razumeti da same svinje sa obilatom slaninom ne bi tamo preživele jer bi dobie toplotni udar.
Uostalom, Jevrejima se zabranjuje konzumiranje masnoće bilo koje životinje. Daklem i govečeta. Pa ni slaninica ne dolazi u obzir.
Pored toga, kuhinja tamošnjih naroda obiluje biljnom masnoćom.

Pravi razlog je što svinje oćedu da jedu gomna, a tu je upravo opasnost od zatvaranja životnog kruga pantljičare preko čoveka i svinje.
 

Back
Top