Ocigledno je da sam bio nejasan. Kad kazem minimalac, ne mislim na zakonom propisani minimum koji je vise nego bedan. Mislim na sumu koju su se ocigledno jajare dogovorile da ne predju. Apsurd je da totalno razliciti poslovi sa citavim dijapazonom satnica radnog vremena budu placeni isto!
Nije to toliko apsurdno koliko izgleda. To ti je nešto kao cena McDonaldsu. To je važan pokazatelj uspešnosti privrede jedne zemlje.
Sto mora da bude da ce biti krize, i sto bi malo veca plata radnika predstavljala glavnu opasnost za propast?
Mora da će biti krize. To je suština kapitalizma. Privreda, standard i šta oćeš kreću se u ciklusima između ekonomskog poleta i krize.
A što se tiče plata radnika, tu je u igri teorija velikih brojeva. Krenuo si udobar posao koji ti donosi veliki profit. Imaš samo malkice vremena da u njemu uživaš. Jer čim i drugi uoče pogodnosti koje su u osnovi tvog uspeha, bićeš preplavljen konkurencijom. I onda svaki cent/para/filer može biti odlučujući.
Pa cekaj, vidis li sta napisa? Dakle, ako ja iz krize izadjem sa profitom dovoljno velikim da mogu da otvorim novu fabriku

postavlja se pitanje da li je tu uopste i bilo krize i po cijim je ledjima "kriziralo", ako je kriziralo,
Kada je kriza, dovoljno je da izađeš iz krize. Kada su povoljna vremena, proširuješ delatnost. Nisam rekao da su ulaganja obavezno i direktno vezana za krizu, ali može ponekad i tako. U kriznim vremenima padaju vrednosti nekretnina i nadnica, a mnoge firme propadaju tako da ih možeš dobiti znatno ispod cene. Ako imaš gotovinu.
odnosno da li je posteno da teret krize snose radnici koji sa mojom fabrikom nista nemaju, ili ja, koji sam u vlasnistvu? Ja mislim da bi to trebalo da budem ja, jer to je moj poduhvat, moja zamisao, radnici s tim nemaju nista, oni svoj posao rade bilo krize ili ne.
Kada ti... sneseš rizik, firma ti propadne, a radnici ostanu bez posla. Si se razmuzo sad?
Ne mogu ja da trazim od nekoga da steze kajis samo da meni fabrika ne bi propala, ili jos gore, da bih profitirao. Ovo je, u stvari, glavni problem kod privatnika kod nas (u svetu kako je, ne znam) sto oni mangasi misle da su im radnici sluge koje bi trebalo da se zrtvuju za njihovo dobro i dobro njihove imovine, a za uzvrat da dobiju neku bedu. Jad je to, jad.
Pa sad... Ima jedan nemački vic...
Razgovaraju dva biznismena
- Ne znam šta da radim, poslovi mi uopšte ne idu. Imam i previše radnika.

- Pa otpusti višak.

- Ne mogu. Nemam para ni za otpremnine.

- Gle, a ti prestani da im plaćaš, pa će otići sami.

- Nisam isplaćivao plate već dva meseca i svi su još uvek tu.

- E, onda imam rešenje za sve tvoje probleme. Počni da im naplaćuješ ulaznice u firmu. Tu bar imaš monopol.
I to nije kapitalizam, mi smo jos uvek u yebenom feudalizmu, eto gde smo!
Ti ti je liberalni kapitalizam, da prostiš.
Rizik je u redu, ali ono sto pomenuh nije. Sprega izmedju pretendenata na monopol i vladajuce vrhuske apsolutno unistava bilo kakvu mogucnost da se uspe u privatnom poduhvatu.
Nije svaki unosan posao takav da podrazumeva napade na monopol.
A ha, pa evo objasnjenja. Ti pojma nemas sta se ovde desava.

Ne znam kako mi je uopste promaklo da primetim da zvucis kao onaj gastarbajter iz filma "peta brzina" koji dolazi iz Nemacke i propoveda kako treba razvijati biznis u zemlji u kojoj se (tada) svaka privatna inicijativa najstroze gusila.
Ne živim ja ni tako daleko, ni tako dugo izvan Srbije.
A koliko se sećam, nikada se nije nastrože gušila
svaka privatna inicijativa. Zapravo, u bravarska vremena bilo je pokušaja da se osnuju privatna preduzeća (takozvana Grupa Građana). I kad je to krenulo, odmah su isplivali šljamovi koji su ozloglasili čitav koncept, pa su naravski razjureni.
Ma naci cu ti stedljivih kolko oces, samo, cim krene u poduhvat bogacenja automatski gubi properti "posten". Jednostavno, tako ovde mora.
Ja bih bio oprezniji sa tim "automatski". Evo, imaš (prvo ime koje mi pade na pamet) Peštana. Uspešno se nosi sa ozbiljnom konkurencijom na evropskom tržištu. Šta je to on, recimo, nepošteno uradio? Izuzev što je ugoozio konkurenciju nižim cenama i višim kvalitetom?
